ÚvodAktualityPatky z vánoček a sekera pod stolem – Štědrý den je plný tradic a lidové magie
Kultura

Patky z vánoček a sekera pod stolem – Štědrý den je plný tradic a lidové magie

Poslechněte si audio verzi článku
Magický Štědrý den s sebou přinášel mnoho lidových zvyků a pověr. Některé jsou notoricky známé dodnes, některé vám možná vykouzlí úsměv na tváři. Pojďme se společně podívat, jaká opatření naši předci 24. prosince dodržovali, jaké věštby Štědrý den přinášel a čím bylo možné si v příštím roce zajistit zdraví a úspěch. Starobylé zvyky a rituály můžete vyzkoušet i dnes – kdo ví, třeba se vám vaše přání vyplní…
ořechSe Štědrým dnem se pojí spousta zvyků, tradic a různých pověr, které se odjakživa předávají z generace na generaci. Například pokud si v předvečer Štědrého dne položíte pod polštář vlašský ořech a ihned ráno ho po probuzení (ještě v posteli) sníte, budete celý rok chráněni před blechami a štěnicemi. Ten, kdo vstal za rozbřesku a hned se opláchl vodou z potoka či studny, utužil své zdraví na celý následující rok.

Pokud chováte slepice, nasypte jim zrní s mákem, což vám zajistí, že příští rok dobře ponesou. S dvouletými koňmi jděte na procházku do lesa na dříví – během dalších let budou jezdit jako vítr.

sekeraAbyste si o Vánocích přivolali štěstí, stačí v průběhu štědrovečerní večeře sníst kousek okoralého chleba. Jestliže doma starý chléb nenajdete, nevadí. Stejný účinek by mělo mít vejce snesené na Boží hod. Koho trápí bolesti nohou, měl by si pod štědrovečerní stůl dát sekerku. Pokud se mu podaří během vánočního stolování na ni šlápnout, bude mít od těchto neduhů pokoj.

Pozornost byste měli věnovat také tomu, na který den v týdnu Štědrý den připadá: pondělí věstí dobrou úrodu a hodně medu. Úterý přivolává bude hodně vína a obilí. Je-li Štědrým dnem středa, bude příznivý rok, mnoho vína, ale žádný med. Čtvrtek předpovídá velmi úrodný rok, jenom vína prostředně a přijde-li Štědrý den v pátek, bude tuhá zima. Sobota věstí málo ovoce, ale dostatek žita a neděle dává naději na teplou zimu.


Štědrovečerní hodování

štědrovečerní hostinaTaké štědrovečerní stolování a hodování mělo svoje pravidla. Dnešní zahrádkáři a zemědělci určitě ocení jedno z nich – dejte pod ubrus (měl by být čistě bílý a vydržet na stole až do Štěpána) vzorek semen všech plodin, které chcete pěstovat. Pak je přidáte k ostatním, která budete sít, a dobrou úrodu máte zaručenou.

Nezapomeňte, že pod ubrus nebo pod talíř patří také rybí šupina, která zajistí dostatek peněz v příštím roce. Stejný efekt by měla přinést také drobná mince pod talířem. Štěstí do domu přináší tradičně seno pod stolem. Jestliže máte problém s rodinou soudržností, stačí sepnout nohy od stolu řetězem. Když přidáte navíc provazy, nemusíte se bát zlodějů.

vánoční nadílka zvířataPokrmů na štědrovečerním stole má být devatero, protože devítka symbolizuje úplnost a je to číslo, které přivolává zázraky. U štědrovečerního má sedět sudý počet osob, pokud tomu tak není, nesmí chybět talíř navíc. Během večeře nevstávejte od stolu – ten, kdo se tímto pravidlem neřídí, nemusí se příštích Vánoc dožít. Hospodář a hospodyně se tradičně dělili o část večeře s dobytkem a drůbeží. Dnes bychom neměli zapomínat na pejsky a kočičky. Svůj díl ze stolu dostávaly dřív ale také oheň a voda, aby neškodily.

Zbytky od večeře se mají dát ke stromům, aby měly dostatek ovoce. A kosti od večeře nezapomeňte zakopat na zahradě, aby se o ně popíchal krtek a utekl.
 

Zábava po večeři aneb lití olova, krájení jablek a lodičky

jablkoV lidových tradicích budeme pokračovat i po večeři. Co by to bylo za Štědrý den, kdyby se nekrájela jablka? Jablíčko se krájí kolmo ke stopce. Pokud má rozříznutý jadřinec tvar hvězdy, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Tvar kříže podle našich předků znamenal nemoc či smrt.

Oblíbenou kratochvílí je i pouštění lodiček – do lavoru s vodou se dají rozpůlené skořápky vlašských ořechů s malými zapálenými svíčkami. Ten, jehož lodička vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, má před sebou dlouhý a šťastný život. Když se lodička vydá doprostřed nádoby, vypraví se její výrobce do světa. Pokud se skořápka drží u kraje nádoby, bude se naopak celý rok držet doma.

věštění z voskuKe staročeským vánočním zvykům patří věštění z vosku, modernější způsob je pak lití olova. Princip je stejný – surovina se roztaví a nalije do nádoby se studenou vodou. Někde vosk lili skrze dírky ve větších klíčích, aby odemkli tajemství. Budoucnost vyjeví tvary, které ve vodě vzniknou – rovný kousek znamená pohodu a klid v osobním životě, zvlněný tvar neklid a zmatky, ale také cestování. Půlkruh je symbolem zrady nebo rozchodu, neuzavřený kruh značí problémy, kolo předvídá štěstí. Dva uzavřené kroužky věští nezadaným vztah či manželství, naopak zadaným naznačuje, že se mohou rozvést či ovdovět. Srdce je symbolem lásky, hvězda pak splněných přání. Výsledný tvar je možné také „číst“ jako odpověď na předem položenou otázku.
 

Štědrovečerní věštby pro svobodné

střevícToužíte se v nejbližší době vdát? Pak je zaručeným receptem nasbírat během Štědrého dne devět patek od vánoček. Nejste si jistá, jestli to příští rok klapne? Stačí pojíst jablko ve venkovních dveřích – pokud kolem vás projde jako první muž, vdavky jsou jisté. Nezadané dívky mohou oloupat jablka tak, aby slupka vytvořila spirálu. Tou je pak třeba zatočit nad hlavou a hodit ji za sebe. Z tvaru, do jakého slupka spadla se pak věští písmeno, kterým začíná jméno vaší životní lásky. Vyzkoušet můžete i věštbu pomocí hodu střevícem, který je třeba vrhnout přes hlavu. Pokud se bota obrátí špičkou ke dveřím, přijde svatba a odchod z domova. Pata ke dveřím naopak znamená, že dívka zůstane doma.
 
polenoA teď něco pro muže – toužíte zjistit, jak bude vypadat vaše budoucí žena? Vytáhněte z hromady dřeva jedno polínko, podle toho se to totiž pozná. Rovné naznačuje krásnou štíhlou ženu, křivé a sukovité znamená kulhavou či pokřivenou partnerku, silné polínko naznačuje ženu kyprých tvarů. První hvězda, která na Štědrý den vyjde, vám navíc ukáže směr, odkud žena přijde.
 
Svobodné dívky z venkova mohou klepat botou na kurník – pokud se ozve slepice, zůstanou svobodné. Odpoví-li kohout, vdavky do roka jsou jisté. Jestliže mužům věští manželky hvězda, pak ženám pomůže keř bezu – když jím po štědrovečerní večeři zatřesete a řeknete přitom: „Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milý dnes", psí hlas napoví, odkud přijde váš milý.

vánočkaKolektivní čarování jde provádět pomocí vánočky. Máte-li doma svobodných víc, rozkrájejte vánočku na tolik kusů, kolik jich je. Pak přidělte každému svobodnému jeden kousek a zavolejte domácího mazlíčka. Čí kousek si vybere, ten jako první potká životní lásku.

Ženy jakéhokoli stavu by si měly dát pozor na polibek pod jmelím – muž má podle pověry právo políbit kteroukoli dívku nebo ženu.
 

Čeho se vyvarovat, abyste neměli smůlu

  • štědrý denO Štědrém dnu platí zákaz malování, šití a vylévání vody na dvůr. Také nevynášejte popel, neobchodujte a nekýchejte.
  • Rozhodně nevěste prádlo – vyčarujete si neštěstí v podobě oběšence mezi blízkými. Nemá se ostatně ani prát, protože to přináší smůlu.
  • Určitě také nezametejte – vyhnali byste z domu duchy předků, kteří chodí v tento čas navštívit živé.
  • Nečistěte chlévy a stáje, protože by pak dobytek kulhal.
  • Na Štědrý den si od nikoho nic nepůjčujte, přitahuje to chudobu.
  • Hořící uhlíky z krbu nevynášejte, abyste si nevynesli všechno štěstí budoucího roku.
  • Kdo nikomu nic na Štědrý den nedaruje, přijde na mizinu a dočká se bídy.
Kde se vzala vánoční tradice ozdobených stromečků a stromů?

Kde se vzala vánoční tradice ozdobených stromečků a stromů?

Bez nazdobených vánočních stromečků i obřích zářících stromů na náměstích a návsích by české Vánoce prostě nebyly ono. Odkud se ale tahle tradice vzala, kde se objevil první stromeček a čím byl tehdy ozdobený? A kdy a kde stál první velký vánoční strom pod širým nebem?

Jak připravit dokonalou štědrovečerní večeři? Vychutnejte si sváteční chvíle s tradičním českým menu

Jak připravit dokonalou štědrovečerní večeři? Vychutnejte si sváteční chvíle s tradičním českým menu

Jestliže máte rádi romantickou, sněhem pokrytou zimní krajinu, jiskřivý sníh, klid přírody a Vánoce vůbec, pak uspořádejte hostinu podle našeho tradičního menu. Pozvěte své hosty, rodinu, přátele na zimní oslavu, stejně tak jedinečnou, jako je česká kuchyně. Vyberte romantickou hudbu, připravte výzdobu, uvařte vánoční menu podle našich receptů a podávejte k němu tradiční vánoční cukroví a punč.

#světovéČesko a štědrovečerní večeře aneb od kapra až po gołąbki

#světovéČesko a štědrovečerní večeře aneb od kapra až po gołąbki

Stejně jako vánoční cukroví nebo výzdoba domácností se zvolna mění i tradiční štědrovečerní večeře. I když se ale někde na svátečně prostřených stolech objeví řízky, losos nebo vinná klobása, ve většině českých domácností pořád hraje prim rybí polévka, smažený kapr s bramborovým salátem a pár kousků vánočního cukroví nebo vánočka. Na čem si ale o Vánocích pochutnávají naši sousedé?

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?

Vánoční ozdoby 2023: exkurze, výstavy a inspirace

Vánoční ozdoby 2023: exkurze, výstavy a inspirace

Ve městech, městečkách a obcích stojí každoročně krásné vánoční stromy, které zdobí adventní čas. Jestliže i vy už začínáte pomalu přemýšlet, čím ozdobíte letos své vánoční stromečky a jak vnést vánoční atmosféru do svého domova, máme pro vás pár tipů. Inspirací mohou být prohlídky dílen, vánočních galerií a manufaktur, kde se vánoční ozdoby vyrábějí – a je nejvyšší čas plánovat, protože prohlídky je často nutné objednat předem. Zároveň v době před Vánocemi jsou doširoka otevřené dveře podnikových prodejen.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

Jednou z českých lidových tradic oceněných značkou UNESCO jsou masopusty. Nejsme v tom sami, zimní slavnosti plné bujaré hudby, masek, tance a dobrého jídla zdaleka nejsou jen výsadou Čech, Moravy a Slezska. Masopustní obchůzky z východních Čech, zapsané na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, tak mají leccos společného například se slavným benátským karnevalem.

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

Štědrovečerní večeře je v plném proudu, zní vánoční hudba, hoří svíčky a u ozdobeného stromečku se právě odehrává zázrak: zastavil se tu Ježíšek a naděluje. Odkud přišel? Anebo přiletěl? Jak se dostal do obývacího pokoje? Chodí komínem nebo oknem? A jak je možné, že miminko unese tolik dárků?

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura