ÚvodAktualityUdělejte si výlet na Slovácko, do krajiny obrazů Joži Uprky
Kultura

Udělejte si výlet na Slovácko, do krajiny obrazů Joži Uprky

  • 25. října 2019
Fantastická barevná plátna malíře Joži Uprky zachycující život na Slovácku na přelomu 19. a 20. století zná kdekdo. Víte také, že v pátek 25. října uplyne 158 let od jeho narození a že v Uherském Hradišti můžete navštívit umělcovu galerii? Na výlet plný umění vás zve portál Kudy z nudy.
Joža Uprka i jeho mladší bratr František měli Slovácko i umění v krvi: pocházeli ze selské rodiny usazené v Kněždubu, obci kousek od Hodonína a Veselí nad Moravou. Řadu staveb tu dnes podobně jako před lety zdobí pestré lidové ornamenty; mezi jejich autory patřil i otec obou bratrů Jan.
 

Oceněná Pouť u svatého Antonínka

Joža chodil do školy ve Strážnici, studoval na olomouckém Slovanském gymnáziu, od roku 1881 na pražské akademii u Františka Čermáka a od roku 1884 na akademii v Mnichově. Venkovské náměty, čerpané z každodenního života prostých lidí, jejich práce, obyčejů a slavností vypadají na první pohled obyčejně, ale zdání klame. Jejich autor po absolvování akademie a zejména pak po studijní návštěvě Paříže a prvním setkání s impresionismem zazářil na českém výtvarném nebi jako kometa. S pomocí Alfonse Muchy se v roce 1894 dokonce s jedním ze svých nejznámějších obrazů Pouť u svatého Antonínka zúčastnil pařížského Salonu francouzských umělců a získal za něj jednu z cen. Stejný obraz, jen ve větším formátu, v roce 1895 obdržel zlatou výroční medaili České akademie věd a umění, o dva roky později pak měl jeho autor v Topičově salonuPraze velkou výstavu a měsíčník spolku Mánes Volné směry o něm vydal celé číslo. V pětatřiceti letech byl zkrátka Uprka známým výtvarným umělcem, který navíc měl vrcholné období teprve před sebou.
 

Za Uprkou i Úprkou do Hradiště

Řadu děl z této doby si prohlédnete v Galerii Joži Uprky v bývalé jezuitské koleji v Uherském Hradišti, kde je otevřeno celý rok s výjimkou neděle. K vidění jsou nejenom obrazy ze sbírkového fondu Nadace moravské Slovácko, doplněné díly zapůjčenými například z Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Muzea uměníOlomouci či Slováckého muzea v Uherském Hradišti, ale také plastiky mladšího z bratrů, sochaře Franty Úprky. Možná vás překvapí, že sourozenci psali svá příjmení každý jinak: Joža se podepisoval krátce Uprka, František dlouze Úprka. Fotografická výstava na chodbách galerie pak mapuje život Joži Uprky od rodné chalupy až po hroby obou bratrů. Ty najdete v jejich rodném Kněždubu.
 

Návraty do rodného kraje

Uprka rád cestoval; byl v Itálii, Řecku, Egyptě a Palestině, na Balkáně, v Rusku či Turecku, ale opakovaně se vracel na Slovácko. Roku 1897 se tu dokonce usadil natrvalo, a to v Hroznové Lhotě, kde si nechal postavit ateliér. Ten posléze podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče proměnil v rodinnou vilu, kde žil s manželkou, lidovou malířkou Anežkou Karlíkovou a několika dětmi. Rodinný život na rozdíl od profesního šťastný nebyl. U Anežky Uprkové propukla duševní choroba a od roku 1905 až do své smrti roku 1959 žila v psychiatrické léčebně v Kroměříži. První syn Jožka zemřel jako čtrnáctiletý, z dalších dětí přežil syn Jan a dcera Božena.

V době před první světovou válkou se Uprka zasloužil o vznik Sdružení výtvarných umělců moravských, jehož výstavním a organizačním střediskem se stal Dům umělců v Hodoníně, otevřený v roce 1913. Od roku 1922 pak Uprka žil na Slovensku v Klobušicích u Ilavy, kde se podobně jako na Slovácku věnoval námětům z tamního lidového prostředí. Muž, který usiloval o zachování a rozvoj bohatých tradic lidové kultury na Moravě a propagoval myšlenku spolupráce výtvarných umělců slovanských národů, se do rodného kraje vrátil až v roce 1937 a o tři roky později zemřel. Pochován je po boku svého bratra a dalších umělců na kněždubském hřbitově u kostela sv. Jana Křtitele v části nazývané Slovácký Slavín.


Komentovaná prohlídka poslední sobotu v měsíci

Jožo UprkaV roce 2019, vždy poslední sobotu v měsíci, se v Galerii Joži Uprky uskuteční komentovaná prohlídka v Galerii Joži Uprky (v délce asi hodiny) zdarma, za účasti spoluzakladatele a kurátora galerie Dr. Petra Vašáta.

Začátek prohlídky je vždy ve 14:00 hodin. V případě většího počtu zájemců (skupinová návštěva nad 10 osob) doporučujeme předem kontaktovat recepci Galerie Joži Uprky, tel. 572 501 053.
Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti Kultura

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti

Zrekonstruovaná hradišťská jezuitská kolej je sídlem Slováckého centra kultury a tradic, ve kterém se nachází Uprkova s unikátní sbírkou obrazů Nadace Moravské Slovácko.

Rodný dům Joži a Franty Uprkových v Kněždubu Kultura

Rodný dům Joži a Franty Uprkových v Kněždubu

V obci Kněždub na Hodonínsku se nachází rodný dům bratrů Joži a Franty Uprkových, významných autorů malířské a sochařské tvorby.

Slovácký Slavín v Kněždubu Památky

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti Gurmánská turistika

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti

Návštěvu Uherského Hradiště si spojte s procházkou po areálu měšťanských vinných sklepů v Mařaticích. Nejstarší z nich pocházejí z 18. století!

Strážnická vinařská stezka Letní sporty

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Další aktuality

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

V sobotu 7. a v neděli 8. září 2024 pořádá město Uherské Hradiště už jedenadvacáté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.
5. září 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
3. září 2024 18:00
Životní styl, Zlínský kraj

Štípa u Zlína se připravuje na hlavní pouť

Jako každé září, i letos se bude konat pouť na mariánské poutní místo do Štípy u Zlína. Letošní hlavní pouť vychází přímo na svátek Narození Panny Marie v neděli 8 září. Ale již od soboty je pro poutníky připraven bohatý program. Pro zájemce bude po celé oba poutní dny v kostele k dispozici také průvodce a pro odpočinek a osvěžení otevřena kavárna.
2. září 2024 11:37
Památky, Zlínský kraj

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Velká pardubická se už blíží…
30. srpen 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Liptálské slavnosti nabídnou folklor zpoza humen i z exotických dálek

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 55 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná od 21. do 26. sprna 2024 v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
22. srpen 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj

Vizovice o víkendu ovládne Trnkobraní

Tradiční letní švestkový festival Vizovické Trnkobraní se bude konat v pátek a sobotu 23. a 24. srpna 2024 v areálu likérky R. Jelínek ve Vizovicích nedaleko Zlína. Návštěvníci se mohou těšit na dvoudenní hudební program s kapelami a interprety jako je Anna K, Desmond, Divokej Bill, No Name, O5 a Radeček, Pokáč, Tomáš Klus, Visací zámek, Vypsaná fixa či Xindl X a další. Součástí festivalu bude již tradičně veřejnosti otevřená soutěž v pojídání švestkových knedlíků, která se bude konat v sobotu v 13:15 hodin.
21. srpen 2024 11:00
Kultura, Zlínský kraj

Týden kultury na Valašsku zve na divadlo pod šapitó i na živou hudbu

Ve Velkých Karlovicích se koná od 21. do 27. 8. 2024 již osmý ročník charitativního festivalu Týden kultury na Valašsku. Během několika posledních srpnových dnů nabídne návštěvníkům devět představení v originálním prostředí cirkusového šapitó. Kromě Jaroslava Duška a jeho "dohod" se mohou diváci těšit na Jana Čenského a Danu Morávkovou, Václava Vydru a Janu Bouškovou anebo Báru Munzarovou s Martinem Trnavským.
20. srpen 2024 11:00
Zážitky, Zlínský kraj

Poprvé v Luhačovicích? Poznejte ta nejvyhlášenější místa lázeňského města!

Lázně Luhačovice jsou jedinečné v každém ročním období. Ať už se sem vydáte na dovolenou či zde podstoupíte špičkovou lázeňskou léčbu, pomohou vám zapomenout na starosti všedních dnů. V Luhačovicích si skutečně odpočinete. Luhačovice vás okouzlí rozmanitou architekturou, krásným okolím a všudypřítomnou zelení. Lázeňské město leží v malebném údolí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Okolní příroda je panensky nedotčená a otevírá svou náruč každému, kdo do Luhačovic zavítá.
20. srpen 2024 8:00
Lázně a wellness, Zlínský kraj