ÚvodAktualityOvoce, chmel a bylinky: objevte kouzlo starých sušáren
Památky

Ovoce, chmel a bylinky: objevte kouzlo starých sušáren

V našich zemích má sušení ovoce dávnou tradici. Sušárny byly ještě v 19. století běžnou součástí krajiny. Jednalo se většinou o dřevěný domek, ve kterém se ovoce či jiné výpěstky rostlinného původu sušily pomocí tepla z pece. V našich podmínkách, kde samotné slunce k sušení plodů nestačí, šlo o rozšířenou konzervaci potravin. Nejčastěji se sušily jablka, švestky a hrušky. V současnosti se sušení dostává opět do módy, sušené plody si můžete zakoupit třeba na farmářských trzích. Pokud vás historie sušení ovoce zaujala, udělejte si výlet k historickým sušárnám. Některé z nich jsou pořád v provozu, některé se staly součástí skanzenu. Kde je najdete, vám poradí Kudy z nudy.
Envicentrum Pro krajinu ve Vysokém Poli Životní styl

Envicentrum Pro krajinu ve Vysokém Poli

Na pomyslném rozhraní mezi malebnou vesnicí oceněnou zlatou stuhou v soutěži Vesnice roku a okolní přírodou s řadou turistických zajímavostí.

Skanzen Chanovice – expozice lidové architektury Památky

Skanzen Chanovice – expozice lidové architektury

Chanovický skanzen představuje dobové formy bydlení, zemědělskou činnost, podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až 20. století. Ve skanzenu najdete několik drobných staveb – kapličku, litinové kříže i kamenný smírčí kříž.

Ekologické Centrum Veronica Hostětín Zážitky

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Sušírna sv. Františka – Květomluva, bio byliny a sušené ovoce Životní styl

Sušírna sv. Františka – Květomluva, bio byliny a sušené ovoce

Přes 100 let stará valašská sušírna na ovoce a byliny sv. Františka, bělokarpatské louky a na vysokém hájku rozesetá políčka pro byliny a jedlé květy. To je náš milovaný kousek valašské krajiny, kde vše vzniká – naše bylinky, naše výrobky, ale i my Fryzelkovi z Květomluvy.

Sušárna čekanky v Bydžovské Lhotce Památky

Sušárna čekanky v Bydžovské Lhotce

Sušárna je dochována v původní podobě. Budova z roku 1912 je typická svým množstvím komínů, které sloužily k odvětrávání. Čekanka se hojně pěstovala v okolí.

Trchalíkova usedlost v Šumicích Památky

Trchalíkova usedlost v Šumicích

Soubor staveb lidové architektury Trchalíkova usedlost je prohlášen za nemovitou kulturní památku. Objekt je v soukromých rukou a dodnes se v jeho části bydlí. Památkově chráněny jsou tři budovy – historická stodola, výminek a vozovna.

Jurkovičova sušárna ovoce ve Frenštátě pod Radhoštěm Památky

Jurkovičova sušárna ovoce ve Frenštátě pod Radhoštěm

Sušárna ovoce postavená volně ve svahu podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče z roku 1899.

Sušárna chmele v Odrlicích – výjimečná technická památka Kultura

Sušárna chmele v Odrlicích – výjimečná technická památka

Jedná se o zcela ojedinělou nemovitou kulturní památku, dokládající zpracování chmele na konci 19. století a v 1. polovině 20. století, která nemá obdoby na území celé České republiky.

Žatec a krajina žateckého chmele Příroda

Žatec a krajina žateckého chmele

Žatecká chmelařská krajina obsahuje nejcennější a nejúrodnější chmelnice, na kterých je celosvětově uznávaný žatecký chmel po staletí pěstován a šlechtěn. Chmelařským centrem oblasti je město Žatec s unikátním souborem skladů a sušáren, kde probíhalo zpracování chmele.

Bylinková zahrada Kuks Příroda

Bylinková zahrada Kuks

Bylinková zahrada se rozprostírá za budovou hospitálu už od dob jeho vzniku na počátku 18. století. Vždy se zde pěstovaly léčivky pro potřeby lékárny U Granátového jablka, ale také ovoce a zelenina pro hospitální kuchyni. Návštěvníci si zde mohou odpočinout i zakoupit základní sortiment bylinek.

Muzeum v přírodě Topolná Památky

Muzeum v přírodě Topolná

Toužíte se vrátit v čase a cítit se jako u prababičky či pradědečka? Navštivte zemědělské usedlosti s naducanými peřinami ve světnici, historickou kovárnou či sušírnou ovoce.

Sušárna švestek – glamping u Křivoklátu Ubytování

Sušárna švestek – glamping u Křivoklátu

V krásném prostředí Křivoklátska se nachází voňavý Tiny House, modřínové molo, vlastnoručně vytvořené jezírko s kvetoucími kosatci a švestkovými stromky.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel Kultura

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.

Valašská sušírna ovoce ve Vlachovicích Památky

Valašská sušírna ovoce ve Vlachovicích

Obec Vlachovice leží zhruba šest kilometrů od města Valašské Klobouky ve Zlínském kraji. A zajímavá je tím, že je v ní několik historických dřevěných sušíren ovoce. Dokonce je propojuje naučná stezka.

Sušárna ovoce v Halenkově Ubytování

Sušárna ovoce v Halenkově

Manželé Ivana a Lukáš Spitzer mají v Halenkově na Vsetínsku tradiční valašskou sušárnu ovoce. Oba pracují v Muzeu regionu Valašsko a sušení ovoce se věnují ve svém volném čase.

Sušárna chmele v Trnovanech u Žatce Památky

Sušárna chmele v Trnovanech u Žatce

Sušárna chmele z roku 1908 s charakteristickým hvozdem a ornamenty z režného zdiva se dlouhodobě nacházela v neutěšeném technickém stavu. Na lepší časy se stavbě začalo blýskat, až když jí koupili manželé Mejcharovi.

Hospodářství u Mikšíků v Trstěnici u Litomyšle Památky

Hospodářství u Mikšíků v Trstěnici u Litomyšle

Hospodářská usedlost č. p. 56 se nachází na výrazném terénním výběžku v jižní části obce Trstěnice nedaleko Litomyšle. Zděný patrový objekt je dokladem klasicistní architektury ve vesnickém prostředí druhé poloviny 19. století. Usedlost prochází postupnou obnovou.

Sušárna chmele v Dubé Kultura

Sušárna chmele v Dubé

Technickou památkou a zároveň jediným dochovaným objektem svého druhu v Česku je sušárna chmele v Dubé. Sušárna připomíná 19. století, kdy se kolem Dubé hojně pěstoval chmel, zvaný Dubský zelenáč.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu Gurmánská turistika

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky