ÚvodAktualityHotely, horské chaty, kavárny, banky, vily a koupaliště: nejkrásnější stavby architekta Fuchse
Banka na náměstí Svobody
Památky

Hotely, horské chaty, kavárny, banky, vily a koupaliště: nejkrásnější stavby architekta Fuchse

  • 1. března 2021
Špička evropské avantgardní architektury, ve světě jeden z nejznámějších českých architektů 20. století a také muž, bez něhož by Brno i funkcionalismus vypadaly úplně jinak: to je Bohuslav Fuchs, od jehož narození by letos uplynulo 126 let. Znáte jeho nejslavnější stavby?
Architekt, urbanista, teoretik, výtvarník a učitel Bohuslav Fuchs, narozený 24. března 1895 ve Všechovicích u Bystřice pod Hostýnem, svou kariéru zahájil jako zedník. Teprve pak nastoupil na gymnázium v Holešově a od roku 1916 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry.

V jeho ateliéru později také pracoval, už v roce 1921 ale založil společný ateliér se svým kolegou ze studií Josefem Štěpánkem a o rok později se trvale usadil v Brně. Tady založil rodinnou firmu AKA, která navrhovala a vyráběla zřejmě nejlepší bytové a umělecké předměty v prvorepublikovém Československu. Fuchsovy stavby najdete také v jiných moravských městech nebo na Slovensku.
 

Hotel Avion

Osmipatrový a čtyřicet metrů vysoký hotel Avion, který stojí na parcele široké pouhých osm metrů v České ulici v centru Brna, je mistrovský projekt srovnatelný s tvorbou světových architektů. Dovnitř se už dlouho nikdo nepodíval, ale rekonstrukce podle původních plánů z let 1926–1927, která by interiéry měla co nejvíc přiblížit původnímu záměru, se podle posledních zpráv chýlí ke konci.

Po otevření by tu mělo vzniknout malé muzeum a na střeše terasa s výhledem na centrum Brna, Špilberk a katedrálu sv. Petra a Pavla na Petrově. Fuchsovy oceňované průhledy z galerií kavárny přes celý vnitřní prostor si první hosté prohlédnou zřejmě už letos.
 

Zemanova kavárna

Málokterá stavba má to štěstí, že je zničená a postavená znovu. Zemanova kavárnasadech na Kolišti k nim patří: první důsledně funkcionalistickou stavbu poválečného Československa navrhl Fuchs v roce 1925, ale počátkem 60. let musela budova ustoupit výstavbě Janáčkova divadla.

Brňané na ni ale nezapomněli a díky impulsu od mladých architektů vyrostla v 90. letech kousek od původního místa věrná replika původní stavby. Dokonce u ní stojí i hudební altán: v projektu sice kdysi byl, ale za první republiky na něj nakonec nedošlo, vznikl až v druhé verzi.
 

Banka na náměstí Svobody

Hotel se už řadu let opravuje, kavárna pár desítek let vůbec neexistovala, zato budova postavená na brněnském náměstí Svobody v roce 1928 na místě starého Kounicova paláce už bezmála sto let funguje jako banka a stále vypadá moderně.

Na fasádě se pásy oken střídají s pásy bílého lesklého obložení, které Fuchs použil i u fasády hotelu Avion, v přízemí je pasáž s obchody a restauracemi, která propojuje náměstí s Veselou ulicí a hotelem International.
 

Městské lázně v Zábrdovicích

Městsk lázněV roce 1928 měla vlastní koupelnu jen necelá čtvrtina bytů ve městě, takže městské lázně v Zábrdovicích měly sloužit pro zimní i letní provoz.

Stavba podle plánů Bohuslava Fuchse byla zahájena v květnu 1931 a už za rok, v červnu 1932, bylo hotovo. V areálu, který ve své době patřil k nejmodernějším na světě, dodnes venkovní lázně slouží jako letní koupaliště, budova zimních lázní je ale zavřená.
 

Fuchsova rodinná vila

fuchsova vilaMěstská část Žabovřesky se během 20. století z malé vesnice s vinohrady proměnila ve vilovou čtvrť. Pro stavbu vlastní rodinné vily si ji nevybral jen Bohuslav Fuchs (dům najdete na nároží Tůmovy a Hvězdárenské), ale také Dušan Jurkovič nebo Jindřich Kumpošt, architekt, který ve 20. letech nabídl Fuchsovi místo v architektonickém a regulačním oddělení Stavebního úřadu a vlastně jej tak přilákal do Brna.

Dvoupatrový dům tvoří urbanistický celek se sousedním objektem v nároží ulic Hvězdárenské a Tůmovy. Ústředním prvkem dispozice jsou dvě protilehlá schodiště, půlící kubickou hmotu na dvě části s různými výškovými úrovněmi.
 

Další Fuchsova tvorba

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor Gurmánská turistika

Masarykova chata na Šerlichu – za rodinnou atmosférou do Orlických hor

Svojí polohou, dostupností i nadmořskou výškou je Šerlich ideálním výchozím místem k nejzajímavějším místům Orlických hor – na Velkou Deštnou, do národní přírodní rezervace Bukačka, k Šerlišskému mlýnu, dále na Sedloňovský černý kříž, nebo na Vrchmezí.

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák Památky

Náměstí Svobody v Brně zvané Svoboďák

Největším a zároveň nejstarším brněnským náměstím je náměstí Svobody. Je místem mnoha kulturních akcí a setkávání.

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně Kultura

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

Výlet do Kralic na Den tiskařů a oslavy 440 let od vydání Bible kralické

Před několika lety v Kralicích nad Oslavou oslavili významné výročí Bible kralické a od té doby pravidelně v září pořádají Den tiskařů. Ten letošní, v pořadí již sedmý, připomene v sobotu 21. září nejenom slavnou bibli, ale i další jubilea, například padesát let od slavnostního otevření kralického Památníku.

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

Brněnský veletržní areál – nejvýznamnější výstavní areál v České republice

K největším brněnským veletrhům patří mezinárodní strojírenský veletrh nebo výstava informačních technologií Invex. Brněnské výstaviště, otevřené roku 1928, patří ke skvostům funkcionalistické architektury. V areálu se konají také kongresy, plesy nebo koncerty.

V Kralicích, Jablunkově, Pelhřimově a na Velehradu lákají k návštěvě muzea Bible

V Kralicích, Jablunkově, Pelhřimově a na Velehradu lákají k návštěvě muzea Bible

Kralice nad Oslavou, nenápadná vesnice na Vysočině, skrývá skutečný poklad: kousek od kostela sv. Martina jsou dodnes k vidění zbytky středověké tvrze, kde v letech 1578 až 1620 našla útočiště tajná tiskárna Českých bratří a kde kromě dalších náboženských i světských knih spatřila světlo světa slavná Bible kralická.

Palác Rosetta v Praze Památky

Palác Rosetta v Praze

Palác Rosetta je klasicistní dům z druhé poloviny 19. století, který se nachází v Jungmannově ulici. Roku 1867 byla budova přestavěna ve stylu klasicismu Franzem Wolfem. Součásti domu je i průchod z Jungmannovy ulice k obchodnímu domu Quadrio.

HaDivadlo v Brně Kultura

HaDivadlo v Brně

Brněnská divadelní scéna s padesátiletou tradicí a osobitým pohledem na svět se nachází v Alfa pasáži poblíž náměstí Svobody. Oproti klasickým repertoárovým scénám, se divadlo zaměřuje především na autorský přístup herců k roli a tématu inscenace.

Replika funkcionalistické Zemanovy kavárny v Brně Gurmánská turistika

Replika funkcionalistické Zemanovy kavárny v Brně

Unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925 stojí v Jezuitské ulici v Brně. Původní jedinečná stavba byla zbořena v roce 1964, replika Zemanovy kavárny pak byla slavnostně otevřena 24. března 1995, v den 100. výročí Fuchsova narození.

Palác šlechtičen v Brně Kultura

Palác šlechtičen v Brně

Jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně je Palác šlechtičen. Od roku 2022 jsou zde k vidění stálé expozice Loutkářské umění a Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času.

Kostel sv. Jakuba v Brně Památky

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabídne muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Klostermannova chata na Modravě Gurmánská turistika

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

BVV – Brněnské výstaviště Zážitky

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Poznejte Tišnov a jeho okolí Příroda

Poznejte Tišnov a jeho okolí

Město Tišnov, které leží na pokraji Českomoravské vysočiny, se pyšní řadou památek i unikátním bohatým mineralogickým nalezištěm. Dvakrát ročně se zde konají Mezinárodní expozice minerálů. Turisté si oblíbili také návštěvu kopce Květnice, rozhledny Klucanina či přírodního parku Svratecká hornatina.

Palác Alfa v Brně Památky

Palác Alfa v Brně

Nenápadná funkcionalistická budova s pasáží a ochozovou galerií, která spojuje brněnské ulice Jánskou a Poštovskou s náměstím Svobody, vznikla dle návrhů českého architekta Bohuslava Fuchse. Nyní se stala chráněnou kulturní památkou.

Dům umění města Brna Kultura

Dům umění města Brna

Dům umění města Brna je součástí brněnské kultury již téměř sto let. Dnes se výrazně orientuje na současné umění. Jedná se o moderní instituce, která zprostředkovává a podněcuje kontakt mezi umělci a veřejností.

Hotel Avion v Brně Ubytování

Hotel Avion v Brně

Objekt navržený architektem Bohuslavem Fuschem na parcele široké pouhých osm metrů prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Při rekonstrukci se vycházelo jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Hotel nově otevřel po rekonstrukci v květnu 2022.

Funkcionalistická budova městské spořitelny v Tišnově Památky

Funkcionalistická budova městské spořitelny v Tišnově

Budova byla postavena na místě starobylých masných krámů v roce 1933. Kvalitní architekturu, vycházející z tradic Le Corbusierova purismu a progresívních teorií Bauhausu, navrhli dva proslulí brněnští architekti Jindřich Kumpošt a Bohuslav Fuchs.

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov Památky

Baťovské Otrokovice – čtvrt Baťov

Světově unikátní je historie Baťova, červeného města postaveného, jako středověká variace, na zelené louce. Na podmáčeném pozemku vzniklo nejprve letiště, poté továrna a k tomu všemu přibylo "město".

Koupaliště Zábrdovice v Brně Letní sporty

Koupaliště Zábrdovice v Brně

Letní koupaliště Zábrdovice v Brně nabízí dva padesátimetrové bazény. V jednom z nich plavčíci spouští umělé vlnobití. Dále je zde k dispozici tobogán, rodiče s dětmi potěší dětské hřiště. K odpočinku slouží travnaté plochy a terasy nad úrovní bazénů. Nechybí čisté šatny a toalety.

Vila Josefa Fuchse v Libni Památky

Vila Josefa Fuchse v Libni

Funkcionalistická (puristická) vila v Libni byla postavena ve svahu nad Vltavou ve 30. letech podle projektu Josefa Fuchse. Vila byla postavena v roce 1929.

Výstavní síň architekta Bohuslava Fuchse ve Všechovicích Kultura

Výstavní síň architekta Bohuslava Fuchse ve Všechovicích

Výstavní síň architekta Bohuslava Fuchse je situována v autorově rodné obci, nedaleko jeho rodného domu, v budově bývalé školy z roku 1888. Jednotlivé exponáty doprovází bohatá obrazová výbava, sestávající z archivních a současných fotografií, dokumentů, plánů, filmů, audiozáznamů apod.

Další aktuality

Prohlédněte si barokní divadlo ve Valticích

Barokní divadlo na zámku ve Valticích láká návštěvníky na zajímavý zážitkový prohlídkový okruh. Ten vás zavede do všech koutů barokního zámeckého divadla, které je po Českém Krumlově dalším českým unikátem! Po zhlédnutí filmu o historii a rekonstrukci divadla vás průvodce zavede na jeviště i pod něj do úžasné divadelní mašinerie. Vlastnoručně si tak můžete vyzkoušet, jak se mění kulisy i jak se dělá efekt větru a deště.
8. září 2024 9:00
Kultura, Jihomoravský kraj

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.
7. září 2024 9:11
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Rosice zvou na oblíbené podzimní slavnosti česneku

Rosice o tomto víkendu zavoní česnekem! Již 16. ročník Česnekových slavností proběhne letos v sobotu 7. září 2024. Bohatý program doplní řemeslný jarmark a prodej tuzemského česneku, výrobků z česneku, česnekové dekorace a aranžmá a bohaté česnekové občerstvení. Kromě toho nebude chybět klasický regionální sortiment, první podzimní zelenina a burčák.
7. září 2024 8:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V sobotu se v Brně těšte na Chillibraní

V sobotu 7. září 2024 se v brněnském areálu Bzzzukot v Židenicích bude konat dvanáctý ročník festivalu Chillibraní. V Brně tak vypukne jedna z největších gastronomických párty pod širým nebem a vůbec největší evropský festival chilli papriček a pálivého jídla! Bohatý program začíná už v 11 hodin a jeho součástí bude i tradiční soutěž Chilližrout.
7. září 2024 7:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Festival vědy zve do Brna na interaktivní ukázky se světa vědy a techniky

Více než čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, akademických ústavů, vysokých škol i soukromých společností si pro všechny návštěvníky – malé i velké, odborníky i laiky, nejmladší i nejstarší – připravily od 6. do 8. září 2024 interaktivní ukázky toho, čemu se právě teď věnují, nebo co už dokázaly. Festival vědy na brněnském výstavišti tak dokáže, že věda není jen suchá teorie, ale velmi často praktická, užitečná a zábavná věc.
6. září 2024 8:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Vila Tugendhat je první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv

Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2024 slaví mezinárodní organizace UNESCO 70. výročí přijetí Haagské úmluvy a zároveň 25. výročí přijetí Druhého protokolu této úmluvy. Haagská úmluva má za cíl ochranu kulturních statků v případě ozbrojeného konfliktu a při příležitosti těchto dvou významných výročí bude 9. září 2024 ve vile Tugendhat slavnostně odhalen znak zvýšené ochrany této jedinečné brněnské památky. Slavnostní akt bude spojen s odbornou konferencí, jejímž cílem bude si připomenout existenci a význam této úmluvy a zároveň se zamyslet nad jejím budoucím směřováním tváří v tvář současným celosvětovým výzvám.
4. září 2024 19:18
Památky, Jihomoravský kraj

Načerpejte pozitivní energii na Historických slavnostech Rosa coeli v Dolních Kounicích

Dolní Kounice, starobylé město nedaleko Brna, vás vtáhne do víru dějin. V sobotu 7. 9. 2024 se tam totiž konají Historické slavnosti Rosa coeli města Dolní Kounice. Vydejte se na jižní Moravu, navštivte tajemné rozvaliny Rosa coeli a užijte si jarmareční atmosféru i pozitivní energii, obklopující bývalý ženský klášter.
3. září 2024 21:47
Zážitky, Jihomoravský kraj

Ve Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba

První zářijovou sobotu 7. 9. 2024 roztočí vodní mlýn ve Slupi svá mlýnská kola. Tradičně budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si celý mlýn za provozu a také sledovat pečení chleba v polní pekárně za mlýnem, kterého se většinou peče okolo pěti druhů, téměř ze šesti metráků mouky. Náves před mlýnem zaplaví jarmark, na kterém budou řemeslníci předvádět své dovednosti v tradičních řemeslech. Navštívit můžete i muzeum československého opevnění. V rámci předváděcích jízd autobusů Technického muzea v Brně můžete navštívit dělostřelecký srub Zahrádka v Šatově.
3. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj