ÚvodAktualityDobře utajené hrady a zámky: kde si prohlédnete netušené poklady?
Kultura

Dobře utajené hrady a zámky: kde si prohlédnete netušené poklady?

Poslechněte si audio verzi článku
Rádi jezdíte na výlety po hradech a zámcích i v zimě? Na portálu Kudy z nudy vás tentokrát zavedeme do utajených míst, kde byste okázale zařízené interiéry nejspíš nečekali: do muzeí, která sídlí v historických objektech a vedle běžných expozic nabízejí prohlídky komnat, obrazáren a dalších prostor.

Hradní muzeum v Českém Krumlově

Tak například Hrad a zámekČeském Krumlově sice má přes zimu zavřeno, ale otevřené dveře najdete v Hradním muzeu, které naleznete v budově tzv. Hrádku na druhém zámeckém nádvoří. Jedná se o jednu z nejstarších a nejhodnotnějších staveb v českokrumlovském zámeckém areálu.

Při prohlídce budete mít pocit, že vás stroj času přenesl do 19. století; tapety, závěsy, historické lustry a zrestaurovaná kachlová kamna doplňují repliky starých muzejních vitrín. V nich jsou k vidění spousty cenných exponátů z rožmberských, eggenberských a schwarzenberských sbírek, v dobovém kinematografu se promítají filmy z počátku 20. století.

Mimo sezonu je otevřeno denně kromě pondělí, a protože muzeum se nachází přímo v areálu hradu a zámku, vlastně si prohlédnete i trochu něco z něj, třeba zámeckou věž, přístupnou stejně jako muzeum denně mimo pondělí.
 

B jako Bruntál, Blansko a Blovice

Zámek s neobvyklým půdorysem, arkádové nádvoří, věž, zámecký park s torzem městských hradeb, salou terrenou a zajímavé exponáty, to je hlavní obsah toho, co uvidíte při prohlídce MuzeaBruntále. Kromě stálých expozic věnovaných přírodě Bruntálska a zdejším tradičním řemeslům a živnostem si můžete prohlédnout i zámek jako takový. Projdete se sály s rokokovými nástěnnými malbami a původním nábytkem, za vidění stojí i knihovna a galerie s obrazy ze sbírek velmistrů Řádu německých rytířů. Otevřeno je celoročně, mimo sezonu denně kromě pondělí.

BlanskoPodobně se zařídili i na zámku v Blansku, kde sídlí Muzeum Blanenska. Přes zimu ve všedních dnech mimo pondělí, v hlavní sezoně pak včetně víkendů na vás čeká řada expozic. Věnují se osobnostem Blanenska, umělecké litině z místních železáren, Moravskému krasu a okolním hradům, k raritám patří chemická laboratoř barona Reichenbacha. Nejkrásnější zámecké interiéry se vám představí tak, jak mohly vypadat na konci 19. století, zajímavá je i expozice Bydlení na blanenském zámku zaměřená na byty, které tu bývaly na přelomu 19. a 20. století.

Celý rok od úterý do soboty (a v hlavní sezoně i v neděli) můžete zavítat do zámku Hradiště, respektive do Muzea jižního Plzeňska v Blovicích. Jednotlivé části se věnují například národopisu nebo historii spaní a praní, ale nechybí ani výstavy regionálních malířů nebo šlechtické a měšťanské interiéry.
 

Za panstvem do Teplic…

Svůj zámek a zároveň muzeum má také věhlasné lázeňské město Teplice. Zdejší Regionální muzeum je otevřeno celoročně denně kromě pondělí a návštěvníkům je k dispozici několik tras – ovšem pokud stojí v centru vaší pozornosti zámecké interiéry, málo platné, musíte je projít všechny. V jednotlivých sálech jsou vystaveny zoologické, mineralogické, numismatické a archeologické sbírky, expozice keramiky a porcelánu, nechybí ani historie místního lázeňství či historické hodiny.

Jeden z okruhů nazvaný Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích vás zavede do unikátně dochovaných interiérů kláštera benediktinek, který kolem roku 1160 založila česká královna Judita. V přízemí západního křídla je výstavní síň nazývaná jízdárna, ale ve skutečnosti zde bývaly jen konírny a místnosti pro kočáry; dnes tu probíhají krátkodobé výstavy.
 

…a za panem správcem do Roztok

Roztoky u PrahyV někdejší tvrzi, během staletí přestavěné na zámek, sídlí také Středočeské muzeumRoztokách u Prahy. Dodnes je tu k vidění pár středověkých detailů, například příkop, kladky a závaží původního padacího mostu u brány. V létě 2002 zámek poškodily povodně, nové expozice se opět otevřely před několika lety. Po celý rok od středy do neděle se můžete přijet podívat na dvě expozice.

První názorně ukáže bydlení a úřad pana správce z dob, kdy na zámku sídlila správa panství, druhá představuje Roztoky jako oblíbené letovisko, kam jezdívali pražští měšťané na letní byt.
 

Muzeum na zámku v Horažďovicích

horažďoviceDalší skvěle utajené zámecké interiéry objevíte v Městském muzeu, sídlícím na zámku v Horažďovicích. Zastavte se tu třeba cestou do zdejšího aquaparku a projděte se historickými interiéry, parohovou chodbou nebo zámeckou koupelnou; mimo sezonu jsou otevřené v pátek a o víkendech.

Další expozice se věnují například prácheňským marionetám, tedy loutkám a národopisu, v Městské galerii je k vidění sbírka alpských minerálů. Pokud se objednáte předem, můžete si v doprovodu lektorů v interaktivní dílně vyzkoušet některá z dávných řemesel či rukodělných technik.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě Památky

Hrad a zámek Frýdlant – nejstarší expozice ve střední Evropě

Frýdlant je jedním z nejnavštěvovanějších historických objektů v České republice. Z původního gotického hradu byl během staletí přestavěn na rozlehlý renesanční zámek s bohatou výzdobou a rozsáhlými sbírkami nesmírné historické a umělecké ceny.

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska Památky

Zámek Blansko – Muzeum Blanenska

Víte, že na blanenském zámku sídlí Muzeum Blanenska, které láká na výpravy do nejen do zámeckých komnat, ale také do historie regionu? Pojďte se ponořit do historie a společně tak strávit chvíle na cestě proti proudu času!

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově Památky

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy Památky

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích Kultura

Zámek Teplice – Regionální muzeum v Teplicích

Zámek Teplice je od roku 1947 sídlem muzea, které navazuje na tradici sahající k roku 1894, kdy se zde ustavila Muzejní společnost. Nachází se v nejstarší části lázeňského města Teplice, obklopený rozsáhlou zahradou, na místě, kde ve 2. pol. 12. stol. založila královna Judita klášter benediktinek.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Městské muzeum Horažďovice Kultura

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezonními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.

Zámek a Muzeum v Bruntále Památky

Zámek a Muzeum v Bruntále

Na rozdíl od jiných zámků v České republice má zámek v Bruntále netradiční dispozici ve tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. V romantickém prostředí zámku byly natočeny i filmové pohádky – Císař a tambor a Zlatník Ondra.

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích Památky

Zámek Hradiště – Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo muzeum zpřístupněno veřejnosti v roce 2002. Muzeum vlastní sbírky archeologické, etnografické, umělecko průmyslové,výtvarné a literárněhistorické. Stálé expozice jsou zaměřené na zakladatele muzea Františka Raušara, měšťanstvo a lidovou architekturu.

Další aktuality

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura