ÚvodAktualityDen černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát
Příroda

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Poslechněte si audio verzi článku
Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.
černá kočkaČerné kočky se v našich krajinách netěší příliš laskavé pozornosti. Jejich barva kožíšku bývala před mnoha staletími, v období středověku, trnem v oku hlavně katolické církvi, která je považovala za zhmotnění ďábla. Navíc černou barvu přisuzovala magickým obřadům, temným silám a smrti. Věřilo se, že se sám Satan během satanistických rituálů zjevuje jako černá kočka. Anebo, že černá kočka je duchovním strážcem čarodějnic… Ačkoli se nám dnes tyto pověsti zdají nesmyslné, někde hluboko v nás stále zůstávají zakořeněné – aby také ne, když si je lidské pokolení (hlavně ve střední Evropě) předávalo z generace na generaci celých 900 let. Mnoho pověrčivých lidí je dodnes přesvědčeno, že „černá kočka přes cestu“ přináší smůlu, statistiky hovoří o tom, že v útulcích mají černé kočičky nejmenší šanci na adopci a bohužel se stávají i nejčastějšími oběťmi špatného zacházení.
 
černá kočkaProblémy měly černé kočky ale i jinde – v Itálii se až do 16. století věřilo, že když si na postel nemocného sedne černá kočka a zůstane na ní sedět, nemocný brzy zemře. Jistě za to může fakt, že černá barva je v křesťanském světě považována za symbol smutku a temných sil. Černé kočky byly pronásledovány i v Americe. Evropští osadníci si do Nového světa přinesli i svou oddanou víru a podhoubí pověrečnosti. Každý, kdo vlastnil černou kočku, byl tedy potrestán nebo rovnou zabit za podezření z čarodějnictví, přirozeně i s nebohou kočkou.
 
Ne v celé Evropě mají černé kočky tak těžký život – ve Francii černé šelmy prý pomáhají nacházet poklady a pokud Francouz najde v černém kožíšku bílý chlup, věří, že se ho v budoucích letech přidrží štěstí. V Británii je černá kočka přes cestu naopak dobrým znamením, ve Skotsku černou kočku u svých dveří vítají, protože pro ně znamená štěstí. V některých oblastech Anglie a v Irsku se dává černá kočka novomanželům jako svatební dar – symbolizuje dlouhá šťastná léta v manželství.


Laskaví společníci a hrdinové knížek i filmů

černá kočkaTemné období středověku máme naštěstí za sebou, a i když dnes černé kočky nikdo nepronásleduje, v podvědomí mnohých nesmyslné předsudky o takto zbarvených kočkách zůstávají. Je nutné si uvědomit, že stejně jako jejich mourovaté, zrzavé, bílé nebo šedé kolegyně jsou přitom černé kočky odpradávna ochránci našich domovů, které chrání před hlodavci a nemocemi, které přenáší i nebezpečnými hady, které kočky uloví stejně snadno.
 
Pokud si vytvoříte se svou kočkou vřelý vztah, přinese vám i něco na víc – moderní věda dokazuje, že má kočka na člověka pozitivní vliv. Jako felinoterapie se označuje fyzický kontakt s kočkou, kdy se tak podporuje léčba somatických a psychických problémů a poruch. Svého malého terapeuta tak můžete mít vždy po ruce… A jestliže kočku mít doma nechcete anebo nemůžete, zkuste k být k těmto elegantním tvorům tolerantnější a laskavější. O černých kočkách se říká, že jsou ke „svým lidem“ něžné a hravé. Rády si užívají jejich společnost, jen vůči návštěvám bývají poněkud plaché a je pro ně obtížné získat důvěru.
 
černá kočkaNezapomeňme také na to, že hrdiny mnoha příběhů jsou právě černí kocouři a kočky. Kdo by u nás neznal Mikeše od Josefa Lady? V jeho stopách se můžete dokonce projít z Hrusic do Říčan. Jedním z hrdinů komiksu Čtyřlístek je Myšpulín, černobílý kocourek, geniální profesor a vynálezce který obvykle své kamarády vytáhne z kdejaké šlamastyky. Za celou partou se vydejte do Doks, kde na zdejším zámku objevíte Muzeum Čtyřlístku. A věděli jste, že vůbec první kreslenou kočkou byl "americký" černý kocour Felix? Poprvé se objevil ve filmu Feline Follies již v roce 1919. Velmi dobře je dětmi i dospělými hodnocena knížka Kocour Zorba italského spisovatele Luise Sepúlvedy, která vypráví o slibu, který dal černý přístavní kocour Zorba samičce racka, která těsně před svým skonem snesla vejce. Slib zněl tak, že se kocour o  vejce postará a naučí později mládě létat. Kniha byla poprvé vydána roku 1996 a byla přeložena do mnoha jazyků. Vznikl i animovaný film Lucky a Zorba.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou Kultura

Muzeum Čtyřlístku na zámku v Doksech – na výlet s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou

Máte rádi komiksové postavičky z kresleného seriálu Čtyřlístek? Pak navštivte Muzeum Čtyřlístek v Doksech, kde se dozvíte, jak tento komiks krůček po krůčku vznikal. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se zde setkáte téměř v životní velikosti.

Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata

Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata

Medvědy, velbloudy, kočky nebo třeba kuřata – takové a mnohé další skalní útvary potkáte na svých toulkách Českou republikou. Jestliže nevíte, kam přesně vyrazit, inspirujte se našimi tipy, které vás za domácími i exotickými skalními zvířaty zavedou.

Mýdlárna U Dvou koček Zážitky

Mýdlárna U Dvou koček

Mýdlárna U Dvou koček v Hradci Králové nabízí originální ručně dělaná přírodní a čistě rostlinná mýdla vyráběná metodou za studena, která mýdlům umožňuje uchovat si všechny výživné látky, minerály a vitamíny obsažené v rostlinných olejích. D

Muzeum kočky na Zámku Lnáře Kultura

Muzeum kočky na Zámku Lnáře

Muzeum kočky ve Lnářích je opravdová rarita. Podobné muzeum jinde v Evropě byste těžko hledali. Jak vypadalo soužití této šelmy s člověkem v průřezu asi čtyř tisíc let, se dozvíte právě tam.

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan Příroda

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Pokud se na chvíli chcete stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství, pak se vydejte po Cestě kocoura Mikeše. Černý kocourek tudy utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou.

Vrchol Kočka v Brdech Příroda

Vrchol Kočka v Brdech

Nad padrťskými pláněmi, asi 3 km jihovýchodně od známých Padrťských rybníků, vystupuje vrchol, odedávna zvaný Kočka (789 m). Jedná se o výrazný vrch v Brdech mezi Milešovem a Rožmitálem pod Třemšínem.

Vyhlídka Kočičí skála v Krušných horách Příroda

Vyhlídka Kočičí skála v Krušných horách

U Boleboře nedaleko Jirkova se nachází přírodní vyhlídka Kočičí skála s výhledem na Krušné hory.

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic Příroda

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic

Skalní útvar pojmenovaný příznačně Kočka najdete nedaleko silnice mezi Litoměřicemi a Žitenicemi. Modrá turistická značka vás dovede až na vrchol, kde vás překvapí pozoruhodně dokonalý rozhled.

Pomník kočky u Stezky Jeana De Carro v Karlových Varech Památky

Pomník kočky u Stezky Jeana De Carro v Karlových Varech

Socha kočky stojí na vrcholu kamenného rondelu na pozemku vily Lützow u Stezky Jean De Carro pod Sady Jeana De Carro ve svahu návrší Tři kříže pod ulicí Na Vyhlídce. K jejímu umístění se váží legendy.

Kočičí hrádek v Kočičích skalách Příroda

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Památník Josefa Lady v Hrusicích Kultura

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva Zážitky

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva

Vychutnat to pravé "O fous lepší pivo" můžete v prvním minipivovaru v Ústeckém kraji, v severočeském městě Varnsdorf, kde se pivo vaří teprve od roku 2008. Pivovar nabízí po celý rok kromě posezení v pivovarské restauraci také řadu akcí pro celé rodiny s dětmi.

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku Příroda

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Kerskem měří asi 7 km. Na třinácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o lese a životě v něm, o Bohumilu Hrabalovi a o dalších zajímavých místech v regionu.

Mikešův pomníček v Hrusicích Památky

Mikešův pomníček v Hrusicích

Pomník, připomínající pohádkovou postavu kocourka Mikeše, byl odhalen u Hrusického potoka v roce 2018 u příležitosti 20. výročí odhalení busty Josefa Lady v Hrusicích.

Chlupatá kavárna Třebíč – posezení v kočičí společnosti Gurmánská turistika

Chlupatá kavárna Třebíč – posezení v kočičí společnosti

První kočičí kavárna v Třebíči nabízí nejen lahodnou kávu a lahodné domácí dezerty, ale hlavně pomoc chlupatým kamarádům z třebíčského spolku Kapka pro tlapky. Lidé zde mohou odpočívat, pomazlit se s kočkami anebo si vybrat kočičího společníka k adopci.

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu Památky

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu

Z Šibeničního vrchu v Mnichovicích shlíží obří kocour Mikeš. Jedná se o sochu pohádkového kocourka v nadživotní velikosti – měří přes dva metry a váží jednu a půl tuny.

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mytický Vyšehrad.

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

Ulice Na Hrázi, Náměstí Bohumila Hrabala, stará synagoga, divadlo anebo Automat Svět: tam všude narazíte na stopy Bohumila Hrabala (1914–1997), spisovatele s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Milana Kundery a Jaroslava Haška světově nejznámějším českým prozaikem. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na procházku Hrabalovskou Prahou.

První kočičí galerie Felidae v Adamově Kultura

První kočičí galerie Felidae v Adamově

Kočičí galerie s názvem Felidae (kočkovití) ovládla prostor kavárny Cafe&Wine v polyfunkčním komplexu A.centrum. V interiéru se nachází olejomalby, grafiky a perokresby přibližně čtyřiceti koček.

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?

Další aktuality

Tipy na místa, kde rostou houby od jara do podzimu

Kdy je nejlepší počasí pro růst hub? Říká se, že něco roste "jak houby po dešti". Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích (obvykle týden až 10 dnů po nich) a následném teplém počasí. Houbařská sezóna je v Česku nejvíce intenzivní v rozmezí července až září. Díky vydatným dešťům a teplému nikoliv horkému počasí začínají z jehličí vykukovat hřiby, klouzci, křemenáči, holubinky i masáci. Skvělá houbařská sezona je v posledních letech i se smržovitými houbami, které rostou pod jasany. V sadech nebo na zahradách můžete najít už na jaře čirůvku májovku nebo závojenky podtrnky. Ale i později na podzim, v říjnu či listopadu, pokračuje sezóna růstu podzimních druhů hub. Rostou hřiby, čirůvky, penízovky a další. Pokud na víkend nemáte pevné plány, vezměte košík a zkuste štěstí v některém z voňavých lesů. Kam se na houby vypravit vám poradí portál Kudy z nudy.
17. červenec 2025 17:30
Příroda

Kam se vydat po Česku na výlet za přírodními unikáty?

Množství přírodních krás a nezapomenutelné scenérie s lákadly pro všechny věkové i zájmové skupiny – to je Česko. Máme tipy na výlety do přírody, na ideální místa pro všechny, kteří rádi objevují přírodní krásy, ať už pěšky nebo na kole.
17. červenec 2025 10:00
Příroda

Letní noční oblohu budou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2025, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2025, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již od poloviny července! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
16. červenec 2025 17:55
Příroda

Parky, lesoparky, prales, sady i vodopád: Poznejte zelené oázy krajských měst

Tak, jako je každé krajské město rozdílné, tak rozdílné jsou i zelené oázy, které je obklopují. Udělejte si výlet do zajímavých parků, lesoparků, obor, k rybníkům či k vodopádům. A možná budete překvapeni tím, kde najdete novodobý prales, oboru s visutými můstky, nádherné sbírkové skleníky anebo miniaturní Benátky.
16. červenec 2025 10:00
Příroda

Kde najdete úžasné skalní reliéfy v Česku? Sochy ve skalách, galerie v lese a umění v přírodě

Také se rádi touláte ve skalách? Viděli jste už úžasné skalní reliéfy mnoha tvarů, které vznikaly v různých dobách a sloužily rozličným účelům? Kdo a kdy je vytesal a co znázorňují? V našich tipech najdete nejen nádherná místa pro relax a procházky, ale i odpovědi na řadu otázek.
16. červenec 2025 7:02
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
14. červenec 2025 10:00
Příroda

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
12. červenec 2025 10:45
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
11. červenec 2025 17:00
Příroda