ÚvodAktualityKde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů
Kultura

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Poslechněte si audio verzi článku
Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?

Státní opera a značka Fellner & Helmer

Velkolepá budouva Státní operyPraze byla znovu otevřena po dlouhé rekonstrukci, a to symbolicky 5. ledna 2020, přesně 132 let od svého prvního otevření v roce 1888. Nádherných sálů, kde se konají divadelní vystoupení, koncerty a nejrůznější kulturní a společenské akce. Novorenesanční budovu dnešní Státní opery nechala na sklonku 80. let 19. století vystavět pražská německá obec. Projekt svěřila těm nejpovolanějším: ateliéru vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, kteří se na koncertní a divadelní budovy specializovali. Rekonstrukce vrátila divadlu jeho historickou podobu plnou zlatých prvků, ozdobných řezeb i luxusních textilních tape v lehce dekadentním stylu přelomu 19. a 20. století a posledních desetiletí habsburské monarchie.

Původní vzhled kopírují i nová sedadla, potažená rudým sametem. Skutečným klenotem neorokokových interiérů ovšem jsou vedle masivního zlatého lustru malované stropy od Eduarda Veitha, tehdy módního malíře, s jehož díly se setkáte také ve Vídni nebo v jeho rodišti, Novém Jičíně. Dokonalá nástěnná malba, kde se postavy a ornamenty prolínají se štukovou výzdobou, pokrývá celou plochu stropu i lunet nad orchestřištěm. Navíc se dokonale doplňuje s oponou: ta je vytvořena nově podle původního návrhu z roku 1888.
 

Národní divadlo a přehlídka múz

Národní divadloBudova Národního divadla na nábřeží Vltavy byla postavena z celonárodních sbírek, jak ostatně dodnes hlásá nápis „Národ sobě“ nad jevištěm. Zároveň šlo o jedno z prvních divadel v Praze, kde se nehrálo německy, ale česky. Velkolepá památka se pyšní impozantním interiérem s díly významných umělců 19. století, a to od obrazů a nástěnných maleb přes bronzové busty a sochy až po lunetové obrazy a alegorie. Jak každý Čech dobře ví, Národní divadlo se otvíralo dvakrát: poprvé roku 1881, po požáru podruhé roku 1883.

národní divadloOheň například zničil původní oponu od Františka Ženíška; na její kopii neměl malíř čas, a tak se díla ujal Vojtěch Hynais. Ženíškovo umění si prohlédnete na stropě, který zdobí osm alegorických múz, Tanec, Mimika, Lyrika, Epika, Hudba, Malířství, Sochařství a Architektura. Kuriozita? Nejde o nástropní malby, ale o oleje na plátně, které byly na strop umístěny až po svém dokončení. Požár zničil také původní lustr: nový byl však jeho přesnou kopií a podle návrhu Josefa Zítka jej z litého bronzu vyrobili v Mohuči. Váží bezmála dvě tuny, na výšku měří tři metry, má osm prstenců s 208 žárovkami a 16 halogeny, které osvětlují Ženíškova plátna.

V Národním divadle se hrají klasická činoherní představení jako je např. Maryša, Kráska a zvíře, Král Oidipús, Sen čarovné noci, Pýcha a předsudek či Kytice. Uvidíte zde i známé opery Rusalka, Lazebník Sevillský, Jakobín, Turandot, Příběhy lišky Bystroušky, Káťa Kabanová a Carmen, z baletních představení se v Národním divadle hraje například Louskáček.
 

Stavovské divadlo, Don Giovanni a státní hymna

Stavovské divadloV téměř původním stavu se dochovalo Stavovské divadlo, klasicistní budova z roku 1783, kombinující na fasádách i v interiérech typické světle zelené a smetanové tóny. Se svolením císaře Josefa II. je postavil osvícenský aristokrat hrabě František Antonín Nostic-Rieneck na vlastním pozemku – a jako by k nám přes staletí promlouvala dnešní doba, už tehdy novostavba vyvolala vášnivé debaty a protesty majitelů okolních domů, Karlovy univerzity i magistrátu, který vlastnil divadlo v blízkých Kotcích a obával se konkurence.

Základní kámen byl položen 7. června 1781, slavnostní otevření provázela v dubnu 1783 Lessingova hra Emilia Galotti a v lednu 1785 se tu konalo první české představení. Stavovské divadlo ale proslavil především Wolfgang Amadeus Mozart: právě tady v lednu 1787 dirigoval svou Figarovu svatbu a na podzim téhož roku se ve Stavovském divadle konala světová premiéra opery Don Giovanni, kterou Mozart věnoval Pražanům. Důležité je rovněž datum 21. prosince 1834: tehdy měla premiéru Tylova Fidlovačka, při níž poprvé zazněla Škroupova píseň Kde domov můj, později státní hymna.

stavovské divadloV repertoáru Stavovského divadla nejdete činohry, opery i oblíbené mozartovské operní inscenace – nakonec autentičtější místo pro ně nikde jinde na světě nenajdete.
 
Hrají se zde známé Mozartovské opery Così fan tutte, Kouzelná flétna, Don Giovanni, nebo Figarova svatba. Každoročně se v divadle slaví Mozartovy narozeniny, ty připadají na 27. ledna.
 

Rudolfinum a hudební festival Pražské jaro

rudolfinumPouhé dva roky po Národním divadle bylo slavnostně otevřené Rudolfinum, známá pražská koncertní síň a sídlo České filharmonie, která zde vystoupila poprvé roku 1896 pod taktovkou Antonína Dvořáka. Novorenesanční budova postavená podle projektu předních českých architektů druhé poloviny 19. století byla pojmenovaná na počest korunního prince Rudolfa, který se osobně účastnil slavnostního otevření. Ze čtyř koncertních sálů je největší Dvořákova síň se skvělou akustikou, navíc jsou tu jedny z nejlepších píšťalových varhan ve střední Evropě. Její stěny měly zdobit malby na téma historie umění, ale protože čeští malíři se tehdy výtvarné soutěže nezúčastnili, plochy zůstaly dodnes prázdné. Kromě řady koncertů se v Rudolfinu každý rok koná hudební festival Pražské jaro, k návštěvě zve též Galerie Rudolfinum s výstavami současného umění a Café Rudolfinum.
 

Obecní dům a Smetanova síň

obecní důmNa místě bývalého královského sídla na dnešním náměstí Republiky v těsném sousedství Prašné brány vyrostla v letech 1905 až 1912 skvostná secesní budova Obecního domu. Na jeho výzdobě se podíleli přední umělci své doby, dnes tu najdete znamenitou francouzskou restauraci, kavárnu i Smetanovu síň. Zdobí ji nástropní figurální malby Františka Ženíška, štuky Karla Nováka a sousoší Slovanské tance a Vyšehrad od Ladislava Šalouna, do balkonů jsou zasazeny portrétní medailony skladatelů a motivy Hudby, Tance, Poezie a Dramatu. Původní jsou i zrcadla, secesní textilie, barevné vitráže a prosklená kupole ve stropě, novější jsou křesla vyrobená při poslední rekonstrukci v Itálii jako volné repliky starších sedadel. Kromě koncertů se tu konají také plesy, například 17. února 2024 to bude desátý ročník Česko-Slovenského plesu.
 

Další operní a koncertní sály

  • Stavby architektů Fellnera a Helmera jsou i po více než sto letech důstojnými dominantami našich měst. Za vidění tak například stojí interiér Mahenova divadlaBrně, kde mělo světové premiéry šest oper Leoše Janáčka nebo balet Romeo a Julie Sergeje Prokofjeva. Také tady žijí múzy: strop hlediště zdobí alegorie tragédie, tance, lyriky, komedie, zpěvu a hudby od Julia Schmidta a Olgy Fialkové.
  • Stejní architekti jsou podepsaní jako autoři Divadla F. X. ŠaldyLiberci. Pozoruhodná je především opona, jejímž autorem je rakouský umělec Gustav Klimt. Šlo o jednu z jeho prvních zakázek v době, kdy ještě studoval na vídeňské umělecké průmyslové škole a budoucnost slavného představitele vídeňské secese jej teprve čekala.
  • divadlo karlovy varyTaké další budovu Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, Městské divadloKarlových Varech, zdobí malby Gustava Klimta, jeho spolužáka Franze Matsche a mladšího bratra Ernesta. Ručně malovanou oponu s motivem oslavy básnického umění doplňují malby nad proscéniem a na stropní klenbě. Veškerá svítidla, lustr i kouzelné rokokové lampy na schodišti navrhli samotní architekti Fellner a Helmer. Nedaleko si prohlédnete ještě jeden zajímavý interiér: Slavnostní sál v Grandhotelu Pupp s nádherným neobarokním interiérem, který vznikl v letech 1905 až 1907.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Cesty za uměním: divadla, kolonády a další stavby ateliéru Fellner & Helmer

Cesty za uměním: divadla, kolonády a další stavby ateliéru Fellner & Helmer

Více než čtyřicet let spolupráce a 225 staveb, spolehlivost a kvalita: to je stručná vizitka vídeňského ateliéru Fellner & Helmer. Jejich stavby najdete po celé Evropě, zejména pak v zemích bývalého Rakouska-Uherska. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde slavní architekti působili v českých zemích!

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Hudební festival Znojmo 2025

10. 7.27. 7.
Hudební festival Znojmo 2025

Další ročník Hudebního festivalu Znojmo, který má na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí, se koná 10. – 27. července 2025. Uskuteční se na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů.

Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce skutečně výjimečný program.

Smetanova Litomyšl 2025

14. 6.6. 7.
Smetanova Litomyšl 2025

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2025 již 67. ročník. Litomyšl ožije hudbou 14. června až 6. července 2025.

Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Grandhotel Pupp – Karlovy Vary a příběh ambiciózního cukráře

Jan Jiří Popp sice nebyl ministrem zahraničí jako Pál Antal Esterházy, po němž byl pojmenován známý dort s bílou polevou, ale patří k nejslavnějším českým cukrářům. Vymyslel podobně originální recept jako jeho rakouský kolega Franz Sacher, a jeho dort Pupp můžete ochutnat v kavárně karlovarského grandhotelu, který dnes nese jeho jméno. Seznamte se: Johann Georg Pupp.

Moravské divadlo Olomouc Kultura

Moravské divadlo Olomouc

Moravské divadlo Olomouc je stálou českou divadelní scénou již od roku 1920, kdy v budově na dnešním Horním náměstí navázalo na devadesát let starou historii Königliches städtisches Theater.

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory Kultura

Národní divadlo moravskoslezské – jediné moravské divadlo se čtyřmi soubory

Národní divadlo moravskoslezské se sídlem v Ostravě je největším a nejstarším profesionálním divadlem v Moravskoslezském kraji a zároveň největší kulturní institucí zřizovanou statutárním městem Ostrava. Založeno bylo v roce 1919.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové Kultura

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zámek je zároveň i místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna Kultura

Národní divadlo v Brně – hlavní divadelní scéna Brna

Národní divadlo v Brně tvoří soubory Janáčkovy opery, Mahenovy činohry a baletu. Divadlo zahájilo svou činnost v roce 1884 a tvoří ji tři budovy – Mahenovo divadlo, Janáčkovo divadlo a Divadlo Reduta. Divadla nabízí kromě představení možnost pronájmu prostor foyeru a prvních pater.

Prohlídka Karlovarského městského divadla Kultura

Prohlídka Karlovarského městského divadla

Pro skupiny minimálně 25 osob je možné objednat si v pobočkách infocentra Karlovy Vary prohlídku Karlovarského městského divadla. Budova byla postavena podle projektu vídeňského ateliéru F. Fellnera a H. Helmera. Výzdoba interiérů a malby byly svěřeny bratřím Gustavu a Ernestu Klimtovým.

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně Kultura

Janáčkovo divadlo – operní a baletní scéna Národního divadla v Brně

​Monumentální budova Janáčkova divadla v Brně, zčásti obklopená městským parkem, určená především pro velká operní a baletní představení klasického i moderního repertoáru, byla slavnostně otevřena 2. října 1965.

Městská divadla Karlovy Vary Kultura

Městská divadla Karlovy Vary

Karlovarské divadlo vzniklo na Divadelním náměstí v letech 1884–1886. Autory projektu této velkolepé novobarokní stavby byli vídenští architekti Fellner a Helmer.

Operní divadlo Jihlava Kultura

Operní divadlo Jihlava

V červenci roku 2017, byl založen spolek Operní divadlo Jihlava, který má za cíl provozovat operní scénu v Jihlavě. Scéna by měla zahájit svoji činnosti v roce 2019.

Městské divadlo v Mladé Boleslavi Kultura

Městské divadlo v Mladé Boleslavi

Secesní budova divadla v Mladé Boleslavi byla postavena v letech 1906 – 1909. Divadelní činnost v tomto městě má však své počátky již ve 40. letech 19. století.

Divadlo Na Rejdišti – divadlo Pražské konzervatoře Kultura

Divadlo Na Rejdišti – divadlo Pražské konzervatoře

Divadlo Pražské konzervatoře slouží jako inscenační prostor pro studenty pátých a šestých ročníků. Tvůrčí výsledky studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak jsou určeny širokému publiku ve večerních představeních.

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné v Litni Kultura

Muzeum Svatopluka Čecha a Jarmily Novotné v Litni

Muzeum se nachází v nově vybudovaných prostorách památné fary u kostela sv. Petra a Pavla, kde jsou umístěny stálé expozice Jarmily Novotné a Svatopluka Čecha.

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna Kultura

Státní opera Praha – přední pražská operní scéna

Státní opera Praha, divadlo s operním a baletním souborem, patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Hlavní událostí operní sezony 2020 bylo znovuotevření Státní opery po její několikaleté generální rekonstrukci.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Kultura

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

#světovéČesko a Státní opera v Praze: jedno z divadel značky Fellner & Hellmer

Vídeňský ateliér architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera patřil k nejznámějším v Rakousko-Uhersku. Specializoval se na koncertní sály a divadla, z nichž mnohá dodnes stojí, a to po celé Evropě od švýcarského Curychu až po ukrajinskou Oděsu. Do rodiny divadel značky Fellner a Helmer patří i Státní opera v Praze.

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky Kultura

Jihočeské divadlo – historická budova i moderní interaktivní prohlídky

Empírová budova původně z počátku 19. století ležící u řeky Malše vedle Zlatého mostu. V jeho průčelí je busta Josefa Kajetána Tyla, který zde naposledy vystoupil na jevišti.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni Kultura

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Zámecké návrší Litomyšl Památky

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Další aktuality

Tipy na Velikonoce pro nejmenší turisty a výletníky

Trávíte Velikonoce doma s menšími dětmi a chtěli byste jim vymyslet zajímavý program? Pokud nevíte, jak je během svátků zabavit, určitě vám pomohou naše tipy, které jsou určené především nejmenším turistům a výletníkům.
4. duben 2025 15:35
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Grill fest na Smíchovské náplavce, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha