ÚvodAktualityOslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Poslechněte si audio verzi článku
Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
zvonek zelenýZatímco o tom, že "Mezinárodní den ptactva" se slaví jako připomínka podepsání mezinárodní konvence ví mnozí z nás, málokdo tuší, že u nás je tradice aprílového slavení Dne ptáků ještě o něco starší, a sahá až do dob Rakousko-Uherské monarchie. Tradici založil slovenský přírodovědec Oto Herrmann (1835 – 1914), který se narodil, žil a působil v Brezně. Prvně byl Den ptáků vyhlášen jako akce pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku 1. dubna 1900 a spolu s opeřenci se oslavovaly i stromy.

čápiJedním z hlavních cílů „Mezinárodního dne ptactva“ je obrátit pozornost k nebezpečím, ohrožujícím ptáky na celém světě a pomoci tak jejich ochraně a ochraně jejich stanovišť. Největší hrozby na ptáky číhají v době jejich často velmi dlouhých cest. Někteří uletí až 10 000 km, rekordmanem je rybák dlouhoocasý, který dokáže překonat 40 000 km. Nejohroženějšími jsou druhy cestující přes Středozemní moře, zejména křepelky a chřástalové polní, vlaštovky a další malí ptáci, táhnoucí v noci. Především na Kypru a v Itálii jich každoročně zahyne více než 1 milion, protože jsou zabiti místními lovci v rámci pochybných sportovní loveckých "tradic".
 

Za ptáky do terénu

VolavkaOrnitologové slaví svátek ptáků v terénu. Začátkem dubna je tah ptáků v plném proudu. Je to jedno z ornitologicky nejzajímavějších období: v přírodě můžeme pozorovat jak řadu zimních hostů, kteří ještě nestihli od nás odletět, tak řadu migrantů, protahujících přes naše území na svá severská hnízdiště, ale i řadu našich druhů, které se právě v tuto dobu vracejí na svá hnízdiště a někteří ptáci už dokonce naplno hnízdí.

žluvaPtáky v naší přírodě můžete pozorovat například z ptačí pozorovatelny u Novozámeckého rybníka v Zahrádkách, na naučné stezce Heřmanický rybník v Ostravě nebo na stezce Choryňská stráž na Vsetínsku. Vodní ptáci rádi hnízdí také nedaleko lednického zámku v NPR Lednické rybníky (přímo v areálu zámeckého parku mezi Minaretem a zámkem, nebo o kus dál u rybníků poblíž Apollonova chrámu). Když je řeč o vodních ptácích nesmíme zapomenout na oblast Třeboňska, která poskytuje útočiště mnoha druhům ptáků. Vycházku za ptáky vám můžeme doporučit oblast u vesničky Frahelž u Lomnice nad Lužnicí, konkrétně oblast rybníků s poetickými názvy: Naděje, Láska a Víra, kde spatříte orla mořského a uslyšíte zpěv slavíka.

DudekNádherný zpěv ptáků si užijete i na procházce lesem na Křivoklátsku, v Krkonoších, na Šumavě, v Jizerských horách, na Broumovsku, v oblasti Labských pískovců, v Doupovských horách, v Podyjí, Beskydech nebo v Jeseníkách či na Kralickém Sněžníku. Všechny tyto lokality totiž patří do Ptačích oblastí České republiky. Česká společnost ornitologická vytvořila anebo stále buduje na mnoha místech České republiky ptačí parky. Jde o území, která dlouho ležela ladem a je třeba na nich vytvořit rozmanitý biotop, který poskytne domov nejen mnoha ptačím druhům, ale také dalším živočichům. Zatím jich máme sedm: Ptačí park Josefovské louky, Mnišské louky, Zbudovská blata, Kosteliska u Dubňan, Malá LipováRzy u ChocněStřimická výsypka.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Naučná ptačí stezka v Běšinách Příroda

Naučná ptačí stezka v Běšinách

Hlavním tématem stezky je ptactvo, které se v lokalitě kolem Drnového potoka hojně vyskytuje. Součástí stezky jsou 4 informační tabule, pozorovatelna a 10 ptačích budek vhodných pro hnízdění.

Moravská Amazonie – soutok Moravy a Dyje Příroda

Moravská Amazonie – soutok Moravy a Dyje

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed lužních lesů, se stékají řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím ČR, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy, chráněná jako CHKO Soutok.

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky Příroda

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Mezi nejznámější rybníky patří Zrcadlo u Mlýnce, Pilský rybník u Brodku, Nový rybník u Hasiny a Bučický rybník přímo u Rožďalovic. Rybníky patří do patří do chráněné Ptačí oblasti Rožďalovické rybníky.

Ptačí orloj v Zoo Liberec Zážitky

Ptačí orloj v Zoo Liberec

Na Mezinárodní den zvířat byla v liberecké zoo otevřena nová atrakce – ptačí orloj, který má připomínat ohrožené druhy pěvců. Najdete ho ve spodní části zoologické zahrady.

Pozorování ptáků v Praze Příroda

Pozorování ptáků v Praze

Městská ornitologie je dost specifická a o Praze to platí dvojnásob, protože zimující ptáci si oblíbily turisticky nejpřitažlivější místa či jejich blízké okolí. Řeč je především o Vltavě zhruba od Železničního mostu po most Karlův.

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Příroda

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.

Pozorování ptáků na Americe Příroda

Pozorování ptáků na Americe

Západní část Rybník Amerika s ostrovem je přírodní lokalitou hojně obývanou a navštěvovanou vodními ptáky Pro pohodlné pozorování byla v severní části rybníka vybudována ptačí pozorovatelna pozorovatelna. Podívejte se které ptáky a v které době zde můžete pozorovat.

Ornitologická pozorovatelna u Libockých mokřadů Příroda

Ornitologická pozorovatelna u Libockých mokřadů

V Kynšperku nad Ohří objevíte poblíž vlakové stanice mokřady se vzácnou vodomilnou faunou. Mokřadní ptáky, kteří v mokřadech hnízdí, je možné sledovat z dřevěné pozorovatelny.

Ptačí stezka na Lipně Příroda

Ptačí stezka na Lipně

Ptačí stezka je novinkou od léta 2018 na Lipně, přímo u Stezky korunami stromů.

Přírodní památka Osypané břehy u Strážnice Příroda

Přírodní památka Osypané břehy u Strážnice

Jedná se o neregulovaný úsek řeky Moravy u obce Bzenec se třemi vyvinutými meandry a přilehlými lesy.

Ptačí pozorovatelna Starý Přísecký rybník Příroda

Ptačí pozorovatelna Starý Přísecký rybník

Pozorujete rádi naše opeřence? Pak musíte zavítat k Starému Příseckému rybníku na Jihlavsku. Masivní dřevěná stavba na jihozápadním okraji rybníka umožňuje pozorování ptactva po celý rok. Rybník se nachází nedaleko Příseky mezi Jihlavou a Brtnicí.

Chomoutovské jezero u Olomouce Příroda

Chomoutovské jezero u Olomouce

Přírodní památka Chomoutovské jezero v Litovelském Pomoraví je zejména v období každoročního tahu ptáků vyhledaným místem pro pozorování řady zástupců ptačí říše. K pozorování ptáku slouží i ptačí pozorovatelna, odkud můžete spatřit třeba orla mořského nebo kormorána.

Černá čapí stezka – Po medvědích tlapkách Příroda

Černá čapí stezka – Po medvědích tlapkách

Nenáročná stezka Po medvědích tlapkách olšinami a alejemi stromů, ale i po asfaltu. Od říčky Satiny až na letiště Frýdlant nad Ostravicí. Nová Ves je odjakživa spojována s čápem, na kterého můžete narazit nejen na našich cedulích se zajímavostmi ze života tohoto ptáka.

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně Příroda

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.

Lesnický park Křivoklátsko Příroda

Lesnický park Křivoklátsko

Křivoklátsko je prvním lesnickým parkem na území České republiky. Byl vyhlášen 13. května 2010 a v tomto pojetí je zřejmě i první v Evropě. Jedná se o zvláštní druh přírodní chráněné oblasti.

Přírodní rezervace Ptačí kupy Příroda

Přírodní rezervace Ptačí kupy

Ptačí kupy jsou skalní skupinou tří skalních masivů v Jizerských horách. V severozápadním svahu se nachází stejnojmenná přírodní rezervace, chránící smíšené vrcholové lesy a skalní útvary. Na vrcholu a v okolí značné polomy a imisemi zdevastovaný původní prales.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky Příroda

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě Příroda

Rybník Nesyt – největší rybník na Moravě

Nesyt je největší rybník Jihomoravského kraje a Moravy vůbec. V rámci celé republiky je na sedmém místě. Nachází se u Sedlece mezi Valticemi a Mikulovem a jedná se o jednu z mimořádných ornitologických lokalit.

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky Příroda

Přírodní rezervace Hradčanské rybníky

Hradčanské rybníky tvoří soustava lesních rybníčků propojených přirozeně meandrujícím potokem a zatopené pískovny s vodní, bažinnou a rašelinnou flórou a faunou, malá rašeliniště, mokřadní olšiny a rašelinné bory s výskytem ohrožených druhů živočichů a rostlin.

Znáte naše ptačí parky?

Znáte naše ptačí parky?

Česká společnost ornitologická buduje na mnoha místech České republiky ptačí parky. Jde o území, která dlouho ležela ladem a je třeba na nich vytvořit rozmanitý biotop, který poskytne domov nejen mnoha ptačím druhům, ale také dalším živočichům. Jedná se například o rekultivační oblasti po povrchové těžbě, bývalé vojenské prostory, staré lomy nebo místa, která prošla meliorací a je to ní třeba vrátit vodu a tím i život. Některé parky již fungují dlouho, další teprve vznikají. Veřejnosti jsou přístupné zdarma, na mnoha místech lze pozorovat živočichy z pozorovatelen nebo si projít naučnou stezku. Kde se ptačí parky nacházejí vám prozradí Kudy z nudy.

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek Příroda

Ptačí pozorovatelna v NPR Novozámecký rybník u Zahrádek

Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.

Přírodní rezervace Ranská jezírka Příroda

Přírodní rezervace Ranská jezírka

Soustava lesních jezírek je ukryta hluboko v lesích rezervace Ransko. Jezírka jsou vlastně původně zatopené prohlubně vedle starých zarostlých hald železných limonitových rud po dřívější těžbě.

Národní přírodní rezervace Žebračka Příroda

Národní přírodní rezervace Žebračka

Národní přírodní rezervace Žebračka, vyhlášena roku 1949, se nachází na pravém břehu řeky Bečvy při severovýchodním okraji města Přerova. Dominantní rostlinou druhého jarního aspektu, která charakterizuje celé území i vůní, je česnek medvědí.

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky s rybníkem Vydýmač Příroda

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky s rybníkem Vydýmač

Přírodní rezervace Olšina u Přeseky se nachází v CHKO Třeboňsko a kromě chráněných olšin je zároveň stanovištěm řady ohrožených a chráněných druhů. Malý rybník Vydýmač napájí Zlatá stoka, dnes zcela schovaná v hustém porostu olšin.

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově Památky

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

V Přerově můžete nově navštívit Ornitologickou stanici Muzea Komenského, jediného specializovaného muzejního pracoviště v Česku. Součástí je nová stálá expozice s názvem Ptáci České republiky. Vystaveno je zde 593 jedinců od 365 ptačích druhů, u 248 druhů jsou vystavena i vejce.

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy Příroda

Vyhlídka Ptačí kámen u Vysoké Lípy

Skalní vyhlídku Ptačí kámen najdete pod divokým kaňonem Kamenice na dosah obce Vysoká Lípa. Výhled je především na okolí a do údolí řeky Kamenice.

Přírodní rezervace Onen Svět Příroda

Přírodní rezervace Onen Svět

Onen Svět je přírodní rezervace poblíž obce Čachrov v okrese Klatovy. Chráněné území se rozkládá severně od osady Onen Svět, kde vyplňuje mělké údolí bezejmenného levostranného přítoku říčky Ostružné.

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků Příroda

Doupovské hory s tajemnými Skalkami skřítků

Doupovské hory jsou jedním z významných území České republiky z hlediska výskytu řady zvláště chráněných a ohrožených druhů ptáků. Předmětem ochrany je 11 druhů. Větší část hor je veřejnosti uzavřena, nachází se zde vojenský újezd Hradiště. Najdete zde národní přírodní památku Skalky skřítků.

Sedmihorské mokřady v Českém ráji Příroda

Sedmihorské mokřady v Českém ráji

Mokřady v nivě Libuňky jsou domovem vzácných rostlin a živočichů. Zapáleným ochráncům přírody se zde povedlo vzkřísit vzácný biotop, který v minulosti zkoušeli zemědělci přetvořit na ornou půdu. Na cca 6 hektarech našli mimo jiné útočiště i vzácní ptáci.

Park na Ptačím vrchu v Opavě se sochami ptáků Příroda

Park na Ptačím vrchu v Opavě se sochami ptáků

Park na Ptačím vrchu v Opavě zdobí kinetické sochy ptáků od Kurta Gebauera. Sochám za šera svítí oči a dokáží otáčet hlavou. V parku se konají také promenádní koncerty a různé kulturní akce.

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní Příroda

Ptačí park Josefovské louky a rezervace divokých koní

Na loukách mezi Metují a Starou Metují se rozkládá významná ornitologická oblast zvaná ptačí park. O udržování rozlehlých luk se starají divocí koně.

Údolí Kosího potoka Příroda

Údolí Kosího potoka

Kosí potok pramení v oblasti Českého lesa pod vrcholkem hory Dyleň na Chebsku. Jeho voda vytvořila hluboké údolí zachované dodnes bez větších zásahů člověka. Díky tomu, že potok z velké části teče lesem, nedošlo v minulosti k jeho napřímení a říčka mohla nerušeně utvářet romantické meandry.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory Příroda

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou Příroda

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou

Mezi obcemi Troubky a Tovačov se nachází soutok dvou významných moravských řek – Bečvy a Moravy. Byla zde vybudována první pozorovatelna České společnosti ornitologické.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase Příroda

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Naučná stezka Hostivické rybníky Příroda

Naučná stezka Hostivické rybníky

Naučná stezka seznamuje s historií, flórou a faunou rybniční soustavy chráněné jako přírodní památka Hostivické rybníky, ležící za západním okrajem Prahy. Trasa stezky vede kolem tří největších rybníků soustavy (Litovický, Kala a Břevský) a spojuje obce Hostivice a Břve.

CHKO Labské pískovce Příroda

CHKO Labské pískovce

Chráněná krajinná oblast Labské pískovce je tvořena řadou soutěsek a kaňonů, které jsou obklopené věžemi a masivy místy tvořícími skalní města. Vznikla v roce 1972 na ploše 324 km² s cílem ochrany pískovcové krajiny, rozsáhlých přirozených lesů i kulturních památek, zejména lidové architektury.

Přírodní rezervace Habrová seč Příroda

Přírodní rezervace Habrová seč

Přírodní rezervace Habrová seč se nachází v oblasti Novosyrovických lesů nedaleko od Moravských Budějovic.

Vrbenské rybníky – unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic Příroda

Vrbenské rybníky – unikátní ptačí ráj u Českých Budějovic

V dohledu českobudějovických sídlišť Vltava a Máj je přírodovědný unikát. Soustava čtyř rybníků, kde vědci zaznamenali 193 druhů ptáků, z toho více než 80 jich tu hnízdí, přírodní rezervace Vrbenské rybníky.

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků Příroda

Ptačí pozorovatelna u Vrbenských rybníků

V Ptačí oblasti Českobudějovické rybníky nedaleko jihočeské metropole naleznete na okraji rybníka Starý Houženský dřevěnou ornitologickou pozorovatelnu, která je volně přístupná všem milovníkům přírody.

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou Příroda

Rybník Žabakor s ptačí pozorovatelnou

Rybníky Žabakor a Oběšenec pod Drábskými světničkami jsou významnou ornitologickou lokalitou. Můžete zde spatřit například jeřáby popelavé, moudivláčka lužního, budníčka pruhohlavého, chřástala kropenatého i potáplici severní. K nerušenému pozorování bohatého života ptáků slouží krytá pozorovatelna.

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova Příroda

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova

Přírodní rezervace Výří skály u Oslova leží severozápadně od obce Tukleky, přibližně 2 km jihozápadně od obce Oslov. Důvodem ochrany jsou skalnaté ostrohy s reliktním borem, nacházející se na pravém břehu řeky Otavy.

Záhlinické rybníky – významné hnízdiště vodních a tažných ptáků Příroda

Záhlinické rybníky – významné hnízdiště vodních a tažných ptáků

Přírodní park Záhlinické rybníky je jedinečným územím na středním toku Moravy. Zahrnuje komplex Záhlinických rybníků, přilehlých luk a lužního lesa v lokalitách Filena a Zámeček. Vyhlášen byl v roce 1995 na ploše 500 ha.

Naučná stezka Po hrázi Vrbenských rybníků v Českých Budějovicích Příroda

Naučná stezka Po hrázi Vrbenských rybníků v Českých Budějovicích

Naučná stezka byla vybudována na území přírodní rezervace Vrbenské rybníky a také po oblíbené turistické lokalitě na okraji Českých Budějovic.

CHKO Jizerské hory Příroda

CHKO Jizerské hory

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory je krajinou prastarých lesů, rašelinišť i podhorských luk. Jizerské hory jsou geomorfologickým celkem a nejsevernějším pohořím Česka. Pohoří bylo nazváno podle řeky Jizery, která pramení na svazích Smrku, nejvyšší hory české části hor.

Přírodní památka Šlapanka u obce Herlify Příroda

Přírodní památka Šlapanka u obce Herlify

U obce Herlify v nivě řeky Šlapanky se nachází lužní les a mokřadní louky. V lužním lese převažuje olše lepkavá a vrby, doplněné keřem střemchou obecnou, v podrostu se vyskytují ohrožené rostliny, např. ďáblík bahenní, bledule jarní a další.

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka Příroda

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka

Jedna z částí zdejší naučné stezky vede na Polákův poloostrov Bohdanečského rybníka, kde do roku 2015 stávala jednoduchá dřevěná ornitologická pozorovatelna připomínající myslivecký posed.

Lesopark a rybník Amerika u Františkových Lázní s ptačí pozorovatelnou Příroda

Lesopark a rybník Amerika u Františkových Lázní s ptačí pozorovatelnou

Lesopark Amerika se rozkládá kolem stejnojmenného rybníku a přímo navazuje na františkolázeňské parky. Z centra Františkových Lázní sem tak dojdete příjemnou procházkou, dojedete oblíbeným mikrovláčkem nebo za několik málo minut autem.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Broumovské stěny jsou Národní přírodní rezervace v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Naučná stezka Heřmanický rybník v Ostravě Příroda

Naučná stezka Heřmanický rybník v Ostravě

Naučná stezka přibližuje přírodní bohatství Heřmanického rybníka. Její součástí je také odpočívadlo pro turisty a ptačí pozorovatelna. Pokud budete mít štěstí zahlédnete zde ledňáčka říčního, slavíka modráčka nebo čolka velkého.

CHKO Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

CHKO Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny

Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou.

Papouščí zoologická zahrada Bošovice Příroda

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

V obci Bošovice jihovýchodně od Brna naleznete ostrov tropické přírody. Jedinou papouščí zoo v Evropě obývá téměř 60 druhů papoušků ve stovce prostorných voliér. Součástí areálu je i dětská zoo s několika druhy savců

Naučná stezka Zásmucká Bažantnice Příroda

Naučná stezka Zásmucká Bažantnice

Naučná stezka Zásmucká Bažantnice vás provede okružní trasou po bažantnici. Na pěti zastaveních s herními prvky se dozvíte informace o dvou starých dubech, které zde rostou a o dalších zajímavostech zdejší obory.

Rybník Velký Košíř – jeden z nejstarších rybníků ve východních Čechách Příroda

Rybník Velký Košíř – jeden z nejstarších rybníků ve východních Čechách

Rybník Velký Košíř je jedním z nejstarších rybníků ve východních Čechách. Jeho stáří však není jedinou zajímavostí. Pobřežní zónu Velkého Košíře si oblíbili hlavně ptáci, a proto se stal významnou ornitologickou lokalitou.

Přírodní památka Choryňská stráž Příroda

Přírodní památka Choryňská stráž

Český svaz ochránců přírody zpřístupnil veřejnosti další cennou přírodní lokalitu – Choryňskou stráž na Vsetínsku, kde byla vybudována naučná stezka s ptačí pozorovatelnou.

Ptákem roku 2023 je polák velký

Ptákem roku 2023 je polák velký

Ptákem roku 2023 se stal polák velký. Ornitologové z České společnosti ornitologické jej letos vybrali protože z naší dříve nejpočetnější kachny se stal ohrožený druh. Za posledních třicet let jsme přišli o třetinu české populace poláků. Důvodem je intenzivní rybníkářství s nadměrnou rybí obsádkou, úbytek příbřežní vegetace a zarůstání břehů a ostrůvků dřevinami. Problematické je také střílení poláků, kteří jsou v Česku dosud na seznamu lovné zvěře. Udělení titulu má upozornit na to, že ptáci, které se považují za všudypřítomné, nemusí být běžní napořád.

Výlet do ptačího království Lednických rybníků

Výlet do ptačího království Lednických rybníků

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky jsou doslova ptačím rájem. Oblast je součástí Lednicko-valtického areálu a rezervací byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Pojďte si udělat nenáročnou procházku do tohoto ptačího království. Množství vzácných druhů zde můžete pozorovat z pohodlí několika ptačích pozorovatelen. Trasa výletu je dlouhá necelých 12 km.

Za ptáky na Bohdanečský rybník

Za ptáky na Bohdanečský rybník

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník nabízí doslova pastvu pro oči všem těm, kteří rádi pozorují vodní ptactvo. Území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy. Pro milovníky ptačí říše je zde k dispozici i ornitologická pozorovatelny.

Libocké mokřady Příroda

Libocké mokřady

Libocké mokřady najdete v Kynšperku nad Ohří nedaleko vlakového nádraží. Hladina jezírek a mokřadu souvisí s vodním režimem bývalého dolu Boží požehnání.

Naučná stezka Velký Košíř u Litomyšle Příroda

Naučná stezka Velký Košíř u Litomyšle

Naučná stezka Velký Košíř u Litomyšle je okruh vedoucí kolem stejnojmenného rybníku, jednoho z nejstarších ve východních Čechách. Délka naučné stezky je 2,2 km.

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích Příroda

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích

V místě bývalých brodivých lázních v Prachaticích vyrostla Naučná stezka ptačích budek, která přibližuje všem návštěvníkům, proč a jakým způsobem je vhodné aktivně podporovat hnízdění ptactva v současné krajině.

Přírodní rezervace Tisovské rybníky – ptačí rezervace Příroda

Přírodní rezervace Tisovské rybníky – ptačí rezervace

Vodní soustava Tisovské rybníky byla založena Pány ze Švamberka pravděpodobně ve 13. století. Patří k jedné z nejvýznamnější rybniční soustavě Plzeňského kraje.

Přírodní památky Ptačí ostrovy u Chrudimi Příroda

Přírodní památky Ptačí ostrovy u Chrudimi

Přírodní památka Ptačí ostrovy o rozloze 10,17 ha se nachází v severovýchodní části města Chrudim.

Ptačí kameny v Krkonoších Příroda

Ptačí kameny v Krkonoších

Ptačí kámen, kterému se také říká Ptačinec, je skalní útvar nacházející se u cesty mezi Brádlerovými boudami a Petrovými boudami nad Medvědím dolem u Špindlerova Mlýna.

Ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka v Hostivicích Příroda

Ptačí pozorovatelna na břehu Litovického rybníka v Hostivicích

Litovický rybník je součástí přírodní památky Hostivické rybníky. Nachází se ve Středočeském kraji, nedaleko západní hranice hlavního města Prahy. Hlavním důvodem ochrany této lokality je řada hnízdících i celoročně zde žijících ptáků.

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova Příroda

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova

Přírodní rezervace Rybníky u Vitmanova se skládá ze dvou velkých rybníků – Nového Vdovce, Ženicha a malého lesního rašeliniště. Unikát představuje jedinečná hráz okolo Ženicha, která ho obepíná v celé jeho délce a je nejdelší rybniční hrází u nás.

Rybník Bulhar v Unhošti Příroda

Rybník Bulhar v Unhošti

Rybník Bulhar v obci Unhošť má pohnutou historii – nejprve byl ve vzdálené minulosti vybudován, pak se jej obec rozhodla vysušit a po několika desetiletích pak došlo k jeho obnově. Dne 10. 7. 1950 zde utonul bulharský státní příslušník a od té doby je rybník v Unhošti znám pod názvem "Bulhar".

Další aktuality

Žebříky, schůdky, schody a lávky: cesty do nebe nebo do pekla?

I na upravených cestičkách našich národních parků, naučných stezkách a turistických trasách občas číhají místa, z nichž některým výletníkům běhá mráz po zádech. Jiní je naopak milují a vyhledávají: řeč je o vysokých žebřících, skalních schodištích a cestách jištěných řetězy.
12. červenec 2025 10:45
Příroda

Když je horko nebo prší, schovejte se do jeskyní

Návštěvy jeskyní zcela určitě patří mezi oblíbené cíle rodinných výletů, a to nejen v období velkých veder či dešťů. Přitahují nás sem fascinující podzemní komplexy plné krápníků, podzemních jezírek, řek a netopýrů. Objevte krásy českých a moravských jeskyní a vydejte se na dobrodružnou cestu hlubinami země.
11. červenec 2025 17:00
Příroda

7 věcí, které nevíte… o lužních lesích

Lužní lesy působí na první pohled jako obyčejné houštiny plné vrb a topolů. Ale ten, kdo do nich vkročí, pozná, že vstoupil do jiného světa. Do krajiny, kde se život řídí podle rytmu vody, kde kmeny stromů odrážejí světlo tůní a kde se zelená barva mění do tisíce odstínů. Lužní lesy jsou přírodní divadlo – někdy hlučné a živé, jindy tiché a tajemné. Vydejte se je objevovat s Kudy z nudy!
11. červenec 2025 13:19
Příroda

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Šumava a Krušné hory jsou na souvislé túry po hřebenech příliš dlouhé, Krkonoše zase krátké, Novohradské hory z velké části leží na území Rakouska a v přechodu Brd z jednoho konce na druhý brání posádkové cvičiště Jince. Proto jsme vybrali tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát: přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami i spoustou zajímavých míst.
8. červenec 2025 20:42
Příroda

Místa, kde se den mění v noc aneb kdo se bojí, nesmí do zoo

Víte, že kuskus není jenom jídlo? A že v zoologických zahradách existují úžasné pavilony, kde bývá celý den tma? Žijí v nich zvířata, která jsou aktivnější v noci a naopak ve dne spí. Abyste si je patřičně užili, tak jim v zoologických zahradách zkrátka převrátili režim.
8. červenec 2025 13:00
Příroda

Stromové kaple a katedrály: ticho, příroda a dotek nebe

Říká se, že příroda je ten nejkrásnější chrám. A zdá se, že doslova se to začíná naplňovat i v Česku. Stromové kaple, tedy drobné svatyně, altány nebo místa ticha a meditace ukryté pod korunami stromů, se totiž pomalu stávají novým fenoménem. A není divu: spojují spiritualitu, architekturu a hluboký vztah k přírodě. Vydejte se s Kudy z nudy podívat tam, kde už rostou nejen listy, ale i kaple!
8. červenec 2025 9:44
Příroda

10 tipů na výlety za ekologií aneb ve stínu i na výsluní

Chcete žit ekologicky a v souladu s přírodou? Baví vás všechno, co souvisí s péčí o životní prostředí a svět kolem nás, přírodu a zvířata? Pak se nechte pozvat tam, kde má ekologie zelenou – do domů přírody, ekocenter a zahrad, na ekologické farmy a na zajímavé výlety v Čechách a na Moravě.
8. červenec 2025 9:04
Příroda

Znáte domy přírody? Objevte interaktivní návštěvnická střediska v chráněných krajinných oblastech Česka

Lákají vás tajemství přírody? Moderní interaktivní expozice a návštěvnická střediska v Domech přírody poskytují nejen informace o dané lokalitě a přírodních hodnotách chráněných území v Česku, najdete tu také spoustu dalších tipů pro trávení volného času. Domy přírody nabízejí inspiraci, vědomosti, zážitky, naučné programy pro děti a dospělé i obchůdky s regionálními produkty.
8. červenec 2025 8:50
Příroda