ÚvodAktualityCesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů
Kultura

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Poslechněte si audio verzi článku
Chcete vidět obrazy a díla patrně nejslavnějšího malíře středověku Leonarda da Vinci? Pak vás čeká cestování po celém Evropě. Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější díla a poradíme vám také, kam se za nimi vypravit.
Ani nejúplnější přehlídka Leonardových obrazů kdekoli ve světě nebude dokonalá: z děl italského renesančního malíře, sochaře, architekta, přírodovědce, hudebníka, spisovatele, vynálezce a konstruktéra Leonarda da Vinci (1452–1519) se dochovalo jen 14 nebo 15 obrazů. Ten nejslavnější, a možná vůbec nejslavnější obraz všech dob, portrét zvaný Mona Lisa, navíc zatím nikdy nebyl zapůjčen a neopouští sály pařížského Louvre. Pokud chcete vidět jeho díla, musíte zamířit do jeho rodné Itálie a Francie, kde Leonardo strávil poslední roky života, anebo do Polska.
 

Tajemství Madony ve skalách

Leonardo prožil téměř dvacet let v Miláně ve službách vévody Lodovica Sforzy, vyhlášeného mecenáše umění. Obraz Madona ve skalách vznikl ve dvou verzích. Obě jsou si podobné, ale zároveň se v mnoha detailech liší – skoro jako by s námi Leonardo na dálku hrál hru ve stylu „najdi deset rozdílů“. Jak k tomu došlo?

První obraz Leonardo namaloval na zakázku pro bratrstvo Neposkvrněného početí Panny Marie na oltář v kostele sv. Františka v Miláně. Obraz, který měl tvořit střední část triptychu, se ale vévodovi Sforzovi zalíbil natolik, že ho jednoduše zabavil. Od roku 1625 byla Madona ve skalách majetkem francouzských králů a dodnes se nachází v pařížském Louvru.

Téměř identický obraz, který vznikl jako náhrada za původní, vévodou zabavené dílo, se nachází v Národní galerii v Londýně. Ten už téměř určitě nemaloval Leonardo celý, ale pod jeho vedením jej vytvořil anebo alespoň dokončil jeho žák Ambrogio de Predis. Jsou téměř stejné, ale zatímco pařížský obraz má teplý, zlatavý nádech, londýnský obraz je studenější, s větším podílem modrých odstínů. Pařížský obraz je nezpochybnitelný a dokonalý Leonardův originál: rozeznáte na něm precizní práci štětcem, měkké podání tváří, vlasů i draperií, použití šerosvitu a kontrastu mezi světlem a tmou, tak charakteristické pro mnohé Leonardovy práce. Ačkoli obě díla mají téměř stejnou kompozici, londýnský obraz má nižší technickou kvalitu, tváře postav jsou méně líbezné a o Ježíškovi se i mezi kunsthistoriky píše jako o ošklivém dítěti. Zato malý Jan Křtitel je vybavený svým obvyklým atributem, holí zakončenou křížem, a změn se dočkal i anděl: už neukazuje na Jana Křtitele, ani se nedívá ven z obrazu směrem k předpokládaným divákům.
 

Tajemství Poslední večeře

Obraz Poslední večeře proslavil spisovatel Dan Brown v románu Šifra mistra Leonarda. Šifra se skrývá právě v nástěnné malbě v refektáři dominikánského kláštera u kostela Santa Maria delle Grazieitalském Milaně. Výjev, který zachycuje Ježíše a dvanáct apoštolů při poslední večeři, Leonardo vytvořil pro své patrony Lodovica Sforzu a Beatrici d'Este někdy v letech 1495 až 1498. Obraz znají všichni milovníci konspirací a záhad. Brown si například všiml, že Jan po Kristově pravici má vyloženě ženské rysy a oblečení podobné jako Ježíš. Na celém vyobrazení se také nikde neobjevuje kalich, což je v jiných pramenech nejčastější podoba svatého grálu. Při restaurátorských pracích se také ukázalo, že z původní nástěnné malby je dnes vidět pouhých dvacet procent. Ostatně už po šedesáti letech byla malba sloupaná tak, že nešlo přečíst výrazy v tváři jediného ze třinácti vyobrazených lidí. Neměla nakonec i Poslední večeře svou druhou verzi?
 

Tajemství Mony Lisy

Portrét dívky jménem Lisa del Giocondo aneb Mona Lisa, označované též jako La Gioconda, je patrně nejslavnější portrét všech dob. Leonardo ho začal malovat roku 1503 ve Florencii a pracoval na něm vlastně po celý zbytek života, byť podle odborníků hlavně v letech 1503 až 1506. Teprve před svou smrtí prodal Monu Lisu francouzskému králi, a od té doby je obraz majetkem francouzských panovníků. Byl nejprve umístěn na zámku Fontainebleau a později ve Versailles, Napoleon Bonaparte ho měl v ložnici, než se v roce 1804 přemístil do Louvru. Tam už také obraz zůstal: Mona Lisa totiž necestuje ani na Leonardovské výstavy a zůstává ve Francii.

Podobně jako Poslední večeři proslavila Šifra Mistra Leonarda, Monu Lisu proslavila krádež. Obraz zmizel v srpnu 1911 a do hledáčku policie se dostala řada osobností, například básník Guillaume Apollinaire nebo Pablo Picasso. Pachatelem ale byl přímo zaměstnanec Louvru, který se obraz naivně pokusil prodat přes antikvariát ve Florencii. Domů do Francie se La Gioconda vrátila až začátkem roku 1914.
 

Tajemství Dámy s hranostajem

Nejbližší Leonardo, kterého můžete vidět jen kousek od našich hranic, v Polsku, je obraz Dáma s hranostajem. Jeden z nejznámějších portrétů na světě vznikl asi v letech 1488 až 1490 a je vystavený v Muzeu Czartoryských / Muzeum Książąt Czartoryskich u křižovatky ulic Pijarska a Sw. Jana v Krakově, asi sedmdesát metrů od Florianské brány.

Jeden ze čtyř dochovaných ženských portrétů, jejichž autorem je Leonardo da Vinci, není podepsaný ani datovaný. Dívka na obraze patrně je Cecilia Gallerani (1473–1536), tehdy šestnáctiletá milenka vévody milánského Lodovica Sforzy. Je možné, že ji umělec maloval ještě jednou a o pár let starší Cecilie je na dalším z Leonardových ženských portrétů, nazvaném La Belle Ferronnière.

A zajímavost? Podle odborníků z Akademie věd České republiky byl v inventáři sbírek Pražského hradu z roku 1621 zaznamenán obraz, kterým patrně je Leonardova Dáma s hranostajem. Jaké ale byly další osudy obrazu se neví až do roku 1798, kdy jej Adam Jerzy Czartoryski koupil pro svou matku, princeznu Izabelu Czartoryskou.
 

Zajímavosti o Leonardovi da Vinci

  • Leonardo da Vinci, kterého britský kunsthistorik Kenneth Clark charakterizoval jako „nejzvídavějšího člověka v dějinách“, se ve svém životě věnoval umění, vědě i technice. Měl správnou představu jak o pohybu planet či gravitaci, tak o krevním oběhu. Jako vynálezce předvídal nebo navrhl například principy bagru, odstředivky, dmychadla, kolesové lodi, letadla, padáku, rýhované hlavně, kalkulačky, skafandru, jízdního kola, šlapacího soustruhu, tiskařského lisu, vrtačky, závitníku či tkacího stroje. Nakreslil množství skic, plánů či vynálezů, které se realizovaly až v 19. nebo 20. století.
  • Podle návrhu legendárního renesančního vynálezce byla postavená unikátní dřevěná lávka přes Opatovický kanál nedaleko Lázní Bohdaneč. Není spojena jediným hřebíkem ani šroubem, protože díky důmyslné konstrukci do sebe jednotlivé díly jednoduše zapadají.
  • Ve Florencii začal Leonardo roku 1502 pracovat jako vojenský inženýr pro politika, válečníka a kardinála Cesara Borgiu. Z té doby pocházejí jeho vojenské vynálezy jako kulomety, dělo, obrněný tank s lidským a koňským pohonem či klastrová bomba.
  • Na základě pozorování ptáků vytvořil Leonardo jejich podrobné studie a podle nich pak navrhl plány na sestrojení několika létajících strojů včetně helikoptéry poháněné čtyřmi lidmi. Létací stroj, který sám zkonstruoval, neúspěšně vyzkoušel 3. ledna 1496.
Za jednu cenu do všech expozic Národní galerie – vstupenka s platností 10 dní

1. 1.31. 12.
Za jednu cenu do všech expozic Národní galerie – vstupenka s platností 10 dní

Národní galerie se rozhodla vyjít vstříc dospělým milovníkům umění. Zakoupit lze desetidenní vstupenku do všech sbírkových expozic či třídenní vstupenku do Veletržního paláce.

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

1. 1.31. 12.
Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.

Den leváků

Den leváků

Píšete levou rukou? Pak patříte mezi leváky a každý rok 13. srpna můžete slavit Mezinárodní den leváků. Tento den vyhlásil Dean R. Campbell, který v roce 1975 založil organizaci Lefthanders international. Svátek všech levorukých se ve světě slaví už od roku 1976.

Muzeum miniatur v Praze Zážitky

Muzeum miniatur v Praze

Objevte mikrosvět složený z uměleckých děl, tzv. mikrominiatur viditelných jen pod mikroskopem. Jedná se o výtvory tak malé, že nejdou zhlédnout pouhým okem, ale jen pomocí zvětšovacích čoček.

Otto Wichterle – světově proslulý český vědec a vynálezce kontaktních čoček

Otto Wichterle – světově proslulý český vědec a vynálezce kontaktních čoček

Otto Wichterle (27. října 1913, Prostějov – 18. srpna 1998, Stražisko) byl světově proslulý český vědec a vynálezce, působící zejména v oblasti makromolekulární organické chemie. Člen řady mezinárodních společností, držitel řady zahraničních cen, čestný profesor mnoha univerzit a autor více než dvou set odborných publikací měl na kontě přibližně 150 vynálezů a patentů. Jeho nejznámější vynález, měkké kontaktní čočky, využívají denně miliony lidí po celé planetě.

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů Kultura

Národní galerie v Praze – Schwarzenberský palác s expozicí starých mistrů

Schwarzenberský palác představuje výběr mistrovských děl ze Sbírky starého umění od 16. do 18. století. Prohlédnete si zde například malby Petra Brandla a Karla Škréty, Albrechta Dürera, El Greca, Rembrandta či Lucase Cranacha.

Národní galerie v Praze – Šternberský palác Kultura

Národní galerie v Praze – Šternberský palác

Ve Šternberském paláci byla od 11. prosince 2020 otevřena nová stálá expozice Staří mistři II, představující kolekce italské malby 14. a 15. století, nizozemského umění 17. a 18. století a středoevopské malířství 17. a 18. století.

da Vinciho dílna – úniková hra Zážitky

da Vinciho dílna – úniková hra

Úniková hra je volnočasová aktivita pro 2-5 hráčů. Vaším cílem je do 60 minut uniknout ze zamčené místnosti. Hra prověří všímavost, logické uvažování i spolupráci mezi členy týmu. Hra Vás zavede do historicky stylizované Leonardovy dílny, plné jeho vynálezů a umění. Dokážete splnit mistrův úkol?

Questerland v Praze Zážitky

Questerland v Praze

Centrum únikových Her Questerland je místo, kde můžete na vlastní kůži zažít akci a napětí. Každá hra představuje strhující dobrodružství. Čeká vás 60 minut akční zábavy, při které bude otestován váš úsudek, postřeh a logické myšlení.

Šifrovací hra Via da Vinci v Liberci Zážitky

Šifrovací hra Via da Vinci v Liberci

iQLandia v Liberci připravila pro milovníky luštění šifer a hádanek venkovní šifrovací hru na motivy slavného malíře, přírodovědce a vynálezce Leonarda da Vinciho.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura