ÚvodAktualityCesty za uměním: Albrecht Dürer, obraz Růžencová slavnost a moucha na koleně Panny Marie
Kultura

Cesty za uměním: Albrecht Dürer, obraz Růžencová slavnost a moucha na koleně Panny Marie

  • 26. července 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Od narození nejslavnějšího německého malíře Albrechta Dürera (1471–1528) uplynulo více než 550 let. Už téměř sto let patří jeho obraz Růžencová slavnost ke klenotům Národní galerie v Praze. Sám autor o něm po jeho dokončení v roce 1506 napsal, řekl, že podle něj v celé zemi není lepší dílo.
Sebevědomí Albrechtu Dürerovi rozhodně nechybělo. Vydělával spousty peněz, chválili ho a uznávali císaři a králové. Mohl si dovolit dlouhé cesty Evropou, pohodlný dům pod hradem v Norimberku i potěšení ze sbírání uměleckých děl, kuriozit, zbraní a šperků, jeho současníci obdivovali jeho nevyčerpatelnou fantazii. Přesto ale když maloval Růžencovou slavnost, sláva ho teprve čekala.
 

Obraz pro Benátky a první šediny

Růžencová slavnost vznikla v roce 1506 přímo v srdci Benátek na zakázku německých obchodníků. Oltářní obraz pro kostel sv. Bartoloměje byl pro pětatřicetiletého umělce významným mezníkem. Dürer byl uznávaný zejména jako rytec, ale o malířských schopnostech musel své okolí teprve přesvědčit. V Benátkách se synovi norimberského zlatníka zpočátku nijak skvěle nevedlo, cítil se velmi osaměle, a dokonce si ve svých zlatých loknách, na které by nesmírně pyšný, našel první šedivý vlas.

Brzy ale zjistil, že ho Italové považují za velkého umělce, a pustil se do malování. Scéna shromáždění růžencového bratrstva, tedy společenství spojeného modlitbou růžence, je známá i tím, že na ní mistr namaloval tu sám sebe. Sice „nenápadně“ stojí vpravo v pozadí pod stromem, zato ve velmi nápadném obleku. V rukou drží list se svou signaturou a datem vzniku díla.
 

Dílo, které mělo svou mouchu

Po sto letech v benátském kostele objevil Růžencovou slavnost Hans von Aachen, nákupčí uměleckých děl pro císaře Rudolfa II. Císař za nový přírůstek do svých sbírek zaplatil devět set dukátů, na tehdejší dobu horentní sumu, a obraz se na ramenou čtyř silných mužů vydal na cestu přes Alpy do Prahy. Pokud byste to snad chtěli vyzkoušet, museli byste si vyrobit desku z topolového dřeva s rozměry 162 x 192 centimetrů, zabalit ji do koberců a položit ji na tyče.

Na Pražském hradě pak Růžencová slavnost přečkala třicetiletou válku a záhadně unikla švédskému rabování rudolfinských uměleckých sbírek. Možná ale byla tak poškozená, že ji nikdo nechtěl – ostatně když později obraz císař Josef II. nabídl do dražby, chtěl za něj jedinou zlatku, což stěží stálo dřevo, na kterém byl namalovaný. Na konci 18. století se pak obraz stal majetkem premonstrátů ze Strahovského kláštera. Ti v polovině 19. století nechali Růžencovou slavnost opravit litoměřickým malířem Johannem Grussem, a můžeme se jen dohadovat, co všechno v té době z obrazu zmizelo. Gruss se totiž neprojevil zrovna jako příliš svědomitý restaurátor. Mimo jiné z obrazu odstranil Dürerův drobný žertík, a to mouchu z kolena Panny Marie. Malíř stejně jako jiní tvůrci před ním doufal, že diváky před obrazem nachytá a ti budou dotěrný hmyz chtít odehnat. Ještě v roce 1823, kdy si grafiku podle Růžencové slavnosti pořídil Václav Mánes, moucha na obraze byla, po Grussově zákroku ale z obrazu zmizela.
 

Obraz jako galerie slavných osobností

Kromě mouchy z obrazu zmizelo víc věcí, Růžencová slavnost se během staletí měnila víckrát a mnohem zásadněji: podle historiků umění byly přemalovány asi dvě třetiny díla. Měnilo se hlavně popředí, kde byli ti nejdůležitější: vlevo církevní hodnostáři vedení papežem Juliem II., vpravo císaři a králové v čele s německým císařem Fridrichem III. Toho Dürer namaloval s tváří jeho syna Maxmiliána I., u něhož se shodou okolností o pár let později uchytil jako dvorní malíř a získal doživotní rentu.

Růžencová slavnost sice možná je nejlepší Dürerův obraz na celé zeměkouli, ale moc štěstí do vínku nedostala. Dlouho se mělo za to, že obraz utrpěl zejména při náročném transportu z Benátek do Prahy, ale není to pravda. Chyba byla už ve výběru materiálu a můžeme se jen dohadovat, proč Dürer použil nekvalitní topolové dřevo a pigmenty italské výroby. Malba tak už na oltáři v kostele začala opadávat, a obrazu samozřejmě nepomohly ani neodborné zásahy v dalších letech.
 

Obraz tajemný jako Karlštejn

Veselohra Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně i stejnojmenný filmový muzikál se točí kolem legendy, podle které na hrad Karlštejn nesměla vstoupit žena. Za první republiky ženy neměly přístup ani do obrazárny Strahovského kláštera, a tak aby se i české paní a dívky mohly potěšit pohledem na Dürerův slavný obraz, sběratel a ředitel předchůdkyně Národní galerie Vincenc Kramář prosadil, aby Růžencovou slavnost koupil stát. V té době hodnota obrazu vyšplhala na tři miliony korun.

Dnešní cena je nevyčíslitelná. Slavný obraz si prohlédnete ve stálé expozici Staří mistři, kterou Národní galerie umístila do Schwarzenberského paláce na Hradčanech.
 

Deset zajímavosti o Albrechtu Dürerovi

  1. Byl třetím z osmnácti dětí Barbary Holperové a norimberského zlatníka Albrechta Dürera. Ten přišel do Německa v roce 1455 z kraje kolem dnešního rumunského města Oradea z vesnice Ajtos, což znamená dveře.
  2. Ze všech dětí se dospělosti dožily jen tři.
  3. V roce 1494 se Dürer oženil s Agnes Freyovou, dcerou kovotepce Hanse Freye a Anny, rozené Rummlerové z bohaté norimberské rodiny. Jejich manželství ale zůstalo bezdětné.
  4. Od roku 1509 žili v mohutném hrázděném domě u Tiergärtnertor, který Dürer koupil za 275 zlatých. Pro představu roční potřeba člověka v jeho době byla asi 50 zlatých. Jeden z mála autenticky dochovaných městských domů dokumentuje rozkvět Norimberku a svět umělců ze 16. století. V roce 1828 tu bylo otevřeno první německé umělecké muzeum.
  5. Dürrer byl mistr selfie, je mu připisováno autorství více než 1100 kreseb, desítek akvarelů, mědirytů a leptů, asi 250 dřevořezů a přibližně dvou set maleb.
  6. Dürer úzkostlivě dbal na svůj zevnějšek a zajímal se o dobovou módu. Přátelé si z něj kvůli pěstěnému vousu a bohatým loknám utahovali, a tak sám sobě ironicky říkal „vlasatý vousatý malíř“.
  7. V roce 1527 vydal knihu o opevnění a plánovaném rozvoji města. Jeho ideální město mělo obytné čtvrtě, rovné a široké ulice křižující se v pravém úhlu, a oddělené čtvrti pro průmysl a řemesla.
  8. Albrecht Dürer lehce mžoural na levé oko, ale viděl a maloval všechno: obličeje zbrázděné vráskami a rýhami, ruce Madony, peroucí plenky, i postavy nadpozemské krásy poznamenané těhotenstvím.
  9. V nejstarším dochovaném krajinářském akvarelu z roku 1494 namaloval místo odpočinku norimberských celebrit Johannisfriedhof, aniž by tušil, že tu bude po 34 letech pochován po jejich boku.
  10. Zemřel na vrcholu své tvorby v 56 letech na nemoc, popisovanou jako „horkou horečku s velkými mdlobami, netečností a bolestí hlavy“.
Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

Výlety za tajemstvím kryptogramů: dobrá Marie, Čapkova povídka a R.I.P.

V kostelech, kaplích a kapličkách, na zvonech nebo na podstavcích soch světců občas objevíte zvláštní nápisy: některá písmena jsou větší, jiná chybí, případně narazíte na zkratky jako H.S.E. nebo D.O.M. Nerozumíte jim? Není divu: právě to jsou kryptogramy, tedy texty se skrytou informací, schovanou za některými písmeny.

Pernštejnové – šlechtický rod, který zvelebil východní Čechy

Pernštejnové – šlechtický rod, který zvelebil východní Čechy

Páni z Pernštejna byli jedním z nejmocnějších a také nejbohatších šlechtických rodů v českém království. Heslo Pernštejnů znělo „Kdo vytrvá, vítězí“ a v jejich erbu se skvěla černá zubří hlava se zlatou houžví v nozdrách. Stejný motiv kromě erbu zdobil také nábytek, poháry a pernštejnská sídla v čele s hradem Pernštejnem a zámkem v Pardubicích.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

Kaple Narození Panny Marie na Kratochvíli Památky

Kaple Narození Panny Marie na Kratochvíli

Roku 1585 byl založen v rohu ohradní zdi letohrádku Kratochvíle kostelík, zasvěcený Panně Marii. Roku 1589 vysvětil papežský nuncius a přítel Viléma z Rožmberka Antonius Puteus právě dokončený kostelík Panny Marie.

Kostel sv. Tomáše z Canterbury v Mohelnici Památky

Kostel sv. Tomáše z Canterbury v Mohelnici

Nejvýznamnější církevní památka v Mohelnici s dominantou města, věží s hodinami. Předchůdcem byl farní kostel z 13. století. Zaujmou tady hlavně nádherné barokní interiéry.

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro Kultura

Výstava českých i světových umělců v Galerii Miro

Do kostela svatého Rocha na Strahovském nádvoří v Praze se vydejte za uměním, které nabízí Galerie MIRO. Galerie pořádá řadu výstav, koncertů a je také známá svou humanitární činností. Přijďte si prohlédnout nejoblíbenější komerční galerii v Praze.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Další aktuality

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

20 tipů, jak si užít Mikuláše v Praze

Mikulášské jízdy, Čerty na Čertovce, venkovní bruslení, Ježíškovu cestu a další zajímavé akce si můžete užít začátkem prosince, kdy bude městem opět chodit svatý Mikuláš se svou družinou. Přehled nejlepších akcí vám přináší Kudy z nudy.
18. listopad 2024 19:47
Zážitky, Praha