ÚvodAktualityCesty za uměním: do Prahy a Kroměříže za obrazy malíře Lucase Cranacha staršího
Kultura

Cesty za uměním: do Prahy a Kroměříže za obrazy malíře Lucase Cranacha staršího

Poslechněte si audio verzi článku
Chcete poznat velkolepé obrazy slavného německého renesančního malíře, tiskaře a obchodníka Lucase Cranacha staršího (1472–1553)? Samozřejmě se za jeho díly můžete vydat do světa, ale pár působivých Cranachových děl máme i v České republice. Pojďte je objevit s Kudy z nudy!
Kdo vlastně byl Lucas Cranach starší? Renesanční malíř, rytec a dřevorytec, úspěšný, bohatý a slavný už za svého života. Narodil se 4. října 1472 v Německu, v bavorské obci Cronach jako Lucas Sunder, jméno Cranach přijal až později podle svého rodiště, jak velela tehdejší tradice. Téměř padesát let byl dvorním malířem saských kurfiřtů, mezi jeho přátele se počítala řada humanistických vzdělanců i náboženských reformátorů v čele s Martinem Lutherem. Inspirovalo jej dílo velkého německého umělce a rytce Albrechta Dürera, místo podpisu na jeho obrazech najdete malířovu značku, okřídleného hada s rubínovým prstencem v ústech a korunou na hlavě.
 

Cranach, Národní galerie v Praze a Starý pošetilec

Několik děl Lucase Cranacha staršího si prohlédnete ve Schwarzenberském paláci v Praze, kde Národní galerie shromažďuje poklady malířství 17. století a další díla starých mistrů. Nejznámější z nich je obraz nazývaný Nerovná láska, Starý pošetilec anebo Nerovný pár – pošetilý stařec a mladá svůdnice. Hlavní myšlenka Cranachovy práce je stará jako lidstvo samo: starý muž se nechává okouzlit výrazně mladší ženou, která však o něj nestojí, jde jí pouze o starcovy peníze. Cranach namaloval obrazů s tímto námětem bezpočet; do dnešních dnů se jich dochovalo více než čtyřicet. Taková satirická moralizující díla byla v Cranachově době velmi populární a žádaná, ostatně téma nerovné lásky v mnoha podobách zachytila řada tehdejších umělců. Nedatovaná verze z Národní galerie v Praze je časově zařazená do doby kolem roku 1530, což potvrdil i dendrochronologický průzkum dřevěné podložky. V té době byl Cranach na vrcholu svých tvůrčích sil: působil jako dvorní malíř a diplomat saského kurfiřta, ve Wittenbergu vedl prosperující dílnu se stále vzrůstajícím počtem učedníků a pomocníků, a jako úspěšný živnostník provozoval také tiskárnu, knihkupectví a lékárnu. Při množství jeho aktivit se u většiny prací z tohoto období předpokládá více či méně výrazná spolupráce mistrovy dílny.

V Národní galerii jsou vystavena i další Cranachova díla, například Zákon a milost z roku 1529, Adam a Eva z doby kolem roku 1538 a několik dalších obrazů, připisovaných umělcům z okruhu Cranachovy dílny.
 

Za Cranachem do Kroměříže

Když přijde řeč na Arcibiskupský zámek v Kroměříži a tamní obrazárnu, většinou se mluví a píše o Tizianově obrazu Apollo a Marsyas, který je považovaný za nejcennější obraz v České republice. Mezi dalšími slavnými díly se vyjímá obraz Lucase Cranacha staršího Stětí sv. Jana Křitele. Jde o jedno z děl z rozsáhlé a unikátní sbírky, kterou založil olomoucký biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna ve druhé polovině 17. století. V historických sálech a v Zámecké obrazárně v Kroměříži je vystaveno 500 obrazů, druhá část je vystavena v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Sbírka má mimořádnou uměleckou hodnotu a patří k nejvýznamnějším v celé Evropě.

V roce 1998 byly Arcibiskupský zámek v Kroměříži společně s Podzámeckou a Květnou zahradou zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Znáte spíš krásné zahrady a v zámku jste ještě nebyli? Pak využijte pozvánku Kudy z nudy na prohlídku slavné arcibiskupské obrazárny a Klenotnice. Jde o místnost, která vznikla stejně jako renesanční zámek v době episkopátu olomouckého biskupa Stanislava Thurza (funkční období 1496–1540) a je součástí zámecké věže. Nachází se v patře zámecké věže nad valeně zaklenutým průjezdem, zdobí ji složitá hvězdicová žebrová klenba a právě tady jsou vystavena díla Lucase Cranacha staršího, která vznikla ve stejné době jako samotná Klenotnice.
 

Cranachovy stopy ve světě

Na stopy Lucase Cranacha staršího narazíte především v Německu, ve Wittenbergu, univerzitním městě a kolébce reformace a evangelické teologie, kde byl Cranach starší po mnoho let radním a třikrát purkmistrem města, a tedy i nejvyšším sudím. Když dílnu a obchod předal svému synovi Lucasovi Cranachovi mladšímu, doprovodil kurfiřta do jeho nového sídla Výmaru. Tam 16. října 1553 ve věku 81 let zemřel. Kromě Cranachovy rezidence můžete ve Výmaru navštívit jeho hrob na Svatojakubském hřbitově a také pozdně gotický trojlodní halový kostel sv. Petra a Pavla, jehož klenotem je Cranachův trojkřídlý ​​oltář se slavným vyobrazením reformace. Kostel i Cranachův oltář jsou součástí světového dědictví UNESCO Klasický Výmar.

Cranach měl dva syny, přičemž se oba stali umělci: život Hanse Cranacha je téměř neznámý, víme jen, že zemřel v Bologni v roce 1537, a Lucase Cranacha mladšího (1515–1586). Jednou ze tří Cranachových dcer byla Barbara Cranachová, manželka Christiana Brücka, předka Johanna Wolfganga von Goethe.

S Martinem Lutherem (1483–1546) se malíř poprvé setkal zřejmě v roce 1520 a stali se opravdu blízkými přáteli: Cranach byl Lutherovi za svědka na svatbě s Katharinou von Bora, a vzájemně se stali kmotry svých dětí. V Cranachově dílně vznikly také ilustrace Lutherova překladu Nového zákona a množství obrazů v duchu reformace.
Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu Příroda

Poutní kostel Panny Marie Pomocné na Uhlířském vrchu

Ke vzniku barokního poutního kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu se pojí legenda. Podle pověsti na místě zabloudil při lovu místodržící Řádu německých rytířů Augustin Oswald Lichtenstein. Když byl blízko smrti, nalezl jej místní uhlíř a zachránil.

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Švédsko?

Masové kuličky köttbullar, heboučké vlněné svetry, fantastická jezera, Vasův běh aneb Vasaloppet, polární záře, letní slunovrat, Stockholm, ostrovy Gotland a Öland, nejstarší skanzen na světě anebo Pipi Dlouhá punčocha a další knížky Astrid Lindgrenové: je tolik věcí, které máme rádi ve Švédsku! Seriál o evropských zemích pokračuje ve Skandinávii. Pojďte s Kudy z nudy poznat Švédsko!

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři I: Expozice Sbírky starého umění ve Schwarzenberském paláci

Expozice Staří mistři ve Schwarzenberském paláci představí výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Zámek Kroměříž: letní sídlo olomouckých arcibiskupů s překrásnými zahradami

Desítky bohatě zdobených sálů, obrazárna a zahrady, které patří mezi nejkrásnější ukázky barokního evropského zahradního umění: to všechno vás čeká v Kroměříži. Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou byl zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a nabízí přehlídku uměleckých skvostů řady staletí.

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Kroměříž, „Hanácké Athény“, nádherné historické město se zámkem, galerií, mincovnou, vinnými sklepy a světoznámými zahradami, město s podmanivým geniem loci. Jestliže u jiných míst musíme zrod jejich proslulosti a nádhery rozložit do mnoha století, v Kroměříži to víme na den přesně. Zlomem, od něhož začalo město směřovat k dodnes zachované kráse a výstavnosti, byl 12. březen 1664, kdy byl zvolen olomouckým biskupem Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorna, cílevědomý a velmi schopný muž. Jednou z jeho hlavních starostí bylo pozvednout biskupská sídla zle poničená třicetiletou válkou – a právě letní rezidence Kroměříž mezi nimi patřila k nejvýznamnějším.

Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani Památky

Historická radnice s vyhlídkovou věží v Kadani

Radnice, fungovala jako sídlo městské samosprávy od poloviny 14. století. Její budova, bývalá trojlodní tržnice, je situována na roh náměstí a jedné z hlavních ulic. Upoutá na ní hlavně unikátní věž.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České Kultura

Národní galerie Praha – Klášter sv. Anežky České

V autentickém prostředí prvního kláštera klarisek v Čechách, založeného pravděpodobně roku 1231 sv. Anežkou Českou, dcerou krále Přemysla Otakara I., je zpřístupněna expozice středověkého a raně renesančního umění Národní galerie Praha.

Klášter františkánů s muzeem v Kadani Kultura

Klášter františkánů s muzeem v Kadani

Na ostrohu nad řekou Ohří na jihozápadním okraji Kadaně se nachází klášter františkánů Čtrnácti svatých pomocníků. Je nejstarším poutním místem Čtrnácti sv. Pomocníků na území českého státu a od roku 1995 patří mezi národní kulturní památky ČR.

Diecézní muzeum v Litoměřicích Kultura

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Diecézní muzeum v Litoměřicích se nachází v řadovém pozdně gotickém domě č. p. 24 v Litoměřicích. Stálá expozice prezentuje umělecky mimořádná díla, mj. L. Cranacha, M. B. Brauna, K. Škréty nebo V. V. Reinera a také liturgické předměty.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích se chystá oblíbený Kateřinský jarmark

Bohatý výběr řemeslných výrobků, ukázky lidových zvyků, folklórní vystoupení či valašské speciality nabídne Kateřinský jarmark ve Velkých Karlovicích, který proběhne poslední neděli před adventem 24. 11. 2024 u Karlovského muzea.
21. listopad 2024 12:00
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Vyzkoušejte Skiregion Valašsko – pět areálů na jeden skipas

Přijeďte si zalyžovat na Valašsko! Se společným skipasem Skiregionu Valašsko můžete využít hned několik lyžařských středisek. Pět lyžařských areálů v Beskydech a Javorníkách, v oblasti kolem Velkých Karlovic na Valašsku, spojilo síly a od nabízí návštěvníkům společný skipas, jenž je obvyklou součástí nabídky velkých lyžařských středisek po celé Evropě. Avšak pozor – skipas Skiregion Valašsko je k dostání pouze exkluzivně k Beskydy Valašsko Card a při ubytování ve vybraných hotelech a penzionech.
16. listopad 2024 12:00
Zimní sporty, Zlínský kraj

Velké Karlovice zažijí Noc bílých lanýžů, kuchaři je přivezou přímo z Piemontu

Vzácné bílé lanýže, považované za vrcholnou delikatesu a po kaviáru druhou nejdražší kuchařskou surovinu na světě, budou moci letos opět ochutnat gurmáni na Valašsku. Přímo do italské „lanýžové“ oblasti Piemont se pro ně z Velkých Karlovic vypravili kuchaři hotelů Resortu Valachy. Noc bílých lanýžů, zasvěcená ochutnávce této jedinečné podzemní houby i dalších delikates z Piemontu, nabídne gurmánům 14. listopadu zážitková restaurace Vyhlídka v hotelu Lanterna.
13. listopad 2024 6:00
Gurmánská turistika, Zlínský kraj

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm zůstává o svátečním víkendu mimořádně otevřený

Nadcházející sváteční víkend od 16. do 17. listopadu 2024 nabídne mimořádnou možnost návštěvy areálů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Vedení muzea rozhodlo vyjít vstříc zájmu návštěvníků, a tak od pátku do neděle budou areály Dřevěného městečka a Valašské dědiny otevřeny, a to vždy od 9 do 16 hodin.
12. listopad 2024 6:00
Památky, Zlínský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Zlínský kraj

Hledáte tipy, jak si užít jarní prázdniny ve Zlínském kraji? Rozmanitý region láká na východní Moravu za autentickými zážitky. Neodolatelný mix skvělých podmínek pro zimní sporty a jedinečných moravských tradic dělá z lokality v období jarních prázdnin lákavý cíl.
10. listopad 2024 14:00
Zážitky, Zlínský kraj

Tip na podzimní procházku do Vizovických vrchů za léčivou vodou a Čertovým kamenem

Pohyb na čerstvém vzduchu je více než žádoucí, jelikož napomáhá upevňovat si zdraví. Navíc pobyt v přírodě uklidní vaší nervovou soustavu a díky příjemné chůzi se vám zvýší hladina endorfinů, která způsobuje dobrou náladu. A kam se tentokrát vypravíme? Tip na výlet mimo město směřujeme do Vizovických vrchů na trasu mezi Zlínem a Luhačovicemi.
4. listopad 2024 7:00
Příroda, Zlínský kraj

Udělejte si výlet na Slovácko, do krajiny obrazů Joži Uprky

Fantastická barevná plátna malíře Joži Uprky zachycující život na Slovácku na přelomu 19. a 20. století zná kdekdo. Víte také, že v sobotu 26. října uplyne 163 let od jeho narození a že v Uherském Hradišti můžete navštívit umělcovu galerii? Na výlet plný umění vás zve portál Kudy z nudy.
26. říjen 2024 11:09
Kultura, Zlínský kraj

Užijte si strašidelný a zábavný Halloween ve zlínské zoo

Přijďte si vychutnat strašidelnou procházku areálem zlínské zoo! Čekají na vás čarodějnice, duchové, kostlivci, pavouci a také originální dýňová aranžmá. Letošní oslava keltského svátku Halloween probíhá ve velkém stylu! Od soboty 26. do středy 30. října 2024 potrvá speciální program, který pobaví malé i velké návštěvníky. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co vše se pro vás a vaše děti chystá.
22. říjen 2024 15:00
Zážitky, Zlínský kraj