ÚvodVýletyVýlety s příběhemVýlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Výlet na Staroměstské náměstí a ke katedrále sv. Víta v Praze za sochařem a řezbářem Vojtěchem Suchardou

Pokud se chcete seznámit s kterýmkoliv členem uměleckého rodu Suchardů, měli byste začít v Nové Pace a okolí, kde je připomínají spousty zajímavých děl. Na přelomu 19. a 20. století navázali na sochařské a řezbářské dovednosti svých předků dva bratři Suchardové, Stanislav a Vojtěch. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s jejich působením v Praze.
Nejznámější členové uměleckého rodu Suchardů byli akademický sochař Stanislav Sucharda (1866–1916) a jeho bratr Vojtěch Sucharda (1884–1968), sochař, restaurátor, řezbář a loutkář. Oba se narodili v Nové Pace a oba studovali umění v Praze. Stanislav po kratším pobytu na vídeňské akademii studoval figurální sochařství na Akademii výtvarných umění u Josefa Václava Myslbeka, Vojtěch absolvoval Uměleckoprůmyslovou školu.
 

Společné dílo bratrů Suchardových: pomník Františka Palackého v Praze

Stanislav Sucharda vytvořil řadu nádherných plaket a medailií, které vycházely z pohádkových a poetických motivů. V podobném duchu tvořil také dekorativní práce pro Zemskou banku, Hlavní nádraží, Novou radnici na Starém Městě nebo Peterkův dům na Václavském náměstí v Praze. Často spolupracoval s architektem Janem Kotěrou, například na výzdobě Muzea východních Čech v Hradci Králové nebo Národního domu v Prostějově. Jeho vrcholným dílem je pomník Františka Palackého na Palackého náměstíPraze, navržený v roce 1898.

Mělo to jediný háček: poté, co Stanislav Sucharda vyhrál soutěž na jeho stavbu, nutně potřeboval větší dílnu. Jan Kotěra pro něj navrhl vilu v Bubenči, dvě navzájem propojené budovy, vilu a ateliér. Suchardova vila s muzeem na rohu Slavíčkovy a Suchardovy ulice je pojatá podobně jako dům rodiny SuchardůNové Pace, kde rovněž stály dvě budovy, rodinná vila a dílna. Dnes v nich sídlí novopacké Městské muzeum.

Na pomníku historika Františka Palackého Stanislav pracoval až do roku 1912, a památník se současně stal prvním velkým dílem jeho mladšího bratra Vojtěcha.
 

Pražský hrad, Staroměstská radnice a Loreta

Zatímco Stanislav Sucharda byl v roce 1915 jmenován profesorem na Akademii výtvarných umění, Vojtěch využil Palackého pomník jako odrazový můstek k dalším prestižním zakázkám. Pracoval například na výzdobě paláce Koruna na Václavském náměstí nebo kostela sv. JiljíNymburce, záhy se však proslavil jako samostatný řezbář, loutkář a restaurátor.

Jeho rukopis najdeme na nejobdivovanějších památkách Prahy. V roce 1907 začal pracovat na dostavbě katedrály sv. Víta na Pražském hradě; je autorem 250 novogotických hlavic sloupů s rostlinnými, zvířecími i figurálními motivy, vytvořil také řadu reliéfů v interiérech chrámu i na jeho průčelí. Kromě toho restauroval sochy orloje na Staroměstské radnici a plastiky pro pražskou Loretu.