ÚvodAktualityKudy z nudy? Třeba tudy!
Zážitky

Kudy z nudy? Třeba tudy!

  • 15. července 2020
Když se řekne rarita, většinou se lidem vybaví něco v souvislosti se sběratelstvím. A mají pravdu, protože raritou může být známka, moped, meč nebo něco, co není běžné. Stejné to je v případě turistických aktivit. Vedle těch běžných a běžně dostupných existují také aktivity raritní. Kudy z nudy jich má pro vás hned několik.

Duchové a čarodějnice

vyvolávání duchůVelmi nevšední expozici naleznete v Městském muzeu v Nové Pace. Věnuje se vyvolávání duchů, spiritismu, které v Krkonoších bylo hojně rozšířeno přibližně na přelomu 19. a 20. století. Raritou je sbírka medijních kreseb vzniklých do roku 1945, které vznikly při spiritistických seancích. Jde o největší sbírku tohoto druhu v České republice a řadící se mezi největší v Evropě. Lidé, kteří v bdělém stavu nedokázali namalovat ani jednoduchou kresbu, tu na obrazech vytvořili stvoření či rostliny z vesmíru a nebo zmizelá historická místa.

InkviziceJedním z nevšedních muzejí je i to, zabývající se temnou stránkou našich dějin – inkvizicí. Není tajemstvím, že tragické osudy přímých obětí procesů s čarodějnicemi jsou úzce spjaty s památkově chráněným Geschaderovým domem v Šumperku, v jehož starobylém sklepení se dnes expozice čarodějnických procesů nachází. rohlídka expozice trvá přibližně 40 minut. Každý návštěvník expozice obdrží po zaplacení vstupného osobního audioprůvodce, jehož prostřednictvím návštěvníky expozicí provází sám hlavní strůjce procesů, inkvizitor Jindřich František Boblig.
 

Perlorodky a výrobky z perleti

PerlorodkaA teď tipy z jiného soudku: Věřili byste tomu, že se u nás chovaly perlorodky? Proslulým místem v tomto oboru byly už ve středověku šumavské Horažďovice. Nejprve se chvaly v řece Otavě, na přelomu 18. a 19. století založili tehdejší majitelé panství Rummerskirchové umělý chov perlorodek v zámeckém náhonu. Lastury se při výlovech otevíraly speciálním nástrojem, zvaným klíč, perla se vyjímala stříbrnou lžičkou, aby se dotykem ruky neztratil lesk.

Zpracování perleti na knoflíky se věnuje další nevšední muzeum, a to Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.


Raritní muzea raritních řemesel

KomňaNa východní Moravě v obci Komňa najdete muzeum věnující se životu zvěrokleštičů. Zvěrokleštičem byl v minulosti nazýván řemeslník, který zbavoval hospodářská zvířata pohlavních žláz. V některých oblastech se také vžil pojem miškář či švihák. Na Moravě se řemeslo soustředilo právě v okolí Bojkovic a Slavičína, v jejichž blízkosti se obec Komňa nachází. Odborníci, kteří zákrok na zvířatech ovládali, byli v 19. a 20. století velmi žádaní a takřka nepostradatelní. Z dnešního pohledu možná až morbidně vyhlížející téma kleštění dobytka bylo životně důležité. Kleštění totiž bylo nutnou podmínkou úspěšného hospodaření: zvířata byla po zákroku klidnější a hospodáři je tedy mohli lépe využít pro práce na poli a chov na maso.

Těžba smolyV hájovně v Lomanech u Plas je muzeum věnované těžbě smoly, které vám ukáže nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty. V lesích v okolí Plas se těžila smola za druhé světové války a v letech 1975 až 1977. Kůra borovice se nařízla, ke stromu se připevnil skleněný kelímek a smola se do něj nechávala odkapávat. Z nádobky se poté vyškrabala a uložila do sudů. Smola se pak používala jako přísada do střelného prachu, na utěsňování sudů, v chemickém i kosmetickém průmyslu.

Muzeum naftyMuzeum naftového dobývání představuje expozici naftového podnikání na území České a Slovenské republiky. Prohlédnete si zde různé fotografie a vysvětlující texty o těžbě ropy především na Slovácku, kde se těží ropa a zemní plyn sto let. V muzeu najdete také menší stroje a nástroje potřebné k dobývání a zpracování černého zlata. K vidění je nářadí používané na vrtání, třeba obří dláta a také modely vrtných věží a soustav. Jediné muzeum "naftařiny" v České republice najdete v budově bývalých kasáren v Hodoníně.

Muzeum páleníPosledním řemeslným tipem není tak úplně řemeslo v pravém slova smyslu. Věnuje se fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu. Stálou expozici Muzea lidových pálenic najdete ve Vlčnově. Jsou zde umístěny podomácku zhotovované destilační zařízení různého typu, velikosti i stáří. Mezi největší kuriozity patří nejmenší tuzemská pálenice, která má pouhých 144 milimetrů. Plně funkční mimiaturu vytvořila roku 2011 parta příznivců pálenky z Nedokonic u Uherského Hradiště.

K obdivu i pobavení

mechanické hračkyVe Velvarech vás potěší Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960. Nechte se pohltit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče. Vedle parních strojů, vláčků, autíček, stavebnic a nejrůznějších her je k vidění kolekce oblíbených tancujících figurek na klíček, pokojíčky pro panenky, kočárky a mnoho dalších zajímavostí.Nechybí ani jedny z prvních dětských promítaček "laterna magica" a kinematografy nebo hračky z technických materiálů.

vlkExpozice karnevalových masek v Zákupech je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží Eduarda Helda. V muzeum uvidíte nejrůznější zvířecí masky, obří nasazovací hlavy a chromné údy, historické masky a stroje z roku 1880 i stovky sádrových forem a výsekových nástrojů.

Návštěvníci Beskyd mohou obdivovat v centru obce Ostravice desítky dřevěných soch místního řezbáře Luďka Vančury. Nejen dětem se budou líbit věrně zpodobněná zvířata i různé pohádkové postavy. Ostravický řezbář a aktivní myslivec Luděk Vančura vzal jednoho dne do rukou řezbářské náčiní a pod jeho rukama začaly vznikat krásné dřevěné sochy. Nejprve je měl vystaveny doma, ale zájem veřejnosti o prohlídky byl tak velký, že se rozhodl pronajmout si prostory v Biskupské zahradě vedle obecního úřadu v Ostravici, kde vytvořil "Ráj dřevěných soch". 
Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících Památky

Kostel sv. Jiří v Lukové se sádrovými sochami věřících

V dřevěných lavicích restaurovaného kostela tiše sedí desítky bíle oděných postav. Nemluví. Se skloněnými hlavami se tiše modlí k Bohu. Nedýchají. Ani vzduch se nepohne. Jedná se o sochy připomínající věřící obyvatele, kteří ve vesnici dřív žili.

Ráj dřevěných soch Ostravice Kultura

Ráj dřevěných soch Ostravice

Návštěvníci Beskyd mohou obdivovat v centru obce Ostravice desítky dřevěných soch od místního řezbáře Luďka Vančury. Nejen dětem se budou líbit věrně zpodobněná zvířata i různé pohádkové postavy. Galerii pod širým nebem v Biskupské zahradě řezbář nadále rozšiřuje.

Expozice spiritismu v Nové Pace – vyvolávání duchů v Podkrkonoší Kultura

Expozice spiritismu v Nové Pace – vyvolávání duchů v Podkrkonoší

Městské muzeum v Nové Pace se může pochlubit unikátní expozicí spiritismu, která mapuje vývoj tohoto hnutí v Krkonoších. Spiritismus (duchařina, vyvolání duchů) vznikal v těžkých životních a sociálních podmínkách horalů přibližně na přelomu 19. a 20. století.

Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě v Šumperku Kultura

Expozice čarodějnických procesů v Geschaderově domě v Šumperku

Stálá expozice v tzv. Geschaderově domě v Šumperku představuje přitažlivou formou nejtemnější období šumperských dějin – nechvalně proslulé inkviziční procesy z druhé pol. 17. století.

Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně Památky

Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně

Jediné muzeum "naftařiny" v České republice najdete v budově bývalých kasáren v Hodoníně. Muzeum naftového dobývání a geologie tvoří vnitřní expozice a venkovní technologický park v okolí muzea.

Muzeum lidových pálenic Vlčnov Kultura

Muzeum lidových pálenic Vlčnov

Fenoménu podomáckého pálení slivovice, které patří odnepaměti zejména na moravském venkově k typickému koloritu, je věnována stálá expozice Slováckého muzea, a to v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici Kultura

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech Kultura

Muzeum technických hraček – stálá expozice ve Velvarech

Expozice plechových mechanických hraček z let 1840–1960 v královském městě Velvary. Nechte se potěšit velkým světem malých hraček poháněných hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem a jinými starými unikáty, s nimiž si hráli naši prarodiče.

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá Kultura

Muzeum zvěrokleštičů v Komni – zaniklé řemeslo ožívá

Obec Komňa v Bílých Karpatech na Uherskohradišťsku otevřela unikátní muzeum, které přibližuje život takzvaných zvěrokleštičů neboli miškářů v druhé polovině 19. století. Dnes již zaniklé řemeslo bylo právě v Komni, která je známá také jako možné rodiště Jana Amose Komenského, nebývalé rozšířené.

Muzeum těžby borové smoly Kultura

Muzeum těžby borové smoly

V hájovně v Lomanech u Plas je muzeum věnované těžbě smoly, které vám ukáže nástroje i nádoby potřebné k těžbě, dobové fotografie a další exponáty, které připomínají historii lesnictví v regionu. Výstavu doplňují myslivecké trofeje.

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích Kultura

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Horažďovice prosluly ve středověku chovem otavských perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.

Eduard Held muzeum v Zákupech – muzeum karnevalových masek Kultura

Eduard Held muzeum v Zákupech – muzeum karnevalových masek

Expozice je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda.

Další aktuality

Vánoční a adventní pohoda s turistickými informačními centry: tipy na prohlídky a procházky

Všichni se závěrem roku cítíme, že bychom se měli zastavit, vydechnout a užít si společný čas s blízkými a rodinou. Věříme, že i tento čas vám pomohou smysluplně strávit turistická informační centra. Tam totiž dostanete nejen tipy, kam se vydat, když prší, ale pracovníci často dokáží poradit dle vašich vlastních zájmů. A to osobně, telefonicky i on-line formou. Můžete tak objevit nečekanou atraktivitu muzeí, galerií, edukační rozměr zábavního parku nebo ojedinělost botanické zahrady či planetária. Ani prosincový sníh nezastaví mimořádné a netradiční prohlídky a exkurze. Dopřejte si příjemné zážitky při procházkách s průvodci.
23. listopad 2024 10:20
Zážitky

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2024. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
22. listopad 2024 19:01
Zážitky

Už jste se svezli vánoční tramvají, trolejbusem nebo elektrobusem?

Tak jako každý rok, i letos vyjely v mnoha městech speciálně vyzdobené vánoční tramvaje. V adventním a vánočním čase vnášejí nejen do Brna, Plzně nebo Prahy veselou atmosféru, která přináší radost dětem i dospělým. Přehled vozů MHD, které se převlékly do slavnostních světelných šatů, vám přináší portál Kudy z nudy.
22. listopad 2024 18:18
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Advent mezi traktory v Muzeu zemědělské techniky v Čáslavi, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
22. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Vánoční šalina 2024 – Vánoční tramvaj Brno, K Nechorám do sklepa za mladým vínem 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
22. listopad 2024 7:00
Zážitky

Kde si užijete adventní plavby se svařákem?

Nápad vydat se na zimní výlet na lodi sice možná zní zvláštně, ale adventní plavby dodají pošmourným zimním dnům správný nádech romantiky. Romantické výhledy umocní i šálek horkého punče, čaje nebo svařáku... A kde všude si plavby vychutnáte? Tak například v Praze, Olomouci nebo v Českém Krumlově.
21. listopad 2024 16:00
Zážitky

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky