ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o Grónsku
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Grónsku

Poslechněte si audio verzi článku
Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Grónsko. Zelený ostrov Vikingů. Největší ostrov na světě, magický a pokrytý ledem. A také místo s přírodním i nerostným bohatstvím a strategickou polohou, které už stovky let přitahuje turisty, podnikatele i politiky. Vydejte se do Grónska s Kudy z nudy a podívejte se, kde objevíte zajímavé české stopy!
Ačkoli Grónsko (grónsky Kalaallit Nunaat, dánsky Grønland) geograficky patří k Severní Americe, politicky a kulturně je více než tisíc let spojeno s Evropou. V současnosti je Grónsko podobně jako Faerské ostrovy autonomním územím Dánska. Jde tak o jeden z evropských zámořských států, který spadá do Evropské unie, má ale má vlastní jazyk, vlajku i politické instituce.
 

1. Objevení Grónska

Podle islandských ság jako první do Grónska dorazil Erik Rudý (asi 950–1003), vypovězený z Islandu za neúmyslné zabití. S rozvětvenou rodinou a poddanými se vydal prozkoumat ledovou zemi, ležící severozápadně od Islandu. Legendy vypráví, že zemi pojmenoval Grønland, Zelená země. Domníval se, že přívětivé jméno přiláká nové osadníky. Erik Rudý zřejmě také byl prvním Evropanem, který přistál na americké pevnině a prozkoumal její severovýchodní pobřeží. Osídlení v Grónsku ale nevydrželo dlouho: osadníci si s sebou z Islandu přivezli epidemii, která kolonii zdecimovala. Jednou z obětí byl i Erik Rudý.
 

2. Stopy Vikingů a Moravských bratří

První, kdo do Grónska přivezl křesťanskou víru, byli Vikingové. Ostrov využívali především jako obchodní kolonii a zastávku při cestách do Severní Ameriky. Časem křesťanství v Grónsku zapustilo kořeny a kromě řady kostelů tu vznikly dokonce i dva kláštery. V několika vlnách sem přicházeli další křesťanští misionáři. Ti, kteří do Grónska dorazili v roce 1733, tedy bratranci Kristián a Matouš Stachovi a Kristián David, pocházeli z dnešní severní Moravy. Patřili k Moravským bratřím a země Koruny české museli narychlo opustit podobně jako členové Jednoty bratrské a dalších evangelických církví po bitvě na Bílé hoře v roce 1620.



Matouš Stach (1711–1787), rodák z Mankovic, seznamoval Evropu s jazykem Eskymáků a je také autorem grónské gramatiky. Moravští bratři založili grónskou osadu Nový Herrnhut, dnešní hlavní město Nuuk, kde v letech 1747–1748 vybudovali sborový dům. Budova sborového domu v historické části hlavního města Grónska Nuuk byla do roku 2008 sídlem Grónské univerzity, později se stala sídlem ombudsmana. Zatímco Matouš Stach byl v roce 1772 vyslán do moravské osady Bethabara v Severní Karolíně v USA, kde po zbytek svého života vedl místní moravskou chlapeckou školu, životní pouť Kristiána Davida (1692–1751) se uzavřela v Herrnhutu v dnešním Německu. Misie Moravských bratří v Grónsku skončila v roce 1900. Svou práci odvedli znamenitě: grónské křesťanské kostely jsou dodnes zaplněné věřícími. Grónského misionáře Matouše Stacha u nás připomíná park v jeho rodných Mankovicích.
 

3. Grónsko v číslech

Největší ostrov na světě má rozlohu přes dva miliony kilometrů, což je přibližně pětina Evropy. Z větší části leží za Severním polárním kruhem. Asi jen 15 procent jeho území, přibližně ve velikosti Britských ostrovů, je trvale bez ledu. Zbytek pokrývá led dosahující místy síly až tři tisíce metrů. Nejvyšší ledový vrchol dosahuje 3270 metrů nadmořské výšky, nejvyšší skalní bod Gunnbjörnskjöld měří 3734 metrů. V Grónsku žije tu necelých 60 tisíc obyvatel, hlavní město Nuuk má zhruba 20 tisíc obyvatel. Všechna města a osady Grónska se nacházejí na pobřeží v místech, kde není zalednění.

Grónsko je rozděleno na čtyři kraje, Sermersooq, Qaasuitsup, Kujalleq a Qeqqata. Kromě nich je v Grónsku ještě vojenská základna Thule, novějším označením základna Pituffik. Spadá pod suverenitu USA a slouží nejen jako klíčový bod obrany, ale také jako technologický maják pro sledování satelitů.
 

4. Jakubův přístav aneb Ilulissat, město Jakuba Severina

Českou stopu nese i Ilulissat (dánsky Jakobshavn, znamená Jakubův přístav, zastarale Iluligssat), třetí největší město Grónska, kde žije 4603 obyvatel. V roce 1741 je založil Jakub Severin, potomek českých vystěhovalců, adoptovaný dánskou rodinou. Okolí města je oblíbenou destinací cestovních kanceláří: najdete tu totiž fascinující ledovcový fjord Icefjord, přírodní fenomén zapsaný na seznamu UNESCO. Na konci 40 kilometrů dlouhého a sedm kilometrů širokého fjordu je ledovec Jakobshavn Isbræ, nejproduktivnější ledovec na severní polokouli. Pohybuje se rychlostí 20 až 35 metrů za den a odlamují se z něj ledovcové hory vysoké až tisíc metrů, které plují přímo do zálivu u města.
 

5. Grónsko a další památky UNESCO

Mezi památkami UNESCO v Grónsku je zapsáno také inuitské loviště Aasivissuit – Nipisat, které leží za polárním kruhem v centrální části západního Grónska a obsahuje pozůstatky 4200 let lidské historie. Jde o kulturní krajinu, která svědčí o lovu suchozemských a mořských živočichů svých tvůrců, sezónních migracích a bohatém a dobře zachovaném hmotném i nehmotném kulturním dědictví spojeném s klimatem, plavbou a medicínou.



Další památkou UNESCO je Kujataa, subarktická zemědělská krajina v jižní oblasti Grónska. Přináší svědectví o kulturní historii severských farmářů-lovců, kteří začali přicházet z Islandu v 10. století, inuitských lovců a inuitských zemědělských komunit, které se vyvíjely od konce 18. století. Kujataa reprezentuje nejčasnější zavedení zemědělství do Arktidy a zároveň severské rozšíření osídlení mimo Evropu.
 

6. Uran, zlato, ropa a zemní plyn

Přírodní bohatství včetně zásob ropy a zemního plynu, zlata či uranu podtrhují strategický význam Grónska v globálním těžebním průmyslu, jejich těžba se ale zároveň potýká s drsným arktickým počasím a citlivým ekosystémem ostrovní země. Některé projekty proto byly zastaveny kvůli obavám z ekologických dopadů. Podle odhadu geologů se v oblasti Arktidy včetně Grónska ukrývá zhruba třetina neobjevených světových zásob zemního plynu a třináct procent ropy.



V Grónsku se rovněž vyskytuje několik stovek druhů minerálů, z nichž několik desítek bylo poprvé objeveno a popsáno právě tady. Několik minerálů, například naujakasit, nebylo objeveno v žádném jiném místě na Zemi. V Grónsku se rovněž nachází pětadvacet druhů nerostů, které Evropská unie zařadila na seznam kritických surovin, například lithia, platinových kovů či titanu.
 

7. Grónsko a jeho samostatnost

Největší ostrov světa byl v minulosti dánskou kolonií, než se stal v roce 1979 autonomním územím s vlastní vládou a parlamentem. Dánsko si ponechává kontrolu nad zahraničními záležitostmi a obranou, ale Grónsko samo rozhoduje například o svých přírodních zdrojích. Už od referenda v roce 2009 má sice ostrov právo vyhlásit nezávislost, dosud k tomu ale nedošlo. Dánsko každoročně poskytuje Grónsku dotace na financování veřejných výdajů, navíc díky propojení s Dánskem může ostrov čerpat dotace z Evropské unie.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
100 tipů na zimní výlet do přírody

100 tipů na zimní výlet do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety v Česku, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.

České vesnice ve světě aneb kde najdete naše krajany?

České vesnice ve světě aneb kde najdete naše krajany?

Češi byli odjakživa národ s vášní pro cestování a podnikavým duchem. Potomci emigrantů z Čech, Moravy a Slezska se usadili v různých koutech světa, založili české komunity a vesnice, a dokonce udržují při životě národní tradice. Vydejte se s Kudy z nudy do světa a poznejte místa, kde žijí Češi!

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Věda a historie není nuda: z Moravy až do Ameriky po stopách Moravských bratrů a Jednoty bratrské

Co spojuje Nový Jičín, Fulnek a Příbor s městy, jako jsou irský Gracehill, saský Herrnhut a Betlehem v americké Pensylvánii? Jsou to místa spojená s evangelickou komunitou Moravských bratří. Na Kudy z nudy vám představíme jejich příběhy, osobnosti a další zajímavosti – třeba ochranovskou hvězdu, tradiční vánoční ozdobu.

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě. Právě tady utrpěl český národ v boji za svobodu zásadní porážku, která upevnila moc Habsburků v českých zemích na celá staletí. Pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Evropská unie ovlivňuje náš každodenní život víc, než si často připouštíme. A přitom se za jejími symboly, slavnostmi i českou účastí skrývají fascinující příběhy a historické paradoxy, o kterých málokdo ví. Vydejte se s Kudy z nudy po stopách českých vizionářů, křišťálových darů i významných okamžiků, které se zapsaly do evropské historie – a často právě s českou stopou.

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Pohádky Hanse Christiana Andersena, přívětivé město Kodaň, malebné nábřeží Nyhavn lemované hrázděnými domy, Malá mořská víla, zábavní park Tivoli, královský palác Amalienborg, Lego a Legoland, přírodní křídové útesy Møns Klint, muzeum námořní plavby v Helsingøru anebo kouzelné vodní kanály, průplavy a mosty: je tolik věcí, které máme rádi na Dánsku! Seriál o evropských zemích tentokrát míří na sever. Pojďte s Kudy z nudy poznat Dánsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Vidět a zažít #světovéČesko

Vidět a zažít #světovéČesko

Objevte Českou Kanadu, Moravské Toskánsko nebo České Švýcarsko! Na portálu Kudy z nudy jsme našli spousty fantastických míst z celého světa – a přitom jsou u nás doma, v místech, kam to máte docela blízko.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o Tibetu

Tibet. Slovo, které voní dálkami, zasněženými horami a tajemstvím. Pro někoho je to střecha světa, pro jiného země duchovních mistrů, barevných modlitebních praporků a hlubokých meditací. A přestože se Tibet zdá být nekonečně vzdálený, jeho příběhy se často dotýkají i naší země. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu do Tibetu – a připravte se na pořádnou dávku překvapení, legend i českých stop, které vás možná překvapí.
9. červenec 2025 9:20
Životní styl

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
27. červen 2025 17:00
Životní styl

Seznamte se: 29. června má svátek Pavel

I když Pavly v aktuálním žebříčku nejoblíbenějších jmen pro novorozené chlapečky nenajdeme, rozhodně na tom nejsou špatně. Mužů a chlapců s tímto křestním jménem totiž v Česku žije přibližně 200 tisíc! Všem Pavlům, Pavlíčkům, Pavlíkům, Pavkům a Pájům přejeme k jejich svátku vše nejlepší!
27. červen 2025 9:00
Životní styl

Ať žijí prázdniny 2025: skvělé výlety do hor, za zvířaty, k vodě i za zábavou

Sláva, prázdniny jsou konečně v dohledu! Velkou dovolenou už máte určitě do puntíku naplánovanou, ale my vám poradíme se spoustou malých výletů. A co by vám nemělo uniknout? Třeba nově otevřený letohrádek Bellarie v Českém Krumlově, zrekonstruovaná zámecká zahrada v Lysicích, koupání na koupališti Cihelna v Pardubicích, venkovní bazény v Třeboni, archeoskanzen Trocnov... a mnoho dalšího.
26. červen 2025 21:11
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
26. červen 2025 21:06
Životní styl

100 tipů, kde vyzkoušet tradice

Poctivost, řemeslný fortel, odkaz předků, láska a dovednosti prověřené lety: takové jsou naše tradice. Hledáte ty nejkrásnější lidové slavnosti a festivaly, krajové speciality a klasické české pivo? Místa, kde poznáte mistry svého oboru a odhalíte tajemství tradičních řemesel? Anebo toužíte po hýčkání a odpočinku, které nabízejí naše lázně? Nabízíme vám místa, kde si přijdou na své všechny smysly a kde se s tradicemi setkáte skutečně na vlastní oči, nos, jazyk, uši i kůži.
26. červen 2025 20:43
Životní styl

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.
24. červen 2025 3:45
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
23. červen 2025 9:00
Životní styl