ÚvodAktualityČeské značky: sklárny Kavalierglass
Zážitky

České značky: sklárny Kavalierglass

Poslechněte si audio verzi článku
Podobný zvuk jako Moser pro Karlovy Vary má pro Sázavu jméno Kavalier. Zdejší sklárny vyrábějí jak designové kolekce, tak průmyslové a laboratorní sklo, ale i pekáče, zapékací misky, konvice a další nádoby z varného skla značky Simax; něco z jejich sortimentu se dá objevit v téměř každé české domácnosti.
Když se řekne Sázava, většina z vás si představí řeku, stejnojmenné město, Posázavský Pacifik a Sázavský klášter. S městem jsou však spojené i osudy skláren Kavalier. Historie sklářské dynastie se začala odvíjet v roce 1835, když manželé František a Antonie Kavalírovi koupili mlýn Na Kácku; tehdy ležel asi dva kilometry od Sázavy proti proudu řeky. O dva roky později u mlýna postavili Svatoprokopskou sklářskou huť, prvopočátek dnešní společnosti Kavalier.
 

Sklárny Na Kácku



Nezbytným doplňkem sklářských hutí bývaly sklářské osady: vznikaly kolem lesních hutí na Šumavě a v Jizerských, Lužických nebo Krušných horách stejně jako na břehu Sázavy. Zatímco ale lesní sklářské pece zpravidla během třiceti až čtyřiceti let spálily dřevo z lesů v širokém okolí, než je skláři museli opustit a odstěhovat se zase jinam, Svatoprokopská sklářská huť měla štěstí: přímo po řece Sázavě k ní připlouvaly vory ze šternberského panství a přísun dřeva tak měla zajištěný navždy.

Zakladatel sklářské dynastie František Kavalír záhy vyvinul tvrdé draselno-vápenaté sklo a pustil se do výroby laboratorního skla pro lékárny a laboratoře. Už v roce 1847 jeho posudek zveřejnil německý odborný časopis, v roce 1855 za něj sklárna získala čestné uznání na mezinárodní výstavě v Paříži. O šest let později pak samostatná expozice laboratorního skla Kavalírovy sklárny získala na světové výstavě v Londýně zlatou medaili a během následujících desetiletí české laboratorní sklo téměř ovládlo světové trhy.
 

Jak se z Kavalíra stal Kavalier



Po smrti zakladatele hutě Františka Kavalíra se vedení sklárny se ujal jeho syn Josef. V roce 1882 postavil ve sklářské osadě Na Kácku druhou sklářskou huť a pojmenoval ji na počest svého otce František. Protože Tou síť stálých zákazníků v té době sahala od Spojených států až po Čínu, z obchodních důvodů si také změnil příjmení na Kavalier.

Na počátku 20. století Sázavu i sklárnu spojila se světem železniční tratí Kolín–Čerčany a v dalších letech se sklárny rozšířily ještě o hutě Josef (1902) a Vladimír (1922). Rodina se na vedení sklárny podílela 85 let, až do tragické předčasné smrti Vladimíra Kavaliera, jméno ovšem v názvu společnosti navzdory různým proměnám zůstalo dodnes.
 

Sklárny Kavalierglass jak je neznáte



S výrobou varného skla pro domácnosti sklárny začaly v roce 1923 a současně uvedly na trh první borokřemičité laboratorní sklo PALEX. Následovala další speciální skla a také několik fází modernizace. Sklárny Kavalier se podílely na několika technicky a řemeslně velmi náročných zakázkách. V Sázavě se například vyráběly skleněné obklady pro stěny dvou stanic trasy B pražského metra a také plášť pro Novou scénu Národního divadla v Praze. Pro vinařské družstvo Templářské sklepyjihomoravských Čejkovic sázavští skláři vyrobili největší láhev na víno: měří dva metry, sedm centimetrů a šest milimetrů, a pojme 200 litrů vína. V posledních letech rozšířily sortiment skla pro domácnosti další lisované výrobky z kolekce Smart Touch, které pro sklárny Kavalier navrhl milánský designér Christian Hartmann. Nejprodávanější hranatý pekáč se skleněným víkem získal ocenění Grand Design. Sklárny rovněž spolupracují s mladými designéry ze studia DeForm a Dechem a nabízí zákazníkům úplně nové, netradiční produkty především v oblasti originálních svítidel.
 

Huť František

Vzpomínáte si na huť František, postavenou v osadě Na Kácku ve stylu původních lesních hutí? Už dávno nestojí daleko za městem, místo se stalo součástí Sázavy. Ačkoli nejstarší huť manželů Kavalírových podobně jako prastará sklářská vesnička už dávno neexistují, huť František se dochovala téměř v původní podobě. Po revitalizaci se proměnila v Centrum sklářského umění, mapující tradiční řemeslo a dokumentující českou sklářskou tradici.

Prohlédnete si rozsáhlou sbírku moderního skla, odhalíte tajemství jeho výroby a dokonce si i leccos můžete sami vyzkoušet – chce to jen trefit správný čas a některé z akcí či kurzů, které se tu pravidelně pořádají.
 

Víte, že…?

  • Jak se dostanete k huti František? Od kláštera a z centra města jednoduše: stačí sejít k řece a najít červenou značku, která vede po břehu proti proudu Sázavy. Můžete se vydat i přes město, tedy přes náměstí Voskovce a Wericha a přes sídliště, ale to přijdete o jedno z nejhezčích míst Sázavy, lesopark Havránka. Uvidíte, že oblíbené místo procházek učaruje i vám. Značka vás dovede téměř až k cíli, jen v okamžiku, kdy vyústí do ulice Na Kácku a ostře odbočí k lávce přes řeku, musíte zamířit opačným směrem k jihu; k huti je to z nábřeží Sázavy skutečně jen kousek.
  • Členové rodiny Kavalírových se neproslavili jen jako skláři: jedna z dcer si vzala známého básníka Josefa Václava Friče, a jejich syn Josef Jan Frič založil hvězdárnu v Ondřejově. Jedna z dcer Antonie Kavalírové-Veselé se provdala za Bedřicha Frídu, překladatele, dramaturga a spisovatele, jinak bratra Jaroslava Vrchlického, druhá byla ženou básníka Josefa Václava Sládka.
Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Tradiční ruční výroba skla je zapsaná na seznamu UNESCO

Mikuláš a 6. prosinec 2023 si budeme navždy pamatovat jako den, kdy byla na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO zapsána ruční výroba skla. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst. Na portálu Kudy z nudy vám doporučíme pár míst, kde poznáte sklo jako jedinečnou hmotu s fascinujícím příběhem.

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO

Sklo je fascinující a krásný materiál ve všech svých podobách. Jeho ruční výroba od roku 2023 zapsána na reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. České sklo tak potvrdilo svou světovou úroveň a pověst! Jeho zvláštní postavení v Evropě od středověku vytvářel rozsah výroby i široká škála výrobků od průzračně čistého stolního skla, často broušeného, rytého a malovaného, přes bižuterii až po obří křišťálové lustry či autorský design současných uměleckých objektů.

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Tradice: od světového dědictví UNESCO po moderní řemesla

Při prozkoumávání seznamů světového dědictví UNESCO procestujete celý svět a objevíte nejenom stovky krásných míst, ale také spousty úžasných kulturních tradic. Ty naše z Kudy z nudy dobře znáte, od slováckého verbuňku zapsaného v roce 2005 až po vorařství z roku 2022 a čské sklo z roku 2023. Některé světové tradice, řemesla a jídla vás ale určitě překvapí.

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

IT specialista, manažer, vývojář aplikací, profesionální hráč PC her, youtuber, influencer – to jsou profese, které přineslo třetí tisíciletí. Spousta jiných oborů ale zanikla. Pojďme si zmapovat svět starých řemesel, s nimiž se v lepším případě seznámíte v muzeu… a v horším nikde. Zkrátka už neexistují.

Sklářská huť František v Sázavě Památky

Sklářská huť František v Sázavě

Sklářská huť František se nachází v Sázavě v okrese Benešov. Od 13. dubna 2010 je areál kulturní památkou. Jedná se o hodnotnou stavbu industriálního dědictví, reprezentující fenomén sklářství ve středních Čechách 2. poloviny 19. století, s ojediněle zachovanými exepláři strojního zařízení.

Sázava

Sázava

V roce 1032 vznikl na ostrohu nad řekou Sázavou jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Čechách; areál s nedostavěnou lodí gotické baziliky dodnes přitahuje pozornost četných návštěvníků i vodáků, splouvajících sázavské peřeje. V okolí můžete navštívit několik hradů a zámků.

Kavalier – designové i laboratorní sklo Zážitky

Kavalier – designové i laboratorní sklo

Kavalierglass alias Simax ze Sázavy je předním evropským výrobcem laboratorního, technického a varného skla pro domácnost, který má již 180letou tradici ve výrobě borosilikátového skla.

Láhev na víno z Templářských sklepů v Čejkovicích – největší vinná láhev v České republice

Láhev na víno z Templářských sklepů v Čejkovicích – největší vinná láhev v České republice

V Templářských sklepích Čejkovice nechali vyrobit největší láhev na víno, která je přesnou kopií originální láhve na víno Templářské sklepy. Láhev má také vypískovaný znak Templářů, korkovou zátku a originální etiketu.

Další aktuality

Zámek v Mníšku pod Brdy zve k prohlídkám děti i dospělé

Zámek Mníšek pod Brdy zve návštěvníky na prohlídky svých komnat téměř po celý rok. Nabízí klasický výklad pro dospělé i prohlídky a akce zaměřené na rodiny s dětmi. Nachází se v horní částí náměstí F. X. Svobody v Mníšku pod Brdy, na skalnatém ostrohu na zámeckým rybníkem. Prohlídkové okruhy se věnují období první republiky, kdy zámek obývali poslední šlechtičtí majitelé rodu Kastů. Pro děti mají zdejší průvodci připraveny pohádkové okruhy s princeznou.
15. září 2024 9:00
Památky, Středočeský kraj

Kraj blanických rytířů: krajina protkaná pověstmi a legendami

Mozaika lesů, polí a luk s malebnými vesnicemi a zrcadly rybníků pod památnou horou Blaník – to je nejmenší chráněná krajinná oblast v České republice – CHKO Blaník. Udělejte si pěkný výlet do kraje blanických rytířů na jihovýchodě středních Čech.
15. září 2024 6:00
Příroda, Středočeský kraj

Prague Visitor Pass využijete v Kutné Hoře a dalších městech Středočeského kraje

Pražská turistická karta Prague Visitor Pass expanduje do Středočeského kraje. Turisté s ní budou moci v blízké době navštívit Kutnou Horu, a pokud se to osvědčí, bude pražská turistická karta postupně platit i v dalších městech středních Čech. Projekt začne na začátku příštího roku.
14. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

V Benešově se chystá Festival parních lokomotiv

Od pátku do neděle 13. až 15. září 2024 se milovníci světa na kolejích mohou těšit na již pátý ročník Festivalu parních lokomotiv, který se bude opět konat v Benešově u Prahy. Letos zde navíc oslavíte společně s městem Sedlčany výročí 130 let místní dráhy Olbramovice – Sedlčany a přímo v Benešově 130 let benešovské výtopny. Těšit se můžete na jízdy zvláštních vlaků, výstavu vozidel, otáčení na točně i noční focení.
11. září 2024 17:00
Zážitky, Středočeský kraj

Myslivecké slavnosti svatého Eustacha ovládnou hrad Křivoklát

Tradici původního loveckého sídla českých králů a knížat obnovuje hrad Křivoklát. Už v sobotu 14. září 2024 sem můžete zavítat na festival lovecké hudby a myslivosti. Na Slavnosti sv. Eustacha budou k vidění sokolníci, ukázky vábení zvěře i hon černé a jelení zvěře.
10. září 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj

Závody veteránů Oldtimer Bohemia Rally rozjaří Mladou Boleslav

Od čtvrtka 12. 9. do soboty 14. 9. 2024 proběhne v Mladé Boleslavi a okolí další ze série letošních rally historických automobilů, Oldtimer Bohemia Rally, které se konají na řadě atraktivních míst České republiky a doprovází je bohatý kulturní program určený nejen příznivcům motorismu. Mezi přihlášenými vozidly dominují vozy z produkce mladoboleslavské automobilky Škoda. Na start se postaví na 80 automobilů a přibližně desítka zástupců jednostopých vozidel.
9. září 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kam vzít děti na výlet na Berounsku?

Chystáte se s dětmi na výlet nedaleko Prahy, ale ještě přesně nevíte, kam s nimi vyrazit? Vyzkoušejte osvědčené tipy na Berounsku, v divukrásném kraji, kterému dají romantický nádech jarní vodopády, odlesky letního slunce na hladině Berounky, podzimní pestrobarevné listy zdejších stromů anebo bíle pocukrovaná pole. Pozveme vás na nejzajímavější cíle v této turistické oblasti i méně známá turistická místa. Tak tedy, hurá na výlet!
8. září 2024 6:00
Zážitky, Středočeský kraj

10 tipů na výlety s dětmi do Kraje blanických rytířů

Necelou hodinu jihovýchodním směrem od Prahy na vás čeká tak trochu tajemný kraj pod památným Blaníkem – Kraj blanických rytířů. A také kraj jako stvořený k rodinným výletům. Podíváte se za dobrodružstvím nejen na Velký Blaník, za motýly do Votic, na vlašimský zámek, kde si budete připadat jako princové a princezny, ale také do Zruče nad Sázavou, kde si můžete vyzkoušet všechny dovednosti, které by měl mít opravdový mladý rytíř! Tipy, kam na Podblanicku vám přináší Kudy z nudy.
7. září 2024 11:46
Zážitky, Středočeský kraj