Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Městské muzeum v Ústí nad Labem
První cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2020 získalo Muzeum města Ústí nad Labem za výstavu Písky známé i neznámé aneb Fascinující svět obyčejného písku. Ukazovala písky z celého světa a z různých pohledů, návštěvníci na ní mohli vidět fotografie zrnek písku pod mikroskopem, část rozsáhlé sbírky písků německého sběratele či otisky zvířat v písku. Expozice ukazovala i krajinu Labských pískovců a Národního parku České Švýcarsko.
Druhé místo v kategorii muzejní výstava obsadilo Východočeské muzeum v Pardubicích za stálou expozici českého ateliérového skla 20. a 21. století. Třetí cenu dostalo Muzeum a Pojizerská galerie Semily za výstavu Bílá místa konce války, která se věnovala málo známému a dosud systematicky nezpracovanému tématu nucených prací a nacistické válečné výroby na Semilsku.
Muzejní publikace roku
Jako nejlepší publikaci porota vyhodnotila titul Umění v nouzi editorky Bohuslavy Chleborádové, kterou vydalo Regionální muzeum v Teplicích, a která představuje Teplice jako jedno z důležitých uměleckých center meziválečného období.
Mimo vítěznou publikaci byly nominovány například publikace Blanensko a Moravský kras v pravěku z Muzea Blanenska či Praha průmyslová: Rozvoj pražské průmyslové aglomerace do zániku Rakouska-Uherska Muzea hlavního města Prahy.
Kategorii Muzejní počin roku 2020 ovládly Pustevny
První příčku této kategorie bezpečně obsadily Pustevny, a to projektem Libušín znovuzrozený: Obnova Národní kulturní památky po požáru. Stavba patřila od roku 1899 do souboru nejznámějších beskydských secesních staveb. Vědecká rekonstrukce, na níž se podílelo přes 300 řemeslníků, trvala šest let a stála téměř 112 milionů korun. V dobrovolné sbírce se v Česku vybralo téměř 11 milionů korun. Nový Libušín byl otevřen 30. července 2020.
I na druhém místě v kategorii se umístila instituce z Moravy. Jedná se o Muzeum Těšínska, které jej obdrželo za rekonstrukci své výstavní budovy a novou expozici Příběh Těšínského Slezska. Součástí je nová knihovna, přednáškový sál či amfiteátr s lapidáriem. Třetí místo v téže kategorii obdrželo Muzeum Komenského v Přerově za rekonstrukci renesančního hradního paláce na Helfštýně.
Jedno ze zvláštních ocenění dostalo Národní zemědělské muzeum, které na Kačině založilo genofondový sad starých odrůd jablek, hrušek, švestek a třešní.
Slovo o soutěži Gloria musaealis
Soutěž si klade za cíl upozornit veřejnost na přínos muzeí a galerií k zpřístupňování a využívání kulturního dědictví i k jeho ochraně a na špičkové výkony institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví.
Soutěž je vyhlašována ve třech hlavních kategoriích – Muzejní výstava roku, Muzejní publikace roku a Muzejní počin roku. Nejvyšším oceněním v každé soutěžní kategorii je Cena Gloria musaealis, která se skládá z trofeje, diplomu a finančního ocenění. Zvláštní kategorií je Cena Českého výboru ICOM, která byla udělena jednomu z 87 soutěžních projektů, zejména na základě jeho významného přínosu k mezinárodní spolupráci.