ÚvodAktualityUdělejte si výlet na Slovácko, do krajiny obrazů Joži Uprky
Kultura

Udělejte si výlet na Slovácko, do krajiny obrazů Joži Uprky

  • 26. října 2024
Fantastická barevná plátna malíře Joži Uprky zachycující život na Slovácku na přelomu 19. a 20. století zná kdekdo. Víte také, že v sobotu 26. října uplyne 163 let od jeho narození a že v Uherském Hradišti můžete navštívit umělcovu galerii? Na výlet plný umění vás zve portál Kudy z nudy.
Joža Uprka i jeho mladší bratr František měli Slovácko i umění v krvi: pocházeli ze selské rodiny usazené v Kněždubu, obci kousek od Hodonína a Veselí nad Moravou. Řadu staveb tu dnes podobně jako před lety zdobí pestré lidové ornamenty; mezi jejich autory patřil i otec obou bratrů Jan.
 

Oceněná Pouť u svatého Antonínka

Joža chodil do školy ve Strážnici, studoval na olomouckém Slovanském gymnáziu, od roku 1881 na pražské akademii u Františka Čermáka a od roku 1884 na akademii v Mnichově. Venkovské náměty, čerpané z každodenního života prostých lidí, jejich práce, obyčejů a slavností vypadají na první pohled obyčejně, ale zdání klame. Jejich autor po absolvování akademie a zejména pak po studijní návštěvě Paříže a prvním setkání s impresionismem zazářil na českém výtvarném nebi jako kometa. S pomocí Alfonse Muchy se v roce 1894 dokonce s jedním ze svých nejznámějších obrazů Pouť u svatého Antonínka zúčastnil pařížského Salonu francouzských umělců a získal za něj jednu z cen. Stejný obraz, jen ve větším formátu, v roce 1895 obdržel zlatou výroční medaili České akademie věd a umění, o dva roky později pak měl jeho autor v Topičově salonuPraze velkou výstavu a měsíčník spolku Mánes Volné směry o něm vydal celé číslo. V pětatřiceti letech byl zkrátka Uprka známým výtvarným umělcem, který navíc měl vrcholné období teprve před sebou.
 

Za Uprkou i Úprkou do Hradiště

Řadu děl z této doby si prohlédnete v Galerii Joži Uprky v bývalé jezuitské koleji v Uherském Hradišti, kde je otevřeno celý rok s výjimkou neděle. K vidění jsou nejenom obrazy ze sbírkového fondu Nadace moravské Slovácko, doplněné díly zapůjčenými například z Národní galerie v Praze, Moravské galerie v Brně, Muzea uměníOlomouci či Slováckého muzea v Uherském Hradišti, ale také plastiky mladšího z bratrů, sochaře Franty Úprky. Možná vás překvapí, že sourozenci psali svá příjmení každý jinak: Joža se podepisoval krátce Uprka, František dlouze Úprka. Fotografická výstava na chodbách galerie pak mapuje život Joži Uprky od rodné chalupy až po hroby obou bratrů. Ty najdete v jejich rodném Kněždubu.
 

Návraty do rodného kraje

Uprka rád cestoval; byl v Itálii, Řecku, Egyptě a Palestině, na Balkáně, v Rusku či Turecku, ale opakovaně se vracel na Slovácko. Roku 1897 se tu dokonce usadil natrvalo, a to v Hroznové Lhotě, kde si nechal postavit ateliér. Ten posléze podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče proměnil v rodinnou vilu, kde žil s manželkou, lidovou malířkou Anežkou Karlíkovou a několika dětmi. Rodinný život na rozdíl od profesního šťastný nebyl. U Anežky Uprkové propukla duševní choroba a od roku 1905 až do své smrti roku 1959 žila v psychiatrické léčebně v Kroměříži. První syn Jožka zemřel jako čtrnáctiletý, z dalších dětí přežil syn Jan a dcera Božena.

V době před první světovou válkou se Uprka zasloužil o vznik Sdružení výtvarných umělců moravských, jehož výstavním a organizačním střediskem se stal Dům umělců v Hodoníně, otevřený v roce 1913. Od roku 1922 pak Uprka žil na Slovensku v Klobušicích u Ilavy, kde se podobně jako na Slovácku věnoval námětům z tamního lidového prostředí. Muž, který usiloval o zachování a rozvoj bohatých tradic lidové kultury na Moravě a propagoval myšlenku spolupráce výtvarných umělců slovanských národů, se do rodného kraje vrátil až v roce 1937 a o tři roky později zemřel. Pochován je po boku svého bratra a dalších umělců na kněždubském hřbitově u kostela sv. Jana Křtitele v části nazývané Slovácký Slavín.


Komentovaná prohlídka poslední sobotu v měsíci

Jožo UprkaV roce 2024, vždy poslední sobotu v měsíci, se v Galerii Joži Uprky uskuteční komentovaná prohlídka v Galerii Joži Uprky (v délce asi hodiny) zdarma, za účasti spoluzakladatele a kurátora galerie.

Začátek prohlídky je vždy ve 14:00 hodin. V případě většího počtu zájemců (skupinová návštěva nad 10 osob) doporučujeme předem kontaktovat recepci Galerie Joži Uprky, tel. 572 501 053.
Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti Kultura

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti zaujímá v síti českých a moravských muzeí významné postavení. A to nejen svou historií píšící se od roku 1914 či množstvím sbírkových předmětů, ale především zaměřením a pracovními výstupy upoutává zájem odborné i laické veřejnosti.

Farní kostel sv. Jana Křtitele v Kněždubu Památky

Farní kostel sv. Jana Křtitele v Kněždubu

Dominantou obce Kněždub je kostel sv. Jana Křtitele, postavený v pseudorománském stylu. Interiér kostela je vymalován nezvykle moderním stylem ak. malířem Vojmírem Vokolkem a doplněn obrazy Joži Úprky z doby kolem r. 1900.

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti Kultura

Galerie Joži Uprky v Uherském Hradišti

Zrekonstruovaná hradišťská jezuitská kolej je sídlem Slováckého centra kultury a tradic, ve kterém se nachází Uprkova s unikátní sbírkou obrazů Nadace Moravské Slovácko.

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti Gurmánská turistika

Měšťanské vinné sklepy v Uherském Hradišti

Návštěvu Uherského Hradiště si spojte s procházkou po areálu měšťanských vinných sklepů v Mařaticích. Nejstarší z nich pocházejí z 18. století!

Joža Uprka – malíř slováckého folkloru

Joža Uprka – malíř slováckého folkloru

Snad žádný jiný malíř a grafik nezachytil život na Slovácku a jeho bohaté lidové tradice, slavnosti i běžný život na přelomu 19. a 20. století tak věrně jako malíř a grafik Joža Uprka (26. října 1861, Kněždub – 12. ledna 1940, Hroznová Lhota).

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.

Kněždub

Kněždub

Obec Kněždub najdete na Slovácku, konkrétně na jihovýchod od Strážnice, pod Bílými Karpaty, co by kamenem dohodil od slovenských hranic. Kněždub je skvělým východiskem pro ty, kteří rádi chodí po horách i pro ty, kteří rádi objevují památky a přírodní zajímavosti.

Rodný dům Joži a Franty Uprkových v Kněždubu Kultura

Rodný dům Joži a Franty Uprkových v Kněždubu

V obci Kněždub na Hodonínsku se nachází rodný dům bratrů Joži a Franty Uprkových, významných autorů malířské a sochařské tvorby.

Uherské Hradiště

Uherské Hradiště

Město na řece Moravě je srdcem Slovácka, regionu proslulého svébytným folklorem, cimbálovou muzikou, dobrým vínem a překrásnými kroji. Projděte se historickým centrem i vinařskými uličkami v Mařaticích, navštivte expozice Slováckého muzea a poznejte zblízka bohaté slovácké lidové tradice!

Moravská Nová Ves

Moravská Nová Ves

Jedna z největších obcí Moravského Slovácka se nachází v národopisné oblasti zvané Podluží, v rovině mezi městy Břeclaví a Hodonínem. Leží v široké nivě řeky Moravy v nejjižnějším cípu jižní Moravy a je proslulá díky vínu, místním vinařům a vinařským tradicím.

Slovácký Slavín v Kněždubu Památky

Slovácký Slavín v Kněždubu

V obci Kněždub najdete hřbitov, kde jsou umístěny hroby místních umělců, kteří ve svém díle zvěčnili krajinu a obyvatele Slovácka. Nejznámějším z nich je Jožka Úprka, dále jsou zde hroby malíře Antoše Frolky a akademického sochaře Františka Úprky.

Strážnická vinařská stezka Letní sporty

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Další aktuality

Znáte mechanický betlém v Horní Lidči?

V Horní Lidči na Valašsku si v budově za kostelem sv. Václava můžete prohlédnout originální ručně vyřezávaný mechanický betlém. Betlémská scéna o rozloze 170 m² přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. V betlému je osazeno 230 figur, z toho 75 pohyblivých, a více jak stovka vyřezávaných staveb.
6. prosinec 2024 15:00
Kultura, Zlínský kraj

Vánoční jarmark v rožnovském skanzenu připomene staré vánoční zvyky

Sváteční atmosféru plnou vánočních zvyků zažijí návštěvníci Valašského muzea v přírodě v sobotu a v neděli 14. a 15. prosince 2024. Dřevěným městečkem se opět projdou mikulášské družiny s čerty z Valašských Klobouk, lucky letos pochází ze souboru Radhošť. Těšte se na oživené expozice ve Valašské dědině. Například v kuchyni fojtství budou tetičky drát peří a uvaří štědračku.
6. prosinec 2024 10:00
Památky, Zlínský kraj

Valašské muzeum v přírodě zve na tradiční Vánoční jarmark

Prožít neopakovatelnou atmosféru vánočních zvyků na Valašsku můžete o víkendu v sobotu 14. a neděli 15. prosince 2024. Do areálu Dřevěného městečka zamíří stovka tradičních lidových výrobců. Vánoční jarmark svým vystoupením zpestří např. Bartošův soubor ze Zlína či cimbálová muzika Valašsko nebo CM Marty Gerlíkové.
3. prosinec 2024 16:00
Památky, Zlínský kraj

Na hrad Cimburk se můžete vydat i v zimním období

Zřícenina rozsáhlého gotického hradu nedaleko Koryčan láká romanticky založené turisty po celý rok. I v zimě je hrad otevřen každý den od 10:00 do 17:00 hodin, kdy si jej můžete projít sami bez průvodce.
1. prosinec 2024 7:00
Památky, Zlínský kraj

Vydejte se za vánoční atmosférou do Vizovic

Zámek Vizovice v závěru roku na pár dní pootevře své brány veřejnosti. V zámecké kapli se můžete prohlédnout již tradiční výstavu betlémů. Prostory kaple budou veřejnosti přístupné od 24. do 29. prosince 2024, vždy mezi 13:30 a 16:30 hodin. Ve výstavních prostorách můžete navštívit i výstavu Zásluhou Heřmanovou. Mimo expozic na zámku stojí za vidění také vizovická Vánoční výstava v Galerie Mariette, která je k vidění do 23. prosince 2024.
29. listopad 2024 11:54
Památky, Zlínský kraj

Užijte si advent ve Zlíně – vyhlídkové kolo, vánoční dílny i lanýžový brunch

Nechce se vám cestovat daleko a chcete zažít krásný advent? Vydejte se do Zlína, kde se před unikátně zrekonstruovanou budovou Obchodního domu konají vánoční trhy. Těšit se můžete na stánky s nejrůznějšími dobrotami, romanticky svítící vánoční strom, ohňové koše, doprovodný program a nechybí ani vyhlídkové kolo – každoroční oblíbená atrakce, z níž se vám naskytne netradiční pohled na město včetně blízkého baťovského mrakodrapu. Adventní radovánky v Obchodním domě Zlín začínají už 28. listopadu a potrvá až do 23. prosince 2024.
28. listopad 2024 12:00
Zážitky, Zlínský kraj

Vystoupejte na nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Na nejvyšší vrchol Bílých Karpat (970 m) se dostanete po pěkné pohodlné cestě od rozcestí Kamenná bouda nedaleko Strání. Po červeném lesním chodníčku si mohou udělat výlet pěší turisté, cyklisté a v zimě běžkaři využijí spíše zpevněnou cyklostezku č. 5052.
23. listopad 2024 15:00
Příroda, Zlínský kraj

Ve Velkých Karlovicích se chystá oblíbený Kateřinský jarmark

Bohatý výběr řemeslných výrobků, ukázky lidových zvyků, folklórní vystoupení či valašské speciality nabídne Kateřinský jarmark ve Velkých Karlovicích, který proběhne poslední neděli před adventem 24. 11. 2024 u Karlovského muzea.
21. listopad 2024 12:00
Gurmánská turistika, Zlínský kraj