ÚvodAktualityCesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách
Kultura

Cesty za uměním: Claude Monet, impresionismus a umělci v zahradách

Poslechněte si audio verzi článku
Zahrady impresionistického malíře Clauda Moneta v Giverny jsou jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Francie. Monetovy obrazy najdete i v Národní galerii v Praze a dokonce si je můžete vystavit i doma. Pojďte se s Kudy z nudy vydat za Monetem a dalšími umělci, kteří propadli kouzlu zahrad!
Podobně jako obrazy Vincenta van Gogha, Pabla Picassa, Paula Cézanna, Auguste Renoira či Henriho Rousseaua se i obrazy malíře Claude Moneta (14. listopadu 1840, Paříž – 5. prosince 1926, Giverny) do Prahy dostaly v rámci nákupu takzvané Francouzské sbírky. Za zhruba 150 uměleckých děl zaplatil mladý československý stát šest milionů korun. Za nákupem stáli významní sběratelé, svou roli sehrály i politické vazby a záštita prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka.



Dnešní cena Francouzské sbírky se odhaduje na 45 miliard korun a obrazy francouzských malířů patří ke klenotům Národní galerie. Claude Monet je ve sbírkách zastoupen dvěma díly, obrazy Kvetoucí sad a Dámy v květinách. Na něm malíř zachytil svou manželku Camille a její přítelkyni, jak jsou zcela obsypány množstvím květů. Obraz vznikl stylem en plein air, venku pod širým nebem, a předznamenal další roky, kdy se Monet stal průkopníkem francouzského impresionismu. Tento Monetův obraz také Národní galerie zařadila do výběru svých nejlepších děl v platformě Samsung Obchod s uměním. Díky tomu si Dámy v květinách a další obrazy můžete vychutnat ve vysokém rozlišení u sebe doma na obrazovce televizoru The Frame, kde skvěle vyniknou reliéfní tahy štětců i autentické barvy originálu.
 

Monet, otec impresionismu, a zahrada v Giverny

V městečku Giverny se Claude Monet usadil společně se svou druhou ženou Alicí Hoschédéovou v roce 1883. Pronajal si tam dům obklopený velkou zahradou, který po zlepšení své finanční situace v roce 1890 odkoupil. Už dávno předtím se s malířskými plátny přestěhoval z ateliéru do volné krajiny a po několika neúspěšných pokusech vystavovat na konvenčním pařížském Salónu spoluzaložil sdružení nezávislých umělců, malířů, sochařů a rytců. Právě na jejich první výstavě v roce 1874 vystavil mezi svými sedmi pastely a pěti oleji i svůj obraz Impression, soleil levant / Imprese, východ slunce. Nový styl malby, který zachytil hru světel a kontrast světla a stínu, pocity a nálady, zpočátku nikoho příliš neokouzlil. Louis Leroy, redaktor časopisu Charivari, dokonce posměšně nazval Moneta a jeho kolegy podle zmíněného plátna Impresionisté.

O pár let později si už z impresionistů nikdo legraci nedělal a obrazy se začaly úspěšně prodávat. Monet se tak na rozdíl od jiných umělců dočkal uznání za svého života, v necelých padesáti letech – právě v době, kdy se přestěhoval do Giverny. Potvrdila to i jeho společná výstava s Augustem Rodinem v červnu 1889 v Paříži. Za krajinářskými motivy se Monet dál vydával do Bretaně a Normandie i do vesniček kolem Seiny, ale postupně se zaměřil na nejbližší okolí Giverny. Tady vznikly cykly obrazů s novým tvůrčím přístupem, kdy malíř zachytil aktuální námět v dané chvíli a v určitém světelném momentu.

Nejslavnější jsou kolekce topolů, kupek sena a katedrály v Rouenu, kterou Monet v různých denních dobách pozoroval z okna protějšího domu. I když ho občas společenské povinnosti odvedly do vzdálenějších míst, ve skutečnosti nikdy nebyl daleko.

Prostřednictvím svých dopisů bedlivě sledoval svou rodinu i své květiny. Díky častým návštěvám jeho přátel a obdivovatelů se zahrada v Giverny stala středobodem jeho života – a Monet ji až do své smrti v roce 1926 nikdy skutečně neopustil.
 

Monetovy lekníny

Moneta fascinovaly světelné souhry a odrazy mraků na vodě. Když v roce 1893 získal pozemek, odklonil Ru, malou větev řeky Epte, a založil vodní zahradu. Ta je zvěčněná na obrazech v největších světových muzeích. Monet byl starostlivý otec velké rodiny, malíř i zahradník: celou zahradu osobně navrhl, rostliny sám vybíral i sázel. Jeho zahrada měla být taková, jako on, svobodná a nespoutaná konvencemi. Přes jezírko nechal postavit japonský most, inspirovaný jedním z jeho tisků, ale na rozdíl od červené, tradičně používané v Japonsku, má můstek v Giverny zelenou barvu. Vistárii u něj zasadil Monet osobně a můstek se objevil přibližně na čtyřiceti jeho obrazech.



Orientální atmosféru vodní zahrady podpořil výběr rostlin, jako je bambus, ginkgo biloba, javor, japonské stromové pivoňky, lilie a smuteční vrby. V roce 1897 pak začal Monet malovat lekníny. Ve snaze zachytit atmosféru tekutých zrcadel, na kterých se vznášely barevné skvrny, vytvořil asi 250 obrazů. V obrazech leknínů Monet posunul své umění od realistických scén až na hranice abstraktního umění, kde třpytivé barvy evokovaly svět vjemů a emocí. Dnes můžete Monetovy Lekníny obdivovat jak v Musée de l'Orangerie v Paříži, tak v mnoha muzeích po celém světě. Až pojedete do Francie, můžete se podívat i do Giverny: Monetův dům i zahrady jsou pod záštitou Monetovy nadace otevřeny návštěvníkům z celého světa coby originální a unikátní muzeum impresionismu.
 

Malíři v zahradách

  • Monet nebyl první ani poslední malíř, který na svých plátnech zachytil zahrady a zahradní umění. Připomeňme Hieronyma Bosche a jeho rozměrnou Zahradu pozemských rozkoší, anebo Kvetoucí zahradu Vincenta van Gogha. Krajiny a zahrady učarovaly i dalším impresionistickým malířům včetně těch českých, jako byli Antonín Chitussi či Antonín Slavíček. Ateliér přímo v zahradě rodinného letního sídla si nechala postavit i malířka Zdenka Braunerová.
  • Vesničky kolem Seiny
Cesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha

Cesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha

Slunečnice, Hvězdná noc, Havrani nad obilným polem, Zelené obilí nebo Ložnice v Arles: to jsou nejznámější obrazy malíře Vincenta Van Gogha. Malíř, který se většinu života protloukal všelijak a prodal jediný obraz, se po smrti stal jedním z nejslavnějších umělců všech dob. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Údolí Doubravky, Krajina se Seinou, Pohled na Paříž z Montmartru, Údolí Chrudimky, Jaro ve Fontainebleau, Na dráze orleánské aneb Krajina s jedoucím vlakem – to jsou nejznámější obrazy Antonína Chittussiho (1. prosince 1847, Ronov nad Doubravou – 1. května 1891, Praha). Kousek od jeho rodného města se můžete projít Chitussiho údolím.

Antonín Slavíček – nejvýznamnější malíř českého impresionismu

Antonín Slavíček – nejvýznamnější malíř českého impresionismu

Antonín Slavíček (16. května 1870, Praha – 1. února 1910, Praha) byl vrcholným představitel českého umění na přelomu 19. a 20. století. Byl mistrem v zachycení světla a stínu, ve svých krajinomalbách dokázal zachytit atmosféru venkova, malebnost i charakter české krajiny. Za vrchol jeho tvorby bývá považováno přibližně sedmdesát obrazů, které namaloval při pobytu v Kameničkách u Hlinska.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Rok 2023 byl v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplynulo 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystala desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Zdenka či Zdeňka Braunerová, pokřtěna jako Zdislava Rosalia Augusta (9. dubna 1858, Praha – 23. května 1934, Praha), byla česká malířka konce 19. a první třetiny 20. stolet. Oslnivá a neobyčejně schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století byla patronkou několika českých umělců a stala se také jednou z múz Jana Zrzavého.

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Ateliér Zdenky Braunerové Kultura

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha