ÚvodAktualityDen boje za svobodu a demokracii: 10 tipů na oslavu výročí 17. listopadu mimo Prahu
Zážitky

Den boje za svobodu a demokracii: 10 tipů na oslavu výročí 17. listopadu mimo Prahu

  • 15. listopadu 2024
Státní svátek, Den boje za svobodu a demokracii, Mezinárodní den studentů a také den, který před 35 lety v roce 1989 odstartoval sametovou revoluci – tím vším je 17. listopad. Portál Kudy z nudy pro vás má spoustu tipů a nápadů, kde si můžete užít podzimní volný den a co všechno můžete podnikat.

Brno, Olomouc a Zlín

brněnský sedmnáctýBrněnský sedmnáctý se koná opět v brněnských ulicích a na náměstí Svobody, kde všichni přítomní oslaví 35. výročí událostí 17. listopadu 1989. Přijďte si připomenout sametovou revoluci a její význam. Na velké stagi na náměstí Svobody v Brně vystoupí v rámci programu řečníci z řad studentů, umělců, pamětníků listopadových událostí či rektorů brněnských univerzit. Program bude doplněn o vystoupení několika písničkářů a tří kapel. Knihovna Jiřího Mahena pořádá tři diskusní fóra na téma Svoboda a odpovědnost. Výročí 17. listopadu připomene i promítání dokumentárního filmu o bývalé slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, a to v 18:00 v divadle Husa na provázku. Ulice Kobližná se promění v oblíbenou stage Z obýváku do ulic – jedná se o stage, která symbolicky připomene retro obývák. Tedy tu skutečnost, že před rokem 1989 nebylo možné říkat, zpívat nebo zastávat a veřejnosti svobodně jakýkoliv názor, to si lidé dovolili jen doma v obýváku, za zavřenými dveřmi. Na Kobližné vyroste také zóna neziskových organizací. Na Jakubském náměstí zhlédnete v 16:00 a 18:00 inscenaci Putin lyžuje o nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Na motivy knihy Ruský deník zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské. Palác šlechtičen nabídne kreativní dílny pro nejmenší děti.

bunkr přáslaviceDopřejte si unikátní Sametovou prohlídku bunkru v Přáslavicích u Olomouce. Komunismus a hrozba třetí světové války byly důvodem, proč přáslavický bunkr vznikl. V Den boje za svobodu a nezávislost si slavnostní sametovou prohlídkou dříve přísně tajného vojenského objektu připomeneme nejen pád komunismu, ale i Varšavskou smlouvu, Kubánskou krizi a další historické události. Můžete se těšit na 80 minut v podzemí dříve utajovaného objektu, do jehož útrob mohli vstupovat jen osoby s přísnou bezpečnostní prověrkou...Prohlídka se koná 17. listopadu od 14:00 hodin a vstup je za 490 Kč (kapacita prohlídky je 25 osob).

památník baťaBudově zlínského Baťova Památníku se i na letošní 17. listopad přesně v 17:11 rozzáří do barev české trikolóry za doprovodu písně Modlitba pro Martu. Památník Tomáše Bati nabídne nejen fotografům výjimečnou příležitost zachytit budovu v netypické podobě. Kromě večerního svícení nabízí Památník 17. listopadu také standardní komentované prohlídky, které začínají vždy v celou hodinu, a to v čase od 10 do 15 hodin včetně. Přijďte se podívat! Akce, na jejíž realizaci se podílí zlínský fotograf a umělec Josef Řezníček, je součástí celorepublikového Festivalu svobody, jehož program navazuje už v 17:20 (do 17:50) shromážděním u Lavičky Václava Havla, která se nachází ve spodní části Gahurova prospektu.

Další sametové tipy nejen v Praze
 

Bývalý lágr politických vězňů Vojna a Jáchymovské peklo

památník VojnaU příležitosti státního svátku bude v pátek 17. listopadu 2024 již tradičně otevřen Památník Vojna nedaleko Příbrami. Návštěvní doba je od 9 do 16 hodin, poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Tématu 17. listopadu 1939 a 1989 na Příbramsku se věnuje inovovaná výstava, kterou mohou návštěvníci Památníku Vojna v Lešeticích zhlédnout. Komponovaný program zahájí ve 14:00 pietní akt za účasti středočeské hejtmanky Petry Peckové a dalších politiků. Na akci promluví i pamětnice událostí z roku 1939, 1948 i 1989 a spoluzakladatelka Konfederace politických vězňů Libuše Musilová.

Jáchymovské pekloI když v Jáchymově na státní svátek zvláštní program neprobíhá, výlet sem bude obzvláště příhodný – okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech, nazvaná Jáchymovské peklo. A kdy jindy si jejich osudy připomenout, než právě na státní svátek 17. listopadu! Naučná stezka je dlouhá 8,5 km a na její trase se nachází 12 informačních zastavení. Začíná před kostelem sv. Jáchyma, kde se nachází památník obětem komunismu s názvem Křížová cesta ke svobodě – menhiry postavené za jednotlivé pracovní tábory na Jáchymovsku a centrální plastika pojmenovaná Brána svobody od sochaře Romana Podrázského. Cesta pokračuje po žluté turistické značce okolo muzea, po dřevěných schodech k dolu Svornost a dále po žluté turistické značce. Uvidíte také vytěžené haldy dolů Nikolaj či Eduard nebo soustavy rybníků založených pro potřeby dolování. Malé zastavení je na místě bývalého tábora Eliáš, kde dnes stojí šestimetrový kříž a mohyla na památku skautů vězněných v pracovních táborech.


Zvonění v Hradci Králové či vzpomínání v Moravské Třebové

hradec královéHradecká kulturní a vzdělávací společnost pořádá při významných dnech a státních svátcích zvonění na zvon Augustin v Hradci Králové. Úzká skupinka zájemců má tak možnost být svědkem okamžiku, kdy zvoníci rozpohybují třetí největší zvon v České republice a do širého okolí se rozezní jedinečné „Cééé“. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží. Počet účastníků je omezen na 15. Vstupenky k zakoupení v hradeckých infocentrech a síti HkPoint.cz.

Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva si připomenou i příchozí, kteří dorazí v neděli 17. 11. v 17:00 před městskou radnicí v Moravské Třebové na náměstí T. G. Masaryka. Tam se uskuteční vzpomínková akce na dvě události, které se k tomuto státnímu svátku vztahují. Rok 1939 připomíná uzavření českých vysokých škol nacisty. Rok 1989 se váže ke studentským protestům na Národní třídě, které byly rukou Veřejné bezpečnosti násilně potlačeny a vyústily v sametovou revoluci.
 

Jihlavské klíče a památník odposlechu

památník odposlechuUnikátní památku na 17. listopad naleznete v Jihlavě – na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku byl 17. listopadu 2015 odhalen památník "sametových" událostí. Na památku cinkotu klíčů, které lidé vytahovali na demonstracích či náměstích a dávali tak najevo, že komunistickému režimu odzvonilo, zde byl postaven památník ve tvaru velkých klíčů, které jsou vyhotoveny z betonu. A nechybí ani přívěsek se symbolem srdce.

Dalším ikonickým místem Vysočiny je Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Od roku 2005 až 2007 tesala skupina mladých kameníků téměř třímetrové reliéfy představující obří ucho, ústa a oči – na paměť špiclování za bývalých režimů. Pokud jste zde ještě nebyli, nabízí se nyní skvělá příležitost proč sem vyrazit na výlet!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Brněnský sedmnáctý 2025

17. 11.
Brněnský sedmnáctý 2025

17. listopadu 2025 si připomeneme 36 let od Sametové revoluce a oslavíme stejně dlouhé období svobody, kterou naše republika získala.

Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

17. 4.
Zvonění na zvon Augustin na Bílé věži v Hradci Králové

Při významných dnech a státních svátcích můžete být doslova pár kroků od toho, když zvoníci rozpohybují třetí největší historický zvon v republice. Sraz účastníků vždy nejméně 15 minut před časem zvonění před Bílou věží.

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů Památky

Jáchymovské peklo – naučná stezka připomínající život politických vězňů

Okolím lázeňského Jáchymova vede naučná stezka připomínající život tisíců politických vězňů z blízkých pracovních táborů při uranových dolech.

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou Příroda

Národní památník odposlechu v zatopených žulových lomech u Lipnice nad Sázavou

V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice objevíte uměleckou galerii v přírodě – Národní památník odposlechu. Tvoří jej Bretschneiderovo ucho, Zlaté oči a Ústa pravdy. Cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny v podhradí Lipnice, kde Jaroslav Hašek psal Osudy dobrého vojáka Švejka.

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce Památky

Bunkr v Přáslavicích u Olomouce

Prohlídka bývalého vojenského objektu, který v době studené války podléhal nejvyššímu stupni utajení. V ČR se jedná o jedinou možnost, jak se do útrob podobného objektu dostat. Určeno pro širokou veřejnost i pro fandy vojenské historie, bunkrů, telekomunikací.

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu Památky

Klíče v Jihlavě – památník 17. listopadu

Na levém břehu řeky Jihlavy poblíž aquaparku byl 17. listopadu 2015 odhalen památník událostí 17. listopadu 1989. Památník má podobu klíčů s přívěskem se symbolem srdce.

Další aktuality

Kalendář 2025: tipy na nejzajímavější historické akce během prázdnin

V naší zemi se koná obrovský počet akcí připomínajících velké historické milníky. Mimořádně oblíbené jsou také městské slavnosti, výročí bitev nebo významných osobností. Nabídka letních historických akcí na Kudy z nudy je opravdu široká. Nenechte si ujít nejzajímavější prázdninové akce. Léto přeje výletům!
2. duben 2025 15:53
Zážitky

Plavební sezóna 2025: přehled tipů, kde vás svezou lodě, loďky a přívozy

Duben je měsícem, kdy ožívají přístavy a výletní parníčky, lodě i přívozy vyplouvají do nové sezóny. Pokud se chystáte na výlet a chcete si jej ozvláštnit plavbou po řece či na jezeru, inspirujte se našimi tipy, které vás zavedou na palubu sezónních plavidel.
2. duben 2025 13:11
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.4. – 6.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucký tvarůžkový festival 2025, VeteránTechna na brněnském výstavišti 2025, Festival svíčkové na Špilberku, Ze sklepa do sklepa Velké Bílovice 2025, Otvíráme Nepomuk a zámek Zelená Hora 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
2. duben 2025 6:05
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze 2025, Safari běh 2025, České velikonoční trhy na náměstí Míru, Otevírání pevnosti Josefov – slavnostní zahájení sezóny 2025, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
2. duben 2025 6:00
Zážitky

Kalendář 2025: Výlety parními vlaky, zubačkou, či na úzkorozchodných tratí

Výlet vlakem si samozřejmě můžete naplánovat kdykoliv a kdekoliv, ale zvláštní šťávu vašim plánům dodají zajímavé tratě, parní vlaky a akce, které se často neopakují. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na to, co je nachystáno po celou sezonu.
31. březen 2025 17:51
Zážitky

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.
30. březen 2025 11:40
Zážitky

Aprílové pobavení: žirafičí krabice, Koušesaj a beskydský démon Okybača

Beskydy a jejich temný přízrak Okybača, smutný zajíček Sven Janssen, slavní tetřevi honzlovci anebo šplhavec Boryš, který to umí ve skalinách: to všechno jsou slavné české mondegreeny. Kousky písní anebo básní, kterým nerozumíme, a tak si je přeložíme do srozumitelnějšího jazyka. Mnohé z nich mají cestopisné ladění – zkrátka ideální téma pro výlety s Kudy z nudy.
30. březen 2025 11:39
Zážitky

50 tipů, jak si užít Apríl

Oblíbený Apríl má u nás již dlouhou tradici. Drobné zlomyslnosti a žertíky si u nás lidé na 1. dubna provádějí od 17. století. V českých zemích existuje první zmínka o Aprílu z roku 1690, počátek provádění si drobných poťouchlostí lze však vystopovat mnohem dále do minulosti, a to až do Persie k roku 536 před naším letopočtem. Autorem svátku, který se zde nazývá Sizdah Bedar, je mytický král Jamšíd. Druhou teorií je, že svátek vznikl jako oslava radosti nad koncem dlouhé zimy a přechodem na veselejší období jara. Oslavte proto první dubnový den tematickým výletem na kuriózní místa, která vykouzlí úsměv na tváři anebo nevěřícné zakroucení hlavou.
30. březen 2025 11:37
Zážitky