ÚvodAktualityKam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!
Příroda

Kam v horkých dnech na výlet? Přeci do chladivých údolí a roklí!

Jak se zchladit ve vedru? Kam se vydat, když je v létě pořádné horko? Máme pro vás tip – co zkusit výlet do některého z příjemně chladivých údolí, hlubokých roklí a skalních strží! A pokud údolím navíc protéká říčka či potok, je možné se navíc i ochladit.
Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn Příroda

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Obří důl v Krkonoších Příroda

Obří důl v Krkonoších

Mohutné horské údolí mezi Pecí pod Sněžkou a úpatím Sněžky je jedno z nejkrásnějších krkonošských údolí s cennou flórou. Již v 16. století lákal Obří důl bylinkáře, kteří tu (zejména o svatojánské noci) sbírali "zázračné" bylinky.

Pivnická rokle u Zderaze Příroda

Pivnická rokle u Zderaze

Divoký kaňon vyhloubený v pískovcích a opukách. V rokli došlo v zimě 2024 k masivnímu sesuvu pískovcové stěny, cesta roklí je uzavřena.

Přírodní památka Údolí Černé Desné Příroda

Přírodní památka Údolí Černé Desné

Cesta údolím z Desné směrem k přehradě Souš patří v Jizerských horách k vyhledávaným výletním cílům. Černá Desná zde tvoří divoké údolí s peřejemi a vodopády.

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody Příroda

Teplické skalní město – zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Prachovské skály v Českém ráji Příroda

Prachovské skály v Českém ráji

Nejznámější částí Českého ráje jsou bezpochyby Prachovské skály, ráj pro horolezce. Toto skalní město leží 7 km severozápadně od města Jičín. Vybrat si můžete z několika prohlídkových tras.

Údolí Bílého Labe v Krkonoších Příroda

Údolí Bílého Labe v Krkonoších

Turistická cesta Údolím Bílého Labe byla zprovozněna již v roce 1891. Ze Špindlerova Mlýna se jedná o příjemnou a nenáročnou trasu, která je vhodná i pro rodiny s dětmi a vozíčkáře, kteří zde ocení hladký asfaltový povrch. Okolí je navíc plné přírodních krás a cestou vás čeká řada pěkných výhledů.

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody Příroda

Úzké schody na Tokáni u Jetřichovic – skalní průrva, Trpasličí rokle, Myší díry a Andělské schody

Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.

Lovětínská rokle v Železných horách Příroda

Lovětínská rokle v Železných horách

Lovětínské rokle patří do státem chráněného území jako součást chráněné krajinné oblasti Železné hory.

Přírodní rezervace Údolí Brtnice Příroda

Přírodní rezervace Údolí Brtnice

Kaňonovité údolí řeky Brtnice je tvořeno meandrující říčkou s přirozenými břehovými porosty a okolními loukami. Nad ně se vypínají stráně se skalními výchozy, rezervace je domovem vzácných teplomilných druhů bezobratlých živočichů.

Průrva Ploučnice Příroda

Průrva Ploučnice

Zajímavou technickou památkou je podzemní náhon bývalého hamru Průrva Ploučnice, kdysi zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra.

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře Příroda

Údolí řeky Doubravy u Chotěboře

Přírodní rezervace Údolí Doubravy je nejcennějším územím jižní části chráněné krajinné oblasti Železných hor. Úzký, strmý kaňon řeky Doubravy je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné.

Labský důl – divoké ledovcové údolí Příroda

Labský důl – divoké ledovcové údolí

Divoká a skalnatá rokle patří k nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším místům v Krkonoších. Tohle místo kdysi vyhloubil rozsáhlý ledovec a vtiskl mu charakteristický tvar podkovy.

Naučná stezka Údolí Moravské Sázavy Příroda

Naučná stezka Údolí Moravské Sázavy

Jednou z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit Lanškrounska je údolí Moravské Sázavy, jež se rozkládá na horním toku řeky mezi Výprachticemi a Albrechticemi v délce více než deseti kilometrů. Můžete zde prozkoumat středověkou štolu nebo zkusit narýžovat české granáty.

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí Příroda

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky Příroda

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Židova strouha – romantické údolí nedaleko Bechyně Příroda

Židova strouha – romantické údolí nedaleko Bechyně

Romantické kaňonovité údolí potoka s názvem Židova strouha patří k nejromantičtějším místům v Čechách. Při ústí do Lužnice lemují Židovu strouhu mohutné skalní masivy. V roce 1988 byl kaňon vyhlášen přírodní památkou.

Hruboskalské skalní město Příroda

Hruboskalské skalní město

Mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála nedaleko Turnova v Českém ráji se nachází oblast zvaná jako Hruboskalské skalní město. Pověstmi opředené skalní město nabízí nevšední zážitky pro horolezce i laiky na více než 400 věžích, jejichž nejvyšší dosahuje až do výše 50 metrů.

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla Příroda

Příhrazské skály s horolezeckou dominantou zvanou Kobyla

Na východ od vrchu Mužského se rozkládá pískovcové skalní město Příhrazské skály. Tato přírodní rezervace je tvořena stejně jako okolní skalní města pískovcovými skalami a úzkými roklemi se strmými svahy. Místo je oblíbené zejména horolezci.

Braniborská jeskyně u Starých Splavů Příroda

Braniborská jeskyně u Starých Splavů

Západně od Starých Splavů v lese plném romantických roklí je skryta Braniborská jeskyně. Jedná se o pískovcový převis dlouhý 44 m, hluboký 12 m a vysoký 6 m. K jeskyni vede nenáročná trasa v délce 8 km.

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks Příroda

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala u Doks

Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala je jednou z prvních rezervací v Česku, které byly zahrnuty do sítě biogenetických rezervací Rady Evropy. Nachází se severovýchodně od města Doksy.

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku Příroda

Skalní reliéfy – galerie u Kopicova statku

Ve skalách pod Kopicovým statkem, Jirošovou rychtou, vytvořil tehdejší majitel a lidový umělec Vojtěch Kopic galerii skalních reliéfů především z české historie.

Justynčina stezka u Slatiny nad Úpou Příroda

Justynčina stezka u Slatiny nad Úpou

Naučná stezka návštěvníky provází cestami, kudy chodila židovská dívka Justynka, která se na Boušínské faře potají připravovala na křesťanský život. Její příběh zaznamenal Alois Jirásek ve své románové kronice U nás.

Chittussiho údolí u Ronova nad Doubravou Příroda

Chittussiho údolí u Ronova nad Doubravou

Chittussiho údolí se nachází mezi Mladoticemi a Ronovem nad Doubravou pod jihozápadními svahy Železných hor.

Průsečná skála u Mšena Příroda

Průsečná skála u Mšena

Průsečná skála byla vytesána v době 30 ti leté války, aby se lépe vojáci dostali vozem k tábořišti.

Skalní rozsedlina Myší díra v Českém ráji Příroda

Skalní rozsedlina Myší díra v Českém ráji

Myší díra je velmi úzká skalní rozsedlina vedoucí od parkoviště u zámku Hrubá Skála do Zámecké rokle.

Myší díra – skalní soutěska u Bílovic nad Svitavou Příroda

Myší díra – skalní soutěska u Bílovic nad Svitavou

Soutěska se nachází v závěru hlubokého údolí Útěchovského potoka, jednoho z pravostranných přítoků řeky Svitavy mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou.

Národní přírodní rezervace Větrušické rokle Příroda

Národní přírodní rezervace Větrušické rokle

Národní přírodní rezervace se nachází se v katastru Praha – východ a těsně navazuje na obec Větrušice. Rozsáhlý komplex strmých skal, skalních hřbítků a roklí i zalesněných svahů hostí pestrá společenstva suchých trávníků a skalních stepí.

Naučná stezka Údolím Javorné Příroda

Naučná stezka Údolím Javorné

Naučná stezka vede údolím Javorná po modré turistické značce z místa zvaného „Prameny Javorné“ a končí u tzv. „Waňkova kříže“ nad Ondřejovicemi. Má 7 zastavení a její délka je 4,2 km.

Hedvičino údolí v Železných horách Příroda

Hedvičino údolí v Železných horách

Hluboká rokle se Zlatým potokem zařezává do Kaňkových hor. Začíná na okraji Třemošnice v Hedvikově.

Přírodní památka Bohnické údolí Příroda

Přírodní památka Bohnické údolí

Území bylo v minulosti využíváno jako pastviny a později jako vinice jejíž pozůstatky jsou doposud zřetelné. Na území vystupují na povrch skalky tvořené břidlicemi předprvohorního stáří.Důvodem ochrany jsou jižně orientované skalnaté svahy nad Bohnickým potokem se skalními společenstvy.

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova Příroda

Přírodní park Údolí Křetínky u Svojanova

Romantická krajina s mozaikovitým střídáním polí, luk, lesů a lidských sídel nabízející nepříliš kvapný způsob života bez přílišného vlivu lidské civilizace se nachází na severovýchodním okraji Českomoravské vrchoviny.

Přírodní památka Housle v Lysolajích Příroda

Přírodní památka Housle v Lysolajích

Úzká, slepá, až 10 m hluboká skalnatá rokle Housle na západním okraji Lysolaj vznikla erozivním působením vody a částečně byla rozšířena bývalým lomem. Je významným geomorfologickým fenoménem. Roklí prochází naučná stezka.

Draháňské údolí v Praze Příroda

Draháňské údolí v Praze

Draháňské údolí se nachází na pravém břehu Vltavy, při soutoku řeky s Drahanským potokem. Údolí, kterým vede žlutá značka, spojuje vltavský břeh s Dolními Chabry a nabízí zajímavý výlet méně známým koutem Prahy.

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách Příroda

Suchodolská Niagára v Broumovských stěnách

Tzv. Suchodolská Niagára je nejznámějším a nejsnáze přístupným vodopádem v Broumovských stěnách. Skládá se ze dvou stupňů – spodní měří 2 m, horní přes 3,5 m. Vodopád se nachází na dolním konci Hájkovy rokle.

Přírodní park Údolí Bystřice Příroda

Přírodní park Údolí Bystřice

Přírodní park se nachází v širším okolí řeky Bystřice, která se hluboko zařezala do plošiny Domašovské vrchoviny. Řeka vytvořila hluboké skalnaté údolí s řadou kaňonů, skalních ostrohů, sutí a kamenných moří. V pramenné oblasti se zachovaly zbytky rašelinných luk.

Jelení příkop pod Pražským hradem Příroda

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Kokořínský důl Příroda

Kokořínský důl

Kokořínský důl je jedním z nejkrásnějších údolí v ČR, ústí do něj množství roklí s různorodými pískovcovými útvary. Údolí je přibližně 14 km dlouhé, začíná u železniční zastávky Lhotka u Mělníka a končí u křižovatky zvané Ráj.

Údolí Reservy v Brdech Příroda

Údolí Reservy v Brdech

Údolí Reservy svírají vlevo hlavní vrcholy Koruna (832 m), vpravo vrcholy Jordán (826 m) a Hlava (788 m). Jedná se o velmi pěkné a poměrně odlehlé místo centrálních Brd.

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky Příroda

Přírodní rezervace Krkanka a Strádovské peklo v údolí Chrudimky

V úseku mezi Křižanovickou a Práčovskou přehradou vytvořila řeka Chrudimka v žulových horninách nasavrckého masivu hluboké údolí, které bylo pro svoji jedinečnost postupně začleněno do dvou vyhlášených přírodních rezervací – PR Krkanka a PR Strádovské peklo.

Naučná stezka Údolí Vošmendy Příroda

Naučná stezka Údolí Vošmendy

Přírodní rezervace Údolí Vošmendy se nachází v krasovém území s jeskyněmi, ponory, vývěry podzemních vod a s krasovými propady. Malebnou krajinou meandruje tok potoka Vošmendy, ke kterému přiléhají hodnotná luční a lesní společenstva s řadou chráněných rostlin a živočichů.

Trenckova rokle v údolí řeky Bobrůvky u Drahonína Příroda

Trenckova rokle v údolí řeky Bobrůvky u Drahonína

Údolí Loučky a Bobrůvky se táhne mezi vesnicemi Strážek, Střížeš a Skryje (cca 10 km severozápadně od Tišnova). Přibližně v polovině tohoto údolí se nachází Trenckova rokle.

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo Památky

Modlivý důl u Svojkova – tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině Příroda

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině

Rakovecké údolí patří k nejkrásnějším údolím Drahanské vrchoviny. Táhne se od obce Račice-Pístovice až k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic. Louky se zde střídají s lesy a pasekami a v části údolí byla instalována naučná stezka. Brzy z jara se zde objevují obrovské trsy bledulí.

Přírodní rezervace Břežanské údolí Příroda

Přírodní rezervace Břežanské údolí

Přírodní rezervaci na jižním okraji Prahy tvoří zalesněné údolí Břežanského potoka, které se táhe od Dolních Břežan ke Zbraslavi v délce asi 5 kilometrů. Celým údolím prochází silnice a turistická stezka. Dříve zde fungoval zookoutek, který je od roku 2020 uzavřen.

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou Příroda

Modrý Důl v Krkonoších – horská osada pod Studniční horou

Horská osada Modrý důl, jedno z nejvýše položených osídlených míst v Čechách, leží na svazích stejnojmenného ledovcového údolí v centrální části Krkonoš. Severní strana údolí je vymezena strmými, částečně lavinovými svahy Studniční hory, třetího nejvyššího vrcholu Čech.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj Příroda

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Terčino údolí u Nových Hradů Příroda

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné Příroda

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Údolí meandrujícího toku Rokytné vyniká zachovalým krajinným rázem. Ten tvoří zákruty řeky se starými břehovými porosty a četnými skalisky. V jejich okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy.

Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory Příroda

Údolí říčky Vrchlice u Kutné Hory

Údolí Vrchlice je krásným místem pro výlet v kteroukoli roční dobu. Toto místo si zamiloval dokonce spisovatel Emil Frida, který vešel do dějin literatury jako Jaroslav Vrchlický. Údolím vede naučná stezka, která seznamuje se starými doly a mlýny. Na konci údolí objevíte také malebné vodopády.

Turistická trasa z Broumova na Hvězdu a Ostaš Letní sporty

Turistická trasa z Broumova na Hvězdu a Ostaš

Středně náročná turistická trasa měří necelých 12 km. Zdejší krajina je pozoruhodná, krásná, tajemná, jedinečná a rozhodně má návštěvníkům co nabídnout. Vydejte se na výlet nádhernou přírodu s romantickými skalami a dech beroucími výhledy do kraje.

Turistická stezka Čertova rokle v Máchově kraji Příroda

Turistická stezka Čertova rokle v Máchově kraji

Cestu za krásou přírody, relaxací a tajemnem nabízí turistická stezka Čertova rokle vedoucí podél Dolského potoka. Stezka se nachází v osadě Dřevčice spadající pod město Dubá, nedaleko Holanských rybníků a Máchova jezera v okrese Česká Lípa, v Libereckém kraji.

Průčelská rokle a Výří vodopád – místa, která inspirovala Karla Maye Příroda

Průčelská rokle a Výří vodopád – místa, která inspirovala Karla Maye

Malebná Průčelská rokle na pravém břehu Labe nedaleko Ústí nad Labem leží mezi obcí Brná a Němčí. V údolí, které vzniklo erozivním působením Průčelského potoka, najdete zde dva vodopády – Průčelský a Výří.

Naučná stezka údolím Radbuzy Příroda

Naučná stezka údolím Radbuzy

Trasa údolím řeky Radbuzy je dlouhá přibližně 12,5 km a její projití trvá cca 4 hodiny. Vede od soutoku se Mží ve Štruncových sadech, přes Wilsonův most, papírenskou lávku, Doudlevce, soutok s Úhlavou, Tyršův most, České údolí, lávku k Valše až do Lhoty, kde u lávky Járy Cimrmana končí.

Bertino údolí v Ústí nad Labem Příroda

Bertino údolí v Ústí nad Labem

Bertino údolí je romantické a přírodovědně zajímavé území téměř v centru města Ústí nad Labem, kterým protéká Stříbrnický potok. Bertino údolí bylo kdysi součástí samostatné obce Stříbrníky. Svůj název získala obec díky tomu, že se zde ve středověku kutalo stříbro.

Kovářova rokle v Broumovských stěnách Příroda

Kovářova rokle v Broumovských stěnách

Kovářova rokle je jedním z nejhlubších a nejhezčích kaňonů Broumovských stěn. Roklí vede stezka kolmo k hlavnímu hřebenu Broumovských stěn, kde se napojuje na frekventovanou hřebenovku.

Věžické údolí s rybníkem Věžák Příroda

Věžické údolí s rybníkem Věžák

Věžické údolí patří k nejmalebnějším místům Českého ráje. V jeho středu leží Věžický rybník zvaný Věžák známý z oblíbeného filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Naučná stezka Hády a údolí Říčky v Brně Příroda

Naučná stezka Hády a údolí Říčky v Brně

Naučná stezka zahrnuje celkem 18 informačních panelů s texty, fotografiemi a barevnými ilustracemi, které seznamují s přírodou, historií a geologickými zajímavostmi severovýchodního okraje Brna a jižní části Moravského krasu.

Rozsedlina Studený průchod Příroda

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy Příroda

Modřanská rokle – oblíbené místo Pražanů z pravého břehu Vltavy

Přírodní památka Modřanská rokle, kterou prochází také naučná stezka, bývala už v 19. století oblíbeným výletním místem Pražanů. Vznikla během čtvrtohor při zahlubování vltavského údolí a jejích přítoků.

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí Příroda

Čertova rokle u Brandýsa nad Orlicí

Čertova rokle se nachází poblíž přírodního bludiště, na zelené značce vedoucí z Brandýsa nad Orlicí do Oucmanic. Místem také prochází naučná stezka Oucmanice. Rokle je oblíbeným výletním místem, nejromantičtějším bodem trasy je pověstmi opředená čertova lávka.

Rokle Kočičina u Kokořína Příroda

Rokle Kočičina u Kokořína

Údolí v CHKO Kokořínsko, které se nachází 3 km jihozápadně od Mšena, je lemováno velkým množstvím skalních výchozů a stěn.

Rokle Apatyka na Kokořínsku Příroda

Rokle Apatyka na Kokořínsku

Rokle u Kokořínského údolí je pojmenována podle léčivých bylin, které se zde hojně sbíraly. Výskyt druhů rostlin typických spíše pro horské či podhorské oblasti je zapříčiněný velkou teplotní inverzi v rokli.

Pekelský vodopád v Ústí nad Labem Příroda

Pekelský vodopád v Ústí nad Labem

Ústí nad Labem je známé jako město vodopádů a vyhlídek. Jedním z krásných míst je také Pekelský potok se sedm metrů vysokým vodopádem.

Budovský vodopád ve Vlčí rokli u Ústí nad Labem Příroda

Budovský vodopád ve Vlčí rokli u Ústí nad Labem

Budovský vodopád se nachází v horní části úzké Vlčí rokle mezi Budovem a Svádovem nedaleko Ústí nad Labem. Je to jeden z mála našich vodopádů s převisem. Nejkrásnější pohled na vodopád je v jarních měsících, kdy tudy protéká více vody a v zimním období, kdy se zde tvoří ledový sloup.

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách Příroda

Vodopády Štolpichu v Jizerských horách

Štolpichy patří mezi nejkrásnější a nejromantičtější místa Jizerských hor. Velký Štolpich vytváří v horní části soutěsky několikastupňový vodopád cca 30m vysoký. V dalším úseku můžete objevit také menší vodopádky a kaskády.

Údolí potoka Zlatnice – areál středověkého zlatého dolu Marie Matky Boží Příroda

Údolí potoka Zlatnice – areál středověkého zlatého dolu Marie Matky Boží

Malebné údolí, které se připomíná ve 13. století dobýváním zlata i stříbra najdete nedaleko vsi Borovnice, asi 5 km východně od Nové Paky v obci Stupná. V Údolí potoka se nachází kaplička a křížová cesta se 14 zastaveními.

Přírodní památka Vlčí rokle u Kamenného Přívozu Příroda

Přírodní památka Vlčí rokle u Kamenného Přívozu

Vlčí rokle v Posázaví, nad městečkem Kamenný Přívoz, ukrývá zajímavý přírodní klenot – obloukovitou rokli, kterou vyplňuje kamenné moře z až několik metrů velkých žulových balvanů. Místo navíc ozvláštňují až 200 let staré bučiny.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda