Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Archeologie Celá ČR

Baví vás archeologie? V archeoparcích, skanzenech a muzeích vám ukážeme, jak se žilo v pravěkých osadách, na velkomoravských hradištích i ve středověkých vesnicích. Nabídneme i výstavy s archeologickou tematikou a zajímavé akce.

Návrat do pravěku

Vypravte se s portálem Kudy z nudy do pravěku. Kam? Cesta časem může začít třeba pod Pálavou, v místech, kde byla objevena Věstonická venuše, a v ArcheoparkuPavlově. Za mamuty se vypravte do brněnského Pavilonu Anthropos anebo na naučnou stezku Předmostím až do pravěku poblíž Přerova, s lovci mamutů se seznámíte v Muzeu Eduarda ŠtorchaLobči. Skvělým místem, kde se každý rok pořádá spousta akcí včetně oblíbených archeologických dnů, je Centrum experimentální archeologie – archeopark Všestary u Hradce Králové, za vidění stojí i pravěká osada Křivolík.
 

Tajemný život Keltů

Oppida, opevněná hradiště a svátky Samhain, Imbolc, Beltine a Lughnasad – to všechno je naše dědictví po Keltech. Dávné kultuře se věnuje například keltská expoziceNasavrkách a blízký keltský archeoskanzen, okolím vás provede Keltská naučná stezka. S každodenním životem Keltů se seznámíte na výstavě v Nižboře anebo v muzeuNovém Strašecí, lákavým výletním místem v bezprostředním okolí Prahy je keltské oppidum Závist nad ZbraslavíVíte například, kde se každý rok slaví slunovrat a největší keltské svátky?
 

Malé seznámení s Velkou Moravou

Na řadě míst se můžete vrátit do dob Velké Moravy a raného středověku. Mezi nejznámější výletní cíle patří Slovanské hradištěMikulčicích a Památník Velké Moravy ve Starém Městě, ale tím nabídka zdaleka nekončí. Třeba Archeoskanzen Modrá má podobu opevněné velkomoravské osady, do časů raného středověku se vrátíte v archeologickém muzeu v přírodě Villa Nova Uhřínov a Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře představuje rekonstrukci slovanského sídliště v dobách od poloviny 8. století až do 11. století.

Zobrazit více

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.
Panenský Týnec, Ústecký kraj

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.
Praha 2, Praha

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.
Kuks, Královéhradecký kraj

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.
Příbram, Středočeský kraj

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.
Pavlov, Jihomoravský kraj

Cesta do pravěku v Brně – pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.
Brno, Jihomoravský kraj

Keltské oppidum Závist – za největším a nejznámějším oppidem u nás

Největší známé keltské oppidum v Čechách i ve Střední Evropě můžete navštívit i vy. Bylo vybudováno na vrchu Hradiště zvaném Závist, nad dnešní Zbraslaví u Prahy v nadmořské výšce 391 metrů.
Praha-Zbraslav, Praha

Dívčí Kámen – romantická zřícenina na soutoku Křemžského potoka a Vltavy

Monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov.
Holubov, Jihočeský kraj