Příběh značky
Sonnentor začal v roce 1988 v rakouské vesničce Sprögnitz. Už v době, kdy slovo „bio“ ještě neexistovalo, byl třiadvacetiletý mladík
Johannes Gutmann horlivým zastáncem
ekologického zemědělství. Věřil, že je tou nejlepší cestou pro zdravý život, životní prostředí a udržitelnou budoucnost. Byl nezaměstnaný, chtěl zůstat v místě, kde vyrůstal a zároveň chtěl pomáhat sedlákům z rodného Waldviertlu. Začal proto objíždět místní trhy, nabízel balené bylinky, čaje a koření od místních sedláků a k nim přibaloval příběhy lidí, kteří je vypěstovali. V regionu se záhy stal známou postavičkou.
Sonnentor a jižní Morava
O pár let později, v roce 1992, založil
Johannes Gutmann společně s
Tomášem Mitáčkem český Sonenntor na
jižní Moravě. Podobně jako v Rakousku se i v Česku pustili do práce, která dávala smysl a současně pomáhala místním biopěstitelům a tehdy začínajícím soukromým zemědělcům s odbytem jejich produktů.
Z výrobků na pomezí potravin a lidové medicíny se jako první na trhu objevily
vonné éterické oleje, postupně pak začali s pěstováním léčivých rostlin v biokvalitě. Ekologické zemědělství v České republice tehdy bylo teprve na startu, a tak první úrody mířily do zahraničí.
Sonnentor a Čejkovice
Protože i malá firma potřebovala své zázemí,
Sonnentor objevil svůj životní prostor v
jihomoravských Čejkovicích. Starý zdevastovaný mlýn prošel kompletní rekonstrukcí a firma tu začala balit a prodávat první čtyři druhy sypaných bylinných biočajů; směs zvaná
Dobrá nálada dodnes patří mezi bestsellery.
S prvními prodeji pomohly
prodejny se zdravou výživou, které výrobky značky Sonnentor nabízejí dodnes. Naopak se s nimi nesetkáte v nadnárodních obchodních řetězcích. Značka buduje
síť vlastních prodejen a vytváří tak lokálně trvale udržitelná nová pracovní místa.
V průběhu let v
Čejkovicích vznikla
modelová biofarma, která by v budoucnosti měla sloužit rovněž jako škola a výzkumný ústav ekologického zemědělství. Díky postupně budované důvěře se rozrostla
síť biopěstitelů, z nichž se časem stali nejenom obchodní partneři, ale i dobří přátelé. Firmě se daří rozvíjet místní lokální spolupráci v regionu
jižní Moravy i evropskou myšlenku
přeshraniční spolupráce.
Výlet do Čejkovic
Nová etapa společnosti se začala odvíjet roku 2009 pod vedením
Josefa Dvořáčka. V duchu werichovského hesla
„když loď, tak jedině na kopci“ se podařilo bývalý kravín s pozemky nad
čejkovickou tvrzí přebudovat na sklad biosurovin se zelenou střechou. Přibyla
prodejna,
zážitkové exkurze do výroby a skladů,
čajovna a kavárna Čas na čaj nebo
bylinková zahrada s
vyhlídkovou terasou. Fandové udržitelného podnikání, ekologického zemědělství a bylinek mohou do Sonnentoru přijet na návštěvu a podívat se na vlastní oči, jak to všechno funguje.
Studentům nabízí Sonnentor osvětový projekt praxí, pro děti pak pořádá exkurze, kde mají malí návštěvníci možnost setkat se jak se zpracováním bioproduktů, tak celkově s tématem zdravé výživy a zdravého životního stylu.
Značka slunce
Logem značky
Sonnentor, což přeloženo do češtiny znamená
Sluneční brána, se stalo
usměvavé slunce s 24 paprsky – pro každou hodinu dne jeden. Takovým symbolem, který vyzařoval sílu, radost a optimismus, byly v minulosti označovány brány svobodných selských statků, tvar slunečního oblouku měly i brány do usedlostí. I v Sonnetoru vás slunce uvitá jako teplý a přátelský symbol, který se usmívá z více než 700 produktů.
„Jsme hrdí na to, že naše logo může přinášet radost a sílu všem, kteří se nechají inspirovat naší prací a našimi produkty,“ říkají v Sonnentoru.
„Pracujeme s ohledem k životnímu prostředí, volíme lokálnost, kompostovatelnost a zakládáme si na zdravém selském rozumu. Udržitelnost dává našemu podnikání smysl, nevnímáme ji však jako „něco módního“, být „bio“ je pro nás přirozenou součástí, děláme to již více než čtvrt století. Souladem s přirozeným koloběhem chceme inspirovat také okolí a ukázat, že se zkrátka dá podnikat jinak. Snažíme se inspirovat ostatní a měnit svět k lepšímu. Podnikáme zodpovědně, a díky tomu můžeme do každého domova přinášet zdraví, pohodu a radost.“