ÚvodAktualityCestování bez bariér: Poznejte místa dostupná pro vozíčkáře
Příroda

Cestování bez bariér: Poznejte místa dostupná pro vozíčkáře

Přestože na mnoha místech je dostupnost pro vozíčkáře značně ztížená, existují trasy, které se snaží zbořit bariéry a umožnit vychutnat krásu krajiny všem bez rozdílu. Vydejte se na trasy a místa, která se snaží být snadno přístupná všem. Vybírat můžete z naučných stezek, zajímavých vyhlídek nebo bezbariérových památek.
Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny Letní sporty

Naučná stezka Kladská v Národní přírodní rezervaci Kladské rašeliny

Naučná stezka Kladská vede po hranicích Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a seznamuje s historií osady Kladská, s vývojem rašeliniště a jeho faunou a flórou. Na trase dřevěného chodníku se poznáte se zdejší přírodu zblízka na vlastní oči.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem Památky

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Státní hrad Šternberk Památky

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy Příroda

Naučná stezka Povydří – procházka okolo Vydry nejkrásnější trasou Šumavy

Jedna z nejkrásnějších tras Šumavskou přírodou je naučná stezka Povydří vedoucí z osady Antýgl do Čeňkovy Pily. Je pouze pro pěší, ale projít si ji můžete i se sportovním kočárkem. Kdo nikdy nešel kaňonem říčky Vydry, ten jako by snad na Šumavě ani nebyl!

Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně Příroda

Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně

V Lutové u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku je přístupná trasa pro vozíčkáře. Tělesně postižení se po ní mohou vydat například k pomníku Emy Destinnové, známé operní pěvkyně. Vozíčkáři mohou v okolí Chlumu využít zhruba 24 km stezek, které jsou dostatečně široké a upravené pro vozíčkáře.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Stezka korunami stromů Krkonoše Příroda

Stezka korunami stromů Krkonoše

Stezka korunami stromů vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Vyhlídková věž, která nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně, je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

Zahrada smyslů v Olomouci Příroda

Zahrada smyslů v Olomouci

Zahrada smyslů je určena především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům. Přístup k záhonu je bezbariérový, takže je kromě nevidomých určen i pro vozíčkáře či maminky s dětmi.

Bezbariérové Valašsko s celou rodinou

Bezbariérové Valašsko s celou rodinou

Myslíte si, že Valašsko není jako destinace na dovolenou pro vozíčkáře s rodinou příliš vhodné? Možná vás to překvapí, ale v Beskydech, jak se zdá, není nic nemožné. Užijete si tu pohodový víkend víceméně bez bariér, a navíc to bude příjemné třeba i pro menší děti.

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny Příroda

Stezka Valaška – stezka mezi korunami stromů Pustevny

Nadzemní panoramatická Stezka Valaška je dlouhá 610 metrů, přičemž lesní úsek po věž je dlouhý 390 metrů a zbytek tvoří chodník na 22 metrů vysokou kaskádovitou věž. Součástí je skleněná vyhlídková plošina a 150 metrů dlouhý zavěšený "himálajský" chodník.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka Památky

Vodní hrad Švihov – skvost, který stojí za to vidět zblízka

Jednou z nejmohutnějších fortifikačních staveb v Čechách je vodní hrad Švihov nedaleko Klatov. Po celou turistickou sezónu hrad žije nejen prohlídkami, ale také nesčetnými doprovodnými akcemi.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy Památky

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií Památky

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou Příroda

Božídarské rašeliniště s naučnou stezkou

Chráněná lokalita Božídarská rašeliniště je opět otevřena turistům, zájemci se přes ně mohou projít díky naučné stezce. Navíc naučná stezka je přístupná i pro vozíčkáře a maminky s kočárky.

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel Památky

Zámek Buchlovice – barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Dostupná Šumava – celodenní autobusové zájezdy s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou Zážitky

Dostupná Šumava – celodenní autobusové zájezdy s průvodcem pro seniory a osoby se sníženou mobilitou

Program Dostupná Šumava je určen pouze pro osoby v důchodovém věku, držitele průkazu ZTP a ZTPP a pro vozíčkáře a jejich doprovod. Vypravte se znovu do míst, která jste si na Šumavě oblíbili!

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze Příroda

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna Příroda

Stezka korunami stromů s tobogánem u Lipna

První stezka korunami stromů v České republice je otevřená celoročně. Stezka v délce 372 m z dřevěné konstrukce je citlivě zasazena do smíšeného lesa a při maximálním stoupání 2 – 6% se dostanete až do 24 metrové výšky. Stezka je zakončena 40metrovou vyhlídkovou věží.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců Památky

Zámek Slavkov – Austerlitz – panské sídlo rodu Kouniců

Slavkovský zámek patří k nejstarším dochovaným panským sídlům na Moravě. K zámku patří i rozsáhlý zámecký park s několika bazény a sochařskou výzdobou Giovanni Giulianiho. Ve spodní části zahrady se nachází veřejné šestijamkové golfové hřiště.

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok Památky

Zámek Sychrov – sídlo Rohanů, kam se můžete vydat po celý rok

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, znáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámek nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví, koncerty.

Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura Kultura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády Památky

Hrad a zámek Jindřichův Hradec – okouzlující gotické malby a renesanční arkády

Hrad a zámek v Jindřichově Hradci patří k nejrozsáhlejším památkovým komplexům v České republice. Na třetím nádvoří vás přivítají vznosné arkády a za nimi malý park, v němž stojí Rondel, jedna z nejpůvabnějších renesančních staveb v Česku. Každý okruh nabízí interiéry, které jsou k vidění jen zde.

Naučná stezka Ludvíka Očenáška – první stezka pro nevidomé Příroda

Naučná stezka Ludvíka Očenáška – první stezka pro nevidomé

Mezi Plasy a Dolní Bělou na Plzeňsku objevíte naučnou stezku věnovanou mimo jiné významnému místnímu rodákovi Ludvíku Očenáškovi. Informační panely stezky jsou upraveny také pro slepce.

Lipno bez bariér Zážitky

Lipno bez bariér

Díky projektu Lipno si naplno mohou užít i handicapovaní lidé nabídky Lipna a okolí. Projekt umožňuje handicapovaným občanům a jejich rodinám opakovaný návrat na Lipno během celého roku.

Trasa pro vozíčkáře v lesích u Hradce Králové Letní sporty

Trasa pro vozíčkáře v lesích u Hradce Králové

V lesích u Hradce Králové se nachází dvě bezbariérové trasy přístupné všem handikepovaným turistům. Trasy celkem měří 14 kilometrů – jedna vede od lesního hřbitova k rybníku Výskyt a druhá z Nového Hradce Králové lesními cestami také k rybníku.

Za Hliníkem do Humpolce – první naučná stezka pro vozíčkáře na Vysočině Letní sporty

Za Hliníkem do Humpolce – první naučná stezka pro vozíčkáře na Vysočině

Tříkilometrový okruh v Humpolci, s převýšením 72 metrů, vede ze závodiště Zlatá podkova kolem lesoparku za rybníky Dvorák a Dusilák k židovskému hřbitovu pod hradem Orlík a kolem školního statku zpět na závodiště.

Trasa pro vozíčkáře v Krkonoších Příroda

Trasa pro vozíčkáře v Krkonoších

Historicky první horskou trasu v Krkonoších, určenou všem vozíčkářům, naleznete v Krkonoších nedaleko Špindlerova Mlýna. Trasa začíná i končí nedaleko Boudy u Bílého Labe, která leží směrem na Špindlerovu boudu.

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna Příroda

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna

Jednou z prvních tras, určených především handicapovaným lidem na vozíčku, je trasa Mariánským údolím na okraji Brna. Začátek i konec trasy je na parkovišti a konečné autobusu MHD č. 45 Mariánské údolí v Líšni.

Trasa pro vozíčkáře Okolo Boleveckých rybníků Příroda

Trasa pro vozíčkáře Okolo Boleveckých rybníků

Dva přírodní turistické okruhy v okolí nejoblíbenější rekreační oblasti Plzně – Boleveckých rybníků, speciálně vyznačené pro lidi na vozíku se staly teprve historicky třetí oficiální trasou pro vozíčkáře v České republice.

České Švýcarsko bezbariérové Zážitky

České Švýcarsko bezbariérové

Projekt "České Švýcarsko bezbariérové" je zaměřen na rozvoj služeb a nabídek pro vozíčkáře jako např. vytipování a zmapování nejzajímavějších tras, ubytovacích zařízení a dalších atraktivit v regionu včetně popisu náročnosti pro vozíčkáře.

Bezbariérová turistická trasa pro vozíčkáře v Hrabyni Příroda

Bezbariérová turistická trasa pro vozíčkáře v Hrabyni

Bezbariérová stezka modré obtížnosti v Hrabyni se nachází nedaleko Ústavu sociální péče. Stezka o délce 2,5 kilometru vás zavede k Památníku II. světové války i k Englišově vyhlídce.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny Památky

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou – barokní skvost Vysočiny

Barokní zámek v Jaroměřicích se řadí k nejmohutnějším stavbám první poloviny 18. století u nás i v Evropě. Reprezentační prostory zámku si zčásti zachovaly svou původní podobu, zčásti jsou volně instalovány v duchu šlechtického životního stylu 18. a 19. století.

Síť pěších stezek – do Prčice kdykoliv Letní sporty

Síť pěších stezek – do Prčice kdykoliv

Vydejte se stezkami, po kterých se putuje do Prčice při slavném pochodu, a objevte úchvatnou krajinu v okolí města Sedlec-Prčice kterýkoli den v roce. K tomu se seznámíte s místními zajímavostmi a v neposlední řadě se občerstvíte v hospůdkách po cestě. Všechny cesty vedou do Prčice!

Naučná stezka Stříbrná osmička u Mladé Vožice Příroda

Naučná stezka Stříbrná osmička u Mladé Vožice

Stříbrná osmička prochází okolím obce Ratibořské Hory a seznamuje návštěvníky především s bohatou historií těžby stříbra v tomto regionu, která zde probíhala cca od roku 1526 do konce středověku. Jak název napovídá, stezka v krajině vytváří obrovskou ležatou osmičku.

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi Příroda

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka vede unikátním Lednicko-valtickým areálem zapsaným na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Trasa je vedena komplexem lužního lesa nazývaného Kančí obora.

Další aktuality

Hrad Himlštejn na Karlovarsku prochází obnovou

Zpevnit zdi gotické zříceniny hradu Himlštejn, postaveného v 15. století, a obnovit k ní přístupovou cestu včetně lávky přes příkop, je cílem rekonstrukce, kterou započaly v polovině listopadu 2024 Lesy ČR. Záchranné práce potrvají minimálně tři roky, hotovo by tedy mohlo být v roce 2027.
1. prosinec 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Ježíškovy trhy, cesta i pošta na Božím Daru lákají především rodiny s dětmi

Městečko Boží Dar je vyhlášeno Ježíškovým městečkem! Působí zde Ježíškova pošta a mají tu i Ježíškovu cestu., která má dva okruhy. Vydejte se na stezku, určenou především dětem, ale i dospěláci se určitě rádi projdou cestou plnou pohádkových postav! Malý okruh, určený těm nejmenším dětem, je dlouhý 5 600 m, velký okruh měří 12 900 m, je tedy pro zdatné turisty. Opět po roce se na Božím Daru 7. prosince 2024 od 10 do 17 hodin sejdou krušnohorští řemeslníci a umělci na tradičních Ježíškových trzích.
30. listopad 2024 10:53
Zážitky, Karlovarský kraj

Mariánskolázeňský vánoční trh zaplní kolonádu řemesly a regionálními produkty

Mariánskolázeňský vánoční trh na Kolonádě se letos bude konat během celého adventu, od 30. listopadu do 22. prosince 2024. Trh bude slavnostně zahájen v sobotu 30. listopadu, kdy se v 17:00 také poprvé rozzáří vánoční strom.
29. listopad 2024 14:30
Kultura, Karlovarský kraj

Ježíškova vánoční pošta na Božím Daru se rozjede od 1. do 23. prosince

Od roku 1994 funguje na Božím Daru Ježíškova pošta. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý dětský i dospělý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Ti kteří se na Boží Dar nedostanou osobně, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar. Ježíšek tato přání rozešle v prosinci spolu s ostatními. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. V místním infocentru razítkují pracovnice dopisy nejen z celé České republiky, ale prakticky ze všech koutů světa. Každý den čeká na speciální vánoční razítko několik tisíc dopisů.
24. listopad 2024 9:39
Zážitky, Karlovarský kraj

Muzeum v Chebu zve na adventní trh

Krajské muzeum Cheb v Pachelbelově domě srdečně zve na dvacátý čtvrtý muzejní adventní trh. Uskuteční se již tradičně v sobotu před první adventní nedělí, letos tedy 30. listopadu 2024, a to od 10:00 do 17:00 hodin. Po celý den bude ve všech muzejních prostorách připraven bohatý program a na své si přijdou děti i dospělí.
23. listopad 2024 12:00
Kultura, Karlovarský kraj

Chebský hrad bude otevřený i přes zimu

Od listopadu do března funguje Chebský hrad v omezeném zimním režimu, v němž je hradní areál otevřený o víkendech od 10 do 15 hodin. Přístupná zůstává za vhodných klimatických podmínek hradní dominanta, Černá věž, z níž se příchozím nabízí neopakovatelný pohled na celé město. Víte, že Chebský hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území? Další se nacházejí až na území dnešního Německa a severní Itálie.
21. listopad 2024 7:58
Památky, Karlovarský kraj

Vysílač Klínovec, hrdina roku 1968, usiluje o titul evropského dědictví

Vysílač na Klínovci v Krušných horách se stal v roce 1968 místem vzdoru a boje za svobodu slova. Po čtyři dny se dařilo jeho osádce vysílat v srpnu '68 necenzurované informace o okupaci Československa. Vysílání bylo ukončeno rozstřílením veškerého vybavení, obsluze se podařilo uprchnout. Díky pohnuté historii o boji za svobodu nyní ikonické stavba Krušných hor bojuje o prestižní titul evropského dědictví EHL – European Heritage Label.
19. listopad 2024 12:00
Památky, Karlovarský kraj

Zima na horách pro rodiny s dětmi: místa pro sport, radost i zábavu

Ať už letos zimní hory s dětmi teprve plánujete anebo máte už vybráno, seznam tipů portálu Kudy z nudy vám určitě přijde vhod. Prozradíme vám nejenom to, kde si užijete spousty radovánek s prcky i většími dětmi, ale nabídneme i zábavná místa v okolí a letošní novinky na horách.
15. listopad 2024 16:40
Zimní sporty, Karlovarský kraj