ÚvodAktualityCesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách
Kultura

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Poslechněte si audio verzi článku
Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
Podobně jako obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa, Paula Cézanna, Auguste Renoira či Henriho Rousseaua se i obrazy malíře Claude Moneta (14. listopadu 1840, Paříž – 5. prosince 1926, Giverny) do Prahy dostaly v rámci nákupu takzvané Francouzské sbírky. Za zhruba 150 uměleckých děl zaplatil mladý československý stát šest milionů korun. Za nákupem stáli významní sběratelé, svou roli sehrály i politické vazby a záštita prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka.



Dnešní cena Francouzské sbírky se odhaduje na 45 miliard korun a obrazy francouzských malířů patří ke klenotům Národní galerie. Claude Monet je ve sbírkách zastoupen dvěma díly, obrazy Kvetoucí sad a Dámy v květinách. Na něm malíř zachytil svou manželku Camille a její přítelkyni, jak jsou zcela obsypány množstvím květů. Obraz vznikl stylem en plein air, venku pod širým nebem, a předznamenal další roky, kdy se Monet stal průkopníkem francouzského impresionismu. Tento Monetův obraz také Národní galerie zařadila do výběru svých nejlepších děl v platformě Samsung Obchod s uměním. Díky tomu si Dámy v květinách a další obrazy můžete vychutnat ve vysokém rozlišení u sebe doma na obrazovce televizoru The Frame, kde skvěle vyniknou reliéfní tahy štětců i autentické barvy originálu.
 

Monet, otec impresionismu, a zahrada v Giverny

V městečku Giverny se Claude Monet usadil společně se svou druhou ženou Alicí Hoschédéovou v roce 1883. Pronajal si tam dům obklopený velkou zahradou, který po zlepšení své finanční situace v roce 1890 odkoupil. Už dávno předtím se s malířskými plátny přestěhoval z ateliéru do volné krajiny a po několika neúspěšných pokusech vystavovat na konvenčním pařížském Salónu spoluzaložil sdružení nezávislých umělců, malířů, sochařů a rytců. Právě na jejich první výstavě v roce 1874 vystavil mezi svými sedmi pastely a pěti oleji i svůj obraz Impression, soleil levant / Imprese, východ slunce. Nový styl malby, který zachytil hru světel a kontrast světla a stínu, pocity a nálady, zpočátku nikoho příliš neokouzlil. Louis Leroy, redaktor časopisu Charivari, dokonce posměšně nazval Moneta a jeho kolegy podle zmíněného plátna Impresionisté.

O pár let později si už z impresionistů nikdo legraci nedělal a obrazy se začaly úspěšně prodávat. Monet se tak na rozdíl od jiných umělců dočkal uznání za svého života, v necelých padesáti letech – právě v době, kdy se přestěhoval do Giverny. Potvrdila to i jeho společná výstava s Augustem Rodinem v červnu 1889 v Paříži. Za krajinářskými motivy se Monet dál vydával do Bretaně a Normandie i do vesniček kolem Seiny, ale postupně se zaměřil na nejbližší okolí Giverny. Tady vznikly cykly obrazů s novým tvůrčím přístupem, kdy malíř zachytil aktuální námět v dané chvíli a v určitém světelném momentu.

Nejslavnější jsou kolekce topolů, kupek sena a katedrály v Rouenu, kterou Monet v různých denních dobách pozoroval z okna protějšího domu. I když ho občas společenské povinnosti odvedly do vzdálenějších míst, ve skutečnosti nikdy nebyl daleko.

Prostřednictvím svých dopisů bedlivě sledoval svou rodinu i své květiny. Díky častým návštěvám jeho přátel a obdivovatelů se zahrada v Giverny stala středobodem jeho života – a Monet ji až do své smrti v roce 1926 nikdy skutečně neopustil.
 

Monetovy lekníny

Moneta fascinovaly světelné souhry a odrazy mraků na vodě. Když v roce 1893 získal pozemek, odklonil Ru, malou větev řeky Epte, a založil vodní zahradu. Ta je zvěčněná na obrazech v největších světových muzeích. Monet byl starostlivý otec velké rodiny, malíř i zahradník: celou zahradu osobně navrhl, rostliny sám vybíral i sázel. Jeho zahrada měla být taková, jako on, svobodná a nespoutaná konvencemi. Přes jezírko nechal postavit japonský most, inspirovaný jedním z jeho tisků, ale na rozdíl od červené, tradičně používané v Japonsku, má můstek v Giverny zelenou barvu. Vistárii u něj zasadil Monet osobně a můstek se objevil přibližně na čtyřiceti jeho obrazech.



Orientální atmosféru vodní zahrady podpořil výběr rostlin, jako je bambus, ginkgo biloba, javor, japonské stromové pivoňky, lilie a smuteční vrby. V roce 1897 pak začal Monet malovat lekníny. Ve snaze zachytit atmosféru tekutých zrcadel, na kterých se vznášely barevné skvrny, vytvořil asi 250 obrazů. V obrazech leknínů Monet posunul své umění od realistických scén až na hranice abstraktního umění, kde třpytivé barvy evokovaly svět vjemů a emocí. Dnes můžete Monetovy Lekníny obdivovat jak v Musée de l'Orangerie v Paříži, tak v mnoha muzeích po celém světě. Až pojedete do Francie, můžete se podívat i do Giverny: Monetův dům i zahrady jsou pod záštitou Monetovy nadace otevřeny návštěvníkům z celého světa coby originální a unikátní muzeum impresionismu.
 

Malíři v zahradách

  • Monet nebyl první ani poslední malíř, který na svých plátnech zachytil zahrady a zahradní umění. Připomeňme Hieronyma Bosche a jeho rozměrnou Zahradu pozemských rozkoší, anebo Kvetoucí zahradu Vincenta van Gogha. Krajiny a zahrady učarovaly i dalším impresionistickým malířům včetně těch českých, jako byli Antonín Chitussi či Antonín Slavíček. Ateliér přímo v zahradě rodinného letního sídla si nechala postavit i malířka Zdenka Braunerová.
  • Vesničky kolem Seiny
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Cesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha

Cesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha

Slunečnice, Hvězdná noc, Havrani nad obilným polem, Zelené obilí nebo Ložnice v Arles: to jsou nejznámější obrazy malíře Vincenta Van Gogha. Malíř, který se většinu života protloukal všelijak a prodal jediný obraz, se po smrti stal jedním z nejslavnějších umělců všech dob. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Údolí Doubravky, Krajina se Seinou, Pohled na Paříž z Montmartru, Údolí Chrudimky, Jaro ve Fontainebleau, Na dráze orleánské aneb Krajina s jedoucím vlakem – to jsou nejznámější obrazy Antonína Chittussiho (1. prosince 1847, Ronov nad Doubravou – 1. května 1891, Praha). Kousek od jeho rodného města se můžete projít Chitussiho údolím.

Antonín Slavíček – nejvýznamnější malíř českého impresionismu

Antonín Slavíček – nejvýznamnější malíř českého impresionismu

Antonín Slavíček (16. května 1870, Praha – 1. února 1910, Praha) byl vrcholným představitel českého umění na přelomu 19. a 20. století. Byl mistrem v zachycení světla a stínu, ve svých krajinomalbách dokázal zachytit atmosféru venkova, malebnost i charakter české krajiny. Za vrchol jeho tvorby bývá považováno přibližně sedmdesát obrazů, které namaloval při pobytu v Kameničkách u Hlinska.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Rok 2023 byl v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplynulo 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystala desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Zdenka či Zdeňka Braunerová, pokřtěna jako Zdislava Rosalia Augusta (9. dubna 1858, Praha – 23. května 1934, Praha), byla česká malířka konce 19. a první třetiny 20. stolet. Oslnivá a neobyčejně schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století byla patronkou několika českých umělců a stala se také jednou z múz Jana Zrzavého.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Ateliér Zdenky Braunerové Kultura

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.5. – 25.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Středověké slavnosti na Hradčanech 2025, Dobříšské májové slavnosti 2025, Rumfest 2025, Historická bitva v Kolíně 2025, Hrabalovo Kersko 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. květen 2025 6:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: nejoblíbenější české sporty, rekordy a sportovní prvenství

Který sport se dá označit jako český národní sport? Které sporty jsou nejpopulárnější a jak často vlastně sportujeme? Které sportovní odvětví je nejstarší a kdy se konalo první fotbalové utkání? Na takové a další zvídavé otázky známe na Kudy z nudy odpovědi. Pojďte se s námi podívat do světa českého sportu, disciplín, zápasů a statistik.
18. květen 2025 17:39
Letní sporty, Praha

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu vilu ve Střešovicích, Invalidovnu v Karlíně, Šternberský palác na Hradčanech, Galerii Josefa Sudka nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým Městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
18. květen 2025 10:27
Životní styl, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos ve velkém stylu!

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 24. a 25. května 2025, přijedou desítky slavných umělců. Budou to například Richard Müller, Olympic, Xindl X, Visací zámek, Aneta Langerová, Michal Hrůza, Lenka Dusilová, Lenny, N.O.H.A., Kašpárek v rohlíku, Skyline, Jan Budař, Cirk La Putyka, Vilma Cibulková se souborem 3D Company i se souborem SpoluHra, Simona Babčáková, Lukáš Pavlásek nebo osobnosti show Na stojáka jako Adéla Elbel, Ester Kočičková a Tomáš Matonoha. Na 10 scénách v areálu se vystřídá na 100 hudebníků a divadelníků!
17. květen 2025 12:00
Kultura, Praha

Poslední příležitost vidět létající drahokkamy: výstava motýlů ve skleníku Fata Morgana pomalu končí

Už jenom poslední dva víkendy, tedy 17. a 18. 5. a následující týden a víkend 24. a 25. 5. 2025 si mohou návštěvníci Botanické zahrady hl. m. Prahy užít výstavu exotických motýlů. Přehlídka nazvaná Motýli: Kouzlo přitažlivosti je nedílnou součástí celoročního tématu vábení v přírodě a motýly představuje jako jedinečné a důležité opylovače. Trojská botanická zahrada má otevřeno každý den od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený.
16. květen 2025 18:00
Příroda, Praha

Vltavu u Žlutých lázní ovládnou o víkendu dračí lodě

Od pátku do neděle, 16. až 18. května 2025, se na Vltavě podél Žlutých lázní bude bojovat o Český pohár dračích lodí. Do areálu se sjede přes tisíc účastníků, aby se utkali v nejstarším závodě dračích lodí v České republice. Pražský festival dračích lodí je nejstarším závodem svého druhu na našem území.
16. květen 2025 10:00
Letní sporty, Praha

Svět knihy Praha slaví letos třicáté výročí svého trvání!

Na Výstavišti v Holešovicích se od 15. do 18. května opět dostane ke slovu literatura a to jak česká, tak světová. Do světa knih láká čtenáře 30. ročník knižního veletrhu a literární festival Svět knihy 2025. Programově pestrý ročník představí literární Portugalsko, širokou škálu žánrů a opět podpoří autory bojující za svobodu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co všechno se můžete těšit.
16. květen 2025 6:00
Kultura, Praha

Národní zemědělské muzeum zve 18. května do svých expozic!

V neděli 18. května 2025 si můžete užít vstup do Národního zemědělského muzea zdarma. Své brány vám bezplatně budova otevře od 9:00 do 17:00, pokochat se zde mimo jiné můžete krásnou vyhlídkou na rozkvetlou Prahu. V ten samý den mohou fandové techniky navštívit i pobočku muzea v Čáslavi, kde bude probíhat Den otevřeného depozitáře. Do jindy nepřístupného prostoru se ale bude platit vstupné.
15. květen 2025 8:00
Kultura, Praha