ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice
Památky

7 věcí, které nevíte o... hasičích, lesních požárech a hasičské technice

Poslechněte si audio verzi článku
O ohni se říká, že je dobrý sluha, ale zlý pán. Rádi navštěvujeme hasičská muzea, žasneme nad krásou starých hasičských stříkaček a dojímají nás příběhy o zachráněných památkách, zároveň ale jen těžko zapomeneme, jak v roce 2022 hořelo České Švýcarsko, v roce 2014 Pustevny a v roce 2017 dřevěný kostel Božího Těla v Gutech. Každoročně si připomínáme 4. května Mezinárodní den hasičů a svátek sv. Floriána, který je patronem všech hasičů a zabraňuje požárům. Právě na ničivé požáry, jejich likvidaci a následky se tentokrát podíváme s Kudy z nudy podrobněji.
Připomeňte si s portálem Kudy z nudy nejznámější požáry u nás, zajímavá místa, kde je vystavená hasičská technika, a také místa a památky, které oheň poznamenal, poškodil anebo dokonce úplně vymazal z map i ze vzpomínek.
 

1. Požár v Českém Švýcarsku

Požár v Českém Švýcarsku byl největší v historii České republiky. Hořet začalo v neděli 24. července 2022 v Malinovém dolu mezi Hřenskem a Pravčickou bránou, hned následující den se požár rozšířil na německou stranu do oblasti Saského Švýcarska. Oheň poškodil plochu až 1200 hektarů, na německé straně asi 250 hektarů. Kvůli požáru musely být evakuovány některé obce, nejvíce poškozená pak byla Mezná, kde shořelo několik domů. Plameny se podařilo zdolat po dvaceti dnech.

První práce na úpravách zdevastované krajiny začaly ihned po uhašení požáru, a díky tomu se část parku prvním návštěvníkům otevřela už po dvou měsících. Rok po požáru byla Pravčická brána a společně s ní většina nejoblíbenějších míst Českého Švýcarska opět přístupná. I když Gabrielina cesta podél Křídelních stěn nebo Edmundova soutěska na řece Kamenici zůstávají zavřené a cesta k nápravě bude trvat roky, krajina národního parku České Švýcarsko zůstává stále stejně krásná.
 

2. Největší lesní požáry

Požár v Českém Švýcarsku byl nejrozsáhlejší lesní požár v novodobé historii Česka i Saska. Dosud nejrozsáhlejší lesní požár zasáhl v květnu 2012 oblast zvanou Moravská Sahara u Bzence, kde hořelo na 165 hektarech. Oheň likvidovalo téměř týden zhruba patnáct set hasičů, příčinu se nikdy nepodařilo zjistit.

Podle hasičů jsou ohně, které zasáhnou plochu více než sto hektarů, v Česku výjimečné. Ani těch s rozsahem kolem desítek hektarů není mnoho, asi 90 % má rozsah pod jeden hektar. Letní požáry lesů a polí nejčastěji způsobují blesky, jiskry od kombajnů, nedopalky od cigaret a nedbalost lesních dělníků, kdy se třeba při pálení klestí po kůrovcové těžbě v silném větru oheň rozšíří do okolí.
 

3. Požár v Českém Švýcarsku jako ukázková přehlídka moderní hasičské techniky

S požárem v Českém Švýcarsku v létě 2022 bojovali profesionální i dobrovolní hasiči z celé České republiky. S hašením požáru, logistikou či zásobováním pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a řada dobrovolníků. Při hašení využili množství hasičské techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí. Kromě tří českých letadel Antonov (každé pojme 1100 litrů vody) se do hašení zapojila dvě speciální hasící letadla Canadair z Itálie (každé unese přes 6000 litrů vody) a Air Tractor ze Švédska (pojme až 3000 litrů vody). S hašením pomáhaly také vrtulníky ze Slovenska, Polska a Německa. Letadla i vrtulníky s vaky nabíraly vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem, vrtulníky s takzvanými bambi vaky nabíraly vodu i v Labi u Hřenska. Kvůli nízkému stavu vody bylo nutné zvýšit průtok vody v řekách, a to včetně zvýšeného odtoku z nádrží Vltavské kaskády do Vltavy. Jak uvádí Armáda na svém webu, piloti českých armádních vrtulníků při zásahu zalili oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody a nalétali asi 226 letových hodin.

Při hašení požárů v národním parku České Švýcarsko je moderní technika velkým přínosem, protože velká část terénu je nedostupná jak pro běžná hasičská vozidla, tak pro pěší průzkum. Někde ani nelze použít vrtulníky, protože voda se k hořícím místům nedostane přes skalní římsy. Hasiči tu proto ke zvládnutí požáru vytvářeli obranné průseky v lesích, skrytá ohniska jim pak pomáhaly hledat drony s termovizí. Podle dat společnosti DJI Telink bylo provedeno celkem 1478 vzletů, během kterých drony uletěly 9808 kilometrů.
 

4. Obnova lesa po požáru

Rekultivace území po požáru je složitá zejména v oblíbených turistických oblastech. Než se do míst vrátí návštěvníci, geologové musí zabezpečit různé skály i stezky. Zároveň je třeba odklidit ohořelé stromy včetně těch, které sice stojí, ale hrozí, že spadnou.

Správa národního parku České Švýcarsko využívá při rekultivaci spálených míst z roku 2022 zkušenosti z roku 2006. Tehdy shořelo v okolí Jetřichovic zhruba 20 hektarů; postižená místa jsou dodnes patrná například z Mariiny skály a dalších míst. Lesníci nechali postižená místa spontánně zalesnit, už po deseti letech se tu zelenaly břízy, olše, borovice, jeřáby, buky a duby. Les je velmi hustý a brzy nebude poznat, že vyrostl na spáleništi.
 

5. Hasičská muzea

Oblíbený cíl výletů nejenom pro rodiny s dětmi jsou hasičská muzea. Někoho stará technika baví víc než nová, ale pokud vás naopak lákají moderní vychytávky, navštivte expozici požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu. Je tu například expozice zaměřená na vyšetřování příčin požárů, technické zásahové automobily, výšková technika i cisterny. K vidění je i vrtulník MI-2 Hoplite, který jako první létal pro integrovaný záchranný systém, anebo požární tank SPOT 55, určený k likvidaci pozemních požárů ve složitých terénech. Varovná je přehlídka předmětů, spojených s nejčastějšími požáry v domácnostech, od vyhořelého počítače, mikrovlnky a žehličky až po propanbutanovou bombu roztrženou výbuchem.
 

6. Praha hoří a nejstarší hasičský sbor

To není poplašná zpráva, ale pozvánka do expozice Praha hoříNovomlýnské vodárenské věži, která mapuje odvěké ohrožení Prahy ohněm. Prostřednictvím videomappingu, animace, virtuální reality a dalších moderních technologií se seznámíte s ničivými požáry hlavního města v průběhu staletí i s příběhy pražských hasičů. Dokonce se podíváte i do nitra hořícího Národního divadla, které vlastně mělo docela štěstí: s jistou nadsázkou se dá říct, že když 12. srpna 1881 divadlo ještě hořelo, mezi lidmi se už sbíraly peníze na nové. Potřebný milion zlatých se podařilo shromáždit už za sedmačtyřicet dnů. Dva roky poté budova opět stála v celé kráse, dokonce vylepšená o elektrické osvětlení. V Praze také byl založen první profesionální hasičský sbor na našem území, a to 23. března 1853.

Víte, že Mezinárodní den hasičů připadá každoročně na 4. květen ať už se jedná o profesionály či sbory dobrovolných hasičů? A také svátek sv. Floriana, který je patronem nejen hasičů, ale také hutníků, kominíků, hrnčířů a pekařů.
 

7. Místa, kde řádil oheň

Požáry bohužel nepatří do dávné historie, i na Kudy z nudy najdete příběhy míst znovuzrozených po požárech. V posledních let shořelo (a bylo obnoveno) několik významných památek, například horská chata Libušín na Pustevnách a dřevěný kostel Božího Těla v Gutech, chystá se obnova pravoslavného kostela sv. MichalaPraze. Požáry se smutně proslavilo pražské Výstaviště, kde v říjnu 1991 vyhořel Bruselský pavilon, jeden z klenotů československé moderny a nejúspěšnější světová stavba z EXPO 1958 v Bruselu. V listopadu 2005 zmizelo v plamenech divadlo Globe, jen šest let stará dřevěná replika alžbětinského divadla, a v říjnu 2008 lehlo popelem západní křídlo Průmyslového paláce, stavba ze skla a železa postavená pro Jubilejní výstavu 1891. V roce 1974 shořel Veletržní palác, v roce 1995 hořelo v hotelu Olympik v Karlíně, a v roce 2003 vyhořel zámek v Zahrádkách, barokní perla Máchova kraje, kterou využíval rod Valdštejnů i Karlova univerzita. V roce 2005 shořela hradní sýpka na hradě Pernštejn, v květnu 2020 pak dvě historické lovecké chaty Na Tokáni v národním parku České Švýcarsko.
Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

26. 4.1. 6.
Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži.

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí Památky

Čechy pod Kosířem – jedno z největších hasičských muzeí

Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem charakterizuje vývoj hasičské techniky v nejstarší továrně v tehdejším Rakousku Uhersku, založené v r. 1820. Vystavené exponáty ukazují vývoj hasičské techniky od výroby těch nejjednodušších, ručně poháněných strojů, dále stříkaček taženýc

Svět záchranářů Karlovy Vary Životní styl

Svět záchranářů Karlovy Vary

Centrum zdraví a bezpečí – Svět záchranářů je unikátním projektem, který nemá v Evropě obdoby. Na své si tady přijdou všechny věkové kategorie. Smyslem je za pomoci zážitku a skutečného prožitku naučit návštěvníky předcházet rizikům, která na ně číhají v běžném životě.

Hasičské muzeum města Ostravy Kultura

Hasičské muzeum města Ostravy

Historii požární ochrany v Ostravě dokumentuje Hasičské muzeum. Návštěvníci si mohou prohlédnout historická i moderní vozidla, svítilny, sirény, uniformy a figuríny s dýchacími přístroji. K vidění je také stará hasičská stříkačka.

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

30 tipů na výlet na neobjevená místa Českého Švýcarska

Krajinu Českého Švýcarska můžete objevovat ve všech ročních obdobích. Užívat si tu můžete zimního rozjímání v přírodě, během výletů objevovat podzimní i letní vůně, barvy a zážitky nebo se zatajeným dechem obdivovat probouzející se jarní krajinu. Národní park České Švýcarsko postihl v srpnu 2022 ničivý požár. 98 % regionu oheň nezasáhl, odliv turistů však přetrvává a zaznamenávají jej podnikatelé v celé destinaci. Podpořte poskytovatele služeb, hoteliéry, restaurace i místní památky.

Hasičské muzeum v Krupce Kultura

Hasičské muzeum v Krupce

V opravené budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Husitské ulici v Krupce vznikly prostory, kde jsou instalované unikátní sbírky hasičské techniky a výstroje.

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?

Hasičské muzeum v Heralticích Kultura

Hasičské muzeum v Heralticích

Hasičské muzeum v Heralticích najdete v historickém domě postaveném v konci 18. století.

Muzeum hasičské techniky na hradě Vildštejn ve Skalné Kultura

Muzeum hasičské techniky na hradě Vildštejn ve Skalné

Jedná se o největší muzeum svého druhu v Karlovarském kraji.

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci Kultura

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci

Expozice muzea se zabývá historií hasičstva, technikou, výzbrojí, výstrojí a dokumenty. Muzeum sídlí v areálu hasičské zbrojnice – u kapličky.

Muzeum historické hasičské techniky Velké Svatoňovice Kultura

Muzeum historické hasičské techniky Velké Svatoňovice

Přijdťe se podívat, s čím bojovali hasiči proti červenému kohoutovi. Zajímá vás, kdy byla vyrobena první hasičská stříkačka a od kdy se vlastně používají požární hadice? Nebo jste jen fandou do techniky? To vše vám může nabídnout hasičské muzeum zřízené ve Velkých Svatoňovicích.

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách Kultura

Pošumavské hasičské muzeum ve Stachách

Muzeum hasičské techniky Stachy vzniklo kuriozně při celostátním setkání sborů dobrovolných hasičů.

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea Kultura

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea

Původní přibyslavský gotický hrad dobyli husité, ovšem při obléhání zemřel sám vojevůdce Jan Žižka. Později v 16. století ve městě vznikl renesanční zámek. Dnes v něm sídlí hasičské muzeum s rozsáhlými sbírkami.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

#světovéČesko aneb přehlídka nejznámějších komínových strašidel a historek plných sazí

#světovéČesko aneb přehlídka nejznámějších komínových strašidel a historek plných sazí

Komíny jsou pro výskyt strašidel nezbytné: duchové jimi cestují sem a tam, kvílí v nich bájná větrná Meluzína a vyskytují se v nich i jiné hodně divné věci. V přehlídce nejznámějších strašidel, která mají něco společného s komíny, nesmí chybět například slavné Strašidlo Cantervillské z povídky Oscara Wilda, komínoví duchové z Kunína anebo Krbník, o kterém vám budou vyprávět průvodci na Humprechtu.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Hasičská muzea: tipy pro milovníky historické i moderní hasičské techniky

Hasičská muzea: tipy pro milovníky historické i moderní hasičské techniky

Staré nablýskané stroje i moderní hasičské vymoženosti dělají radost malým i velkým, i když nejlepší je samozřejmě taková expozice, ve které si děti mohou všechno patřičně osahat a vyzkoušet si, co který stroj umí. Hasičská muzea vycházejí v tomto směru návštěvníkům vstříc – objevte jejich kouzlo s portálem Kudy z nudy.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze – rekonstrukce Kultura

Novomlýnská vodárenská věž v Praze – rekonstrukce

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. Od října 2024 do března 2025 je věž uzavřena z důvodu rekonstrukce.

Hasičské muzeum v Bechyni Kultura

Hasičské muzeum v Bechyni

Hasičské muzeum v Bechyni je vůbec nejstarší muzeum svého druhu v České republice. Vzniklo roku 1974 a jeho zakladatelem byl Antonín Zelenka a místní Sbor dobrovolných hasičů Bechyně. Od roku 2019 sídlí v prostorách bývalého zemědělského výkupu u autobusového nádraží.

Hasičské muzeum v Bechyni – nejstarší muzeum svého druhu v Čechách

Hasičské muzeum v Bechyni – nejstarší muzeum svého druhu v Čechách

Muzeum nabízí zajímavou expozici historických artefaktů k dějinám sboru dobrovolných hasičů. K vidění je zde hasičská historická technika, výstroj, výzbroj, tiskoviny, slaměné koše, píšťaly, berlovky, miniatury stříkaček, uniformy, zahraniční přilby a vyznamenání. UPOZORNĚNÍ: Hasičské muzeum je dočasně v rekonstrukci, vzniká nová stálá expozice v prostorách bývalého zemědělského výkupu u autobusového nádraží.

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu Památky

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu

Muzeum požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky najdete ve Zbirohu. Představí se vám zde unikátní historické exponáty související s činností hasičů od poloviny 18. století až po třicátá léta 20. století.

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénixové: znovuzrozená místa, která povstala z popela

Fénix je bájný pták a symbol znovuzrození: zemře spálením sebe samého a ze svého popela se opět narodí. Podobné osudy sdílela řada měst a staveb: shořely na popel, ale lidé je znovu postavili – někdy stejné, jindy modernější anebo naopak vrátili budovám jejich dávnou podobu, kterou během let setřely přístavby a opravy.

Hasičské muzeum Kočí Památky

Hasičské muzeum Kočí

Naše hasičské muzeum ocení nejen nadšenci hasičské techniky. Najdete zde i rozsáhlé sbírky historických a současných hasičských artefaktů jako jsou helmy, sekery, hadice, uniformy a další. Je vhodné pro děti i pro dospělé. Najdete nás uprostřed malebné obce Kočí, u hlavní silnice I/17 .

Muzeum techniky Telč Kultura

Muzeum techniky Telč

V historickém objektu bývalé parní pily nedaleko centrálního parkoviště v Telči naleznete sbírku historické techniky. V muzeu můžete obdivovat historické automobily, motocykly, bicykly, rádia, telefony, kamna, elektropřístroje, nábytek, hasičskou techniku a sbírku stabilních motorů.

Hasičské muzeum Dřevohostice Kultura

Hasičské muzeum Dřevohostice

Unikátní Hasičské muzeum se nacházejí se v předzámčí dřevohostického zámku a určitě vás zaujme množstvím krásných exponátů. Nejzajímavějším kouskem je historická koněspřežná stříkačka z roku 1842.

Muzeum historické hasičské techniky Chrastava Kultura

Muzeum historické hasičské techniky Chrastava

V rozlehlých prostorách bývalého hospodářského stavení jen několik stovek metrů od náměstí v Chrastavě najdete expozici hasičského náčiní všeho druhu, od malých přenosných vodních čerpadel po velké ruční či parní stříkačky. Je zde k vidění řada dalších exponátů ze vzdálené, ale i nedávné historie.

Muzeum hasičské techniky v Novém Oldřichově Kultura

Muzeum hasičské techniky v Novém Oldřichově

Muzeum hasičské techniky Nový Oldřichov, nedaleko Kamenického Šenova, nabízí k prohlídce starou historickou hasičskou techniku, která byla použita i ve filmu "Tmavomodrý svět" od J. Svěráka a další historické unikáty.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky