ÚvodČeská nejOsobnostJan Kotěra – vůdčí osobnost české architektonické moderny
Osobnost

Jan Kotěra – vůdčí osobnost české architektonické moderny

Stavby Jana Kotěry (18. prosince 1871, Brno – 17. dubna 1923, Praha) nenajdete jen v Praze, Hradci Králové či Prostějově, ale i ve světě. Navrhl venkovský dům F. Tondra na břehu jezera v rakouském St. Gilgenu, hotely v chorvatské Opatiji a v Dubrovníku, studia u profesora Otto Wagnera na vídeňské umělecké akademii zakončil návrhem ideálního přímořského města a tunelu pod kanálem La Manche.
Jan Kotěra byl vůdčí osobností české architektonické moderny a muž noblesní duše a světového rozhledu. Studovat mohl díky podpoře barona Jana Mladoty ze Solopisk, jemuž se ještě během studií odměnil projektem úprav jeho rodového sídla Červeného hrádku a návrhem rodinné hrobky na hřbitově v Kosově Hoře u Sedlčan.

Kotěra navrhl první secesní budovu v Praze, Peterkův dům na Václavském náměstí, časem vytvořil vlastní originální rukopis, v němž hrálo roli režné zdivo, případně glazované cihly. V té době vznikla Trmalova vila, dům sochaře Stanislava Suchardy v Bubenči, Máchova vila v Bechyni, Markova vila v Holoubkově, Herbenova vila v Hostišově a další. Vrcholné Kotěrovo tvůrčí období reprezentuje vlastní vila v Hradešínské ulici, palác Mozarteum v pražské Jungmannově ulici, Laichterův dům na Vinohradech, vodárenská věž v Praze–Michli a vodárenská věž v Třeboni, Národní dům v Prostějově, a zejména budova Muzea východních ČechHradci Králové. Zajímavý příběh má zámeček v Ratboři, který Kotěra navrhl jako sídlo pro rodinu Mandelíků, majitelů místního cukrovaru, elektrárny a dalších podniků. Znáte jej jako elegantní boutique Hotel Chateau Kotěra.

Jan Kotěra nestavěl jen noblesní vily a impozantní muzejní budovy, ale i menší stavby. K nim patří zděné kiosky na Pražském mostěHradci Králové anebo kolonie bytových domů a domků. Kotěra připravil projekt prvních dělnických kolonií pro Tomáše Baťu ve Zlíně (a současně pro něj stavěl Baťovu vilu). Kotěrova kolonie v Lounech poskytla moderní bydlení rodinám zaměstnanců dráhy. Navrhl rovněž salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy včetně interiéru a podle jeho návrhu roku 1905 zahájily Ringhofferovy závody na Smíchově výrobu jednotného typu pražských tramvají.

Od sedmadvaceti let Kotěra vedl ateliér na Uměleckoprůmyslové školePraze, roku 1910 přešel na Akademii výtvarných umění. Vychoval další generaci skvělých architektů. Mezi jeho žáky a spolupracovníky patřili třeba Bohuslav Fuchs, Pavel Janák, Josef Gočár, Otakar Novotný, tvůrce Ořechovky Jaroslav Vondrák či Jaromír Krejcar. Vesměs je známe jako významné tvůrce éry secese, moderny a meziválečných architektonických stylů včetně avantgardy a funkcionalismu – a současně také všichni vzpomínali na Kotěrovu toleranci, laskavost a skromnost.

Po vzniku samostatné Československé republiky se Kotěrovi otevřely dveře k dalším projektům: prezident Tomáš Garrigue Masaryk mu například nabídl, aby se podílel na úpravách Pražského hradu. Kotěra ale prestižní nabídku ze zdravotních důvodů odmítl a vystřídal ho slovinský architekt Jože Plečnik. Jak by vypadaly Pražský hrad nebo zámek v Lánech přestavěné Janem Kotěrou, se nikdy nedozvíme: slavný architekt zemřel předčasně, v pouhých jednapadesáti letech.
Dům malíře Karla Vika v Turnově od Jana Kotěry Památky

Dům malíře Karla Vika v Turnově od Jana Kotěry

Dům akademického malíře Karla Vika byl v Turnově postaven v letech 1922-1924 na základě plánu architekta Jana Kotěry. Jedná se o jednu z jeho posledních realizací.

Lázně Jupiter v Bechyni Lázně a wellness

Lázně Jupiter v Bechyni

Lázeňský komplex Lázně Jupiter Bechyně najdete v klidném prostředí střední části města Bechyně, na hlavní Libušině třídě. Areál lázní a hotelu je tvořen dvěma budovami, které patří k významným architektonickým památkám z počátku dvacátého století.

Dvořákovo nábřeží v Praze Památky

Dvořákovo nábřeží v Praze

Dvořákovo nábřeží se nachází u pravého břehu Vltavy a vede od ulice Na Rejdišti vedle Čechova mostu ke Štefánikovu mostu. Bylo vybudováno při asanaci v roce 1904 a název po světoznámém skladateli nese od svého samého počátku. Naleznete zde přístaviště Čechův most a přístaviště Na Františku.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli Památky

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech Památky

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech

Na východě Loun, na kopci nad hlavním vlakovým nádražím, se nachází významná součást moderní české architektury – Kotěrova kolonie, jeden z nejstarších příkladů úspěšné aplikace zahradního města do českého prostředí.

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan Památky

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park.

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry Kultura

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města Prostějova a je též jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, předního představitele české secese.

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století Ubytování

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel – restaurant Chateau Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes luxusní hotel.

Baťova vila ve Zlíně Zážitky

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

Vodárny, čistírny i vodárenské věže: Kde se podíváte vodníkům pod pokličku?

Vodárny, čistírny i vodárenské věže: Kde se podíváte vodníkům pod pokličku?

Patříte k fandům technických památek a baví vás zkoumat, jak fungují? Pak pro vás máme tip na zajímavé prohlídky, tentokrát vynálezů spojených s vodárenstvím. Pozveme vás do úpraven vody, do chodeb bývalé čističky nebo vodojemů a nebudou chybět ani tipy na vodárenské věže, ze kterých se dnes rozhlédnete do široka, daleka.

Zámek Rataje nad Sázavou Památky

Zámek Rataje nad Sázavou

V původně středověkém městečku Rataje nad Sázavou (Kutnohorsko) se otevřela veřejnosti v postupně opravovaném zámku nová instalace v prvním patře západního křídla, která představuje interiéry vybavené mobiliářem z období biedermeieru, historismu, secese a stylu art deco ze soukromých sbírek.

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni Kultura

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži od významného českého architekta Jana Kotěry je technickou památkou, uměleckou galerií a rozhlednou – tři mimořádná překvapení a netradiční propojení dvou světů na vás čekají v jediné věži v Třeboni Na Kopečku.

Věda a historie není nuda: Proměny Prahy a nové tváře starých míst

Věda a historie není nuda: Proměny Prahy a nové tváře starých míst

Nová hala Hlavního nádraží, Rohanské nábřeží, palác Savarin, vltavské náplavky, Masarykovo nádraží anebo Barrandovské terasy: to je jen malý výběr nejvýznamnějších architektonických počinů posledních let v Praze. Podívejte se s Kudy z nudy na ty nejpovedenější i na ty, které v nejbližší době teprve vzniknou!

Znáte pražské industriální památky?

Znáte pražské industriální památky?

Poznejte technické památky hlavního města. Ačkoli by to jejich tvůrci nejspíše neřekli, staré tovární haly, strojírny a další industriální stavby z dob průmyslové revoluce se v současnosti stávají vyhledávanými a obdivovanými objekty. V některých se stále pracuje, další získaly nový život přeměnou na muzea, originální zábavní atrakce či galerie. Industriální památky lákají nejen turisty a obdivovatele techniky, ale i filmaře. Interiéry bubenečské čistírny důvěrně zná třeba Tom Cruise nebo Jack Nicholson. Pojďte společně s Kudy z nudy objevit pražské skvosty industriálních památek!

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

Laichterův dům na Vinohradech Památky

Laichterův dům na Vinohradech

V Praze v Chopinově ulici s výhledem do Riegrových sadů stojí od roku 1909 dům nakladatele Jana Laichtera. Je postavený podle návrhu předního českého architekta počínající moderny Jana Kotěry.

Roškotova vila v Bubenči Památky

Roškotova vila v Bubenči

Vila v ulici Milady Horákové byla postavena po roce 1900. Přestavěna byla architektem Roškotem. V současné době je v dezolátním stavu a hrozí jí demolice.

Suchardova ateliérová vila v Praze Bubenči Památky

Suchardova ateliérová vila v Praze Bubenči

Vilu se zahradou a ateliérem zapsanou v seznamu kulturních památek ČR a chráněnou jako nemovitou památku navrhoval architekt Jan Kotěra.

Galerie Nová síň Kultura

Galerie Nová síň

Nová síň je renomovaná, krásná galerie v centru Prahy. Vyniká především svým dokonale rozptýleným denním světlem, střídmostí funkcionalistického prostoru a výhodnou polohou nedaleko Národního divadla.

Herbenova vila v Hostišově Památky

Herbenova vila v Hostišově

Hostišov byl od roku 1897 stálým letním sídlem Jana Herbena, významného českého novináře. Chalupa vznikla podle plánů významného českého architekta Jana Kotěry.

Kotěrova vila na Vinohradech Památky

Kotěrova vila na Vinohradech

Rodinná vila slavného českého architekta Jana Kotěry vznikla podle jeho vlastního návrhu. V horním patře nechyběl Kotěrův ateliér a škola architektury.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni Kultura

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně Památky

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry

20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry

Jan Kotěra (18. 12. 1871 – 17. 4. 1923) – architekt mezinárodního významu a vůdčí osobnost české moderní architektury. Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na dalších místech. Mezi další nejvýznamnější Kotěrova díla v Čechách patří například hotel Okresní dům nebo Městské muzeum v Hradci Králové, Máchova vila v Bechyni nebo Baťova vila ve Zlíně.

Expozice vojenské geografie v Dobrušce Kultura

Expozice vojenské geografie v Dobrušce

V Rýdlově vile postavené v roce 1919 podle projektu Jana Kotěry byla 24. 5. 2018 pro veřejnost otevřena nová stálá expozice Vlastivědného muzea v Dobrušce věnovaná vojenské geografii ke 100. výročí jejího založení.

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

Rok Jana Kotěry nabídne řadu výstav, komentovaných vycházek, přednášek, exkurzí a dalších akcí v Praze, Hradci Králové, Zlíně, Prostějově a dalších místech, kde slavný architekt působil. Podrobný program se teprve chystá, ale my se na procházku za Kotěrovými stavbami vydáme hned – a vezmeme to zgruntu, od známých památek přes výstavu chystanou v pražském Mánesu až po tramvaje nebo kiosky.

Urbánkův dům alias Mozarteum Památky

Urbánkův dům alias Mozarteum

Nynější dům Mozarteum byl zbudován v místě klasicistního domu s dvorem. Pro nakladatele hudebnin Mojmíra Urbánka vytvořil novou budovu Jan Kotěra. K samotné realizaci došlo roku 1913. Součástí domu se stala i koncertní síň, později divadlo D 34.

Baťovy domky ve Zlíně Památky

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové Památky

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové

Secesní Pražský most přes Labe z roku 1910 zdobí od roku 1912 kromě zábradlí, stožárů či osvětlovacích oblouků také čtyři zděné kiosky s kruhovým či oválným půdorysem na obou předmostích.

Peterkův dům v Praze Památky

Peterkův dům v Praze

Administrativní a obchodní budova na dolním konci Václavského náměstí vznikala podle dispozice Viléma Tierhiera v letech 1898-99, průčelí ve stylu velmi rané secese upravil Jan Kotěra (1899). Pozoruhodné jsou především reprezentativní prostory předního traktu 1. patra.

Vánoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec

Prosincové prohlídky Skanzenu Vysoký Chlumec přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století.
Vysoký Chlumec, Středočeský kraj

Prohlídka štoly Josef – mimořádný termín pro veřejnost

Využijte jedinečnou možnost navštívit unikátní podzemní dílo a dozvědět se mnohé například o těžbě zlata u nás ve středověku.
Chotilsko, Středočeský kraj

Pochod Praha – Prčice 2025

58. ročník nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového pochodu v České republice Praha–Prčice se koná 17. května 2024.
Sedlec-Prčice, Středočeský kraj

Dark snow Ski areál Monínec 2025

Největší sportovní akcí letošní zimy – Dark snow, tedy noční závod ve sjezdu.
Sedlec-Prčice, Středočeský kraj

Snowboard Zezula Tour 2024/2025

Snowboard Zezula Tour 2024-2025 je série 6 závodů ve Freestyle Snowboardingu. Cílem této série je najít mladé snowboardové talenty ve snowboardingu.
Sedlec-Prčice, Středočeský kraj

Snowboard Zezula Tour 2024/2025

Snowboard Zezula Tour 2024-2025 je série 6 závodů ve Freestyle Snowboardingu. Cílem této série je najít mladé snowboardové talenty ve snowboardingu.
Sedlec-Prčice, Středočeský kraj

Historická rádia

Výstava starých rádií ze sbírek Vlastivědného klubu Votice.
Votice, Středočeský kraj

Rozsvícení vánočního stromu ve Voticích 2025

Přijďte se vánočně naladit na tradiční vánoční trh na Komenského náměstí ve Voticích.
Votice, Středočeský kraj

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park.
Sedlčany, Středočeský kraj

Stezka lesního muže u Sedlčan

Jak sám název stezky napovídá, trasa vede lesem, a to od rozcestí Pod Kolihovy do Křečovic. Provází ji zelená značka a celá trasa měří 11,5 km. Je určena pro pěší, ale zvládnou jí i odvážlivci na trekovém či horském kole.
Sedlčany, Středočeský kraj

Sedlčanka – lokálka ze Sedlčan do Olbramovic

Malebná a romantická lokálka z Olbramovic do Sedlčan byla vystavěna v letech 1893–1894 jakou soukromá dráha. Později byla připojena k ČSD. Vede krásnou krajinou lesů, luk a vesniček středního Povltaví.
Sedlčany, Středočeský kraj

Soudný kámen u Kosovy Hory

Kolihový les u Kosovy Hory skrývá prastaré tajemství – žulový balvan s prohlubněmi, který prý v dávných dobách sloužil jako místo, kde se odehrávaly soudy, věštilo se a konaly se zde různé pohanské obřady.
Kosova Hora, Středočeský kraj

Krčínova cyklostezka ze Sedlčan do Prčice: nová stezka Středočeského kraje

Krčínova cyklostezka vedoucí ze Sedlčan do Prčice měří cca 14 km. Trasa vede přes Radeč, Mezné a Jesenici. Minimální šířka je 2,5 metru, což umožňuje bezpečný obousměrný provoz.
Sedlčany, Středočeský kraj

Sedlčanský krystal – Modlitebna adventistů sedmého dne v Sedlčanech

V Sedlčanech na Příbramsku se nachází velmi netradiční protestantská modlitebna. Moderní stavba, která zvenčí vypadá jako mnohoúhelník nebo krystal, patří adventistům sedmého dne.
Sedlčany, Středočeský kraj

Městské muzeum Sedlčany

Založení muzea v Sedlčanech úzce souvisí s přípravou Národopisné výstavy českoslovanské v Praze v polovině devadesátých let 19. století. Najdete zde expozice na témata pravěk, středověk, Jakub Krčín, cechovní místnost, novověk, národopis a Sukova síň.
Sedlčany, Středočeský kraj

Jděte do Prčice po celý rok – dálkové stezky pro pěší i cyklisty v Toulavě

V turistické oblasti Toulava naleznou milovníci aktivního pohybu dálkové stezky na motivy slavného pochodu do Prčice. Stezky vedou ze tří měst: z Tábora, Milevska a Sedlčan vždy do cílového místa pochodu, do Sedlce-Prčice. Dohromady se jedná o sedm pěších tras a čtyři cyklookruhy.
Sedlčany, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Knedlíkárna Sedlčany

Výroba tradičních knedlíků v Sedlčanech si zakládá na tradici. Majitelé nejprve prodávali regionální potraviny, než přešli na velkovýrobu knedlíků.
Sedlčany, Středočeský kraj

Penzion Janov u Sedlčan

Ubytování pro 12 osob v 5 pokojích. Vhodné pro rodiny s dětmi, skupiny i jednotlivce, cyklisty. Dětský koutek s houpačkou a pískovištěm.
Sedlčany, Středočeský kraj

Hotel Florian Sedlčany

Hotel Florian se nachází v krajině Středního Povltaví, ve městě Sedlčany. Historická budova po rozsáhlé rekonstrukci se může pochlubit bohatou historií, sahající až do 13. století. Hotel nabízí svým hostům ubytování v jedno až třílůžkových pokojích, s vlastním sociálním zařízením a sprchou.
Sedlčany, Středočeský kraj

Káva svět v Sedlčanech

Zastavte se v Kávě svět pro dobrou kávu, kakao, čokoládu, další dobroty či knihu. Všechno, co my sami máme rádi tady najdete. Můžete se uvelebit v našem čtenářském koutku nebo využít naší stylovou otevřenou venkovní knihovnu.
Sedlčany, Středočeský kraj

Divadelní kavárna Hogofogo

Zveme do krásného prostředí divadelní kavárny v Drážkově na dobrou kávu, skvělý dort, limonádu, vínko....
Svatý Jan, Středočeský kraj

Cukrárna Janský

Široký sortiment zákusků, dortů, kávy, zmrzliny a ostatních sladkostí.
Sedlčany, Středočeský kraj

Glampit Tiny house

Bořená Hora u Štětkovic je místo s mimořádně působivou atmosférou. Rozlehlá zahrada, ve které se nacházejí ovocné stromy, poskytující stín i prostor pro hry. Je jen na vás, zda vyrazíte na túry v nádherné Středočeské krajině nebo se oddáte klidu a odpočinku.
Štětkovice, Středočeský kraj

Ubytování v Ouklidu

Nabízíme ubytování na starobylém středočeském statku. Přestože jsou apartmány nové, dýchne na vás atmosféra venkovského bydlení, klidu a pohody.
Nedrahovice, Středočeský kraj