ÚvodAktualityDo plzeňského Prazdroje na pivo, polévky, burgery a za mistry bednáři
Gurmánská turistika

Do plzeňského Prazdroje na pivo, polévky, burgery a za mistry bednáři

  • 9. května 2019
Festival polévky, toulky po malebných dvorcích schovaných v centru Plzně a k tomu třeba ještě prohlídka pivovaru Prazdroj? Právě teď je nejlepší čas – a navíc můžete obdivovat řemeslo, které jinak žije už jen v pohádkách, skanzenech nebo na pivovarských slavnostech: bednářství.
Naplánujte si návštěvu Plzně a prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj na květen, kdy se chystá řada zajímavých akcí: v sobotu 11. května to bude Plzeňský Majáles, v neděli 12. května provoní nádvoří pivovaru Festival polévky, v sobotu 18. května se znovu otevřou Plzeňské dvorky a od 24. do 26. května můžete na nádvoří pivovaru přijít na Burger Street Festival a ochutnat obvyklé, exotické nebo vegetariánské burgery a další pochoutky z rozpáleného grilu. Kromě toho na zájemce čeká několik škol čepování! Ale jak k tomu pasují bednáři? Jednoduše: v Plzni se ležácké sudy a kádě dodnes vyrábějí stejným způsobem jako za mistra sládka Josefa Grolla v 19. Století a nedávno se bednářské řemeslo v Plzeňském Prazdroji dočkalo zápisu na národní seznam tradiční lidové kultury. Je tak o krůček blíž k tomu, aby se podobně jako slovácký verbuňk, masopustní obchůzky a masky na Hlinecku, Jízdy králů, modrotisk a další lidové tradice dostalo na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
 

Mistři bednářského řemesla

Bednářská parta, která v Prazdroji vyrábí, opravuje a udržuje kvasné kádě, ležácké i transportní sudy, využívá osvědčené postupy a jedinečné technologie tradičního lidového řemesla. Bednáři pracují pouze pro pivovar a každý rok vyrobí dva nové velké ležácké sudy s objemem kolem čtyřiceti hektolitrů, ale z bednářské dílny vycházejí i menší sudy na zakázku.

Chutná pivo z dřevěných sudů jinak než z hliníkových a nerezových? Zjistíte to ve skanzenu ve sklepě pivovaru, kde ochutnáte oba druhy, pivo z tanků i z dřevěných ležáckých sudů.

Bednářství je také jedním z témat v Pivovarském muzeu. V sobotu 18. května se při akci Plzeňské dvorky podíváte na pivovarskou rejnku a dvorek Pivovarského muzea, výjimečně bude otevřená i chmelnice se vstupem z ulice Sady 5. května. Vstupné na akci je zdarma.
 

Kukna, hlavák, střízlík a smola

Výroba pivních sudů je hotová věda: na rozdíl od vinných sudů ty pivní musí držet tlak a také vydržet převážení a shazování. Dřevo musí devět let schnout a i potom pracuje: když sud necháte stát venku na sluníčku, rozeschne se a vypadají z něj obruče. Staré pravidlo proto říká, že sudy nesmějí zůstat prázdné – a když už, musíte je alespoň pravidelně polévat vodou. Životnost sudu je 40 až 80 let, ale když se o ně dobře staráte, vydrží i sto let. Nejstarší kádě ve sklepním skanzenu pivovaru fungovaly dokonce ještě déle.
O sudech ale bednáři mluví, až když se přidají dna, předtím jsou to jen dužiny stažené mustrovacími obručemi a řetězem do tvaru sudu. Uvnitř se rozdělá oheň a postupným utahováním a současným poléváním stěn vznikne bedněný základ sudu – kukna. Postupně se přidají obruče – hlavák, pláňka a pasová obruč, vyříznou se drážky na dno a spojí se s kuknou. Dodnes se mezi dužiny směrem k pasu, tedy nejširšímu místu sudu, přidává rákos orobinec, který těsní a na rozdíl od chemických lepidel a tmelů se pak dřevěné části dají kdykoliv rozebrat, třeba při výměně některé dužiny.

V partě bednářů nesmí chybět střízlík: přední dna velkých sudů se totiž dělají zevnitř a bednář pak musí vylézt ven vyříznutými dvířky, která v průměru mají přibližně čtvrt metru. U menších sudů se dno vyráží takzvanou fajfkou, železným nástrojem ohnutým do tvaru L. Před dokončením se ještě na sud vypálí letopočet, značky a pořadové číslo a nakonec se smolí: dvířky se dovnitř naleje rozehřátá smola smíchaná s dalšími látkami, jejichž složení je střeženým bednářským tajemstvím. Dvířka se zavřou, sud se postaví a bednáři ho pak několikrát převalí přes dno i naležato, aby se hmota rovnoměrně rozlila po vnitřních stěnách. Smolení se musí pravidelně opakovat.
 

Bednáři, sudy, kopris a lágr

  • Svou bednářskou dílnu měl téměř každý pivovar, například začátkem 20. století se v pivovarských sklepích v Plzni používalo 9 000 dřevěných sudů a kádí.
  • Nejlepší materiál na pivní sudy je tvrdé dřevo, ideálně z dubu, který rostl na kamenném podloží.
  • Plzeňští bednáři dnes vyrábějí sudy s objemem 40 a 46 hektolitrů. V pivovaru mají schované i větší sudy na památku, ale ty se už jen udržují. Úplně největší, který byl v Gambrinusu, měl 113 hektolitrů.
  • K vybavení bednáře patří také kopris, měřicí nástroj k vykroužení dna sudu. Nemá tvar kruhu, sud by pak špatně reagoval na vnitřní tlak, ale elipsy. Ostřejším obloukům elipsy se říká krajíc, pozvolnějším lágr.
Pivovarské muzeum v Plzni Kultura

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.

Hospoda Na Spilce Gurmánská turistika

Hospoda Na Spilce

Přijměte pozvání do legendární Hospody Na Spilce, která se nachází v prostorách bývalých kvasných sklepů pivovaru Plzeňský Prazdroj a patří mezi největší hospody v Česku. Po více než dvouleté pauze má hospoda znovu otevřeno a nabízí menu s moderní českou kuchyní!

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky Zážitky

Škola čepování Pilsner Urquell – zážitkový program pro skupinové prohlídky

Po desetiletí si plzenští sládci předávají své znalosti a připravují pivo té nejvyšší kvality. V plzeňském pivovaru Pilsner Urquell můžete prožít zážitkový program, během kterého poodhalíte tajemství správně načepovaného piva.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus Gurmánská turistika

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Prohlídka pivovaru Gambrinus Gurmánská turistika

Prohlídka pivovaru Gambrinus

Prohlídka „Jak se pivo vaří“ začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, v nově zrekonstruované Varně 1869. Hned zkraje vám nabídne na probuzení smyslů malou degustaci. Mimo jiné si můžete prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell Zážitky

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

Noc kostelů zavítá do kláštera v Kladrubech

Nadcházející páteční noc 23. května 2025 bude patřit otevřeným kostelům a kaplím. Zapojí se do ní také památkové objekty na Plzeňsku. Na návštěvníky čekají v Kladrubech komentované prohlídky, netradiční atmosféra i příjemné hudební zastavení.
21. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj