ÚvodAktuality10 tipů na výlety do stezky ve skalách a skalních městech aneb ve stínu i na výsluní
Příroda

10 tipů na výlety do stezky ve skalách a skalních městech aneb ve stínu i na výsluní

Vydejte se s Kudy z nudy na dobrodružné a pohádkově krásné cesty do skal – právě teď je ta nejlepší doba. Listí pomalu opadává a v podzimní přírodě se otvírají báječné výhledy, které si jindy neužijete. Navíc na stezkách se nebudete muset vyhýbat davům dalších návštěvníků, a to ani v těch nejoblíbenějších místech.
Jak je to možné, ptáte se? Jednoduše proto, že jsme vybrali místa, kde množství schodů, žebříků a obtížné schůdný terén kdekoho odradí. Platí to i pro místo na výsluní turistického zájmu, Riegrovu stezku údolím Jizery u Semil. Řadí se k nejkrásnějším u nás, je zčásti vylámaná ve skále, prochází čtyřmi tunely a její nejatraktivnější úsek vede po několik desítek metrů dlouhé visuté lávce nad řekou. Ale pozor, nenechte se oklamat neškodně vyhlížejícími fotkami: pohodlné úseky po rovině střídají skalnaté úseky. S kočárkem tudy vážně neprojedete, a pokud přece jenom neodoláte, většinu cesty ho ponesete.

Oslnivě krásné, plné fantastických vyhlídek, bizarních skalních útvarů, převisů a úzkých traverzů na strmých svazích jsou i stezky v Českém Švýcarsku. Poměrně náročná je Kyjovská skalní stezka, vybudovaná nad Kyjovským údolím už na začátku 20. století. Není ale nijak dlouhá, takže procházku po ní můžete pojmout jako rozcvičku pro náročnější výzvu, tedy osmikilometrové putování Jetřichovickými stěnami přes skalní hrádek Falkenštejn a trojici známých vyhlídek, tedy Mariinu skálu, Vilemíninu stěnu a Rudolfův kámen. K pohodovějším toulkám lákají Tiské stěny.

Máme skvělé tipy i pro rodiny s dětmi a milovníky neobvyklých uměleckých děl v podobě soch, landartových kousků a skalních reliéfů. Fascinující procházka vás například čeká ve skalách u Kopicova statku anebo v Českém ráji anebo na stezce skalních reliéfůBrništi. Sem se bez obav vydejte s dětmi, cesta je krátká a navíc tu objevíte ještě Skleněnou stezku a pohádkovou Stezku hastrmanů.



Velmi neobyčejná místa objevíte v Klokočských skalách; prochází jimi naučná stezka, která začíná Klokočskými průchody v rozsedlinách skalních bloků nad obcí Klokočí. Podobná je soutěska zvaná Studený průchodPříhrazských skalách, úzká a přes sto metrů dlouhá klikatá stezka sevřená mezi skalními bloky. Další podobné místo najdete na Cinibulkově stezce na Kokořínsku: hlubokou vozovou cestu vysekanou v pískovcovém masivu najdete v mapách pod názvem Průsečná skála, určitě vás uchvátí i nedaleké pokličky a další skalní útvary.

Fascinující podívaná vás čeká také ve skalním městě na stolové hoře Ostaš u Police nad Metují, kde milovníci koček najdou Kočičí skály i s Kočičím hrádkem.

Nechte se inspirovat našimi tipy a vydejte se s námi na stezky ve skalách a skalních městech ve stínu i na výsluní!
Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery Letní sporty

Riegrova stezka – naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku Příroda

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku

Ve skalách pod Kopicovým statkem, Jirošovou rychtou, vytvořil tehdejší majitel a lidový umělec Vojtěch Kopic galerii skalních reliéfů především z české historie.

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku Příroda

Stezka skalních reliéfů u obce Brniště na Českolipsku

Stezka mezi skalami u areálu Lesní zátiší u obce Brniště, kudy naši předci jezdívali s povozy na pole, se v současnosti stala jakousi uměleckou galerií v přírodě, kterou doplňují nejrůznější přírodní instalace.

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody Příroda

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná Příroda

Tichá stezka Klokočskými skalami – stezka nevídaná

Naučná stezka s názvem "Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná" je určená neslyšícím návštěvníkům, kterým zpřístupňuje formou videí ve znakovém jazyce tuto zajímavou lokalitu. Návštěvníkům jsou k dispozici speciální QR kódy.

Geopark Český ráj Příroda

Geopark Český ráj

Český ráj leží na severovýchodě Čech, necelých sto kilometrů od Prahy. Jako první v republice zde byla v roce 1955 vyhlášena Chráněná krajinná oblast Český ráj, jejíž území bylo v roce 2002 a 2021 rozšířeno. Ojedinělost krajiny spočívá ve spojení přírodních krás s romantikou historických památek.

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska Příroda

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.

Jetřichovické stěny a vyhlídky Příroda

Jetřichovické stěny a vyhlídky

Obec Jetřichovice v západní části Českého Švýcarska obklopují Jetřichovické stěny. Oblast je známá pískovcovými skalními městy i samostatně stojícími skalními věžemi. Mezi nejznámější patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž vrcholků se otvírá malebný výhled do okolí.

Rozsedlina Studený průchod Příroda

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Další aktuality

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
23. listopad 2024 9:20
Příroda

Kde vidět kamenné kruhy v Česku? Poznejte archeologické unikáty i novodobé repliky megalitické stavby

Víte, že u nás máme až překvapivé množství kamenných kruhů? Některé z těchto staveb jsou novodobé, ale dochovaly se i stavby staré více než tisíc let. Doléhá na vás únava a máte pocit vyčerpání? Pak zkuste vyhledat energeticky bohaté místo, které vás doslova nabije! Vybrat si můžete buď místa, která k rituálním účelům našim předkův sloužila již před tisíci lety anebo se vydejte objevovat novodobé repliky megalitických staveb. Podle esoteriků nabíjí úplně stejně jako jejich pravěké předlohy.
23. listopad 2024 9:05
Příroda

Vlkům se u nás daří: letos se rozmnožili ve většině sledovaných oblastí

Na základě průběžných dat z monitoringu Hnutí Duha Šelmy se vlci úspěšně rozmnožují ve většině vybraných oblastí ČR, které Hnutí Duha Šelmy dlouhodobě sleduje. Narození vlčat bylo potvrzeno od Krušných hor přes Lužické hory, Jesenicko až po Beskydy a Javorníky. Naopak v oblasti Kokořínska a Máchova kraje se v minulém ani letošní roce reprodukci prokázat nepodařilo. Monitoring nemá ambici odhadnout počet všech vlků v ČR, ale zaměřuje se na vybrané modelové oblasti. Tato dílčí data naznačují, že se vlčí populace v ČR dále rozrůstá.
23. listopad 2024 6:00
Příroda

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.
22. listopad 2024 5:16
Příroda

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda