ÚvodAktualityČesko ve filmu: nejkrásnější filmové kostýmy
Zážitky

Česko ve filmu: nejkrásnější filmové kostýmy

Poslechněte si audio verzi článku
Baví vás výstavy filmových kostýmů? Víte, kde si je můžete vyzkoušet, vypůjčit anebo se do nich alespoň na chvíli převléct? Vydejte se s Kudy z nudy a seriálem Česko ve filmu po stopách nejdražších a nejúžasnějších kostýmů z českých filmů a podívejte se, jak zajímavé osudy někdy mají šaty z pohádek!
Na práci a umění kostýmních výtvarníků pamatuje i Česká filmová a televizní akademie, která jednu z cen Český lev uděluje za nejlepší kostýmy. Od roku 2002, kdy se cena za kostýmy udělovala poprvé, ji získali například Kateřina Mírová za film Rebelové, Josef Jelínek za kostýmy k filmu Andělská tvář, Katarína Hollá za film Hořící keř, Kateřina Štefková za kostýmy k pohádce Sedmero krkavců, Eva Kotková za kostýmy k filmu Hastrman, dvakrát Katarína Štrbová Bieliková za filmy Masaryk a Božena, Andrea Cavalletto za kostýmy k filmu Il Boemo a dvakrát Simona Rybáková za kostýmy k filmu Milada a k pohádce Tři bratři. Z pouhého výčtu je patrné, že pro kostýmní výtvarníky jsou zejména historické filmy a pohádky výzvou a současně úžasnou příležitostí ukázat své umění. Připomeňte si některé s Kudy z nudy a seriálem Česko ve filmu!
 

Zlatý poklad z Barrandova: kostýmní fundus

„Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane. Kdo je to?.“ Odpověď na tuhle filmovou hádanku určitě znáte: je to samozřejmě Popelka. Film s názvem Tři oříšky pro Popelku natočil začátkem 70. let režisér Václav Vorlíček. Kostýmy z něj i z řady dalších pohádek a filmů shromažďuje Půjčovna filmových kostýmů a rekvizit na Barrandově aneb kostýmní a rekvizitní fundus. Je nedílnou součástí filmových ateliérů Barrandov a patří k nejrozsáhlejším půjčovnám v Evropě. Aktuálně je tu uloženo více než 350 tisíc kostýmů a k nim nejrůznější doplňky, šperky, obuv a další rekvizity. Jsou přehledně uspořádané podle druhů a historických slohů, a fundus má jak vlastní krejčovskou a modistickou dílnu, tak fotoateliér, kde se každý nový kousek fotí a katalogizuje. Díky precizně vedené databázi se dá sledovat nejenom to, kdo si který kostým vypůjčil, ale i to, v jakém filmu si šaty zahrály.
 

Filmové kostýmy jako národní kulturní dědictví

Na ples si tak můžete půjčit třeba šaty z některé pohádky aneb ty, v nichž Aňa Geislerová hrála Boženu Němcovou. S některými ale budete mít smůlu: řada originálních kostýmů ze starých českých filmů a pohádek se půjčuje už jen na výstavy. Týká se to právě kostýmů z pohádky Tři oříšky pro Popelku, z Pyšné princezny nebo z filmu Princ a Večernice. Ty mají nejvyšší historickou hodnotu, jsou součástí národního kulturního dědictví a podléhají ministerstvu kultury. V praxi to znamená, že se například musí vystavovat ve vitrínách a za speciálních podmínek. Týká se to i původních kostýmů z filmu Amadeus, za které Theodor Pištěk získal Oscara.
 

Kostýmy z Werichových filmů

Nejstarší filmové kostýmy jsou z 50. let. Úplně nejstarší jsou ty z pohádky Pyšná princezna a z Werichových filmů Císařův pekař a Pekařův císař. Kostýmy pro dvojdílnou komedii Císařův pekař a Pekařův císař navrhl Jiří Trnka a právě kvůli vysokým nákladům na jejich pořízení se řada z nich vzápětí objevila v pohádce Byl jednou jeden král. Šlo například o černé šaty vyšívané bílými květy, které na sobě ve filmu měla hraběnka Stradová aneb Marie Vášová. Švadleny ve studiu na Barrandově je údajně šily 120 hodin, a právě proto se je pak filmaři snažili uplatnit dvakrát. Ve snímku Byl jednou jeden král je na „prvních historických neslaných vepřových hodech“ na sobě má rusovlasá dvorní dáma.
 

Kostýmy ze seriálu Marie Terezie

Krásné historické kostýmy se objevily v seriálu Marie Terezie. Navrhl je slovenský kostýmní výtvarník Ján Kocman, který inspiraci k nákladným róbám a parukám hledal ve starých knihách, archivech či muzeích a všude tam, kde se mohl setkat s dobovými prvky z časů Marie Terezie. Mimo jiné navštívil například Klenotnici v Hofburgu ve Vídni a studoval díla dvorních malířů Karla VI. Velkou část látek produkce nakoupila v Itálii, a to přímo v Benátkách u firmy, která se specializuje na historické tkaniny. Boty a punčochy se vyráběly na míru ve Španělsku. Část kostýmů se šila na strojích, ale některé části bylo třeba zpracovávat ručně. Jen pro první sérii se připravovalo přes dva a půl tisíce kostýmů, cena těch nejdražších vyšplhala až na dvě stě tisíc korun.
 

Zajímavosti o filmových kostýmech aneb víte že?

  • Jednu z cen Český lev získal Andrea Cavalletto za kostýmy k filmu Il Boemo, popisujícím osudy hudebního skladatele Josefa Myslivečka.
  • Jedním z nejdražších snímků je Bathory, mezinárodní koprodukční film režiséra Juraje Jakubiska s účastí České republiky, Slovenska, Velké Británie a Maďarska. Jen pro uherskou hraběnku Alžbětu Bathoryovou (Anna Friel), která je Guinessovou knihou rekordů považována za největší vražedkyni světa, chystaly kostýmní výtvarnice Jaroslava Brabcová Pecharová a Julia Patkos 82 různých kostýmů, z toho 60 se nově šilo. Celkem se ve filmu objevilo neuvěřitelných pět tisíc kostýmů.
  • K dražším kostýmům patřila i kožená křídla švece Jíry (Jan Potměšil) z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Křídla nechala kostýmní výtvarnice Marie Franková vyrobit podle nákresu, který vytvořil koncem 15. století všestranný renesanční umělec Leonardo da Vinci
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Česko ve filmu: nejlepší filmy Jana Wericha

Česko ve filmu: nejlepší filmy Jana Wericha

Dvojrole císaře Rudolfa II. a pekaře Matěje Kotrby v komediích Císařův pekař a Pekařův císař, anebo král Já První z pohádky Byl jednou jeden král: to jsou nejznámější filmové role Jana Wericha (1905–1980). Divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů ale natočil také řadu televizních filmů a menších rolí. Podívejte se na nejlepší filmy Jana Wericha s Kudy z nudy!

Česko ve filmu: Vlny a další filmy o roce 1968

Česko ve filmu: Vlny a další filmy o roce 1968

Okupace Československa v roce 1968 byla osudným okamžikem našich dějin. V dobách normalizace se o ní nesmělo oficiálně psát ani mluvit, filmy z té doby často na desítky let skončily v trezoru. Bouřlivou atmosféru pražského jara a události z 21. srpna 1968 si můžete připomenout díky několika filmům a seriálům, které vznikly o desítky let později. Podívejte se na ně s Kudy z nudy!

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Česko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály

Česko ve filmu: nejlepší české hudební filmy a muzikály

Když se řekne nejlepší český hudební film a muzikál, který z našich filmových skvostů se vám vybaví? Bude to některý z filmů slavné trojky Starci na chmelu, Limonádový Joe aneb Koňská opera anebo Kdyby tisíc klarinetů? Případně Noc na Karlštejně, Balada pro banditu anebo komedie Ať žijí duchové? Anebo Šakalí léta či Rebelové? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Josef Mysliveček – Il divino Boemo, slavný operní skladatel 18. století

Božský Čech, Il divino Boemo: to byl Josef Mysliveček, (9. března 1737, Praha – 4. února 1781, Řím). Láska k hudbě ho zavedla do Itálie, kde se stal jedním z nejvyhledávanějších barokních operních skladatelů druhé poloviny 18. století. Jeho závratnou kariéru i pád do bídy a zapomnění zmapoval režisér Petr Václav ve filmu Il Boemo.

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě Zážitky

Barrandov Studio – jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor Filmpoint, který vám představí historii i současnost filmových ateliérů.

Půjčovna filmových kostýmů a rekvizit na Barrandově Zážitky

Půjčovna filmových kostýmů a rekvizit na Barrandově

Kostýmní a rekvizitní fundus, který je nedílnou součástí filmových ateliérů Barrandov, patří k nejrozsáhlejším půjčovnám v Evropě. Kostýmní a rekvizitní fundus se zaměřuje především na filmové a televizní projekty. Veřejnost má však dveře také otevřené.

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev je prestižní česká filmová cena, kterou od roku 1993 v několika kategoriích uděluje Česká filmová a televizní akademie. Ocenění symbolizuje křišťálová soška lva. Od roku 2015 se vedle filmových cen udělují také ceny za televizní tvorbu. Jména nominovaných se zveřejňují na začátku roku, slavnostní předávání probíhá na začátku března.

Božena Němcová – nejslavnější spisovatelka národního obrození

Božena Němcová – nejslavnější spisovatelka národního obrození

Jednou z prvních žen, které se v 19. století v dobách národního obrození proslavily svým literárním dílem, je Božena Němcová (asi 4. února 1820, Vídeň – 21. ledna 1862, Praha). Její nejznámější knížkou je Babička s podtitulem Obrazy venkovského života, inspirovaná dětstvím prožitým v Ratibořickém údolí u České Skalice.

Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film

Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film

Šašek a královna, Vratné láhve, Lidice, Fair Play, Habermannův mlýn: to je jen krátký výčet úspěšných českých filmů, na nichž jako kostýmní výtvarnice pracovala Simona Rybáková (* 8. května 1963, Praha). Několikrát byla nominována na Českého lva, cenu získala za kostýmy k filmům Tři bratři a Milada.

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Vypravte se s Kudy z nudy do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, pohádky nebo detektivky!

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Chcete vidět obrazy a díla patrně nejslavnějšího malíře středověku Leonarda da Vinci? Pak vás čeká cestování po celém Evropě. Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější díla a poradíme vám také, kam se za nimi vypravit.

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Budapešť, impozantní parlament, Rybářská bašta a lázně Széchenyi, víno, guláš, klobásy a všudypřítomná paprika, překrásná historická města s úžasnými památkami, termální lázně, vinařská oblast Tokaj, Balaton, fascinující jeskyně Aggtelek a řeka Dunaj: je tolik věcí, které máme rádi v Maďarsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u jednoho ze sousedů bývalého Československa. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maďarsko!

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Česko ve filmu: Svěrák, Hřebejk, Michálek, Troška, Poledňáková, Jasný a Vláčil aneb známí čeští režiséři

Stejně jako máte oblíbené herečky, herce, zpěvačky a zpěváky, určitě si vybavíte i své oblíbené filmy. Znáte i jejich režiséry? Do filmového světa se navždy zapsali svými díly a jejich filmy jsou pevnou součástí české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Seznamte se: nejlepší čeští kostýmní výtvarníci

Výpravné historické filmy, velkolepá divadelní představení, filmové pohádky i hollywoodské velkofilmy plné hvězd: existuje řada projektů, kde zanechali svůj osobitý podpis čeští kostýmní výtvarníci. S řadou z nich se setkáte i na Kudy z nudy.

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

Pohádková a filmová putování v severozápadních Čechách

V Ústeckém kraji filmaři opakovaně využili romantické kulisy Českého Švýcarska, okouzlující krajinu vyhaslých sopek v Českém středohoří, údolí Labe s vinicemi, měsíční krajinu v Podkrušnohoří anebo půvabná zákoutí města Žatec. Krásy zdejší krajiny se otiskly například ve fantasy sérii Letopisy Narnie, hudební pohádce Tři bratři anebo v hudebním filmu Páni kluci.

Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka

Serényiové nejsou Kostkové z Kostky aneb film Poslední aristokratka

Hvězdné herecké obsazení, příjemná až pohádková atmosféra a hlavně humor, který jste si zamilovali už v knížce Evžena Bočka: to všechno nabízí filmový přepis knižního hitu Poslední aristokratka. Vypravte se s portálem Kudy z nudy na zámek Milotice, kde je pan Boček kastelánem, a nahlédněte do soukromí dávných šlechtických majitelů.

Kde se natáčela Marie Terezie? Přehled tipů na filmová místa, hrady a zámky ze seriálu

Kde se natáčela Marie Terezie? Přehled tipů na filmová místa, hrady a zámky ze seriálu

Patříte k příznivcům dobového seriálu Marie Terezie? Série výpravných historických filmů, zachycujících nejdůležitější motivy ze života významné panovnice, se natáčela na řadě českých a moravských historických sídel. Možná jste některá z nich poznali a možná vám přijde vhod náš přehled míst, kde se některé scény uskutečnily.

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie – jediná vládnoucí žena na českém trůně

Marie Terezie (13. května 1717 Vídeň – 29. listopadu 1780 Vídeň) z rodu Habsburků, arcivévodkyně rakouská, královna uherská, královna česká a markraběnka moravská. Císařovnou, jak bývá občas označována, ale nebyla. Za vlády Marie Terezie došlo k radikální proměně feudální říše v centralizovaný stát. Reformy se významně dotkly i českého království. Období její vlády je označováno jako osvícenecký absolutismus.

Výlet podle filmu Hastrman

Výlet podle filmu Hastrman

Křehký kamenný můstek, vodopád a podivné sochy, zřícenina středověkého hradu a romantického letohrádku, překrásná lipová alej a spousty dalších překvapení: to všechno nabízí mystická krajina pod horou Vlhošť, jen pár kilometrů od Máchova jezera. Vydejte se sem pěšky nebo na kole za tajemným Hastrmanem.

#světovéČesko a temné příběhy Čachtické paní a dalších zazděných dam

#světovéČesko a temné příběhy Čachtické paní a dalších zazděných dam

Veveří, Lipnice, Svojanov nebo Sovinec: to všechno jsou hrady, kde se zazdívalo zaživa. A zdaleka ne všechny příběhy dívek, dam a rytířů, přivázaných nebo přikovaných ve výklencích, před nimiž se zvolna zvedá zeď a nakonec zmizí i poslední paprsek denního světla, patří mezi pověsti a povídačky. Tou nejslavnější a skutečně zazděnou dámou byla čachtická paní Alžběta Báthoryová (1560–1614).

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (17.5. – 18.5.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Brněnská muzejní noc 2025, Den otevřených lesů 2025, Městské slavnosti Děčín 2025, Ostravská muzejní noc 2025, Zubrnický jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
16. květen 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (17.5. – 18.5.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Kopečková pouť v Letohradě 2025, Autobusový den na Letné 2025, Nuselské dvorky 2025, Parní víkend v železničním muzeu v Lužné, Lázeňské otevírání pramenů 2025 v Lázních Darkov. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
16. květen 2025 6:00
Zážitky

10 tipů na skvělé nedělní výlety pro maminky i děti

Oslavte hezkým výletem (nejen) svátek všech maminek – Den matek! Den matek se slaví na mnoha místech po celém světě, včetně České republiky. Připadá vždy na druhou květnovou neděli. Užít si příjemný den s maminkou, babičkou nebo naopak s dětmi můžete například v labyrintech zámeckého parku na Loučni, procházkou rozkvetlou přírodou anebo třeba piknikem na pěkném místě.
11. květen 2025 11:13
Zážitky

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?
10. květen 2025 8:29
Zážitky

100 tipů, jak si užít den dětí 2025

Připravte svým dětem na jejich svátek nevšední zážitky v podobě zvláštních prohlídek hradů a zámků, speciálních představení a programů a dalších zážitků. Vybírat můžete z řady zajímavých akcí, další tipy naleznete na Kudy z nudy v kalendáři akcí. Den dětí se nebude slavit jen 1. června!
9. květen 2025 8:20
Zážitky

50 tipů na zajímavé akce na státní svátek 8. května

Vyrazte na státní svátek 8. května za historií! Na mnoha místech vás čekají mimořádné prohlídky, zpřístupněné památky i speciální akce. Připomínáme si totiž významný den – konec druhé světové války. Právě 8. května ve 23:01 středoevropského času vstoupila v platnost kapitulace německých vojsk, která znamenala oficiální konec nejničivějšího konfliktu moderních dějin.
5. květen 2025 10:51
Zážitky

Hornické zážitky nejen v podzemí: prohlídky dolů, hornických expozic anebo jízdy důlními vláčky

Pronikněte do světa horníků, kteří dobývají bohatství ukryté pod zemí. Po celé republice existuje mnoho možností, kde navštívit bývalé doly a hornické expozice anebo se zúčastnit některé z hornických slavností. Děti určitě zaujmou jízdy důlními vláčky anebo úkoly důlních permoníků. Kam se vydat za historií dobývání, hornictví a těžby vám prozradí Kudy z nudy.
5. květen 2025 6:00
Zážitky

Naplánujte si výlet vlakem – turistické vlaky a vláčky vyrazily do nové sezóny 2025

Na turistické tratě se na jaře opět vrátily po zimní přestávce vlaky a vláčky motoráčky. Nadšeným cestovatelům se tak nenabízejí jen lákavé nostalgické železniční trasy, ale také zajímavá místa v okolí. Vydejte se proto na výlet po půvabných lokálkách nejrůznějšími kouty Česka, nebo vezměte s sebou kolo a popojeďte speciálním cyklovlakem.
3. květen 2025 11:04
Zážitky