ÚvodAktualityCesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách
Kultura

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Poslechněte si audio verzi článku
Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
Podobně jako obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa, Paula Cézanna, Auguste Renoira či Henriho Rousseaua se i obrazy malíře Claude Moneta (14. listopadu 1840, Paříž – 5. prosince 1926, Giverny) do Prahy dostaly v rámci nákupu takzvané Francouzské sbírky. Za zhruba 150 uměleckých děl zaplatil mladý československý stát šest milionů korun. Za nákupem stáli významní sběratelé, svou roli sehrály i politické vazby a záštita prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka.



Dnešní cena Francouzské sbírky se odhaduje na 45 miliard korun a obrazy francouzských malířů patří ke klenotům Národní galerie. Claude Monet je ve sbírkách zastoupen dvěma díly, obrazy Kvetoucí sad a Dámy v květinách. Na něm malíř zachytil svou manželku Camille a její přítelkyni, jak jsou zcela obsypány množstvím květů. Obraz vznikl stylem en plein air, venku pod širým nebem, a předznamenal další roky, kdy se Monet stal průkopníkem francouzského impresionismu. Tento Monetův obraz také Národní galerie zařadila do výběru svých nejlepších děl v platformě Samsung Obchod s uměním. Díky tomu si Dámy v květinách a další obrazy můžete vychutnat ve vysokém rozlišení u sebe doma na obrazovce televizoru The Frame, kde skvěle vyniknou reliéfní tahy štětců i autentické barvy originálu.
 

Monet, otec impresionismu, a zahrada v Giverny

V městečku Giverny se Claude Monet usadil společně se svou druhou ženou Alicí Hoschédéovou v roce 1883. Pronajal si tam dům obklopený velkou zahradou, který po zlepšení své finanční situace v roce 1890 odkoupil. Už dávno předtím se s malířskými plátny přestěhoval z ateliéru do volné krajiny a po několika neúspěšných pokusech vystavovat na konvenčním pařížském Salónu spoluzaložil sdružení nezávislých umělců, malířů, sochařů a rytců. Právě na jejich první výstavě v roce 1874 vystavil mezi svými sedmi pastely a pěti oleji i svůj obraz Impression, soleil levant / Imprese, východ slunce. Nový styl malby, který zachytil hru světel a kontrast světla a stínu, pocity a nálady, zpočátku nikoho příliš neokouzlil. Louis Leroy, redaktor časopisu Charivari, dokonce posměšně nazval Moneta a jeho kolegy podle zmíněného plátna Impresionisté.

O pár let později si už z impresionistů nikdo legraci nedělal a obrazy se začaly úspěšně prodávat. Monet se tak na rozdíl od jiných umělců dočkal uznání za svého života, v necelých padesáti letech – právě v době, kdy se přestěhoval do Giverny. Potvrdila to i jeho společná výstava s Augustem Rodinem v červnu 1889 v Paříži. Za krajinářskými motivy se Monet dál vydával do Bretaně a Normandie i do vesniček kolem Seiny, ale postupně se zaměřil na nejbližší okolí Giverny. Tady vznikly cykly obrazů s novým tvůrčím přístupem, kdy malíř zachytil aktuální námět v dané chvíli a v určitém světelném momentu.

Nejslavnější jsou kolekce topolů, kupek sena a katedrály v Rouenu, kterou Monet v různých denních dobách pozoroval z okna protějšího domu. I když ho občas společenské povinnosti odvedly do vzdálenějších míst, ve skutečnosti nikdy nebyl daleko.

Prostřednictvím svých dopisů bedlivě sledoval svou rodinu i své květiny. Díky častým návštěvám jeho přátel a obdivovatelů se zahrada v Giverny stala středobodem jeho života – a Monet ji až do své smrti v roce 1926 nikdy skutečně neopustil.
 

Monetovy lekníny

Moneta fascinovaly světelné souhry a odrazy mraků na vodě. Když v roce 1893 získal pozemek, odklonil Ru, malou větev řeky Epte, a založil vodní zahradu. Ta je zvěčněná na obrazech v největších světových muzeích. Monet byl starostlivý otec velké rodiny, malíř i zahradník: celou zahradu osobně navrhl, rostliny sám vybíral i sázel. Jeho zahrada měla být taková, jako on, svobodná a nespoutaná konvencemi. Přes jezírko nechal postavit japonský most, inspirovaný jedním z jeho tisků, ale na rozdíl od červené, tradičně používané v Japonsku, má můstek v Giverny zelenou barvu. Vistárii u něj zasadil Monet osobně a můstek se objevil přibližně na čtyřiceti jeho obrazech.



Orientální atmosféru vodní zahrady podpořil výběr rostlin, jako je bambus, ginkgo biloba, javor, japonské stromové pivoňky, lilie a smuteční vrby. V roce 1897 pak začal Monet malovat lekníny. Ve snaze zachytit atmosféru tekutých zrcadel, na kterých se vznášely barevné skvrny, vytvořil asi 250 obrazů. V obrazech leknínů Monet posunul své umění od realistických scén až na hranice abstraktního umění, kde třpytivé barvy evokovaly svět vjemů a emocí. Dnes můžete Monetovy Lekníny obdivovat jak v Musée de l'Orangerie v Paříži, tak v mnoha muzeích po celém světě. Až pojedete do Francie, můžete se podívat i do Giverny: Monetův dům i zahrady jsou pod záštitou Monetovy nadace otevřeny návštěvníkům z celého světa coby originální a unikátní muzeum impresionismu.
 

Malíři v zahradách

  • Monet nebyl první ani poslední malíř, který na svých plátnech zachytil zahrady a zahradní umění. Připomeňme Hieronyma Bosche a jeho rozměrnou Zahradu pozemských rozkoší, anebo Kvetoucí zahradu Vincenta van Gogha. Krajiny a zahrady učarovaly i dalším impresionistickým malířům včetně těch českých, jako byli Antonín Chitussi či Antonín Slavíček. Ateliér přímo v zahradě rodinného letního sídla si nechala postavit i malířka Zdenka Braunerová.
  • Vesničky kolem Seiny
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Cesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha

Cesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha

Slunečnice, Hvězdná noc, Havrani nad obilným polem, Zelené obilí nebo Ložnice v Arles: to jsou nejznámější obrazy malíře Vincenta Van Gogha. Malíř, který se většinu života protloukal všelijak a prodal jediný obraz, se po smrti stal jedním z nejslavnějších umělců všech dob. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Údolí Doubravky, Krajina se Seinou, Pohled na Paříž z Montmartru, Údolí Chrudimky, Jaro ve Fontainebleau, Na dráze orleánské aneb Krajina s jedoucím vlakem – to jsou nejznámější obrazy Antonína Chittussiho (1. prosince 1847, Ronov nad Doubravou – 1. května 1891, Praha). Kousek od jeho rodného města se můžete projít Chitussiho údolím.

Antonín Slavíček – nejvýznamnější malíř českého impresionismu

Antonín Slavíček – nejvýznamnější malíř českého impresionismu

Antonín Slavíček (16. května 1870, Praha – 1. února 1910, Praha) byl vrcholným představitel českého umění na přelomu 19. a 20. století. Byl mistrem v zachycení světla a stínu, ve svých krajinomalbách dokázal zachytit atmosféru venkova, malebnost i charakter české krajiny. Za vrchol jeho tvorby bývá považováno přibližně sedmdesát obrazů, které namaloval při pobytu v Kameničkách u Hlinska.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Cesty za uměním: malíř Pablo Picasso, ikona kubismu

Cesty za uměním: malíř Pablo Picasso, ikona kubismu

Před více než padesáti lety svět ztratil jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. století – Pabla Picassa. Jeho jméno dávno překročilo hranice výtvarného světa a stalo se symbolem nekonvenčnosti, kreativity i kontroverze. Ale kdo vlastně byl muž, který rozložil realitu na geometrické tvary a poskládal ji znovu po svém? Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Cesta z Prahy do Roztok kdysi trvala půl dne, v roce 1851 ale všechno změnila železnice. Z Roztok se během dalších let stalo oblíbené letovisko pro ty, kteří si chtěli odpočinout od rušného velkoměsta. Vydejte se sem na výlet s Kudy z nudy a seznamte se s malířkou Zdenkou Braunerovou. V Roztokách můžete navštívit její ateliér, který je malebnou kombinací české chalupy a anglického víkendového domku.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Ateliér Zdenky Braunerové Kultura

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Emil Holub a jeho africké výpravy

Africké muzeum Dr. Emila Holuba v Holicích připomíná život a odkaz jednoho z nejvýznamnějších českých cestovatelů, lékaře a vědce. Emil Holub, slavný rodák z Holic, se zapsal do historie svými odvážnými výpravami do nitra Afriky, mapováním dosud neprozkoumaných oblastí a bohatými sbírkami, které přivezl zpět do Čech. Seznamte se s jeho cestami na Kudy z nudy!
30. červen 2025 15:35
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
30. červen 2025 12:00
Příroda, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Třebsínské zvonění 2025, BeerFest Nechvalice 2025, Ve znamení ledňáčka, Gotický jarmark na hradě Houska, Cestou necestou, z Kačiny do Kutné Hory. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
30. červen 2025 6:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na procházku, za sluncem, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
29. červen 2025 10:22
Příroda, Praha

Indický festival Ratha-Yatra roztančí Prahu

Ulice letní Prahy se na jeden den promění v jiný svět – centrem města bude 29. června 2025 procházet pestrobarevný, slavnostní průvod Ratha-yatra. Tradice stará tisíce let pravidelně plní ulice i srdce Pražanů i pražských návštěvníků radostí a povznášející atmosférou. Kromě zvuků Prahy, na které jsme zvyklí, jako je křik turistických průvodců, sirény sanitek, klaksony nervózních řidičů a cinkání tramvají, uslyšíte také troubení lastur, zvonění činelků a dunění bubnů a ucítíte vůně, které vás s jistotou vytrhnou z rutiny všedních dní.
29. červen 2025 8:36
Zážitky, Praha

Historická tramvaj č. 42 bude červenci a srpnu křižovat Prahu častěji

Historická tramvajová linka č. 42, kterou provozuje společnost Prague City Tourism společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, prodlužuje od soboty 28. června až do 31. srpna 2025 svůj provoz. Kvůli zvyšujícímu se zájmu o tento typ dopravy bude tramvaj, místo původních 40minutových intervalů, jezdit každých 30 minut a během jednoho dne tak ujede o 5 okruhů městem více!
27. červen 2025 13:00
Památky, Praha

Česko ve filmu: Zlaté opojení a české stopy Charlieho Chaplina

Na filmovém plátně se kolébavým krokem přibližuje muž v buřince. Na opuštěný srub kdesi na Aljašce tiše padá sníh, na sporáku se vaří boty, láska je daleko a hlad veliký. Psal se rok 1925 a Charlie Chaplin ukázal světu, že i smích může bolet. Film Zlaté opojení nebyl jen groteskou – byl tichou elegií o tom, jak se člověk i ve vánici dokáže zasmát osudu. Podívejte se s Kudy z nudy na film, který se zapsal do filmové historie i české kultury.
26. červen 2025 7:02
Zážitky, Praha

Nejlepší koupání: tipy pro letní koupání v Praze, kde si skvělě zaplavete

Zůstáváte přes léto v hlavním městě, ale příjemné slunečné počasí vás táhne k vodě? V Praze to není žádný problém – vybírat můžete jak z akvaparků, tak ale také z míst, která nabízejí přírodní koupání. K dispozici je samozřejmě i množství koupališť a plováren. A nechybí ani aktivity pro sportovně založené obyvatele Prahy! Na mnoha místech si lze vypůjčit paddleboardy nebo wakeboardy, vyzkoušet můžete jízdu na vodních lyžích anebo si zasurfovat na umělé vlně. Užijte si letní pohodičku u vody a přitom ne daleko od domova!
25. červen 2025 18:00
Letní sporty, Praha