ÚvodAktualityDen černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát
Příroda

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Poslechněte si audio verzi článku
Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.
černá kočkaČerné kočky se v našich krajinách netěší příliš laskavé pozornosti. Jejich barva kožíšku bývala před mnoha staletími, v období středověku, trnem v oku hlavně katolické církvi, která je považovala za zhmotnění ďábla. Navíc černou barvu přisuzovala magickým obřadům, temným silám a smrti. Věřilo se, že se sám Satan během satanistických rituálů zjevuje jako černá kočka. Anebo, že černá kočka je duchovním strážcem čarodějnic… Ačkoli se nám dnes tyto pověsti zdají nesmyslné, někde hluboko v nás stále zůstávají zakořeněné – aby také ne, když si je lidské pokolení (hlavně ve střední Evropě) předávalo z generace na generaci celých 900 let. Mnoho pověrčivých lidí je dodnes přesvědčeno, že „černá kočka přes cestu“ přináší smůlu, statistiky hovoří o tom, že v útulcích mají černé kočičky nejmenší šanci na adopci a bohužel se stávají i nejčastějšími oběťmi špatného zacházení.
 
černá kočkaProblémy měly černé kočky ale i jinde – v Itálii se až do 16. století věřilo, že když si na postel nemocného sedne černá kočka a zůstane na ní sedět, nemocný brzy zemře. Jistě za to může fakt, že černá barva je v křesťanském světě považována za symbol smutku a temných sil. Černé kočky byly pronásledovány i v Americe. Evropští osadníci si do Nového světa přinesli i svou oddanou víru a podhoubí pověrečnosti. Každý, kdo vlastnil černou kočku, byl tedy potrestán nebo rovnou zabit za podezření z čarodějnictví, přirozeně i s nebohou kočkou.
 
Ne v celé Evropě mají černé kočky tak těžký život – ve Francii černé šelmy prý pomáhají nacházet poklady a pokud Francouz najde v černém kožíšku bílý chlup, věří, že se ho v budoucích letech přidrží štěstí. V Británii je černá kočka přes cestu naopak dobrým znamením, ve Skotsku černou kočku u svých dveří vítají, protože pro ně znamená štěstí. V některých oblastech Anglie a v Irsku se dává černá kočka novomanželům jako svatební dar – symbolizuje dlouhá šťastná léta v manželství.


Laskaví společníci a hrdinové knížek i filmů

černá kočkaTemné období středověku máme naštěstí za sebou, a i když dnes černé kočky nikdo nepronásleduje, v podvědomí mnohých nesmyslné předsudky o takto zbarvených kočkách zůstávají. Je nutné si uvědomit, že stejně jako jejich mourovaté, zrzavé, bílé nebo šedé kolegyně jsou přitom černé kočky odpradávna ochránci našich domovů, které chrání před hlodavci a nemocemi, které přenáší i nebezpečnými hady, které kočky uloví stejně snadno.
 
Pokud si vytvoříte se svou kočkou vřelý vztah, přinese vám i něco na víc – moderní věda dokazuje, že má kočka na člověka pozitivní vliv. Jako felinoterapie se označuje fyzický kontakt s kočkou, kdy se tak podporuje léčba somatických a psychických problémů a poruch. Svého malého terapeuta tak můžete mít vždy po ruce… A jestliže kočku mít doma nechcete anebo nemůžete, zkuste k být k těmto elegantním tvorům tolerantnější a laskavější. O černých kočkách se říká, že jsou ke „svým lidem“ něžné a hravé. Rády si užívají jejich společnost, jen vůči návštěvám bývají poněkud plaché a je pro ně obtížné získat důvěru.
 
černá kočkaNezapomeňme také na to, že hrdiny mnoha příběhů jsou právě černí kocouři a kočky. Kdo by u nás neznal Mikeše od Josefa Lady? V jeho stopách se můžete dokonce projít z Hrusic do Říčan. Jedním z hrdinů komiksu Čtyřlístek je Myšpulín, černobílý kocourek, geniální profesor a vynálezce který obvykle své kamarády vytáhne z kdejaké šlamastyky. Za celou partou se vydejte do Doks, kde na zdejším zámku objevíte Muzeum Čtyřlístku. A věděli jste, že vůbec první kreslenou kočkou byl "americký" černý kocour Felix? Poprvé se objevil ve filmu Feline Follies již v roce 1919. Velmi dobře je dětmi i dospělými hodnocena knížka Kocour Zorba italského spisovatele Luise Sepúlvedy, která vypráví o slibu, který dal černý přístavní kocour Zorba samičce racka, která těsně před svým skonem snesla vejce. Slib zněl tak, že se kocour o  vejce postará a naučí později mládě létat. Kniha byla poprvé vydána roku 1996 a byla přeložena do mnoha jazyků. Vznikl i animovaný film Lucky a Zorba.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

10 výletů za kočkami: sochy, hrady, vyhlídky a kameny

Tentokrát potěšíme všechny kočkomily: zavedeme vás totiž na místa pojmenovaná podle čtyřnohých mňoukajících krasavic. Dokonce vám představíme i originální kočičí hrad, kočičí skály a neobyčejné kočičí sochy. A máte-li doma chlupatého člena rodiny, nezapomeňte mu pogratulovat 8. srpna na Mezinárodní den koček! Slaví se po celém světě od roku 2002 a jeho cílem je zdůraznit význam koček v životě lidí. Radost si navíc můžete udělat výletem na "kočičí" místa, která vám představí Kudy z nudy.

Kočičí hrádek v Kočičích skalách Příroda

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva Zážitky

Pivovar Kocour – objevte pestrý svět piva

Vychutnat to pravé "O fous lepší pivo" můžete v prvním minipivovaru v Ústeckém kraji, v severočeském městě Varnsdorf, kde se pivo vaří teprve od roku 2008. Pivovar nabízí po celý rok kromě posezení v pivovarské restauraci také řadu akcí pro celé rodiny s dětmi.

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu Památky

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu

Z Šibeničního vrchu v Mnichovicích shlíží obří kocour Mikeš. Jedná se o sochu pohádkového kocourka v nadživotní velikosti – měří přes dva metry a váží jednu a půl tuny.

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Legendami opředená Praha – poznejte pražské pověsti

Golem, Faust, astronom Tycho de Brahe či kněžna Libuše na Vyšehradu… zajímá vás, čím si Praha v minulosti získala svou magičnost a mystičnost? Projděme se společně Prahou po stopách legend, tajemna či pravdy! Během procházky navštívíte Hradčany, Staré Město i Židovskou čtvrť. Na Novém Městě se dostanete do blízkosti Faustova domu a poté dále vystoupáte na mytický Vyšehrad.

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

Ulice Na Hrázi, Náměstí Bohumila Hrabala, stará synagoga, divadlo anebo Automat Svět: tam všude narazíte na stopy Bohumila Hrabala (1914–1997), spisovatele s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Milana Kundery a Jaroslava Haška světově nejznámějším českým prozaikem. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na procházku Hrabalovskou Prahou.

Vyhlídka Kočičí skála v Krušných horách Příroda

Vyhlídka Kočičí skála v Krušných horách

U Boleboře nedaleko Jirkova se nachází přírodní vyhlídka Kočičí skála s výhledem na Krušné hory.

První kočičí galerie Felidae v Adamově Kultura

První kočičí galerie Felidae v Adamově

Kočičí galerie s názvem Felidae (kočkovití) ovládla prostor kavárny Cafe&Wine v polyfunkčním komplexu A.centrum. V interiéru se nachází olejomalby, grafiky a perokresby přibližně čtyřiceti koček.

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic Příroda

Kamenná kočka na vrchu Sovice u Litoměřic

Skalní útvar pojmenovaný příznačně Kočka najdete nedaleko silnice mezi Litoměřicemi a Žitenicemi. Modrá turistická značka vás dovede až na vrchol, kde vás překvapí pozoruhodně dokonalý rozhled.

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan Příroda

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Pokud se na chvíli chcete stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství, pak se vydejte po Cestě kocoura Mikeše. Černý kocourek tudy utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou.

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

V hlavní roli zvířata aneb kde objevíte sochy koček, psů, lišky, zajíce či opice?

I když nebudeme počítat koně a tisíce jezdeckých soch, přesto v Česku objevíte velkou řadu plastik, u kterých hlavní roli hrají podobizny nejrůznějších zvířat. Slůně na Králickém Sněžníku a liška Bystrouška pod hradem Hukvaldy jsou poměrně známí, ale víte, kde objevíte zajíce, kočky anebo největší sochu psa?

Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata

Výprava za skalními útvary, které vypadají jako zvířata

Medvědy, velbloudy, kočky nebo třeba kuřata – takové a mnohé další skalní útvary potkáte na svých toulkách Českou republikou. Jestliže nevíte, kam přesně vyrazit, inspirujte se našimi tipy, které vás za domácími i exotickými skalními zvířaty zavedou.

Chlupatá kavárna Třebíč – posezení v kočičí společnosti Gurmánská turistika

Chlupatá kavárna Třebíč – posezení v kočičí společnosti

První kočičí kavárna v Třebíči nabízí nejen lahodnou kávu a lahodné domácí dezerty, ale hlavně pomoc chlupatým kamarádům z třebíčského spolku Kapka pro tlapky. Lidé zde mohou odpočívat, pomazlit se s kočkami anebo si vybrat kočičího společníka k adopci.

Vrchol Kočka v Brdech Příroda

Vrchol Kočka v Brdech

Nad padrťskými pláněmi, asi 3 km jihovýchodně od známých Padrťských rybníků, vystupuje vrchol, odedávna zvaný Kočka (789 m). Jedná se o výrazný vrch v Brdech mezi Milešovem a Rožmitálem pod Třemšínem.

Mýdlárna U Dvou koček Zážitky

Mýdlárna U Dvou koček

Mýdlárna U Dvou koček v Hradci Králové nabízí originální ručně dělaná přírodní a čistě rostlinná mýdla vyráběná metodou za studena, která mýdlům umožňuje uchovat si všechny výživné látky, minerály a vitamíny obsažené v rostlinných olejích. D

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku Příroda

Naučná stezka Bohumila Hrabala v Kersku

Naučná stezka Kerskem měří asi 7 km. Na třinácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o lese a životě v něm, o Bohumilu Hrabalovi a o dalších zajímavých místech v regionu.

Mikešův pomníček v Hrusicích Památky

Mikešův pomníček v Hrusicích

Pomník, připomínající pohádkovou postavu kocourka Mikeše, byl odhalen u Hrusického potoka v roce 2018 u příležitosti 20. výročí odhalení busty Josefa Lady v Hrusicích.

Muzeum kočky na Zámku Lnáře Kultura

Muzeum kočky na Zámku Lnáře

Muzeum kočky ve Lnářích je opravdová rarita. Podobné muzeum jinde v Evropě byste těžko hledali. Jak vypadalo soužití této šelmy s člověkem v průřezu asi čtyř tisíc let, se dozvíte právě tam.

Pomník kočky u Stezky Jeana De Carro v Karlových Varech Památky

Pomník kočky u Stezky Jeana De Carro v Karlových Varech

Socha kočky stojí na vrcholu kamenného rondelu na pozemku vily Lützow u Stezky Jean De Carro pod Sady Jeana De Carro ve svahu návrší Tři kříže pod ulicí Na Vyhlídce. K jejímu umístění se váží legendy.

Další aktuality

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda

Částečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března

Sobota 29. března 2025 je dnem, kdy nastane částečné zatmění Slunce. I když sluneční kotouč nebude zahalen docela, kosmické podmínky pro pozorování tohoto zatmění z České i Slovenské republiky jsou letos velmi příznivé. Vše ale samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Česko i Slovensko se bude nacházet na okraji oblasti, kde je možné březnové zatmění pozorovat: velmi výrazně tentokrát se projeví v Kanadě, Grónsku a na Islandu.
26. březen 2025 19:00
Příroda

Jeskyně Na Pomezí, které zaplavilo povodňové bahno, opět otevírají brány turistům

Jeskyně Na Pomezí na Jesenicku, kde příval vody při zářijových prudkých deštích poškodil elektroinstalaci a bahno zaplavilo prohlídkový okruh, nyní opět otevírají brány turistům. Zatím vše probíhá ve zkušebním provozu, speleologové jsou ale rádi, že mohou přivítat zájemce o prohlídku, kteří ani během uzavření o jeskyni neztratili zájem a ptali se, kdy bude otevřeno. Zajímavostí, ale zároveň nevýhodou kopce, kde se jeskyně nachází, je skutečnost, že je děravý tak trochu jako ementál. Přestože jím neprotéká žádný aktivní tok, lehce se do něj dostane voda z povrchu. A právě loňské záplavy tak přinesly do jeskyní množství povodňového bahna, se kterým si celý tým pracovníků Jeskyní Na Pomezí obětavě a s velkým osobním nasazením poradil.
26. březen 2025 12:00
Příroda