ÚvodAktualityČeské pověry a rituály: střepy, černé kočky, rozsypaná sůl a kominíci aneb co nosí štěstí a co smůlu
Životní styl

České pověry a rituály: střepy, černé kočky, rozsypaná sůl a kominíci aneb co nosí štěstí a co smůlu

Poslechněte si audio verzi článku
Věříte pověrám a rituálům? Nosí podle vás smůlu černé kočky, pátky třináctého, rozbitá zrcadla nebo rozsypaná sůl? A naopak věříte na štěstí z padajících hvězd, čtyřlístků a dalších symbolů? Pak jste na správném místě: prozkoumejte s Kudy z nudy magický svět rituálů a pověr!
Na pověry, rituály a symboly štěstí věří v Česku 72 procent lidí. Patříte mezi ně? Pokud se usmíváte a tvrdíte, že právě vy tedy určitě pověrčiví nejste, ruku na srdce: vážně s vámi nic neudělá datum pátek třináctého, černá kočka, která před vámi přeběhne přes cestu, anebo rozsypaná sůl? A kdy jste naposled něco zaklepali do dřeva nebo na zuby? Tak vida: vítejte v klubu Čechů, kteří věří na pověry a rituály.
 

Talismany, amulety a čtyřlístky

Pověry jsou v naší kultuře silně zakořeněné a promítají se do našich každodenních životů. Jak? Třeba tím, že většina z nás u sebe nosí nějaký talisman nebo amulet pro štěstí. Může mít libovolnou podobu: figurka připnutá ke klíčům, zvířátko u zpětného zrcátka v autě, kamínek v kapse, rybí šupina v peněžence anebo mince, která už dávno neplatí, ale stíráte s ní stírací losy. A také pamatujete na vykročení pravou nohou, v omezené míře (protože nejste čuně) praktikujete poplivání pro štěstí, a když se dostanete k jetelovému poli, zuřivě hledáte čtyřlístky.

Co nám k tomu řekli ti nejpovolanější, vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky? Najít čtyřlístek není úplně snadné. Čtyřlístek je abnormálně složený list jetele (rod Trifolium), který vzniká v důsledku genetické mutace. Normálně má jetel trojčetné lístky, zatímco čtyřčetné listy se vyskytují zhruba s četností 1:10 000. Jsou tedy poměrně vzácné, a proto se také traduje, že nalezení čtyřlístku nosí štěstí. Ještě vzácnější jsou pěti- a šestilístky. Nalezení čtyřlístku je pravděpodobnější v teplejších měsících, protože na expresi genu, který je zodpovědný za tuto mutaci, mají významný vliv podmínky vnějšího prostředí.

Mnohem snazší je pořídit si na Vánoce šupinu, která hraje důležitou roli ve štědrovečerních pověrách. Šupiny se na Štědrý den při večeři dávají pod talíř, aby pro celý následující rok zajistily dostatek peněz, dřív byla tradice spojena také s hojností úrody a sklizně. Kapří šupinku si pak můžete dát pro štěstí do peněženky: prý v ní má udržet mince, aby se rychle nerozkutálely.
 

Nejoblíbenější, nejznámější a nejrozšířenější pověry

Na Kudy z nudy máme pověry a rituály rádi. Řadu jich nabízí seriál Lidové pranostiky, případně se můžete vypravit do míst a k sochám, které zaručeně nosí štěstí. Anebo vyzkoušejte některý z následujících postupů:
 

Kominík

Jak vznikla tradice sáhnout si na kominíka, aby měl člověk štěstí? Prý za to může Marie Terezie: když jednou potkala dvorního kominíka, zeptala se, zda skutečně řádně prosmýčil všechny komíny. Muž přisvědčil a panovnice, snad aby si ověřila jeho tvrzení, mu přejela rukou po šatech. Kominík ale nelhal, skutečně předtím svědomitě odvedl svou práci, a tak se Její Jasnost umazala od sazí. Marie Terezie prý tehdy jen utrousila: „Máš štěstí!“ – a bylo to. Kominické štěstí potvrzuje i dobový slogan jednoho ze starých kominických společenstev: Štěstí nese kominík, chytněte se za knoflík!
 

Černá kočka

Podle průzkumů je mezi Čechy nejrozšířenější pověra o černé kočce. Když vám zkříží cestu, prý budete mít smůlu. Kočičí pověra má kořeny už ve středověku, kdy si lidé spojovali černé kočky s čerty a čarodějnicemi a báli se, že nosí černou smrt neboli mor. Zato ve Francii prý černé kočky pomáhají při hledání pokladů, ve Velké Británii je černá kočka kráčející přes cestu naopak dobrým znamením a také ve Skotsku prý lidé černou kočku u svých dveří vítají, protože přináší do domu štěstí.
 

Střepy a rozbité zrcadlo

Složité to je se střepy a rozbitým zrcadlem. Zatímco o střepech se říká, že přinášejí štěstí, naopak rozbité zrcadlo znamená sedm let neštěstí. Proč? Už staří Řekové věřili, že odraz naší tváře na vodní hladině odhaluje naši duši, Římané pak tuhle pověru přenesli na zrcadla: prý přes ně do našeho nitra nahlíží bůh. Rozbité zrcadlo tak bylo fackou do boží tváře a zároveň poškozením vlastní duše.
 

Třináctka a rozsypaná sůl

Podobně jako nešťastná třináctka a zejména strašidelný den pátek třináctého je i vysypaná sůl spojovaná s Jidášem. Při Poslední večeři, která se konala na Zelený čtvrtek před ukřižováním Ježíše Krista, byl právě Jidáš třináctým hostem, a ještě k tomu rozsypal sůl. Převržená slánka od té doby zkrátka nosí smůlu, ale lidé naštěstí vymysleli rychlou nápravu: stačí hodit špetku té rozsypané soli přes levé rameno. Tím údajně oslepíte ďábla a zažehnáte smůlu, kterou jste na sebe rozsypáním soli přivolali.
 

Přiťukávání skleniček

Jednu velmi rozšířenou pověru si připomínáme pravidelně při rodinných oslavách, o Vánocích nebo na Silvestra: když při přípitcích a ťukání se skleničkami překřížíte ruce, traduje se, že do roka mezi vás zavítá smrt. Tahle pověra nejspíš také vychází z křesťanského náboženství, protože kříž symbolizuje smrt Krista.
 

Zaklepávání

Když si potřebujete pojistit, aby něco dobře dopadlo a abyste to nezakřikli, je to potřeba zaklepat. Nejlépe na dřevo, jako to dělali už před dávnými časy Keltové. Tu a tam se můžete setkat s námitkou, že dřevo shoří a dobrý duch v něm nepřežije, a tak se klepe také na sklo anebo na zuby.
 

Padající hvězdy

Padá hvězda, něco si přej! Původ pověry o padajících hvězdách prý sahá až k matematikovi a astrologovi Ptolemaiovi. Ten věřil, že když na noční obloze padá hvězda, znamená to, že se otevřel prostor mezi pozemskou a božskou sférou a bohové se dívají dolů a naslouchají. Vidět padající hvězdu a něco si přát je zvyšuje šanci na to, že se vaše přání splní. Štěstí můžete jít naproti třeba při letním sledování Perseid, meteorického roje nazývaného Slzy svatého Vavřince. Navíc vám nebude zima: romantické letní sledování padajících hvězd se totiž odehrává přibližně od poloviny července do poloviny srpna.
 

Kousek dortu pod polštářem

Spousta pověr a tradic provází svatební koláče a dorty. Například když se svobodné dívce podaří nepozorovaně sebrat kousek svatebního dortu a dá si ho na noc pod polštář, bude se jí zdát o budoucím ženichovi. O koláčcích se pak traduje, že pokud je sní svobodná dívka nebo mládenec, do roka a do dne se šťastně vdá či ožení. Ještě spolehlivěji to prý funguje, když to tajně sníte pod stolem.
Patky z vánoček a sekera pod stolem – Štědrý den je plný tradic a lidové magie

Patky z vánoček a sekera pod stolem – Štědrý den je plný tradic a lidové magie

Magický Štědrý den s sebou přinášel mnoho lidových zvyků a pověr. Některé jsou notoricky známé dodnes, některé vám možná vykouzlí úsměv na tváři. Pojďme se společně podívat, jaká opatření naši předci 24. prosince dodržovali, jaké věštby Štědrý den přinášel a čím bylo možné si v příštím roce zajistit zdraví a úspěch. Starobylé zvyky a rituály můžete vyzkoušet i dnes – kdo ví, třeba se vám vaše přání vyplní…

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 6. 2025 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadla třináctka na pátek 13. června a opakovat se až v roce 2026 (v měsících únor, březen, listopad). Pátek 13. se v kalendáři objevuje maximálně třikrát do roka. Minimálně je v něm jednou.

Velikonoce 2025: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Velikonoce 2025: Proč je středa Škaredá, čtvrtek Zelený a pátek Velký?

Na dveřích velikonoční věnec, ve vázách proutky s rašícími lístky a na nich zavěšená zdobená vajíčka a na stole zajíci a beránci, tak vypadají před Velikonocemi české domácnosti. Víte ale, proč má každý den v pašijovém týdnu své jméno a proč je třeba pondělí Modré a čtvrtek Zelený?

Lidové pranostiky na konci roku: se svatým Silvestrem za lidovými obyčeji

Lidové pranostiky na konci roku: se svatým Silvestrem za lidovými obyčeji

Poslední den roku 31. prosince provázejí oblíbené oslavy. Protože ten den má svátek Silvestr, slavíme Silvestra. Na Kudy z nudy najdete spousty tradičních i netradičních akcí, silvestrovských výšlapů a výletů. Užijte si zábavu s rodinou či přáteli a přivítejte nový rok s dobrou náladou!

Advent a Vánoce 2024

Advent a Vánoce 2024

Nečekaný black friday! Nehledejte dárky v obchodních centrech. Navštivte (super!)markety v historických centrech našich malebných měst.

Tradice: zažijte tradiční i nové

Tradice: zažijte tradiční i nové

Objevte s portálem Kudy z nudy pestrý svět tradic a vydejte se za magickými příběhy ze starodávných časů a do míst, kde se daří udržovat starobylá řemesla. Česká republika skrývá neuvěřitelné poklady!

Lidové pranostiky

Lidové pranostiky

Pojďte se s Kudy z nudy podívat do světa pranostik! Rčení k jednotlivým měsícům a dnům v roce vycházejí z pozorování přírody i zkušeností z naší minulosti.

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Cesty za uměním: Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, Poslední večeře a tajemství dalších obrazů

Chcete vidět obrazy a díla patrně nejslavnějšího malíře středověku Leonarda da Vinci? Pak vás čeká cestování po celém Evropě. Na Kudy z nudy vám představíme jeho nejslavnější díla a poradíme vám také, kam se za nimi vypravit.

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Lidové pranostiky: březen, čápi svatého Řehoře a začátek jara

Lidové pranostiky: březen, čápi svatého Řehoře a začátek jara

Březen je měsíc plný drobných radostí, ale také půstu. Ten začíná Popeleční středou a končí Velikonocemi. Právě půst a postní neděle, kdy každá má své jméno a své zvyklosti a tradice, se postarají o většinu březnových lidových pranostik. Seznamte se na Kudy z nudy s březnovou sprškou pořekadel, mouder a průpovídek.

Lidové pranostiky: únor, Hromnice, Valentýnské mrazy a masopust

Lidové pranostiky: únor, Hromnice, Valentýnské mrazy a masopust

Únor, to nejsou jen šedivé a studené dny mezi ledovým lednem a jarním březnem, ale také spousta lidových svátků – Hromnice, Valentýn, svatý Matěj a především masopustní veselí. Všechny se objevují také v lidových pranostikách: pojďte se s Kudy z nudy projít únorovou snůškou pořekadel, mouder a průpovídek.

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Chobot, mříž, vousy i ocas: deset procházek k sochám, které nosí štěstí

Jdete kolem sochy, která má některé místo podezřele oblýskané? Sláva, právě jste objevili recept na štěstí. Soch, které za dotek či pohlazení slibují splnění tajných přání je celá řada a najdete je i v Česku – a my na portálu Kudy z nudy víme, kde. Takže hurá za štěstím, ať vám neufrnkne před nosem!

Tradice: koláče na stovky způsobů na posvícení, svatby i pro domácí pečení

Tradice: koláče na stovky způsobů na posvícení, svatby i pro domácí pečení

Máte rádi sladké a pečete alespoň občas koláče? Vydejte se s Kudy z nudy na velkou sladkou jízdu a ochutnejte koláče na stovky způsobů z rozmanitých koutů Čech, Moravy a Slezska. Co vám nabídneme? Koláče skládané, kecané, poschoďové, mřížkové, hnětené, vázané, pregulované i dvojctihodné, koláče pražské, chodské, milotické, hlučínské, berounské i rožmberské, slavné frgály i točenice. Všechny mají svátek 23. ledna, kdy slavíme Mezinárodní den koláčů.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Na Štěpána není pána aneb lidové tradice o druhém svátku vánočním

Na Štěpána není pána aneb lidové tradice o druhém svátku vánočním

Na 26. prosinec připadá druhý svátek vánoční, který připomíná památku svatého Štěpána, prvního křesťanského mučedníka, jenž podle legendy položil život za víru v Krista. Tradičně patří tento den setkávání členů rodiny a přátel, koledníkům a koním.

Mor: černá smrt a její tažení Evropou

Mor: černá smrt a její tažení Evropou

Kdyby v polovině 14. století existovala antibiotika, nemuselo by během následujících několika století zemřít sto milionů lidí. Takovou účtenku vystavily Evropě morové epidemie, které dnes připomínají morové sloupy a špitály, kostnice, zámecké expozice a další památky.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: tradice vánočního plavání ve Vltavě a více než 100 let otužování

Otužování a plavání v ledové vodě je pro někoho peklo na zemi, pro jiné báječný způsob relaxace. A také skvělý tip, co podniknout v Praze na Štěpána. Druhý vánoční svátek pravidelně vyláká k Vltavě tisíce lidí, aby u Národního divadla sledovali Memoriál Alfreda Nikodéma, nejstarší a nejznámější českou otužileckou soutěž.
26. prosinec 2024 9:54
Životní styl

Jak na Nový rok, tak po celý rok

1. leden: přelom starého a nového roku patřil v minulosti k velmi sledovaným událostem. Naši předkové v tomto období dodržovali velké množství tradic, které je měly ochránit před nepřízní osudu, ale také zaručit štěstí a bohatství. Jaké se k Novému roku vážou pověry a zvyky? A jak předpovědět, co se stane na základě pranostik?
26. prosinec 2024 8:32
Životní styl

100 tipů, kam na silvestrovský či novoroční výlet

Oslavy konce roku 2024 nabídnou zajímavé zážitky. Užijte si více než domácí zábavu s chlebíčky a vínem. Poslední den roku 2024 a následně první den v roce 2025 si můžete zpestřit silvestrovským či novoročním výstupem, netradiční zámeckou prohlídkou či výpravou za zvířátky do zoo na Nový rok. Z tipů portálu Kudy z nudy si určitě vyberete. Šťastný nový rok!
26. prosinec 2024 8:29
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
25. prosinec 2024 9:32
Životní styl

Objevte tajuplná místa s pozitivní energií, která vám dobijí baterky

Cítíte se vyčerpáni a potřebujete znovu nabrat sílu? V našich tipech najdete osvědčená místa, kde se budete cítit skvěle a která vás nabijí pozitivní energií. Pokud patříte k těm, kdo naslouchají přírodě a chcete objevit něco víc než architektonické památky – něco, co nespatříte očima, nechte se vést a místo samo vám odhalí něco ze svého tajemství. Vyzkoušejte magickou sílu nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, Božích kamenů na Strakonicku anebo poutního místa na Hostýně.
25. prosinec 2024 7:59
Životní styl

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.
24. prosinec 2024 7:19
Životní styl

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
23. prosinec 2024 14:52
Životní styl

100 tipů, kam vyrazit o Vánocích – tipy na 24. až 26. prosince 2024

Udělejte si o vánočních svátcích hezký výlet! Vánoce jsou pro všechny symbolem klidu. Překonejte lenost, opusťte příjemné teplo domova a prožijte kouzelný vánoční výlet. Poznejte magické kouzlo tradic a zvyků, které jsou s tímto svátkem spjaty, netradiční prohlídky zoo, užijte si svátečně vyzdobené hrady a zámky nebo zábavu na bruslích. Prohlédnout si během Vánoc můžete i řadu nádherných betlémů, kde se člověk musí klanět umu našich předků.
21. prosinec 2024 12:36
Životní styl