ÚvodČeská nejPřírodníNejvětší přirozená skalní brána Evropy – Pravčická brána v Českém Švýcarsku
Přírodní

Největší přirozená skalní brána Evropy – Pravčická brána v Českém Švýcarsku

Pravčická brána je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. Je tvořena jedním obloukem a její rozměry jsou úctyhodné: rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7 – 8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem.
V Národním parku České Švýcarsko stojí Pravčická brána, největší přírodní skalní brána v Evropě. Monumentální pískovcový oblouk je vstupní branou do národního parku České Švýcarsko. Název mu dali dva švýcarští umělci, kteří působili v nedalekých Drážďanech u saského dvora, odkud podnikali výlety do kraje, který jim připomínal domovinu. Příběh tohoto území se však započal před mnoha milióny lety, kdy se zde rozprostíralo mělké moře. Právě z jeho písečného dna se po ústupu moře zrodil podivuhodný svět skalních věží, mostů a bran, roklí a soutěsek. Zdejší pískovce se začaly usazovat před 90 miliony let, stopy po lidech jsou staré přibližně 15 tisíc let.

Rozměry Pravčické Brány jsou úctyhodné, přesto však při pohledu z blízka se zdají býti ještě větší. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. Za 150 let turistického „prošlapávání“, kdy ještě byl na vrchol brány povolený vstup, z ní ubyla vrstva skoro 50 centimetrů, a tak se od roku 1982 na vrchní oblouk chodit nesmí.

První písemnou zmínku o Pravčické bráně uvádí dokument z roku 1410, kdy se o zdejší lesy praly dva mocné rody – Berkové z Dubé, sídlící na hradě Wildensteinu, a jižnější Wartenberkové. Jako mezní znamení jejich území se tehdy uváděla "Velká brána" (Grosses Tor), přes kterou hranice ubíhala k ústí říčky Kamenice do Labe. Po ukončení mezního sporu v roce 1492 se hranice panství posunula severněji (tedy do míst dnešní státní hranice) a Pravčická brána leží proto nyní na území Čech.
Vydejte se za krásou české přírody na pěší výlet

Vydejte se za krásou české přírody na pěší výlet

Kam vyrazit na výlet do přírody a poznat malebnou českou krajinu? V Česku najdete nepřeberné množství zábavných i poznávacích tras pro malé i velké milovníky pohybu. Ideální pěší výlet je pro každého jiný, ale společným synonymem je krása české krajiny. Pojeďte s námi na výlet, doporučíme vám osvědčená výletní místa.

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Rádi navštěvujeme hasičská muzea, žasneme nad krásou starých hasičských stříkaček a dojímají nás příběhy o zachráněných památkách, zároveň ale jen těžko zapomeneme, jak v roce 2022 hořelo České Švýcarsko, v roce 2014 Pustevny a v roce 2017 dřevěný kostel Božího Těla v Gutech. Každoročně si připomínáme 4. května Mezinárodní den hasičů a svátek sv. Floriána, který je patronem všech hasičů a zabraňuje požárům. Právě na ničivé požáry, jejich likvidaci a následky se tentokrát podíváme s Kudy z nudy podrobněji.

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Učarovala vám tajemná a nespoutaná krajina Českého Švýcarska? Vypravte se na výlet i v zimě!

Do Českého Švýcarska můžete vyrazit i v zimním období! Jeden z nejznámějších morfologických útvarů českých skalních měst, který se nachází 3 km od Hřenska, se stal symbolem Národního parku České Švýcarsko. Svými rozměry (výška klenby 16 m a šířka téměř 27 m, šíře oblouku 7–8 m) je Pravčická brána největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Zavítal sem i nejslavnější světový pohádkář, spisovatel Hans Christian Andersen. Ani on neodolal její kráse a zakomponoval tuto přírodní zajímavost do svých zápisků z cest. Až do března má Pravčická brána otevřeno v sobotu a neděli vždy od 10:00 do 16:00 hodin.

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko Příroda

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.

Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Pravčickou bránu můžete navštívit i v zimním období

Areál Pravčické brány je v zimním období stále otevřen! Ze samotné Pravčické brány se sice nerozhlédnete, ale z vyhlídek v areálu dohlédnete až na Děčínský Sněžník. V areálu můžete navštívit výletní zámeček Sokolí hnízdo. Otevřeno je v zimě o víkendech, od 10:00 do 16:00 hodin, od 26. prosince do 1. ledna bude možné přijít denně.

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé Příroda

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z produkce studia Walt Disney Pictures se natáčel na třech kontinentech, filmaři navštívili Velkou Británii, různé kouty USA, Nový Zéland, Polsko a také Českou republiku – především skalní město v Tisé.

10 tipů na nejkrásnější skalní brány a mosty aneb výlety ve stínu i na výsluní

10 tipů na nejkrásnější skalní brány a mosty aneb výlety ve stínu i na výsluní

Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku zná skoro každý, ale tušíte, kde najdete další mohutné i malé skalní mosty, oblouky a okna? Dechberoucí útvary příroda vykouzlila na mnoha místech, a my víme kde. Vydejte se s Kudy z nudy obdivovat impozantní i křehké skalní brány!

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Za hlavními lákadly Českého Švýcarska

Národní park České Švýcarsko na samém severu Čech je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jeho symbolem se stala Pravčická brána, ukrytá hluboko v lesích nedaleko Hřenska. Nezapomenutelným zážitkem je také plavba lodičkami v soutěskách vyhloubených řekou Kamenicí.

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko Památky

Highlights národních parků České a Saské Švýcarsko

Paušální nabídka pro organizované skupiny i jednotlivce. Neváhejte navštívit překrásnou krajinu CHKO Labské pískovce, která právem bývá nazývána České Švýcarsko. Dominantním skalním útvarem Hřenska je světový unikát Pravčická brána.

Česká příroda a její podivuhodnosti

Česká příroda a její podivuhodnosti

My Češi sice nemáme moře, ale jinak naše krajina patří k těm nejrozmanitějším v celé Evropě. Z toho důvodu u nás najdeme i mnoho přírodních unikátů, které stojí za to vidět a poznat blíže. Nenechte se proto pobízet, obujte trekové boty a vydejte se poznávat krásy české a moravské přírody. Zcela jistě nebudete zklamáni, ale nadšeni podobně jako generace turistů před vámi. Česká příroda má co nabídnout, tak se přestaňte trmácet po dalekých zemích a poznejte nejprve tu naši.

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli nejen v létě navštívit

Česko je kniha lesů, vod a strání aneb co byste měli nejen v létě navštívit

Co bychom to byli za portál specializující se na trávení volného času, kdybychom vám nepřinesli pár zaručených tipů na výlet do přírody! Dnes vám proto nabízíme tipy na ty nejlepší vyhlídky a trasy, a přitom se vsadíme, že zdaleka ne všechny budete znát. A víte co? Počítejte s námi, kolik z nich budete znát i bez naší nápovědy.

Kam na pěkný podzimní výlet? Třeba k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku

Kam na pěkný podzimní výlet? Třeba k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku

I během podzimu můžete navštívit známý skalní útvar Pravčická brána v Českém Švýcarsku. Skalní brána nedaleko Hřenska je považována za nejkrásnější přírodní útvar v oblasti a navíc je největší přirozenou skalní branou na našem kontinentu. Užijte si výlet i v tomto ročním období, kdy je v Českém Švýcarsku menší turistický ruch – a navíc, stromy jsou krásně zbarvené. Takže pokud bude přát počasí, vezměte s sebou foťák a hurá na výlet.

#světovéČesko a Pravčická brána, největší skalní brána Evropy

#světovéČesko a Pravčická brána, největší skalní brána Evropy

Jeden z divů světa a brána bran, jíž prý andělé vstupují do nebe: tak se v průvodcích národního parku České Švýcarsko píše o Pravčické bráně. Není divu: je symbolem parku a jedním z nejvyhledávanějších a nejoblíbenějších míst. Přesto vás tu většinou nečeká žádný nával – a kdyby přece, můžete před lidmi utéct přes spousty dalších schodů na okolní vyhlídky.

Vydejte se se strážcem k Pravčické bráně

Vydejte se se strážcem k Pravčické bráně

Správa Národního parku České Švýcarsko připravila na vybrané prázdninové dny exkurze pro milovníky turistiky a přírody. Nahlédnout tak můžete do práce profesionálních a dobrovolných strážců přírody národního parku, v jejichž doprovodu navštívíte známé turistické cíle národního parku.

Prodloužená prohlídka Rabštejn-Janská

Prodloužená prohlídka včetně návštěvy podzemních nádrží.
Janská, Ústecký kraj

Prodloužená prohlídka Rabštejn-Janská

Prodloužená prohlídka včetně návštěvy podzemních nádrží.
Janská, Ústecký kraj

Ježíškova pošta na děčínském zámku 2024

Napište dopis Ježíškovi a přijďte ho vhodit do kouzelné truhly v zahradách děčínského zámku.
Děčín, Ústecký kraj

Vánoční ulička v Křížové ulici v Děčíně

Letošní advent bude v Děčíně zahájen už v pátek 29. 11., kdy se otevře Vánoční ulička v Křížové ulici. Od soboty 30.11. se můžete večer co večer těšit na bohatý, nejen hudební program.
Děčín, Ústecký kraj

Výstava soutěže Děčínská kotva

Děčínská kotva – Mistrovství floristů ČR, symbol tradice a excelence ve floristice. Nejstarší a nejprestižnější soutěž spojuje umění, historii a kreativitu v jedinečném květinovém klání. Jejich výtvory si můžete prohlédnout.
Děčín, Ústecký kraj

Čertovský rej v Zoo Děčín

V sobotu 7. prosince se koná tradiční Čertovský rej s Zoo Děčín. Přijďte se ohřát do peklíčka v zoologické zahradě!
Děčín, Ústecký kraj

Přátelské motivační Misogi

V přátelském motivačním misogi jde nejen o zdokonalení jednotlivých technik karate a všech pohybových dovedností a upevnění sportovního i bojového ducha, ale také o zlepšení fyzické kondice a psychické odolnosti cílových skupin. Smysluplné trávení volného času pomáhá dětem a mládeži.
Děčín, Ústecký kraj

Vánoční food festival v Děčíně

V sobotu 30. 11. proběhne na Masarykově náměstí v Děčíně Vánoční food festival.
Děčín, Ústecký kraj

Pravčická brána – symbol Národního parku České Švýcarsko

Pravčická brána je jedna z nějvětších přirozených skalních bran na našem kontinentu. Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu zblízka zdají býti ještě větší. Cesta k ní je v letní sezóně otevřena denně, ovšem pouze ve směru od Hřenska.
Hřensko, Ústecký kraj

Tetřeví stěny v Českém Švýcarsku

Na břehu potoka Suchá Bělá se v oblasti Jetřichovických stěn, se nachází Tetřeví stěny. Na těchto mohutných pískovcových skalních převisech často číhali lovci na tetřevy. Během druhé světové války Tetřevny sloužily jako úkryt místního obyvatelstva.
Hřensko, Ústecký kraj

Vyhlídková plošina na Mlýnské cestě u Mezné

Novou vyhlídkovou plošinu naleznou od poloviny listopadu 2024 pěší turisté na Mlýnské cestě, která je jedinou schůdnou stezkou z Pravčické brány na Meznou. Je zde nainstalovaný dalekohled a než požářiště znovu zaroste, bude odtud vidět do daleka.
Hřensko, Ústecký kraj

Gabrielina stezka – nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska

Tradiční promenádní cesta spojuje Pravčickou bránu s Mezní Loukou. Byla pojmenována podle sestry knížete Edmunda Claryho-Aldringena, průkopníka zdejší turistiky. Stezka vede po úpatí Křídelních stěn nejkrásnějšími partiemi Českého Švýcarska.
Hřensko, Ústecký kraj

Expozice Z mlýna do srubu a zpátky

V Hřensku můžete nahlédnout do rekonstruovaného srubu, kde vás čeká hravá expozice věnovaná historii hřenských soutěsek.
Hřensko, Ústecký kraj

Řeka hřenská Kamenice

Hřenská Kamenice pramení v Lužických horách, teče Kytlickou vrchovinou a u České Kamenice přitéká do Krušnohorské soustavy. Právě nedaleko Hřenska protéká nádhernými soutěskami, za Hřenskem ústí do Labe. Vodákům je díky národnímu parku plavba po řece zakázána.
Hřensko, Ústecký kraj

Stříbrné stěny v Českém Švýcarsku

Strmý pískovcový masív nazvaný Stříbrné stěny se nachází asi 2 km SV od Hřenska. Jedná se o kolmou čelní stěnu na jižní straně, dlouhou asi 400 m, s pískovcovými věžemi na obou koncích. Na západním jde o Stříbrný roh a na východním o Strážce.
Hřensko, Ústecký kraj

Soutěsky Kamenice – Edmundova a Divoká soutěska v Českém Švýcarsku

V srdci Národní parku České Švýcarsko zažijete projížďku na pramici, a to v Edmundově nebo Divoké soutěsce. Nad soutěskami vystupuje řada skal se zajímavými útvary. Divoká soutěska představuje nejcennější a nejzachovalejší část NP České Švýcarsko. Edmundova soutěska je stále uzavřena.
Hřensko, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Výletní zámeček Sokolí hnízdo u Pravčické brány

K Pravčické bráně patří neodmyslitelně výletní zámeček Sokolí hnízdo. Začátkem 19. století stával u Pravčické brány malý kůrou pobitý domek, sloužící jako výčep. Teprve roku 1881 zde nechal majitel panství kníže Edmund Clary-Aldringen vystavět výletní zámeček nazvaný trefně Sokolí hnízdo.
Hřensko, Ústecký kraj

Penzion Na Vyhlídce v Českém Švýcarsku

Rodinný penzion Na Vyhlídce ve vísce Mezná je ideálním výchozím bodem pro rodiny s dětmi, nadšené turisty nebo příznivce cykloturistiky, kteří chtějí zblízka poznat přírodu národního parku České Švýcarsko.
Hřensko, Ústecký kraj

Garden Hotel Mezná

Budova s krásnými zahradami, jezírkem a nádhernými výhledy do okolí je vybavena privátním wellnessem s vířivkou a saunou, lobby barem a vlastní restaurací. Nenajdete lepší východisko pro objevování krás Českého Švýcarska.
Hřensko, Ústecký kraj

Hotel Hubert – Mezná

Rodinný hotelu Huber se nachází na okraji národního parku České Švýcarsko.
Děčín, Ústecký kraj

Pension Soutěsky

Pension Soutěsky je pro svoji jedinečnou polohu skvělou volbou pro návštěvu Hřenska a oblíbených Soutěsek a Pravčické brány.
Hřensko, Ústecký kraj

Hotel Praha

Zrekonstruovaný hotel v budově z počátku 20. století s výhledem na řeku Kamenici se nachází jen 2 km od Pravčické brány. Hotel nabízí luxusní ubytování v centru obce Hřensko v Českém Švýcarsku K dispozici je i výborná restaurace a bezbariérové vstupy do všech prostor hotelu.
Hřensko, Ústecký kraj

Penzion U Václava v Janově u Hřenska

Plánujete dovolenou v Českém Švýcarsku? Penzion U Václava může být skvělým výchozím bodem vašich výletů do hlubin Národního parku. Můžete tak navštívit soutěsky Hřensko nebo samotnou Pravčickou bránu.
Janov, Ústecký kraj

Areál U fořta – zážitkové seníky

Resort u Fořta nabízí ubytování v národním parku České Švýcarsko. Naše restaurace vaří moderní českou kuchyni z místních sezonních surovin.
Hřensko, Ústecký kraj