ÚvodAktualityI lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou
Příroda

I lesy mají své dny – oslavte Mezinárodní den lesů pěknou procházkou

Svět slaví vždy 21. března Mezinárodní den lesů. Oslavte ho také vy pěknou procházkou. Kromě dobrého pocitu z probouzející se přírody také uděláte něco pro své zdraví – celá řada vědeckých studií ukazuje silnou vazbu mezi dostatečným přístupem do přírody a dobrými výsledky ve zdravotních testech. Místa s divokou přírodou přitom nemusíme hledat nějak zvlášť daleko. Kousek divočiny najdete všude tam, kde má příroda dlouhodobě možnost se svobodně vyvíjet, a kde je člověk jen vnímavým, tichým hostem. Přehled takových míst, kde načerpat duševní i fyzické zdraví z přírody najdete dnes v našich tipech.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Naučná stezka Les Borová Lada Příroda

Naučná stezka Les Borová Lada

Stezka začíná na lesní cestě vlevo mezi Borovými Lady a Svinnými Lady. Průvodcem návštěvníků je na ní symbol datla černého – typického obyvatele přírodního lesa. Věž Vyhlídka na naučné stezce (1068 m. n. m.) byla v roce 2016 demontována.

Lesnický park Křivoklátsko Příroda

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Lesní komplex Palác u Heřmanova Městce Příroda

Lesní komplex Palác u Heřmanova Městce

Dubo-habrový lesopark o rozloze 258 hektaru náleží do společenstva habrových a lipových doubrav. Vzrostlé duby, lípy a habry, kleny s příměsí střemchy, borovice, smrku a dalších dřevin činí z Paláce velmi cennou listnáčovou lokalitu, vyhlášenou již v roce 1930 za chráněné území.

Lesní stezka Labské pískovce Příroda

Lesní stezka Labské pískovce

Zážitková přeshraniční Lesní stezka Labské pískovce vede podél česko-německé hranice a je dlouhá sto kilometrů. Trasa je rozdělena na šest částí, na konci každé je možnost přespat.

CHKO Litovelské Pomoraví Příroda

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Jaronínská bučina – nejstarší stromy v Blanském lese Příroda

Jaronínská bučina – nejstarší stromy v Blanském lese

Původní lesy Jaronínské bučiny patří k nejstarším porostům na území CHKO Blanský les. Nejstarší stromy zde dosahují staří přes 270 let. Převládají zde listnaté dřeviny, z nichž je nejvíce zastoupený buk a jilm, a z jehličnanů je to především jedle.

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi Příroda

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka vede unikátním Lednicko-valtickým areálem zapsaným na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Trasa je vedena komplexem lužního lesa nazývaného Kančí obora.

Přírodní rezervace Buglata v Blanském lese Příroda

Přírodní rezervace Buglata v Blanském lese

Nejvyšší vrch v severozápadní části Blanského lesa Buglata (832 m) leží asi 7 km jihovýchodně od Lhenic a asi 20 km západně od Českých Budějovic. Na jeho svazích zůstaly zachovány staré porosty smíšeného lesa.

Přírodní park Oderské vrchy Příroda

Přírodní park Oderské vrchy

Oderské vrchy jsou jihovýchodní část Nízkého Jeseníku. Pro své půvaby byly v roce 1994 vyhlášeny přírodním parkem. Bohaté lesy s množstvím přírodních zajímavostí vybízejí po celý rok k vycházkám, koncem léta a na podzim se stávají houbařským rájem.

CHKO Český les Příroda

CHKO Český les

Český les tvoří pohraniční pohoří od domažlické části Českého lesa po Dyleňský les. Je geomorfologickým pokračováním Šumavy. Na území Českého lesa byla v roce 2005 zřízena chráněná krajinná oblast Český les, dále je zde několik menších chráněných území.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory Příroda

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Přírodní rezervace V Horách – největší tisový les v Česku Příroda

Přírodní rezervace V Horách – největší tisový les v Česku

Les, kde neroste nic kromě jedovatého tisu. Takové místo se nachází v přírodní rezervaci V Horách, nedaleko Zbirohu. V unikátním tisovém lese roste na jednom místě přibližně 3300 tisů, co je asi třetina z celkového počtu tisů v České republice.

Přírodní park Ždánický les Příroda

Přírodní park Ždánický les

Přírodní park se rozprostírá v jihozápadní části Středomoravských karpat a je členěn na Hustopečskou pahorkatinu, Boleradickou vrchovinu a Dambořickou vrchovinu.

Hora Smrčina – nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě Příroda

Hora Smrčina – nejrozsáhlejší horský smíšený les na Šumavě

Mohutný horský masiv Smrčiny (1332 m) se nachází v Národním parku Šumava, 5 km severozápadně od Zadní Zvonkové, v nadmořské výšce 850-1332 metrů. Vrchol leží přímo na česko-rakouské hranici. Jedná se o jedny z nejcennějších lesních porostů na Šumavě.

Naučná stezka Vodárenský les Příroda

Naučná stezka Vodárenský les

Do sto let starého vodárenského lesa nedaleko města Svitavy už zákaz vstupu neplatí. Příroda, kam léta nikdo nesměl, připomíná prales a lidé se tak mohou procházet takřka panenskou přírodou.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku Příroda

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Lesopark a rybník Amerika u Františkových Lázní s ptačí pozorovatelnou Příroda

Lesopark a rybník Amerika u Františkových Lázní s ptačí pozorovatelnou

Lesopark Amerika se rozkládá kolem stejnojmenného rybníku a přímo navazuje na františkolázeňské parky. Z centra Františkových Lázní sem tak dojdete příjemnou procházkou, dojedete oblíbeným mikrovláčkem nebo za několik málo minut autem.

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4 Příroda

Kunratický les – zelené srdce Prahy 4

Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě Příroda

Rychlebské hory – neporušená příroda v tichu a samotě

Rychlebské hory se nacházejí severně od města Jeseník. Pohoří je na západu odděleno od Králického Sněžníku Kladským sedlem, z jihu Hrubým Jeseníkem. Hlavní hřeben leží na Česko-Polské hranici, odkud Rychlebské hory pokračují do Polska.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Přírodní park Česká Kanada Příroda

Přírodní park Česká Kanada

Českou Kanadou je nazývána příhraniční oblast mezi městy Slavonice, Nová Bystřice a Kunžak. Její rozloha činí cca 250 km². Přírodní park Česká Kanada zde byl vyhlášen roku 1994.

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí Příroda

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí

Naučná stezka zaměřená na les a hospodaření vede po části Terčina údolí nedaleko Nových Hradů.

Přírodní rezervace Klánovický les Příroda

Přírodní rezervace Klánovický les

Klánovický les je tradičním vycházkovým místem s hustou sítí turistických i cyklotras, s okružní naučnou stezkou, dětským hřištěm a řadou odpočívadel. Kromě zajímavých přírodních scenérií březových hájků, mokřadů a lesních rybníčků, stojí za pozornost také pozůstatky zaniklých středověkých vesnic.

Další aktuality

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda