ÚvodAktuality10 tipů na výlety do bylinkových zahrad aneb ve stínu i na výsluní
Gurmánská turistika

10 tipů na výlety do bylinkových zahrad aneb ve stínu i na výsluní

Poslechněte si audio verzi článku
Propadli jste kouzlu bylinek? Ať už je používáte na provonění interiéru, na léčení, k dochucení jídel anebo jen tak pro dobrou náladu, určitě vás okouzlí bylinkové zahrádky. Rozhodně nepatří jen do pohádek, i když tak leckdy vypadají. Vypravte se s Kudy z nudy za tradicemi bylinkářství do míst, kde se hospodaří šetrně a moderně, s láskou ke krajině a respektem k životnímu prostředí. Vydejte se s námi do stínu i na výsluní a provoňte si život bylinkami!
Výprava s portálem Kudy z nudy do voňavého světa bylin, čajů a koření, do květnatých luk a bylinkových zahrad, začíná ve Valticích. V těsné blízkosti zámku na místě bývalého zámeckého zahradnictví se rozprostírá Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar. Je živoucí sbírkou bylin, místem k inspiraci, objevování, rozvíjení znalostí o rostlinách, odpočinku i ke hrám dětí. Zájemci o svět bylin tu najdou záhony s několika stovkami druhů bylinek, pro rodiny s dětmi mají ve stinné části zahrady posezení s pískovištěm, hračkami a spoustou malých konviček, s nimiž vaše ratolesti mohou v letních horkých dnech zalévat záhony.

Ve Valticích jsme ale teprve otevřeli vrátka do bylinkového světa! Pokračovat můžeme třeba do Čejkovic, do firmy Sonnentor, která zpracovává biobyliny a biokoření. Kromě toho tu najdete čajový salon a kavárnu, prodejnu a také Bylinkovou zahradu sv. Hildegardy.

Bylinky se pěstují také na řadě hradů a zámků: líbit se vám bude třeba renesanční zahrada u zámku Kratochvíle, kde jsou záhony sesazené do geometrických obrazců a bylinkové záhony tvoří dlouhý pás v severní části zahrady mezi obvodovou zdí a příkopem. Také u hospitalu Kuks vznikla bylinková zahrada už v dobách vzniku celého areálu. Pěstovaly se tu nejenom léčivky pro lékárnu U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Jak se bylinky zpracovávaly se dozvíte přímo na místě, a to v expozicích Českého farmaceutického muzea.

Pokud navštívíte Centrum řemesel a bylinných zahrad Botanicus v Ostré, čeká vás kromě přehlídky starých řemesel i ochutnávka pokrmů, připravených z produkce zdejších ekologických zahrad. Ty samozřejmě můžete prozkoumávat krok za krokem a odpočinout si daleko od rušného tržiště, obchůdků a řemeslných dílen.

Nedaleko Dvora Králové nad Labem objevíte barokní zámecký areál Žireč; i tady je bylinková zahrada, v níž můžete posedět s šálkem kávy z kavárny Damián nebo se projít v rozlehlém přírodním parku. Bylinky nechybí ani v Meditační zahradě sv. JakubaLipníku nad Bečvou, navštívit můžete také bylinkovou zahraduČeském Krumlově, bylinkovou zahradu NadějeBrodku u Konice nebo bylinkovou a květinovou zahradu Chlumany.

Pro milovníky bylinek doplníme ještě jeden tip: podívejte se do našeho Kalendáře bylinkových kurzů, výstav a slavností na jaro a léto, určitě tam najdete další inspiraci.
Areál zámku a muzea Kačina Památky

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.

Kalendář 2024: přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Kalendář 2024: přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice Příroda

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar Valtice

V areálu zámku Valtice najdete Bylinkovou zahradu, která splňuje kritéria trvale udržitelného zahradničení podle biologických principů a je tak prvním nositelem této certifikace na území České republiky.

Zahrada letohrádku Kratochvíle Příroda

Zahrada letohrádku Kratochvíle

Při projektování letohrádku Kratochvíle vycházel jeho tvůrce Baltazare Maggi z manýristického renesančního náhledu. Součástí zámku je také renesanční zahrada se záhony bylin a zemědělských plodin, komponovanými do geometrických obrazců.

Bylinková zahrada Naděje Životní styl

Bylinková zahrada Naděje

Bylinkovou zahradu založila Jarmila Podhorná, která vždy milovala přírodu a její dary, tak se její záliba stala i povoláním. Zabývá se novým léčebným směrem – gemmoterapií a možnosti významného působení výtažků z pupenů rostlin – gemmoterapeutik na lidský organismus.

Bylinková a květinová zahrada Chlumany Příroda

Bylinková a květinová zahrada Chlumany

Zahrada s desítkami druhů léčivých rostlin, bylin a květin, která nabízí i sazenice a sezonní plody. Kromě svých výpěstků zahrada nabízí i produkty pěstitelů a lidových řemeslníků z okolí.

Bylinková zahrada Kuks Příroda

Bylinková zahrada Kuks

Bylinková zahrada se rozprostírá za budovou hospitálu už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Návštěvníci si zde mohou odpočinout i zakoupit základní sortiment bylinek.

Bylinkové zahrady Žíreč – komentované prohlídky v areálu Žireč a Domova sv. Josefa Příroda

Bylinkové zahrady Žíreč – komentované prohlídky v areálu Žireč a Domova sv. Josefa

Navštívíte bylinkovou zahradu v místech bývalé jezuitské rezidence. Zaposloucháte se do zvuku unikátní zvonkohry a projdete se po místech, kde působili jezuité. Poznáte dávnou historii i nový příběh pomoci lidem s roztroušenou sklerózou.

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích Zážitky

Bylinkový ráj Sonnentor v Čejkovicích

Navštivte místo, kde roste radost už tři desítky let. V tomto voňavém návštěvnickém centru firmy Sonnentor objevíte kouzlo výroby biočajů a biokoření a zažijete radost na vlastní kůži.

Experimentalní zahrada pod Blaníkem Příroda

Experimentalní zahrada pod Blaníkem

Celoročně veřejně přístupná „Bylinná zahrada prababiček“, která obsahuje směs původních léčivých bylin a květin, užívaných již od raného středověku k léčení i v kuchyni, pěstovaných tradičně na Podblanicku a v Čechách.

Otevřená zahrada Zážitky

Otevřená zahrada

Otevřenou zahradu najdete v samém centru Brna, pod hradem Špilberkem. Je ideálním místem pro odpočinek, vzdělání i zábavu.

Další aktuality

Advent provoněný vanilkou aneb tajemství vánočního cukroví

V mnoha českých domácnostech to již od konce listopadu voní vanilkou, skořicí a čokoládou. České hospodyně zachovávají tradici, že na vánočním stole musí být nejméně tolik druhů vánočního cukroví, kolik je členů rodiny, kteří usednou ke štědrovečerní večeři. A některé přebornice pečou i více než dvacet druhů… Zamysleli jste se ale někdy nad tím, na čem si vlastně pochutnáváme? Kde se vzaly názvy jako medvědí pracny, marokánky, vosí hnízda anebo proč se pečou zrovna vanilkové rohlíčky? Všechny tyto otázky se pokusí objasnit Kudy z nudy.
20. listopad 2024 13:00
Gurmánská turistika

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?
18. listopad 2024 19:41
Gurmánská turistika

Kam na nejlepší a nejchutnější podzimní gastronomické akce? Tipy, které v listopadu potěší gurmány i mlsaly!

Podzim je potřeba si vychutnat, a to doslova. Netradiční dobroty z různých koutů světa i domácí speciality budete moci vyzkoušet na listopadových gastronomických akcích. Nechejte se inspirovat a potěšte v listopadu svoje chuťové buňky.
14. listopad 2024 9:11
Gurmánská turistika

Svatý Martin je tu – a s ním mladá vína a tradiční husa!

Dne 11. listopadu se každoročně slaví svatý Martin, který podle tradice má přivézt první sníh, mladá vína a husí pochoutky. Letos světec přivezl opravdu zimní počasí, které během noci nevylučuje sněhové srážky v horských polohách. Koštování mladého vína, martinské trhy i husí speciality ale budou určitě! Kam se za dobrotami vypravit vám pradí Kudy z nudy, a nezapomeneme ani na připomenutí života svatého Martina a nejznámější legendy s ním spojené!
11. listopad 2024 10:00
Gurmánská turistika

Velký přehled výletů za svatým Martinem, vínem a pečenými husami napříč Českem

Přiveze letos svatý Martin do Česka sníh? I když to vypadá, že by to stihnout mohl, s jistotou to tvrdit nemůžeme. Ale už teď je jisté, že společně s ním dorazí 11. listopadu v průvodu svatomartinská vína, pečené husy a zábava pro malé i velké. Oblíbený svátek všech milovníků vín připadne letos na pondělí, ale Svatomartinská vína se začnou prodávat již v pátek 8. 11. 2024. Za svatomartinskými oslavami, kratochvílemi a radovánkami vás zve portál Kudy z nudy.
8. listopad 2024 20:51
Gurmánská turistika

České značky: Mlékárny Hlinsko, značka Tatra a Piknik, Pikao a Jesenka

Jesenka, Piknik a Pikao, mléko, máslo, smetany a tvarohy, mléčné dezerty a nápoje, zmrzliny a ledové tříště: to je hlavní sortiment Mlékárny Hlinsko. Seznamte se na Kudy z nudy s podnikem, který na trh dodává výrobky s tradiční českou značkou Tatra!
30. říjen 2024 1:51
Gurmánská turistika

Připomeňte si Mezinárodní den kuchařů návštěvou dobré restaurace

Mezinárodní den kuchařů, který připadá na 20. října, patří všem kuchařům, ať už se jedná o profesionální mistry svého řemesla anebo nadšeným hobby kuchtíkům, kteří vaří prostě proto, že je vaření baví. Oslavte tento den třeba tím, že si zajdete do vyhlášené restaurace na něco dobrého. Tipy na ty nejvyhlášenější restaurace, hospody a hospůdky vám přináší Kudy z nudy.
20. říjen 2024 7:06
Gurmánská turistika

Připravte se na Svatomartinská vína ročníku 2024! Budou skvělá – vyniknou svěží chutí a vysokou kvalitou

Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad 2024, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Tradičně se první Svatomartinská vína otevírají 11. listopadu v 11 hodin na mnoha slavnostních akcích po celém Česku. Letos připadá 11. 11. na pondělí, prodeje Svatomartinských vín ročníku 2024 tak budou zahájeny už v pátek 8. 11. Pod značkou Svatomartinské mohou vinaři vyrábět pouze vína suchá s odpovídajícími vlastnosti, jakými jsou právě svěžest a ovocitost. Na to dohlíží každoročně odborná komise, která rozhoduje, zda dané víno odpovídá požadavkům a může známku Svatomartinské používat.
19. říjen 2024 9:49
Gurmánská turistika