ÚvodAktualityHrady a zámky: Rok 2015 ve stylu empíru a císaře Napoleona
Památky

Hrady a zámky: Rok 2015 ve stylu empíru a císaře Napoleona

  • 31. března 2015
Svůj rok na českých hradech a zámcích už slavili páni z Rožmberka, z Pernštejna, z Kunštátu i šlechtické rody pocházející z Francie. Letošní sezóna patří empíru a vašimi průvodci budou například Napoleon Bonaparte, kníže Metternich, kněžna Zaháňská a samozřejmě portál Kudy z nudy.
Kde narazíte na stopy jejich působení a která šlechtická sídla vám představí empír jako módní styl, který vzal svět útokem a ovládl jak architekturu, tak vybavení interiérů, nábytek i módu?

Sázkou na jistotu je samozřejmě zámek Ratibořice, kde žila kněžna Zaháňská – ano, paní kněžna z Babičky Boženy Němcové. Neméně slavný je ale zámek Kynžvart, který dal ve stylu vídeňského klasicismu přestavět jeho nejslavnější majitel, kníže Clemens Wenzel von Metternich.
 

Kuriozity, zámecký park a ptačí zpěv v Kynžvartu

Kdo přijíždí na Kynžvart, většinou neodolá prohlídce vyhlášeného kabinetu kuriozit – ostatně jedním z těch, kdo jej štědře zásobil, byl i kníže Metternich. V rámci empírového roku se chystá také řada přednášek, výstava a kostýmové prohlídky připomínající Vídeňský kongres, několik měsíců trvající setkání diplomatů a politiků, kteří po právě ukončených napoleonských válkách nastolili mír a zajistili Evropě i světu dlouhodobou politickou stabilitu.

Zváni jste také na komentované prohlídky parku; ten pro knížete Metternicha projektoval vídeňský dvorní zahradní architekt Riedl. Konají se o víkendu 16. a 17. května od 11.00 a 14.00 hodin, za vstupné zaplatíte 20 Kč. V sobotu 2. května jste zvaní na jarní vycházku parkem, spojenou s určováním ptačích druhů podle zpěvu; akce nazvaná Vítání ptačího zpěvu začíná v 8.00 hodin.
 

Den Metternichů v Plasích

Chcete-li se účastnit Dne Metternichů, oslavit 200. výročí konání Vídeňského kongresu a zároveň zjistit, jak se v té době lidem žilo, pak se musíte v sobotu 26. září vydat do Plas. Za Metternichů městečko zažilo nebývalý rozkvět a právě tento rod dal prelaturu cisterciáckého kláštera přestavět na rodinné sídlo. Klášterní interiéry si můžete prohlédnout v pátek a v sobotu 4. a 5. září při večerních hraných prohlídkách na téma Metternich; takzvané Cisterciácké noci pořádá divadelní spolek Tyl z Čisté u Rakovníka.
 

Orlíkův zámek Zákupy

Kdo začne v Česku hledat stopy francouzského císaře Napoleona, záhy narazí na jméno jeho syna, Napoleona Františka Josefa Karla Bonaparte. Oficiální dědic francouzského trůnu přezdívaný Orlík žil na dvoře svého dědečka, rakouského císaře Františka I. Právě kvůli němu císař povýšil zákupské panství na vévodství a vnukovi udělil honosně znějící titul vévoda Zákupský. S osudy Napoleonova syna, který se ovšem na svém panství nikdy neukázal, se seznámíte při prohlídce nově zpřístupněného  hostinského apartmá v jihozápadní části druhého zámeckého patra.
 

Příběh generála Kollera v Mnichově Hradišti

Pohled do dob napoleonských válek nabídne také zámek v Mnichově Hradišti. Seznámíte se tu s životními osudy barona Františka Kollera, rodáka z Mnichova Hradiště, majitele zámku v Obříství a zároveň blízkého přítele Valdštejnů a císaře Františka I. Baron Koller coby generál protinapoleonských vojsk doprovázel zajatého Napoleona na Elbu.

Také v Mnichově Hradišti si užijete řadu akcí. Prohlídky v dobových empírových a biedermeierovských kostýmech připomenou setkání panovníků Svaté aliance za přítomnosti kancléře Metternicha na Mnichově Hradišti v roce 1833, seznámíte se také s příběhem slonovinové kulečníkové koule, kterou při tomto setkání Metternichovi daroval ruský car. Speciální prohlídky vás provedou zámeckým divadlem, upraveným rovněž roku 1833 pro pobavení korunovaných hlav; v září se tu navíc bude konat představení barokní opery a o víkendu 18. a 19. července můžete přijet na Zámeckou zahradní slavnost k poctě Albrechta z Valdštejna.
Naučná stezka Bitvy 1866 u Kuřívod a Mnichova Hradiště Příroda

Naučná stezka Bitvy 1866 u Kuřívod a Mnichova Hradiště

Na památku padlých vojáku v Prusko-Rakouské válce v r.1866 byly na jednotlivých bojištích v České republice postaveny pomníčky. Komitétem pro udržování památek z této války byly vybudovány na bojištích naučné stezky, které jsou vhodné jak pro pěší, tak i cykloturistiku.

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti Památky

Zámecké divadlo v Mnichově Hradišti

V sousedství knihovny v jihovýchodním nároží zámku Mnichovo Hradiště je původní hlavní zámecký sál, který byl koncem 18. století přebudován na zámecké divadlo, zdobené iluzivní klasicistní výmalbou. Divadelní prostor zpřístupněn veřejnosti v rámci prohlídek zámku a kulturních akcí.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí Památky

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku Památky

Zámek Zákupy – prohlídky zámeckých interiérů i krajinářského parku

Zámek Zákupy v severních Čechách nabízí prohlídku jedinečných souborů vybavení císařských salonů z poloviny 19. století. Uvidíte téměř 160 let staré papírové tapety, lustry, garnýže, závěsy a nábytek s původními potahy.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou Památky

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Další aktuality

Holandsko v Česku: dům, zahrady, větrné mlýny, sýry, dřeváky i keramika

Rozkvetlé tulipány, větrné mlýny, vodní kanály, sýry a dřeváky: tak znají Holandsko turisté. Víte, že holandské stopy objevíte i u nás? V Kroměříži můžete obdivovat Holandskou zahradu, ve Veltrusech Holandský domek a větrných mlýnů stojí po Česku tolik, že je nespočítáte ani na prstech obou rukou.
2. červenec 2025 6:08
Památky

Česko ve filmu: Osada Havranů, Karel Zeman a české filmy o pravěku

Zkuste na chvíli odložit smartphone, zapomenout na klimatizaci a skočit zpátky o pár tisíc let. Do doby, kdy se lidé domlouvali spíš pokřikem než mobilem, místo Uberu používali vlastní nohy, a jejich šatník se skládal hlavně z kožešin a pazourků. Tohle je pravěk – a český film si na něj docela potrpí. S Kudy z nudy se dostanete mezi mamuty, do Osady Havranů anebo k Lovcům mamutů.
1. červenec 2025 9:14
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2025 a potrvá až do poloviny září 2025.
30. červen 2025 11:00
Památky

Vydejte se na výlet po stopách dávných Slovanů!

Poznejte dávnou historii českého území. Legenda o praotci Čechovi vypráví o zemi pusté, neobývané, mlékem a strdím oplývající. Pravda ovšem vypadá zcela jinak. Slovanské kmeny nepřišly na neobydlené území, ale usadily se na místech, kde již v minulosti žili Keltové a Germáni. Kudy z nudy vás dnes zve na výlet do míst, která souvisí se starodávnými legendami, slovanskými rituály a prvními kmenovými hradišti.
29. červen 2025 10:06
Památky

Věda a historie není nuda: staré lomy jako skvělá místa k výletům

Jak se mění české lomy? Kdysi ponurá měsíční krajina, dnes atraktivní koupání, zajímavá příroda, skvělá místa k odpočinku anebo naučné stezky: tak vypadá nový život starých povrchových lomů. Z několika stovek jsme na Kudy z nudy vybrali pouhý zlomek, ale věřte, že všechna vybraná místa stojí za návštěvu a bližší prozkoumání.
29. červen 2025 7:36
Památky

Zámky o prázdninách vítají děti: přijďte na pohádkovou prohlídku

Vydejte se s dětmi na výlet do minulosti a poznejte hrady oživlé historií a pohádkami. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů na hrady a zámky, kde si děti užijí prázdninová dobrodružství!
27. červen 2025 6:00
Památky

Kam se vydat na výlet na hrady a zámky, kde není o prázdninách v pondělí zavřeno?

Čas prázdnin, a s ním i nárůst návštěvníků na hradech a zámcích, vedl kastelány k rozšíření otevírací doby. Právě s ohledem na dobu dovolených zůstane letos řada objektů otevřena i v pondělí. Jedná se například o zámky Lednice, Sychrov, hrad Trosky nebo hospitál Kuks. Otevřeno má ale i řada soukromých hradů a zámků.
24. červen 2025 7:07
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
23. červen 2025 11:00
Památky