ÚvodČeská nejHistorickéPernštejnové – šlechtický rod, který zvelebil východní Čechy
Historické

Pernštejnové – šlechtický rod, který zvelebil východní Čechy

Páni z Pernštejna byli jedním z nejmocnějších a také nejbohatších šlechtických rodů v českém království. Heslo Pernštejnů znělo „Kdo vytrvá, vítězí“ a v jejich erbu se skvěla černá zubří hlava se zlatou houžví v nozdrách. Stejný motiv kromě erbu zdobil také nábytek, poháry a pernštejnská sídla v čele s hradem Pernštejnem a zámkem v Pardubicích.
Počátky rodu Pernštejnů provází pověst, v níž statečný uhlíř Vaněk (v jiných verzích má jméno Věnava či Věňava) zkrotil zubra, přivedl ho na královský hrad a přímo před panovníkem mu jedinou ranou usekl hlavu. Král mu za udatný čin věnoval kousek země a z poddaného se rázem stal svobodný pán. Do erbu dostal zubří hlavu se zlatou houžví v nozdrách a na Žďársku na Vysočině si postavil hrad Zubštejn neboli Zubrštejn, tedy Zubří kámen.

Páni z Pernštejna se na politické scéně poprvé objevili na konci 12. století a od přelomu 13. a 14. století byl jejich hlavní rezidencí hrad Pernštejn. Mezi nejvýznamnější členy rodu patřil Vilém z Pernštejna a na Helfštejně (asi 1435–1521), který v roce 1491 zakoupil panství Pardubice. Založil zdejší rybniční soustavu, po požáru v roce 1507 dal nově vystavět celé město Pardubice a podle návrhu Albrechta Dürera také nechal přestavět pardubický zámek. Tady si můžete prohlédnout expozici Pernštejnská rezidence.

Významné pozice u královského dvora zastával i Vratislav z Pernštejna (1530–1582), nejvyšší hofmistr Království českého a také přítel a rádce císaře Maxmiliána II. Jako dar pro svou manželku, španělskou šlechtičnu Marii Manrique de Lara, nechal postavit renesanční zámek Litomyšl, zapsaný mezi památkami UNESCO.

V době renesance patřili Pernštejnové společně s Rožmberky k nejmocnějším šlechtickým rodům; jedině oni také směli mít paláce přímo v areálu Pražského hradu v sousedství krále. Pernštejnský dům se dnes ovšem nazývá Lobkovický: Vratislavova dcera Polyxena (1566–1642) se provdala za Viléma z Rožmberka, ale manželství zůstalo bezdětné. Jejím druhým manželem se stal Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic, a dědici Pernštejnů se tak stali Lobkovicové.
 
Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn Příroda

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Pohádkový hrad Pernštejn Památky

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte naše hrady, které nebyly nikdy dobyty? Pevností, které odolaly útoku nepřátel a mohou se pyšnit titulem „nedobytný hrad“ není mnoho, ale přesto je v našich luzích a hájích najdete. Z některých sídel měli panovníci dokonce takový strach, že je nechali schválně pobořit, jiným hradům se jako zázrakem podařilo přežít bez úhony až do dnešních dnů. Pojďte se s námi podívat, které to jsou a jaké zajímavé příběhy ve svých hradbách ukrývají.

Hrad Kunětická hora – Kuňka Památky

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů Památky

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Zámek Třebíč Památky

Zámek Třebíč

Dnešní zámek v Třebíči, který původně býval benediktinský klášter, stojí v severozápadní části Třebíče, nad levým břehem řeky Jihlavy. Roku 2018 byl zámek Třebíč dopsán na seznam UNESCO jako součást komplexu třebíčských památek.

#světovéČesko a cesta starokladrubských koní ze středověku až do UNESCO

#světovéČesko a cesta starokladrubských koní ze středověku až do UNESCO

Jeden z nejstarších hřebčínů na světě, zasazený v půvabné krajině pastvin, jízdáren, parků, stájí, vodních kanálů a cest lemovaných alejemi: to jsou Kladruby nad Labem a Národní hřebčín, domov starokladrubských koní. Kde se s nimi seznámíte zblízka a co zatím zůstává běžným výletníkům skryto?

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

#světovéČesko a Lidový rok: tradiční rybníkářství a výlovy rybníků

Podzimní výlovy rybníků bývají oblíbenou kratochvílí pro děti i dospělé. Vidět na vlastní oči rybáře, kteří vytahují sítě plné ryb, předvádějí své řemeslo v praxi a pomalu se loučí se sezonou, to je skutečně zážitek, který si málokdo nechá ujít. Vůně narychlo chystaných rybích specialit se mísí s vůní grogu a svařeného vína, nechybí atrakce pro děti a prodej čerstvých úlovků. Jak ale vlastně výlov probíhá a co všechno musí rybáři pohlídat?

#světovéČesko a Vrchnostenská zahrada na Pernštejně: barokní skvost na strmých svazích

#světovéČesko a Vrchnostenská zahrada na Pernštejně: barokní skvost na strmých svazích

Osvědčený recept na radost? Výlet do zapomenutého a roky zanedbávaného místa, které se díky péči šikovných rukou proměnilo v hýčkaný klenot. Mezi taková příjemná překvapení patří obnovená Vrchnostenská zahrada pod hradem Pernštejnem: dostala podobu, jakou měla před dvěma staletími, a vy se nyní můžete volně procházet, kochat, obdivovat a žasnout. Stará dáma si vaši pozornost zaslouží do posledního altánku a pěšinky!

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč Příroda

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy, napájený Opatovickým kanálem.

Zřícenina hradu Perštejn v Krušných horách Památky

Zřícenina hradu Perštejn v Krušných horách

Pozůstatky původně gotického hradu, který byl zbudován koncem 13. století rodem Šumburků naleznete ve stejnojmenné vísce pod Krušnými horami, nedaleko Klášterce nad Ohří.

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku Kultura

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.

Expozice Pernštejnská rezidence v pardubickém zámku Zážitky

Expozice Pernštejnská rezidence v pardubickém zámku

Během sedmi desetiletí (1491–1560) se na pardubickém zámku vystřídaly tři generace rodu Pernštejnů. Zámek procházel zásadními přestavbami, které zdokonalovaly dvě jeho základní funkce: pohodlné reprezentační sídlo nejbohatší šlechtické rodiny a nedobytná pevnost.

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

7 věcí, které nevíte o… Pernštejnech

Páni z Pernštejna patřili zejména v 16. století společně s Rožmberky k nejmocnějším a také nejbohatším rodům českého království. Vlastnili rozsáhlá panství, zakládali rybniční soustavy a dokonce ze všech českých rodů jedině Rožmberkové a Pernštejnové mohli vybudovat své paláce v areálu Pražského hradu, sídla králů. Oba rody také provázela řada legend a dokonce oba měly svou vlastní bílou paní.

Pernštejnský tis Příroda

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis je nejstarším červeným tisem na Moravě a jedním z nejstarších stromů v České republice. Roste na severním svahu pod hradem u staré cesty na Nedvědici. Strom je starý více než 1000 let, jeho výška je 16,5 m a obvod kmene 455 cm. Roku 2005 tis vyhrál anketu Strom roku.

Zámek Tovačov Památky

Zámek Tovačov

Tovačovský zámek je velmi cennou památkou. Za svou podobu vděčí zejména dvěma významným rodům, které jej vlastnily od 14. do 16. století: Tovačovským z Cimburka a pánům z Pernštejna. Velkou proměnou prošel zámek v 19. století za posledních majitelů Gutmannů. ...

Bohdanečský rybník a rybník Matka Příroda

Bohdanečský rybník a rybník Matka

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka se rozprostírá na ploše zhruba 250 hektarů severně od Lázní Bohdaneč. Toto území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy.

Exit 91 – Vykopávka ve Východočeském muzeu v Pardubicích

Dosud nejrozsáhlejší záchranné archeologické výzkumy na území Pardubického kraje v letech 2017 až 2023 odhalily historii skrytou pod jedenácti silnicemi o celkové délce 91 kilometrů. Z více než 200 tisíc archeologických nálezů byly vybrány ty nejzajímavější a nejreprezentativnější objevy.
Pardubice, Pardubický kraj

Zahraj si Pardubice ve Východočeském muzeu v Pardubicích

Vydejte se na dobrodružnou cestu časem pro malé objevitele, na výstavu Zahraj si Pardubice! Význačné milníky města od roku 1845 až do 30. let 20. století poznáte díky vzácným předmětům z naší sbírky i zábavným hračkám, originálním hrám a stavbám, a to všemi smysly.
Pardubice, Pardubický kraj

Rok Vojtěcha z Pernštějna v Pardubicích

Letošní výročí 490 let od úmrtí Vojtěcha z Pernštejna je důvodem připomenout si tohoto šlechtice, který do regionu přivedl mnoho renesančních stavitelů a umělců a přispěl k jeho celkovému rozvoji v první polovině 16. století. Iniciátory akcí jsou Pardubický kraj, město Pardubice a další instituce.
Pardubice, Pardubický kraj

Kurz pletení košíku

Přijďte na workshop pletení košíků a naučte se, jak si vlastnoručně uplést kulatý koš na česání ovoce.
Pardubice, Pardubický kraj

Kurz pletení košíku

Přijďte na workshop pletení košíků a naučte se, jak si vlastnoručně uplést kulatý koš na česání ovoce.
Pardubice, Pardubický kraj

Vánoční trhy Pardubice 2024

I letos o adventu se konají na Pernštýnském náměstí v Pardubicích tradiční Vánoční trhy. Návštěvníci budou moci vybírat ze širokého sortimentu vánočního zboží stánkových prodejců, připraveno bude občerstvení, atrakce pro děti, Ježíškova pošta, živý betlém se zvířátky a mnoho dalšího.
Pardubice, Pardubický kraj

Adventní trhy v Automatických mlýnech 2024

Vánočně vyzdobený areál Automatických mlýnů ožije každý víkend adventními trhy s bohatým doprovodným programem.
Pardubice, Pardubický kraj

Adventní trhy v Automatických mlýnech 2024

Vánočně vyzdobený areál Automatických mlýnů ožije každý víkend adventními trhy s bohatým doprovodným programem.
Pardubice, Pardubický kraj

Zámek Pardubice – Východočeské muzeum – perla města perníku

Zámek Pardubice najdete v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem – v jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón nejrůznější zámeckou zvěř – pávy, kozy i veverky. Ujít si nenechte zámeckou hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled.
Pardubice, Pardubický kraj

Prohlídkové okruhy Pardubicemi s průvodci Východočeského muzea

Průvodci Východočeského muzea provází zájemce od května 2018 po nových prohlídkových okruzích ve městě. Zájemcům představí dobu Pernštejnů a moderní architekturu z první poloviny 20. století. Prohlídky jsou na objednávku a konají se v češtině nebo angličtině.
Pardubice, Pardubický kraj

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství – protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.
Pardubice, Pardubický kraj

Příhrádek Pardubice

Středověké opevněné předpolí zámku se zbytky nejstarší městské fortifikace bylo významným prvkem v komunikačním plánu města. Tzv. Příhrádek, na plánech z 18. století označovaný jako Vorschloss, se rozkládá na trojúhelníkovém půdorysu.
Pardubice, Pardubický kraj

Kaple Tří králů na pardubickém zámku

Na konci 15. až počátku 16. stol. zřídil na pardubickém zámku Vilém z Pernštejna dnešní kapli, která byla od roku 1979 uzavřena, v roce 2013 se však stala součástí prohlédkového okruhu. Můžete si zde prohlédout zrestaurovaný novogotický oltář, polychromované plastiky nebo boční rokokové oltáře.
Pardubice, Pardubický kraj

Expozice Pernštejnská rezidence v pardubickém zámku

Během sedmi desetiletí (1491–1560) se na pardubickém zámku vystřídaly tři generace rodu Pernštejnů. Zámek procházel zásadními přestavbami, které zdokonalovaly dvě jeho základní funkce: pohodlné reprezentační sídlo nejbohatší šlechtické rodiny a nedobytná pevnost.
Pardubice, Pardubický kraj

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích

Kostel sv. Bartoloměje v Pardubicích byl postaven v letech 1507-1514 s klášterem a sloužil jako pohřební kostel Pernštejnů. A je památkou mimořádné uměleckohistorické a architektonické hodnoty.
Pardubice, Pardubický kraj

Mázhaus Pardubice

Jsme malým výstavním a komunikačním prostorem v historickém jádru města. Prostor u nás nalézají amatérští či začínající umělci, školy i neziskové organizace. Otevřeni jsme rovněž profesionálním umělcům. Výstavní činností navazujeme na kulturní život v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace

U Toulavé pípy

Zavítejte do malé craftové pivnice u Automatických mlýnů v Pardubicích.
Pardubice, Pardubický kraj

Bakla café

Bakla café v Pardubicích nabízí výbornou kávu i něco dobrého k tomu.
Pardubice, Pardubický kraj

Cukrárna v Pernštýnské

Jsme rodinná cukrárna v historickém centru Pardubic. V přízemí najdete prodejnu cukrárny, kde si můžete posedět a dát si ke kousku dortu také kávu či víno. Naše zákusky vlastní výroby jsou moderní a především lehké, inspirované italskými a francouzskými cukrářskými produkty.
Pardubice, Pardubický kraj

Café Gočár – kavárna ve zrekonstruovaném areálu automatických mlýnů

Příjemnou kavárnu v centru Pardubic najdete ve zrekonstruovaném areálu Automatických mlýnů. Má otevřeno každý den a nabídne vám lahodou kávu, vynikající dezerty a také čerstvé plněné bagety.
Pardubice, Pardubický kraj

Medychef

Pavel Meduna si splnil sen být šéfkuchařem. Chyběl mu ale kontakt se zákazníkem, a tak si z Polska od černošky z Barbadosu, co dělala latino kuchyni, dovezl Mercedes Sprinter a začal objíždět akce. Často rozdává radost u pardubických Automatických mlýnů.
Pardubice, Pardubický kraj

Hotel Zlatá Štika v Pardubicích

Hotel Zlatá štika nabízí ubytování v klidné části Pardubic jen pár desítek metrů od historického centra města. Nedílnou součástí hotelu je restaurace, pivnice Formanka, vinný sklípek, kongresový sál a salónky.
Pardubice, Pardubický kraj

Kafe, víno, kokino

Malá, tak trochu zašitá, kavárna v centru Pardubic.
Pardubice, Pardubický kraj

Restaurace Bonté Pardubice

Bonté znamená francouzský přívlastek vyjadřující "dobré". Přijďte se přesvědčit, že o dobré se zde snaží vším – vstřícným personálem, kuchyní vysokého standardu, nabídkou vín i tematickými akcemi.
Pardubice, Pardubický kraj