ÚvodAktualityCesty za uměním: do Prahy a Kroměříže za obrazy malíře Lucase Cranacha staršího
Kultura

Cesty za uměním: do Prahy a Kroměříže za obrazy malíře Lucase Cranacha staršího

Poslechněte si audio verzi článku
Chcete poznat velkolepé obrazy slavného německého renesančního malíře, tiskaře a obchodníka Lucase Cranacha staršího (1472–1553)? Samozřejmě se za jeho díly můžete vydat do světa, ale pár působivých Cranachových děl máme i v České republice. Pojďte je objevit s Kudy z nudy!
Kdo vlastně byl Lucas Cranach starší? Renesanční malíř, rytec a dřevorytec, úspěšný, bohatý a slavný už za svého života. Narodil se 4. října 1472 v Německu, v bavorské obci Cronach jako Lucas Sunder, jméno Cranach přijal až později podle svého rodiště, jak velela tehdejší tradice. Téměř padesát let byl dvorním malířem saských kurfiřtů, mezi jeho přátele se počítala řada humanistických vzdělanců i náboženských reformátorů v čele s Martinem Lutherem. Inspirovalo jej dílo velkého německého umělce a rytce Albrechta Dürera, místo podpisu na jeho obrazech najdete malířovu značku, okřídleného hada s rubínovým prstencem v ústech a korunou na hlavě.
 

Cranach, Národní galerie v Praze a Starý pošetilec

Několik děl Lucase Cranacha staršího si prohlédnete ve Schwarzenberském paláci v Praze, kde Národní galerie shromažďuje poklady malířství 17. století a další díla starých mistrů. Nejznámější z nich je obraz nazývaný Nerovná láska, Starý pošetilec anebo Nerovný pár – pošetilý stařec a mladá svůdnice. Hlavní myšlenka Cranachovy práce je stará jako lidstvo samo: starý muž se nechává okouzlit výrazně mladší ženou, která však o něj nestojí, jde jí pouze o starcovy peníze. Cranach namaloval obrazů s tímto námětem bezpočet; do dnešních dnů se jich dochovalo více než čtyřicet. Taková satirická moralizující díla byla v Cranachově době velmi populární a žádaná, ostatně téma nerovné lásky v mnoha podobách zachytila řada tehdejších umělců. Nedatovaná verze z Národní galerie v Praze je časově zařazená do doby kolem roku 1530, což potvrdil i dendrochronologický průzkum dřevěné podložky. V té době byl Cranach na vrcholu svých tvůrčích sil: působil jako dvorní malíř a diplomat saského kurfiřta, ve Wittenbergu vedl prosperující dílnu se stále vzrůstajícím počtem učedníků a pomocníků, a jako úspěšný živnostník provozoval také tiskárnu, knihkupectví a lékárnu. Při množství jeho aktivit se u většiny prací z tohoto období předpokládá více či méně výrazná spolupráce mistrovy dílny.

V Národní galerii jsou vystavena i další Cranachova díla, například Zákon a milost z roku 1529, Adam a Eva z doby kolem roku 1538 a několik dalších obrazů, připisovaných umělcům z okruhu Cranachovy dílny.
 

Za Cranachem do Kroměříže

Když přijde řeč na Arcibiskupský zámek v Kroměříži a tamní obrazárnu, většinou se mluví a píše o Tizianově obrazu Apollo a Marsyas, který je považovaný za nejcennější obraz v České republice. Mezi dalšími slavnými díly se vyjímá obraz Lucase Cranacha staršího Stětí sv. Jana Křitele. Jde o jedno z děl z rozsáhlé a unikátní sbírky, kterou založil olomoucký biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna ve druhé polovině 17. století. V historických sálech a v Zámecké obrazárně v Kroměříži je vystaveno 500 obrazů, druhá část je vystavena v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Sbírka má mimořádnou uměleckou hodnotu a patří k nejvýznamnějším v celé Evropě.

V roce 1998 byly Arcibiskupský zámek v Kroměříži společně s Podzámeckou a Květnou zahradou zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Znáte spíš krásné zahrady a v zámku jste ještě nebyli? Pak využijte pozvánku Kudy z nudy na prohlídku slavné arcibiskupské obrazárny a Klenotnice. Jde o místnost, která vznikla stejně jako renesanční zámek v době episkopátu olomouckého biskupa Stanislava Thurza (funkční období 1496–1540) a je součástí zámecké věže. Nachází se v patře zámecké věže nad valeně zaklenutým průjezdem, zdobí ji složitá hvězdicová žebrová klenba a právě tady jsou vystavena díla Lucase Cranacha staršího, která vznikla ve stejné době jako samotná Klenotnice.
 

Cranachovy stopy ve světě

Na stopy Lucase Cranacha staršího narazíte především v Německu, ve Wittenbergu, univerzitním městě a kolébce reformace a evangelické teologie, kde byl Cranach starší po mnoho let radním a třikrát purkmistrem města, a tedy i nejvyšším sudím. Když dílnu a obchod předal svému synovi Lucasovi Cranachovi mladšímu, doprovodil kurfiřta do jeho nového sídla Výmaru. Tam 16. října 1553 ve věku 81 let zemřel. Kromě Cranachovy rezidence můžete ve Výmaru navštívit jeho hrob na Svatojakubském hřbitově a také pozdně gotický trojlodní halový kostel sv. Petra a Pavla, jehož klenotem je Cranachův trojkřídlý ​​oltář se slavným vyobrazením reformace. Kostel i Cranachův oltář jsou součástí světového dědictví UNESCO Klasický Výmar.

Cranach měl dva syny, přičemž se oba stali umělci: život Hanse Cranacha je téměř neznámý, víme jen, že zemřel v Bologni v roce 1537, a Lucase Cranacha mladšího (1515–1586). Jednou ze tří Cranachových dcer byla Barbara Cranachová, manželka Christiana Brücka, předka Johanna Wolfganga von Goethe.

S Martinem Lutherem (1483–1546) se malíř poprvé setkal zřejmě v roce 1520 a stali se opravdu blízkými přáteli: Cranach byl Lutherovi za svědka na svatbě s Katharinou von Bora, a vzájemně se stali kmotry svých dětí. V Cranachově dílně vznikly také ilustrace Lutherova překladu Nového zákona a množství obrazů v duchu reformace.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu Příroda

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Ke vzniku barokního poutního kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu se pojí legenda. Podle pověsti na místě zabloudil při lovu místodržící Řádu německých rytířů Augustin Oswald Lichtenstein. Když byl blízko smrti, nalezl jej místní uhlíř a zachránil.

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I – Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Kroměříž, „Hanácké Athény“, nádherné historické město se zámkem, galerií, mincovnou, vinnými sklepy a světoznámými zahradami, město s podmanivým geniem loci. Jestliže u jiných míst musíme zrod jejich proslulosti a nádhery rozložit do mnoha století, v Kroměříži to víme na den přesně. Zlomem, od něhož začalo město směřovat k dodnes zachované kráse a výstavnosti, byl 12. březen 1664, kdy byl zvolen olomouckým biskupem Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorna, cílevědomý a velmi schopný muž. Jednou z jeho hlavních starostí bylo pozvednout biskupská sídla zle poničená třicetiletou válkou – a právě letní rezidence Kroměříž mezi nimi patřila k nejvýznamnějším.

Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani Památky

Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani

Radnice, fungovala jako sídlo městské samosprávy od poloviny 14. století. Její budova, bývalá trojlodní tržnice, je situována na roh náměstí a jedné z hlavních ulic. Upoutá na ní hlavně unikátní věž.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani Kultura

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Diecézní muzeum v Litoměřicích Kultura

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Diecézní muzeum v Litoměřicích sídlí v historických prostorách měšťanského domu č. p. 24/16 na Mírovém náměstí. Muzeum je společným projektem Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích a Biskupství litoměřického.

Další aktuality

V Bílých Karpatech vás čeká zážitkové léto: od hor a kosení luk po kulturu a frgály

Bílé Karpaty jsou hory plné luk, polí, hájů a hlubokých lesů. Zvou k návštěvě všechny, kdo chtějí zažít klid a načerpat energii z přírody. Kromě přírodních krás nabízejí ale i bohaté kulturní dědictví – zachovalou lidovou architekturu, folklor a řemesla, která se zde udržují po generace. V létě 2025 zde můžete zažít tradiční sečení luk, Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Javořině, Luhačovickou pouť a další zajímavé akce jedinečné pro tuto oblast.
3. červenec 2025 15:38
Zážitky, Zlínský kraj

Jen jednou za tři roky: v Hluku se chystají Dolňácké slavnosti s jízdou králů!

Dolňácké slavnosti písní a tanců, jedinečný festival slováckých zvyků a kultury, začínají v Hluku ve čtvrtek 3. a potrvají do pondělí 7. 7. 2025. Jejich součástí bude též legendární jízda králů, starobylý národopisný zvyk zapsaný na listinu světového dědictví UNESCO. Uskuteční se v neděli 6. 7. od brzkých ranních hodin. Hlucká jízda králů je tak druhou, jež můžete letos vidět. Jednou za šest let se konají v jednom roce všechny tři jízdy králů: vlčnovská, hlucká a kunovská. Všechny tři jízdy bychom podle těchto pravidel měli v jeden rok vidět opět až v létě 2028.
1. červenec 2025 10:00
Kultura, Zlínský kraj

Buchlovický zámek ozdobí tisíce růží

Zámek v Buchlovice ozdobí od 3. do 6. července 2025 květinové vazby z tisíce růží a dalších květin. Nejen zámek ozdobený květinami je překrásný, můžete si projít také přilehlý zámecký park s cizokrajnými dřevinami. Na zámku je k vidění také sbírka fuchsií patřící mezi nejvýznamnější ve střední Evropě.
1. červenec 2025 6:00
Příroda, Zlínský kraj

100 let živé tradice v srdci Valašska: Rožnovské slavnosti zvou na odzemkáře, gajdy i mistry lidové tvorby

Valašské muzeum v přírodě a také celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá od 4. do 6. července 2025 zpěvem a tanci. Folklorní soubory z České republiky i ze zahraničí se představí na Mezinárodním folklorním festivalu Rožnovské slavnosti. Hudba, tanec a lidové obyčeje naplní město i Valašské muzeum v přírodě a připomenou jedinečný odkaz minulosti. Během tří dnů se představí více než čtyřicet valašských souborů a hosté z Belgie, Maďarska, Rumunska a krajanský soubor z Chorvatska.
30. červen 2025 9:23
Kultura, Zlínský kraj

Dny lidí dobré vůle na Velehradě nabídnou duchovní a společenský program

4. a 5. červenec patří na Velehradě již tradičně lidem dobré vůle. Sjíždí se sem ze všech koutů nejen České republiky, aby oslavili Den slovanských věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje. Zatímco 4. července organizátoři chystají bohatý program pro všechny věkové kategorie – návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na koncerty, fotografický workshop, soutěž ve fotbalových dovednostech nebo celou řadu zajímavých výstav či aktivit pro děti. Následující den, 5. červenec, patří tradičně Národní poutní mši svaté.
28. červen 2025 6:00
Kultura, Zlínský kraj

Jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice se pojede v Holešově

V Holešově na Východní Moravě se v sobotu 28. června 2025 uskuteční již 32. ročník Bikemaratonu Drásal České Spořitelny. Jde o jeden z nejkultovnějších cyklistických závodů na horských kolech v České republice. Přestože jde o jeden z nejtěžších závodů horských kol v České republice, je to akce, na kterou mohou přijet celé rodiny.
26. červen 2025 8:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Valachy man startuje už tento víkend

Nejnavštěvovanější veřejný triatlonový závod v České republice je opět tu! Už v sobotu 28. června 2025 bude žít vodní nádrž Bystřička na Vsetínsku legendárním Valachy manem. Pořadatelé v okolí přehrady připravili trasy úplně pro všechny: pro děti, začátečníky, hobíky i zkušené sportovce. Také letos je závod zařazen do Českého poháru v terénním triatlonu 2025.
25. červen 2025 16:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Na Soláni proběhne tradiční Sečení lúk

Již po pětadvacáté ožije vrchol hory Soláň nad Velkými Karlovicemi na Valašsku slavností Sečení lúk. Uskuteční se v pátek 27. června 2025 po spadnutí večerní rosy v 18 hodin a nabídne soutěž sekáčů i folklórní vystoupení. Celou soutěž zahájí střelbou z pušek Portáši. Vystoupí cimbálová muzika Soláň, zazpívají Karlovjanky, mužský pěvecký sbor z Kunovic a Valašský sbor portášský.
25. červen 2025 10:00
Životní styl, Zlínský kraj