ÚvodAktualityVodárny, čistírny i vodárenské věže: Kde se podíváte vodníkům pod pokličku?
Zdroj foto: Pražské vodovody a kanalizace
Památky

Vodárny, čistírny i vodárenské věže: Kde se podíváte vodníkům pod pokličku?

Patříte k fandům technických památek a baví vás zkoumat, jak fungují? Pak pro vás máme tip na zajímavé prohlídky, tentokrát vynálezů spojených s vodárenstvím. Pozveme vás do úpraven vody, do chodeb bývalé čističky nebo vodojemů a nebudou chybět ani tipy na vodárenské věže, ze kterých se dnes rozhlédnete do široka, daleka.

Vzácná návštěva vodárny v Podolí

Zdroj foto: Pražské vodovody a kanalizaceV roce 1929 byla do pro vozu uvedena vodárna v Podolí, postavená podle architekta a později také rektora ČVUT Antonína Engela. Vodárna historizujícího vzhledu si mezi Pražany vysloužila přezdívku "chrám vody". Podolská vodárna stojí v městské zeleni dvou parků a přece v těsné blízkosti Podolského nábřeží a městské zástavby v Podolské ulici. Mohutný novorenesanční vodárenský komplex tvoří působivou dominantu širokého okolí, nepřehlédnutelnou a zároveň do okolní zástavby pěkně zapadající. Budova byla vybavena mnoha technickými zařízeními a na svou dobu se jednalo o velmi mohutnou a rozsáhlou stavbu. Výkon nové vodárny byl 35–40 tisíc kubických metrů za den. S narůstající spotřebou vody, byla vodárna stále technologicky dostavována a rekonstruována. Výrazná modernizace proběhla mezi lety 2019 až 2021 a dnes dodává do pražské vodovodní sítě zhruba 400 litrů vody za sekundu, stále také probíhá modernizace provozu.

Podolská vodárnaV části budovy sídlí velmi zajímavé Muzeum pražského vodárenství. Není však otevřeno každý den, na prohlídku se dostanete ve čtvrtek odpoledne a druhou sobotu v měsíci. Vstupenku je třeba objednat a uhradit předem. Předprodej se uzavírá 7 dnů před termínem. Během prohlídky si prohlédnete muzeum a přes skleněnou stěnu nahlédnete do Engelova chrámu. Dále vás čeká komentovaná procházka kolem areálu úpravny vody, která se věnuje architektonickému vývoji celého komplexu. Samotná expozice mapuje historický vývoj pražského vodárenství od prvních soukromých vodovodů z 12. století, přes vltavské vodárny renesančního období a vodárenské stavby konce 19. století, až po současnost. Prohlídka není bezbariérová, a protože při ní vystoupáte osm pater až na ochoz budovy, vyžaduje určitou tělesnou zdatnost.


Čistárna odpadních vod v Bubenči v podzemí i na komínu

Stará čistírna odpadních vod v BubenčiDalším místem, kde v Praze můžete proniknout do tajů techniky a vodohospodářství, je Stará čistírna odpadních vod v Bubenči. Vznikla na samém začátku 20. století a je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901–1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley. Podle jeho projektu se ke stavbě používaly speciální dvakrát pálené cihly, takzvané zvonivky. Kromě toho, že nepropouští vodu vydávají při poklepání charakteristický zvonivý zvuk. Původnímu účelu čistírna sloužila až do roku 1967, kdy bylo uvedeno do provozu moderní zařízení na Císařském ostrově. Do útrob staré čističky se můžete podívat každý víkend při prohlídkách s průvodcem, který vám ukáže dochované prostory s pozůstatky původních technologických zařízení. Kromě prohlídek je možné si objednat jištěné výstupy na komín se slaněním do podzemí čistírny.
 

Monumentální vodojemy v Brně

vodojemy brnoZážitek jako z jiného světa dávno zaniklých civilizací nebo scény z počítačových her. Tak působí na návštěvníky brněnské vodojemy, unikátní technická památka uvnitř Žlutého kopce v Brně, na kterou se málem zapomnělo a jen o vlásek unikla demolici. Dva cihlové a jeden betonový vodojem  z let 1874, 1894 a 1917 sloužily svému účelu až do roku 1997 a v roce 2019 se je podařilo dostat pod památkovou ochranu a postupně zpřístupnit veřejnosti. Kompletní trojice vodojemů byla citlivě zpřístupněna v březnu 2024 a veřejnost si je může prohlédnout v téměř původním stavu. První cihlový vodojem vznikl v roce 1874 podle projektu londýnského stavitele Thomase Docwryho. Má čtvercový půdorys 45×45 metrů a výšku 6 a půl metru. Na neustále rostoucí spotřebu obyvatel města reagovala v roce 1894 výstavba druhé cihlové nádrže podle projektu brněnského inženýra Emila Procházky. Vodojem má již o poznání jednodušší konstrukci s betonovým dnem, ze kterého vyrůstá les sedmdesáti pilířů půlkruhově zaklenutých arkád podpírajících soustavu valených kleneb. Třetí a nejmladší vodojem byl dokončen v roce 1917. Tvoří ho dvě vzájemně přiléhající nádrže z monolitického betonu, podpírané soustavou 87 betonových pilířů. Vstupenku si zakupte přes internet, vodojemy jsou otevřeny denně.

chrám kameneVěřili byste, že i uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie? Lapidárium nazvané Chrám kamene se nachází ve dvou obřích nádrží špilberských vodojemů z let 1870 a 1900, které sloužily jako zásobárna vody pro město Brno přibližně do 20. let 20. století. Po desítkách let chátrání se vodojemy v letech 2017 až 2019 dočkaly rekonstrukce. V mimořádně působivém prostoru obou nádrží se vám představí cenná sbírka kamenických a kamenosochařských artefaktů – tedy starobylých soch, pomníků, náhrobků ze zrušených brněnských hřbitovů a kamenných ozdob ze zaniklých brněnských staveb.
 

Za vodou do Ostravy

Expozice Historie ostravského vodárenstvíOstravské vodárny a kanalizace vás zvou na prohlídku expozice Historie ostravského vodárenství, která letos vznikla v budově bývalé odkyselovací stanice zvané Babylon v areálu úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi. Architektonicky zajímavá věž z roku 1935 svému účelu sloužila jen krátce a nyní se proměnila v malé muzeum, které vás provede zásobováním města pitnou vodou od jeho počátků až po současnost. Prohlídku je třeba rezervovat předem přes portál ovak.cz a nutné jsou pevné uzavřené boty. Počítejte s tím, že vstup není povolen dětem, kterým ještě nebylo sedm let, a prohlídka není vhodná ani pro osoby s pohybovým omezením či trpící závratí.
 

Kam se ještě vypravit za vodou?

  • rozhledna KolínBývalý vodojem v Kolíně nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabízí tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.
  • Od května do říjny si lze prohlédnout vodojem Kostelíček na Strážné hoře Třebíči, který zásoboval město pitnou vodou od 40. až do 70. let minulého století. Kromě atraktivní vyhlídky na město se tu krátce seznámíte s historií i současností třebíčského vodárenství.
  • V areálu Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem můžete vyšplhat na další neobvyklou vodárenskou věž; jedná se o původní reservoár vodárenské věže uvnitř věže podepřený čtyřmi nosnými sloupy..
  • Vodárenská věž České BudějoviceČeských Budějovicích láká k návštěvě vodárenská věž z roku 1724. Součástí prohlídky jsou dvě video-expozice o historii místního vodárenství, pod věží si můžete projít krátkou naučnou stezku a prohlédnout si dvorek Járy Cimrmana nebo fontánu, symbolizující koloběh vody v přírodě. Prohlídky je nutné rezervovat předem přes portál vodarenskavezcb.cz.
  • Jako rozhledna, galerie a muzeum slouží neobvyklá vodárenská věž v Týništi nad Orlicí. Původní zařízení uvidíte při speciální prohlídce, kterou je třeba objednat předem.
  • Jako rozhledna slouží také vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti; přístupná je o sobotách, nedělích a svátcích vždy od 14 do 16 hodin.
  • Úpravou starého vodojemu vznikla rozhledna Žernovník nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Je volně přístupná celý rok.                     
Stará čistírna odpadních vod Bubeneč Památky

Stará čistírna odpadních vod Bubeneč

Stará čistírna odpadních vod v Praze – Bubenči je významným dokumentem historie architektury, techniky a vodohospodářství. Byla postavena v letech 1901 – 1906 a k čištění odpadních vod sloužila až do roku 1967. Projekt čistírny vypracoval inženýr britského původu sir William Heerlein Lindley.

Vodárenská věž a rozhledna v Týništi nad Orlicí Památky

Vodárenská věž a rozhledna v Týništi nad Orlicí

Nedaleko vlakového nádraží v Týništi nad Orlicí naleznete jednu z dominant tohoto města, prvorepublikovou vodárenskou věž, která dnes slouží jako originální muzeum, galerie a rozhledna. Vyhlídka na věži poskytuje nádherný výhled do širokého kraje.

Vodárenská věž Letná Památky

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Vodojemy Žlutý kopec v Brně Památky

Vodojemy Žlutý kopec v Brně

Mysteriózní podzemní katedrály z let 1874, 1894 a 1917. Dva cihlové a třetí betonový vodojem, které nemají v Evropě obdoby a jejich návštěva vyrazí dech! Brněnské vodojemy se nachází pod nenápadnou travnatou plochou parku na Žlutém kopci a nabízí jedinečný zážitek.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze Kultura

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?

Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku Památky

Chrám kamene – Vodojemy na Špilberku

Věřili byste, že uvnitř východního barokního opevnění Špilberku se ukrývá „chrám“ plný kamenných svědků brněnské historie? Pojďte se přesvědčit! Zveme vás do lapidária umístěného do bývalých vodojemů, které nyní po téměř 100 letech získávají nové využití.

Galerie Vodárenská věž v Táboře Kultura

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí Kultura

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov Zážitky

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě Památky

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě

Výškovou dominantou centra městské části Ostravy-Vítkovic se stala v roce 1880 zvonice, ke které byla v letech 1883 – 1886 přistavěna chrámová loď kostela sv. Pavla. Charakteristickým znakem všech staveb je režné neomítané zdivo.

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti Památky

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.

Arci-knížecí vodárna v Kroměříži Památky

Arci-knížecí vodárna v Kroměříži

Jedinečná technická památka dokumentující úroveň vodárenské techniky z přelomu 19. a 20. století. Vodárna není přístupná k prohlídkám.

Vodárenská věž v Opavě Památky

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž vznikla na opavském nádraží v roce 1892. Po několika přístavbách dosáhla současné výšky 19 metrů. Nejcennějšími dochovanými prvky jsou původní ocelové, nýtované nosníky a také jedna nádrž na vodu z roku 1892. V současnosti prochází rekonstrukcí a mění se na multifunkční prostor.

Rozhledna na Kostelíčku v Třebíčí Příroda

Rozhledna na Kostelíčku v Třebíčí

Nad městem u Kostelíčka na Strážné hoře stojí od roku 1940 Vodojem Kostelíček Třebíč. Dříve sloužila k zásobování města pitnou vodou až do 70. let minulého století. V současnosti návštěva objektu umožňuje atraktivní pohled na město.

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem Památky

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem

Vodojem se nachází v severní části areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Čtyři nosné železobetonové pilíře a kruhový dřík nesou kruhovou horní část s reservoárem. Střecha vodojemu je zakončena lucernou.

Vodárenská věž v Letovicích Památky

Vodárenská věž v Letovicích

Vodárenská věž upoutá návštěvníky města na první pohled, měří 20 m a je součástí I. březovského vodovodu z roku 1911.

Vodní nádrž Kružberk Památky

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni Kultura

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči Památky

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Ve starém třebíčském vodojemu mohou návštěvníci zhlédnout expozici, která se věnuje historii vodárenství. Samozřejmostí je také atraktivní pohled na město.

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně Památky

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice Příroda

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Vodárenská věž České Budějovice Památky

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon Památky

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Parní vodárna Střekov Památky

Parní vodárna Střekov

Unikátní vodárna s parním strojem a vlastními vodojemy patří mezi technické památky. Je dochována včetně technologie, tedy stojatého parního kotle, parního stroje a vlastních vodojemů.

Maurský dům – historická Maurská vodárna v Lednici Památky

Maurský dům – historická Maurská vodárna v Lednici

Maurská vodárna v Lednici neboli Maurský dům sloužila jako součást systému zásobujícího park vodou a jako lázně zámeckého panstva. Její současnou podobu jí dal v padesátých letech 19. století architekt Jiří Wingelmüller, který při výzdobě fasády kombinoval maurské a gotické prvky.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli Památky

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Další aktuality

Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?

Co jméno, to pojem: Nový Svět mnozí považují za nejkrásnější místo Prahy a málokterá část Liberce má tak silného genia loci jako Liebiegovo městečko. Totéž platí pro Kamennou čtvrť v Brně a řady dalších atraktivních lokalit se zvláštní atmosférou.
6. říjen 2024 12:05
Památky

Připomeňte si 600 let od úmrtí Jana Žižky zajímavým výletem

V roce 2024 uplyne 600 let od úmrtí slavného husitského vojevůdce Jana Žižky. Celá řada muzeí a dalších institucí připravuje zajímavé akce. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Tábora, Českých Budějovic, nebo Prahy. Podle legendy se Žižka narodil v Trocnově na jihu Čech a zemřel v roce 1424 při obléhání Přibyslavi, nedaleko místa skonu stojí Žižkova mohyla. 11. října 2024 uplyne 600 let od smrti legendárního husitského bojovníka Jana Žižky. Jednoho ze šesti vojevůdců na celém světě, kteří z bitvy nikdy neodešli poraženi. Kulaté jubileum si samozřejmě připomínají i v jihočeském Táboře, který kališníci v roce 1420 založili. Už víte, kam vyrazíte na výlet? Stačí si vybrat.
6. říjen 2024 11:24
Památky

100 tipů na výlety na zříceniny

Staré zpustlé hrady a tvrze... Svědkové dávnověku a neúprosného času, sídla českých rodů, místa pamětihodných událostí, dějiště velkých historických činů a bitev, ale stejně tak i romantických pověstí a zajímavých vyprávění, to vše jsou zříceniny. Kam se vydáte na výlet?
6. říjen 2024 9:57
Památky

Přemyslovské otisky v Česku připomínají známá i dnes téměř zapomenutá místa

Český knížecí a později královský panovnický rod ovládal území Čech a později i Moravy déle než pět století. Vydejte se po jejich stopách a nalezněte otisky, které Přemyslovci v průběhu své vlády na našem území zanechali.
3. říjen 2024 9:03
Památky

100 tipů, kde vidět zajímavé mosty v Česku

Most – označovaný také jako „mladší bratr cesty“ – představuje prvek, který pomáhá překonávat nejrůznější překážky. Tak třeba na fotografie Karlova mostu narazíte téměř na každém rohu. Skoro by se zdálo, že jde o jediný most u nás. A přitom v České republice ale teče spousta řek, říček i potoků a na řadě z nich najdete jedinečné a krásné mosty. Přejděte s Kudy z nudy suchou nohou po nejzajímavějších mostech u nás.
3. říjen 2024 6:35
Památky

Sezóna na hradech a zámcích ještě nekončí – nenechte si ujít speciální prohlídky

Se začátkem října sezóna hradů a zámků ještě nekončí, i když některé památky se již pomalu chystají k zimnímu spánku. Až do konce měsíce však milovníky hradních a zámeckých výletů čekají zajímavé prohlídky, netradiční výzdoby interiérů a další speciální akce. Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejlepších, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. Stačí si jen vybrat a pak už hurá na výlet.
2. říjen 2024 16:00
Památky

Advent na hradech a zámcích 2024 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
1. říjen 2024 20:38
Památky

Vydejte se po stopách čestných i loupeživých rytířů Českem

Tajemné příběhy a legendy lákají na místa dávných skutků a hrady loupeživých rytířů. Mysleli jste si, že být rytířem znamenalo dodržovat určitý kodex cti, chránit slabší, bojovat za svého krále a být dvorný k dámám? Ne všichni rytíři měli čistý štít. Někteří se dokonce stávali postrachem svému okolí. Podívejte se na zoubek čestným i loupeživým rytířům.
1. říjen 2024 14:32
Památky