ÚvodAktualityJak poznat Lovosice za jeden den
Zážitky

Jak poznat Lovosice za jeden den

Poslechněte si audio verzi článku
Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město na břehu řeky Labe. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou do Českého středohoří anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a v blízkém okolí , která snadno poznáte za jediný den.
Do Lovosic se snadno dostanete autem, vlakem a dokonce i na lodi. Je tu totiž přístav turistické lodní linky T91 z Ústí nad Labem přes Litoměřice až do Roudnice nad Labem. Z hladiny Labe je město a jeho okolí skutečně kouzelné. Poznáte tak údolí zvané Porta Bohemica, poplujete kolem žernoseckých vinic a uvidíte i několik vrcholků Českého středohoří v čele s kopcem Lovoš (570 m). Ten je se svým dvojčetem Kybičkou přirozenou dominantou města, a i tam se samozřejmě můžete vypravit. Odměnou za stoupání vám bude panoramatický výhled na Lovosice a do krajiny, které se díky úrodným polím, vinicím a ovocným sadům právem říká Zahrada Čech.


 

Lovosice a malé seznámení s městem

Svůj den v Lovosicích začněte v útulné kavárně LOVO Café, která je známá svou chutnou nabídkou a vřelou atmosférou. Najdete ji snadno: kousek od nádraží v Kulturním centru Lovoš. Záleží jen na vás, zda si dáte vydatnou snídani a pak vyrazíte dobýt Lovoš, anebo se projdete po městě a zastavíte se tu třeba na oběd. Na jídelním lístku najdete řadu pokrmů z čerstvých surovin, výtečné zákusky i čerstvě mletou kávu.



Z kulturního centra je to jen pár kroků do centra města s hezkou vodní fontánou, kostelem sv. Václava, renesančním zámkem, secesní radnicí a Pfannschmidtovou vilou. V ní sídlí turistické informační centrum, takže tu můžete prozkoumat všechno, co se v Lovosicích a jejich okolí nabízí. Na milovníky přírody čeká uprostřed hustého lesa skrytý klenot Lovosicka, Oparenské údolí. Je vynikajícím místem pro krátkou a pohodovou pěší túru, hezkou tečkou pak bude návštěvy zříceniny hradu Oparno, který vašemu výletu historickou atmosféru. Po zelené značce a pak po naučné stezce Lovoš je to k hradu Oparno necelých šest kilometrů.
 

Z koupaliště do lesoparku, k Labi a na rozhlednu

V teplých letních dnech se odpoledne můžete zchladit na lovosickém koupališti, mimo hlavní sezonu se vydejte do lesoparku Osmička na procházku po břehu řeky Labe. Labská cyklostezka podél řeky je ideální jak pro nenáročné chodce, tak pro ty, kteří mají rádi svižnější tempo. Navštívit můžete také rozhlednu U Zámečku, z jejíchž vrcholu se vám naskytnou nádherné výhledy na okolní krajinu. Na sklonku dne se opět vraťte kulturního centra, kde se často konají nejrůznější akce, koncerty či divadelní představení. Pokud máte zrovna náladu na umění, navštivte LOVO galerii a prohlédněte si zajímavou výstavu.


 

Lovosice a tipy na výlety do okolí

Město, kde si každý najde to své, díky přírodním krásám, bohaté kulturní tradici a přívětivé atmosféře přímo vybízí ke zvolnění tempa a vychutnávání si prostých radostí života. K nim patří i výlety do okolí – buď po vodě s již zmíněnou turistickou lodní linkou T91, anebo třeba po Švestkové dráze. Malebná lokálka spojující Litoměřice, Lovosice a Most funguje už od roku 1898 a kdysi dostala jméno podle rozlehlých švestkových sadů a alejí. Z nich sice do dnešních dnů zůstaly jen nepatrné zbytky, ale hezké jméno zůstalo – stejně jako Lovosice. Užijte si výlet s Kudy z nudy!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Znáte České středohoří? Udělejte si krásný výlet do přírody a zdolejte tamější vrcholy!

Znáte České středohoří? Udělejte si krásný výlet do přírody a zdolejte tamější vrcholy!

České středohoří je zvláštní krajina kopců a vrcholů o rozloze 1063 km². Svůj dramatický vzhled získalo v průběhu třetihorní vulkanické činnosti a následným zvětráváním a erozí během četných změn klimatu ve čtvrtohorách. Dnes jsou sluncem vyhřáté stráně kopců sopečného původu domovem mnoha vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin, které se v okolní zemědělské krajině již nenachází. Specifické přírodní podmínky jsou také důvodem, proč je České středohoří jedna z nejbohatších oblastí na množství druhů rostlin a živočichů v České republice. Žije zde několik desítek druhů, které se počítají mezi kriticky nebo silně ohrožené živočichy. A kde poznat přírodní krásy z první ruky či na jakou horu v Českém středohoří vyšplhat? To vám poradí Kudy z nudy ve svých dnešních tipech.

Lovoš – čedičová dominanta Českého středohoří Příroda

Lovoš – čedičová dominanta Českého středohoří

Jednou z nepřehlédnutelných dominant Českého středohoří je čedičový kopec, majestátně se tyčící nedaleko severočeského městečka Lovosice. Lovoš (570 m.n.m) určitě poznáte už zdaleka podle typického tvaru se dvěma vrcholy – Velkým a Malým Lovošem zvaným též Kybička.

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Českého středohoří, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Dechberoucí turistické oblasti: 50 známých i neznámých míst Českého středohoří, která musíte navštívit alespoň jednou za život

Chráněná krajinná oblast České středohoří je svou rozlohou druhou největší CHKO v České republice. Pro zdejší krajinu typické kuželovité tvary kopců jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů. Na území se nachází spousta přírodních rezervací, jako je Lovoš, Milešovka, Oblík, Raná a Sedlo nebo přírodních památek, k nimž se řadí např. Borečský vrch, Bořeň či Kamenná slunce. Dále tu naleznete 12 přírodních rezervací, 18 přírodních památek, více než 120 památných stromů a bezpočet hradů, hrádků a zřícenin, které lákají nejen k poznání historie, ale také k unikátním výhledům do krajiny.

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá Příroda

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Renesanční zámek Lovosice Památky

Renesanční zámek Lovosice

Původně renesanční zámek byl postaven mezi lety 1545 – 1574 jako dvoupatrová budova se dvěma rizality, zřejmě opevněná. Upraven po polovině 17. století raně barokně. V současné době je využíván pro školské účely.

Lovosice

Lovosice

Město leží na břehu řeky Labe v místech, kde končí Polabské nížiny. K panoramatu Lovosic patří vrchy Lovoš a Radobýl, nejjižnější výběžky Českého středohoří a také Porta Bohemica, Brána Čech, kde Labe vytváří velký oblouk a hlubokým údolím zamíří na sever k Ústí nad Labem.

#světovéČesko a dýmající hora Boreč: proč její tajemství nejlépe poznáte v mrazivých dnech

#světovéČesko a dýmající hora Boreč: proč její tajemství nejlépe poznáte v mrazivých dnech

Mezi nejtajemnější místa Českého středohoří patří vrch Boreč: v zimě totiž kouří a hřeje. Mluví se o něm jako o sopce, ale skutečně jde o vulkán? Kdy je kouř vidět nejlépe? A víte, že Boreč u nás má pár dýmajících kolegů a až v daleké Indonésii kopec, který se mu lehce podobá?

#světovéČesko a královny mezi sopkami nejen v Českém středohoří

#světovéČesko a královny mezi sopkami nejen v Českém středohoří

Hory, které vznikly původně jako sopky jsou fascinující. Nejen mnohdy svým zajímavým tvarem, ale také tou dráždivou možností, že by se v jejich nitru snad mohl ještě nalézat poslední plamínek života. V případě „českých sopek“ jde samozřejmě o zbožné přání, neboť se jedná o sopky dávno vyhaslé. Ovšem jinde na světě se vulkány k životu probouzejí, jako například Pico del Teide na Kanárských ostrovech. Nejvyšší hora Španělska se nejvyšší hoře Českého středohoří v mnohém podobá – sopečným původem, oslňujícím výhledem i svým tvarem.

Další aktuality

Svět prérijních indiánů poznáte v indiánské vesničce v obci Růžová

Přijďte se podívat, jak kdysi žili prérijní indiáni – kočovní lovci bizonů. Spoustu exponátů a dovedností si zde můžete vyzkoušet – zastřílet si z luku, zabubnovat na buben, zahrát indiánské hry, házet tomahawkem, nebo si zkusit rozdělat oheň křesáním. Vesnička je otevřena pro veřejnost od 1. 7. až 31. 8. 2025. Pravidelně každou sobotu v červenci a srpnu se od 14:00 koná komentovaná prohlídka vesničky a také probíhá vystoupení s indiánskými tanci, písněmi a divadlem. Přeneste se do světa prérijních indiánů v indiánské vesničce Rosehill na Děčínsku!
2. červenec 2025 8:00
Zážitky, Ústecký kraj

Chybí vám v létě lyžování? Vydejte se na vodní lyže do Chomutova!

O vodním lyžování možná už slyšel kdekterý nadšený sjezdař, abyste si zalyžovali i v létě, nemusíte ale nutně mířit k moři. Nejdelší českou dráhu pro vodní lyžování a wakeboarding – tedy jakousi vodní obdobu snowboardingu – nabízí Kamencové jezero v Chomutově na úpatí Krušných hor. Milovníci vodního lyžování si tam užijí jízdu na 780 metrů dlouhém okruhu. A nemusí to přitom být zkušení vodní lyžaři.
30. červen 2025 16:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov má téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah. Dokonce zde natrefíte i na kabinovou lanovku z Ještědu a Petřína.
27. červen 2025 11:30
Kultura, Ústecký kraj

Jako za starých časů: v Zubrnicích startuje cyklus letních oživených víkendů

V sobotu 28. června 2025 startuje v Muzeu v přírodě Zubrnice letní cyklus oživených víkendů. Program s názvem „Jak se dříve…“ ukáže návštěvníkům mnoho zajímavých činností z dob minulých. První ukázkou, která proběhne poslední červnový víkend, přiblíží zájemcům, jak si děti hrály v čase našich prababiček, před sto lety.
26. červen 2025 16:00
Zážitky, Ústecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Ústeckém kraji

Když se v létě rtuť teploměru pohybuje okolo 25 až 35°C, je nejlepší setrvat někde u vody. Ústecký kraj na severozápadě Čech má příjemných míst ke koupání dostatek, a to i díky revitalizaci zdejší krajiny po důlní činnosti, která přeměnila bývalé povrchové doly ve velká jezera. Udělejte si prima den a odpočiňte si někde u vody. Vybírat můžete ze zmiňovaných jezer, termálních koupališť a mnoha dalších míst.
26. červen 2025 15:00
Letní sporty, Ústecký kraj

Zoo Děčín odmění školáky za celoroční snahu vstupem zdarma

Zoologická zahrada v Děčíně přichází s fantastickou nabídkou pro všechny školáky ve věku od 6 do 15 let. V pátek 27. června se mohou těšit na vstup zdarma do zoo jako poděkování za jejich celoroční úsilí a snahu ve škole. Tato jedinečná příležitost je skvělým způsobem, jak odměnit mladé studenty a poskytnout jim nezapomenutelný zážitek na začátku letních prázdnin.
25. červen 2025 8:00
Příroda, Ústecký kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Ústeckém kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na severozápadě republiky v Českém Švýcarsku, Českém středohoří či pod Krušnými horami, ale nevíte, kde hledat místa plné zábavy pro malé i velké? Pak se vám budou hodit naše tipy, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do přírody, zoologické zahrady anebo za mašinkami? Stačí si jen vybrat...
24. červen 2025 12:29
Zážitky, Ústecký kraj

Legendární film Páni kluci slaví 50 let: udělejte si výlet do Litoměřic a Zubrnic!

Je to až neuvěřitelné, ale přesně před 50 lety se natáčel legendární, snad všemi generacemi známý a oblíbený filmový snímek režisérky Věry Plívové-Šimkové Páni kluci, ve kterém zazářili v dětských rolích Magdalena Reifová a Michal Dymek. Při této příležitosti se uskuteční 21. června v Litoměřicích a 22. června 2025 na nádraží v Zubrnicích celodenní oslavy za účasti některých herců.
20. červen 2025 8:00
Zážitky, Ústecký kraj