ÚvodAktualityHrady a zámky připravují novinky na prohlídkových trasách
Památky

Hrady a zámky připravují novinky na prohlídkových trasách

  • 3. března 2023
Pro letošní sezonu kasteláni připravili řadu novinek, kterými chtějí překvapit své návštěvníky. Z velké části se jedná o objekty ve správě Národního památkového ústavu, který spravuje více než sto nemovitých památek a většina z nich je veřejnosti přístupná. Pozadu však nezůstávají ani památky, které patří jiným institucím či jsou v soukromém vlastnictví. Nové trasy letos najdete například na zámku Telč, na Pražském hradě a v Lánech, na Karlštejně nebo Kunětické hoře.

Pražský hrad láká na nové prohlídky

Pražský hradPražský hrad připravil pro své návštěvníky sedm nových prohlídkových okruhů! Od března 2023 mají turisté i obyvatelé Prahy možnost navštívit i ta zákoutí Hradu, která dosud nebyla nikdy zpřístupněna. Kromě stávajícího 1. okruhu je k dispozci také Okruh 2: Příběh Pražského hraduObrazárna; prohlídka Starý královský palác zblízka; Katedrála sv. Víta zblízka; prohlídka Reprezentačních prostor s Muzeem Řádu Bílého lva; prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce; Královská zahrada s návštěvou interiéru Oranžérie a Domu sokolníka nebo Jižní zahrady Pražského hradu s návštěvou vinice. Chcete mít areál Hradu jen pro sebe bez davů a front? Pak si domluvte jeho návštěvu ve zvláštních časech, které umožní prohlédnout si Katedrálu, Starý královský palácZlatou uličku bez přítomnosti veřejnosti. Cena za ranní či večerní prohlídku v návštěvnických objektech bez přítomnosti veřejnosti je stanovena na 1000 Kč za osobu nebo minimálně 10 000 Kč za termín v případě zájmu menšího množství osob. Součástí ceny prohlídky je okruhová vstupenka a hodinová služba průvodce Správy Pražského hradu.
 

Zámek Lány se otevírá veřejnosti vůbec poprvé v historii

zámek LányOd letošního roku se vůbec poprvé v historii zámku Lány zavádějí pravidelné komentované prohlídky pro veřejnost. Je předem ale nutné si své místo na prohlídce rezervovat on-line, termíny jsou vypsané na rezervačním webu Správy Pražského hradu. Obvykle se konají ve čtyřech termínech v 10:00, 11:00, 12:00 a 13:00 hodin. Cena za prohlídku zámku je 200 Kč plná cena, 100 Kč snížená cena (děti 2 – 16, studenti do 26 let, senioři od 65 let a ZTP či ZTP/P) a 400 Kč rodinná cena (až 2 dospělé osoby a 1 – 5 dětí do 16 let). U vstupu do areálu se dozvíte základní informace o lánském zámkuparku, západním schodištěm pak vystoupáte do reprezentačního prvního patra. Prohlédnete si Dveřník, Masarykův salonek, Pracovnu TGM, Knihovnu s krbem, Žlutý audienční salon a Modrou jídelnu. Spojovací chodbou pak projdete do Hudebního salonu a Velké jídelny. Po výkladu v Reprezentační hale se sloupy sestoupíte po slavnostním dubovém schodišti k východu ze zámku a program zakončí v interiéru kostela Nejsvětějšího jména Ježíš.
 

Zámek Telč se otevře po dlouhé rekonstrukci

zámek TelčNa celoroční provoz se chystá zámek Telč na Vysočině, kde od začátku roku 2020 probíhají rozsáhlé stavební práce. Cílem rekonstrukce prohlídkových tras je umožnit celoroční provoz zámku, což dosud nebylo možné. Turistická sezóna na Státním zámku v Telči bude zahájena v sobotu 29. 4. 2023, kdy bude zpřístupněna již známá II. prohlídková trasa Obytné místnosti posledních majitelů zámku. Novinkou pak bude zpřístupnění všech prohlídkových okruhů od 14. července 2023. Podíváte se tak do míst, kam zatím nebylo možné vstoupit. Jedná se například o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar. Právě v někdejší zámecké kuchyni vznikne nové informační centrum, kde byste měli najít veškerý servis včetně malého občerstvení, toalet a prodeje vstupenek. Dále bude nově přístupná expozice Zámeckého muzea a nová prohlídková trasa Pivovar. Úpravou projde také zámecká zahrada.
 

Hradní palác, věž a kaple na Kuňce

Kunětická horaTaké hrad Kunětická hora prochází velkou revitalizací. Minulý rok byl otevřen okruh "Dušan Jurkovič, básník dřeva" ve čtyři dekády nepřístupné západní části hradu, jejíž podobu do značné míry určil ve 20. letech 20. století právě architekt Dušan Jurkovič. V letošním roce ještě stále probíhají restaurátorské práce a památková obnova hlavního hradního paláce. Již v květnu 2023 se v něm otevře zcela nová prohlídková trasa s názvem "Hradní palác s věží". Budete se moci podívat do interiérů hradu vybudovaného pány z Pernštejna na přelomu 15. a 16. století. Poprvé v novodobých dějinách bude zpřístupněno severní křídlo paláce. Součástí prohlídkyse stane ale i sklepení s archeologickými nálezy, reprezentační rytířský sál, zbrojnice, inovovaná expozice parforsních honů a výstup na věž. Mimo to se milovníkům památek otevře v květnu i kaple sv. Kateřiny Alexandrijské s původní sklípkovou klenbou. V interiéru naleznete mimořádně kvalitní barokní obraz zpodobňující svatou Kateřinu, patronku učenců, zajímavostí je mramorová deska připomínající návštěvu císaře Františka I. s rodinou v roce 1820, a odkryté nápisy na stěnách, pocházející většinou z konce 17. století. Z terasy u kaple si pak vychutnáte výhled na Pardubice, Chrudim a Železné hory.


Nové návštěvnické centrum a užitková zahrada na Karlštejně

KarlštejnJednou z očekávaných velkých událostí letošního roku je dokončení velkorysé rozsáhlé rekonstrukce hradu Karlštejn. Vzniká zde návštěvnické centrum s moderními pokladnami, nové sociální zařízení i víceúčelový sál určený pro kulturní akce, programy pro děti a nejrůznější přednášky. Návštěvníci se mohou těšit na nové drobné občerstvení a posezení s východem na nádvoří, ve sklepě purkrabství přibude stálá prezentace stavebního vývoje, kterou si bude možné prohlédnout ještě před prohlídkou, a expozice věnována vinařství. Obnovy se dočká i užitková zahrada na jižním parkánu. Součástí projektu je také pořízení časosběrného dokumentu, který zachytí průběh rehabilitace hradu a vytvoření virtuální podoby hradu před rekonstrukcí Josefem Mokrem. Oba dokumenty budou návštěvníkům promítány v nově zpřístupněném gotickém sklepě.


Dva okruhy na zámku Rosice

zámek rosiceDominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Zámek má postklasicistní historizující novodobou fasádu, avšak na severním křídle a pod arkádami jsou ještě pozůstatky renesanční sgrafitové omítky. Na zámku je v současné době 29 obnovených místností. Jejich prohlídka na jediném okruhu by zabrala dvě hodiny, což byl důvod, který vedl vedení zámku k rozhodnutí prohlídku rozdělit na dva okruhy. Vybírat si z nich budou moci návštěvníci už od dubna. První z okruhů se tematicky zaměří na rod Žerotínů, druhý na rod Hausperských z Fanálu. Oba rody jsou s Rosicemi a zámkem úzce spojené. Žerotínové dokončili rozsáhlou renesanční přestavbu zámku, Hausperští se zasloužili o barokní podobu jeho prostor. Místnosti byly mírně přeinstalovány, v jedné nově vznikla přípravna jídla s dobovým nádobím a rekvizitami. Na arkádách zámku, kde můžete obdivovat renesanční stavební prvky, sgrafita a arkády, které jsou skvostem zámku. Oba okruhy začínají a končí ve stejném místě, jinak se ale v žádné místnosti neprotínají. Každý z okruhů bude trvat asi hodinu.
 

Expozice koní na Karlově Koruně

kůň plemene kinskýAreál v těsném sousedství zámku Karlova Koruna prochází od roku 2020 rekonstrukcí. Nový vzhled získala jízdárna, konírna, kočárovna,vodárna a domek u jižní brány, kde vznikne informační centrum pro návštěvníky. Jedná se o jízdárnu, konírnu, kočárovnu, vodárnu a tzv. Růžový domek. Po dokončení revitalizace bude pro návštěvníky vytvořen nový prohlídkový okruh se zaměřením na chov vzácného plemene koní Kinských. Součástí nového okruhu bude nová expozice s množstvím interaktivních prvků. Hlavním cílem je navrátit na zámek plemeno Equus Kinsky, který sem patří. Jedná se o koně, které Kinští chovali po staletí. Většina zvířat původně pocházela ze starošpanělských a staroitalských plemen, od 19. století však rod přivážel také plnokrevné hřebce nakoupené v Anglii, které využíval v chovu. Koně Kinští, přezdívaní také jako "český hunter" jsou sportovní teplokrevníci s mnohostranným talentem. Uplatňují se pro drezuru, parkur, dostihy, parforsní hony, soutěže všestrannosti a dokonce i koňské pólo! Na zámku budou mít svůj domov v původních stájích, ve dvou místnostech pak bude čistě jen expozice. S novou expozicí bude zrekonstruovaný areál k vidění již během letošní sezóny!
 

Zámek v Kroměříži otevře Sněmovní sál a Muzeum arcibiskupské gardy

Arcibiskupský zámek KroměřížMinulý rok probíhalo restaurování Sněmovního sálu Arcibiskupském zámku v Kroměříži. Již delší dobu také probíhá rekonstrukce samotného objektu zámku a jeho zahrad. Letos 31. března se zámek opět otevře turistům, kteří spatří nejen obnovený Sněmovní sál, ale také vloni uzavřenou zámeckou Obrazárnu s Tizianovým dílem Apollo a Marsyas. Novým okruhem se stane tzv. Via Residentia, čili spojená prohlídka Reprezentačních sálů a Zámecké obrazárny. To ale není zdaleka vše – komplexní obnovou prošla také Mlýnská brána ve které vzniklo po rekonstrukci Muzeum arcibiskupské gardy. Mlýnská brána spojuje letní byt arcibiskupského zámku v Kroměříži s presbytářem kostela svatého Mořice. Využívat se bude znovu třech stoletích, veřejnosti nikdy přístupná nebyla. V malých místnostech na konci chodby měla své zázemí arcibiskupská garda - jednotka určená k ochraně zámku. Opravena je také Pompejská (Maxmiliánova) kolonáda včetně kašny a úpravy zeleně v okolí. Obnovit se povedlo také vodní systém v Podzámecké zahradě.
 

Další tipy na hradní a zámecké novinky

  • zámek KynžvartZámek Červená Řečice – prochází postupnou rekonstrukcí, po jejím dokončení bude ve vstupním křídle celoročně přístupná galerie, výstavní místnosti, nebo expozice archeologických nálezů. Otevření je plánováno na květen 2023.
  • Zámek Kynžvart čekají nové expozice – od druhé poloviny roku otevře novou exkluzivní expozici Kynžvartské daguerrotypie (v roce 2017 získala statut první movité UNESCO památky v Karlovarském kraji). Spolu s daguerrotypií budou v expozici vystaveny i další vzácné poklady z kynžvartských sbírek včetně obrazů, jedinečné sbírky mincí či i návštěvníky oblíbeného knížecího kočáru.
  • zámek zelená horaZámek Dobříš – na zámek v Dobříši láka vloni opravený francouzský park, ale také nové expozice Oranžérie a v letošním roce by se měly otevřít i zbrusu nové hlavní prohlídkové trasy v samotném zámku, který byl vloni zcela uzavřen.
  • Zámek Zelená Hora z Černých baronů – na zámku by letos mohla být otevřena vůbec první stálá expozice v historii zámku. Má se nacházet v prvním patře levé části objektu a věnovat se bude perzekucím církví, pomocným technickým praporům, ale také šlechtickým rodům na panství, Rukopisu zelenohorskému, svatému Janu Nepomuckému, kreslíři Jiřímu Nepraktovi a spisovateli Miroslavu Švandrlíkovi.
Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů Památky

Zámek Lány – letní sídlo českých prezidentů

Barokní zámek v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky. Od sezóny 2023 je zámek Lány veřejnosti přístupný. Navštívit můžete také zámecký park.

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok Památky

Zámek Dobříš – na výlet po celý rok

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy jehož současným majitelem je dipl. ing. Jerome Colloredo-Mannsfeld, je otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek nabízí také možnost ubytování a konání společenských akcí, např. svateb a rodinných oslav.

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu Památky

Zámek Rosice – prohlídka interiérů, hraček i protiatomového krytu

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Renesanční zámek v soubě ukrývá také protiatomový kryt, který můžete v rámci prohlídky navštívit.

Zámek Telč – klenot moravské renesance Památky

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. V létě 2023 skončila jeho rozsáhlá rekonstrukce a je otevřený celoročně.

Hrad Kunětická hora – Kuňka Památky

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Zámek Červená Řečice Památky

Zámek Červená Řečice

Areál zámku v Červené Řečici patří mezi nejhodnotnější příklady české renesance. K typickým rysům patří především lunetová římsa a sgrafitová výzdoba fasády, jež se na architektuře řečického zámku bohatě uplatňuje.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

1. 3.31. 12.
Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

Správa Pražského hradu nabízí zájemcům prohlídku románského a gotického podlaží Starého královského paláce. S průvodcem se podíváte do expozice Příběh pražského hradu a do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!

Starý královský palác zblízka – komentovanéá prohlídka na Pražském hradě

1. 3.31. 12.
Starý královský palác zblízka – komentovanéá prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!

Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

1. 3.31. 12.
Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem Památky

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou Památky

Zámek Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou

Karlova Koruna je považována za jeden z vrcholů iluzivního baroka v Čechách. Plány na zámek zpracoval jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů italského původu Jan Santini Aichel.

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů Památky

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Od května 2023 je přístupný veřejnosti.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů Památky

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Další aktuality

Kam za poznáním a klidem po nejznámějších poutních místech Česka?

Poutní místo je místo, které se, zpravidla díky určitému tradovanému zázraku, stalo cílem poutí. Nejvýznamnější poutní místa Česka jsou na Moravě Velehrad, Svatý Hostýn a Svatý Kopeček u Olomouce a Svatá Hora a Stará Boleslav v Čechách. Poutní místa mají svou atmosféru, své dějiny, jsou znamením hlubokých kořenů víry a zbožnosti našeho národa... Vydejte se i vy na svou pouť.
15. září 2024 10:58
Památky

Věda a historie není nuda: co nám prozradily exhumace slavných osobností

Existuje spousta způsobů, jak nahlédnout do historie. Někdo čte tlusté romány, jiný má rád historické filmy, další navštěvuje muzea, hrady a zámky. A pak jsou tu odborníci: historikové, lékaři, archeologové a antropologové, kteří prozkoumávají hroby a hrobky, staré kosti a další tělesné pozůstatky. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, co se jim podařilo vyluštit při exhumaci známých osobností z českých dějin.
13. září 2024 13:48
Památky

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.
11. září 2024 19:36
Památky

Svatoludmilská místa: inspirace na výlety do historie za svatou Ludmilou

Připomeňte si poutavý příběh ženy z počátku našich dějin. Sv. Ludmila byla manželkou prvního Přemyslovce, knížete Bořivoje I., matka Vratislava I. a babička sv. Václava. Je patronkou rodin, první českou i slovanskou světicí, jejíž jméno nesou kostely či instituce skoro po celém světě. Roku 921, v noci z 15. září došlo kvůli vzájemným neshodám s její snachou Drahomírou k Ludmilinu zavraždění, k čemuž vrahové použili její vlastní šátek. Zavzpomínejte na dobrou slovanskou kněžnu výletem do míst, která pamatují mnohé historické události.
11. září 2024 10:54
Památky

Kde najdete lesní zámky, zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa v Česku?

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.
8. září 2024 10:31
Památky

7 věcí, které nevíte o… Dnech evropského dědictví / European Heritage Days (EHD)

Tři stovky měst a obcí, více než 700 památek a prohlídky většinou zdarma nebo za výhodné vstupné: to je nabídka Dnů evropského dědictví. Výjimečná a velmi oblíbená akce každý rok druhý týden v září v celé Evropě otevírá pro veřejnost ty nejzajímavější památky. Seznamte se se Dny evropského dědictví / European Heritage Days (EHD) na Kudy z nudy a podívejte se, co všechno nabízejí.
7. září 2024 9:42
Památky

Romantické zříceniny: ideální tip na podzimní výlet

Hradní zříceniny lákají všechny milovníky romantiky, historie, ale i ty, kteří jsou rádi na čerstvém vzduchu. Tak schválně, zkuste si představit, co všechno se muselo mezi ztichlými hradními zdmi kdysi odehrát. Kromě rytířských turnajů nebo hostin se tu klidně mohli schovávat loupeživí rytíři nebo bandité…
6. září 2024 16:30
Památky

Nenechte si ujít historické bitvy, které přináší babí léto a podzim 2024

Patříte k obdivovatelům dávno zašlých věků a chtěli byste se alespoň na chvíli do historie vrátit? Přeneste se zpět do minulosti, kdy územím královských Čech a Moravy brázdila husitská a později císařská vojska pod vedením zkušených vojevůdců. Portál Kudy z nudy vám přináší tipy na ty nejzajímavější bitvy, které se na podzim konají.
5. září 2024 8:19
Památky