ÚvodAktualityPěší turistika v Jihomoravském kraji: na procházku do Moravského krasu, Podyjí anebo v okolí Brna
Letní sporty

Pěší turistika v Jihomoravském kraji: na procházku do Moravského krasu, Podyjí anebo v okolí Brna

Jižní Morava je krajem slunce, vína a pohodových lidí. Ale také jeskyní, nivních luk, skalních stěn a lesostepí podél Dyje i krásných obor a parků. Máme pro vás tipy na výlety a procházky na turistické pecky, ale také místa mimo davy. Projděte se Moravským krasem, udělejte si výšlap v Národním parku Podyjí anebo objevte přírodní skvosty v okolí Brna. Jižní Morava je pro pěší turistiku jako stvořená.

Tajemství Moravského krasu

Moravský krasMoravský kras poznáte nejlépe při pěších túrách. Na výletě projdete hluboká údolí a krasové žleby až k náhorním plošinám s krásnými výhledy na čarovnou přírodu Moravského krasu s bílými vápencovými útvary i zalesněné kopečky Drahanské vrchoviny. Oblast je doslova propletena sítí turistických tras a také naučnými stezkami. Ty vedou přes nejznámější turistické cíle jako je Macocha, Punkevní jeskyně, Kateřinská či Sloupsko-šošůvské jeskyně, Balcarka a Výpustek, i k méně známým cílům – Rudickému propadání, ke hradu Holštejnu s jeskyní Hladomorna, do Josefského údolí, k Helišově skále či na archeologickou lokalitu Rudické kolíbky; vybere si z nich opravdu každý. Pěkné toulky Moravským krasem zažijete také při objevování volně přístupných jeskyní, jen na jaře prosíme nerušte hnízdící sokoly, kteří mají své domovy v rezervaci Vývěry Punkvy, u jeskyně Jáchymka nebo nad Býčí skálou – zde pomáhají hnízdícím ptákům tzv. sokolí hlídky složené z ochranářů přírody.

Najdete zde také velký počet naučných stezek, vydáte se lze na pěknou procházku na Naučnou stezku Macocha, Rudické propadání a Jedovnicko, Od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním, Cesta železa Moravským krasem, Hanýsek nebo Rudické doly. Výhled do krajiny poskytnou zdejší rozhledny, například Podvrší Veselice, Alexandrova rozhledna u Adamova nebo Žernovník z bývalého vodojemu nedaleko Blanska.
 

Túry v národním parku Podyjí

PodyjíNárodní park Podyjí je nejmenším národním parkem České republiky a jediným národním parkem na Moravě. Jde o výjimečně zachovalé říční údolí o délce asi 40 km v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy, mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Vyznačuje se mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních amfiteátrů a srázných stěn, rozsáhlými suťovými poli a těžko prostupnými stržemi, ale i meandry a nivními loukami podél řeky Dyje i prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. A kam vás zavedou turistické značky? Z Vranova či Čížova se dostanete k Ledovým slujím, z rakouského Hardeggu k jeskyním Edenkeller a Einsiedlerhöhle a po Poustevníkově lávce se vrátit proti proudu Dyje zpět do Hardeggu. Zdatní pěší turisté mohou naopak vyrazit ze vzdálenějšího Čížova s ukázkou pohraničních zátarasů po Stezce Českem k Hardeggské vyhlídce a od hraničního přechodu si udělat okruh po zelené pod kopcem Vinohrad po Plačkově mostu.

PodyjíZ obce Podmolí stojí za to výšlap na zříceninu hradu Nový hrádek. Věděli jste, že tu po zdech bývalé hájovny roste jeden z nejstarších břečťanů v České republice? Obvod jeho kmene měří úctyhodných 35 cm. Při svém putování nemůžete vynechat vinici Šobes, kam dojdete snadno z Havraníků nebo Popic přes známé Havranické vřesoviště anebo od Hnanic přes Fládnitzské vřesoviště. V Šatově láká k prohlídce nejen malovaný sklep, ale i příjemná procházka po naučné stezce Za historií, vínem a opevněním. Ze Znojma se nabízí pěší výlet na vyhlídku Sealsfieldův kámen anebo na druhou stranu Dyje, na vyhlídku Králův stolec.
 

Do zeleně v okolí Brna

Brno LužánkyObyvatelé moravské metropole mají to štěstí, že v okolí Brna se nachází spousta příležitostí k pěkné procházce. V samotném městě je řada velmi příjemných parků k relaxaci uprostřed zeleně – jsou zde Denisovy sady, rozlehlý park Kraví hora, velký park na kopci pod Špilberkem, nejstarší a největší brněnský park Lužánky a k odpočinku zve také celoročně přístupný areál Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity nedaleko centra.

obora HolednáPokud si budete chtít udělat delší výlet, máte na výběr mezi několika lokalitami na okraji Brna. Oblíbené je například Mariánské údolí pojmenované podle hraběnky Marie z Fünfkirchenu, která si toto místo zamilovala. Zatímco v létě Brňany láká zalesněná krajina k procházkám, projížďkám na kole a rybaření nebo koupání v jedné z pěti vodních nádrží, v zimě se na zamrzlých plochách prohánějí bruslaři a podél nich běžkaři. V roce 2009 zde byla vybudována vozíčkářská trasa v celkové délce osmi kilometrů. Od severovýchodu nabízí úchvatný výhled na Brno kopec Hády s televizním vysílačem. Oblastí vás provede dvoukilometrový okruh naučné stezky Hády a údolí Říčky. Na Hádecké planince spatříte přirozená lesní a lesostepní společenstva nejjižnější části Moravského krasu s bohatým zastoupením chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Lesopark s divočáky a volně žijícími daňky a muflony, to je obora Holedná. Nachází se mezi městskými částmi Bystrc, Jundrov a Kohoutovice na velmi členitém území. Jsou zde rovinatá údolíčka i prudké svahy a v severní části nejvyšší vrchol – Holedná se svými 391 metry nadmořské výšky. Zde můžete vystoupat na stejnojmennou rozhlednu, která se stala dokonce vítězkou ankety Rozhledna rok 2020.

Přehrada BrnoK nejoblíbenějším rekreačním areálům nedaleko Brna patří Brněnská přehrada. Má rozlohu 250 hektarů a byla vybudovaná v letech 1936–1940. Dříve sloužila jako zásobárna vody a také jako zdroj elektrické energie. Po obou stranách je lemovaná rozlehlými lesy, a nabízí tak příležitosti nejen ke koupání a vodním sportům, ale i k turistice. Lodní dopravou se můžete jednoduše přemístit také na nedaleký hrad Veveří. Dalším lákadlem je brněnská zoo, která se nachází nedaleko pod přehradní hrází.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Naučná stezka Rudické doly Příroda

Naučná stezka Rudické doly

Stezka v délce okolo 5 km vede krásným okolím Rudice, místy, kde se těžilo železo, žáruvzdorné jíly, písky a hlinky. Naučná stezka s dvanácti zastávkami začíná u Větrného mlýna v Rudici.

Helišova skála s vyhlídkou u Šošůvky Příroda

Helišova skála s vyhlídkou u Šošůvky

Skála těsně pod stejnojmenným vrcholem, ze které je pěkný výhled.

Rozhledna Podvrší Veselice Příroda

Rozhledna Podvrší Veselice

Rozhledna Podvrší se nachází u Veselice, která je místní částí obce Vavřinec, v těsném sousedství modré turistické značky a cyklotrasy č. 5116 Blansko – Boskovice. Z rozhledny je nádherný výhled na Moravský kras, Drahanskou vrchovinu, Českomoravskou vrchovinu, ale i na Pavlovské kopce.

Naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání Příroda

Naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání

Naučná stezka je 7 km dlouhá a začíná u větrného mlýna. Je osazena třinácti informačními panely, které vás seznámí s přírodními krásami rudického okolí.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Mariánské údolí v Brně-Líšni Letní sporty

Mariánské údolí v Brně-Líšni

Oblíbené místo na procházky a rekreaci v Brně-Líšni. Mariánské údolí nese jméno podle hraběnky Marie z Fünfkirchenu, manželky hraběte Belcrediho.

Ledové sluje Národního parku Podyjí – nejdelší paledové jeskyně v ČR Příroda

Ledové sluje Národního parku Podyjí – nejdelší paledové jeskyně v ČR

Naproti svahu opuštěného meandru Dyje se nachází množství podzemních prostor, které vznikly skalním zřícením ortoruly. Díky specifickému mikroklimatu se v podzemí kdysi vytvářela ledová výzdoba, která zde vytrvala až do pozdního léta. Dnes je oblast nepřístupná.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna.

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji Památky

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji

Houpací mosty nad řekou Dyjí jsou pozůstatkem po pohraničnících z komunistické éry. Metoda ostrahy hranice i samotná konstrukce mostů jsou dílem sovětských inženýrů.

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem Příroda

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Malovaný sklep v Šatově Gurmánská turistika

Malovaný sklep v Šatově

Vinný sklep vyzdobený plastickými malbami lidového umělce Maxmilliana Appeltauera je vyhloubený v pískovcovém svahu nad Šatovem. Víno se zde nikdy nevyrábělo ani neskladovalo. Pravděpodobně měl od počátku sloužit jako soukromá vinárna a místo k příjemnému posezení.

Naučná stezka Obora Holedná v Brně Příroda

Naučná stezka Obora Holedná v Brně

Jedná se již o šestou naučnou stezku, která vznikla v rámci realizace projektu pro posílení potenciálu příměstských lesů brněnské aglomerace.

Rozhledna Žernovník z bývalého vodojemu Příroda

Rozhledna Žernovník z bývalého vodojemu

Rozhlednu Žernovník naleznete nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Neobvyklá stavba vznikla ze starého vodojemu, který byl původně určen k demolici. Z 15 metrů vysoké rozhledny je za pěkného počasí výhled na Jeseníky, hrad v Boskovicích i Pálavu u Mikulova.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí Příroda

Sealsfieldův kámen v národním parku Podyjí

V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů na jihozápad od středu Znojma, najdete vysoko nad zákrutem řeky Dyje jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí. Monumentální skalní stěna s vyhlídkou byla oblíbeným místem spisovatele Charlese Sealsfielda, rodáka z nedalekých Popic.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno Památky

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno

Jednotlivé části zahrady reprezentují různé zeměpisné oblasti výběrem charakteristických rostlin. Systém rostlin, kde jsou druhy uspořádané podle čeledí.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Brněnská přehrada – Prýgl Letní sporty

Brněnská přehrada – Prýgl

Jednou z nejvýznamnějších rekreačních oblastí v bezprostřední blízkosti moravské metropole je Brněnská přehrada. Přehradní nádrž s rozlohou 252 ha byla vybudována na řece Svratce v letech 1936-1940. Dnes je přehrada oblíbenou rekreační oblastí s pravidelnou lodní dopravou.

Naučná stezka od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním Příroda

Naučná stezka od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním

Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu vede od jeskyně Kůlna k parkovišti. Měří sice jen 1 km, ale když se budete věnovat pěti informačním panelům na trase, zabere vám i 30 minut.

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí Příroda

Hardeggská vyhlídka v NP Podyjí

Vyhlídka na 90 m vysokém skalisku patří mezi jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Národním parku Podyjí. Z dřevěného altánku na vrcholu skály se odkrývá fantastický výhled nejenom na široké údolí řeky Dyje, ale i na nejmenší rakouské město Hardegg.

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí Příroda

Vyhlídka Králův stolec v Podyjí

Na výrazném ostrohu nad řekou Dyjí na konci vzdutí Znojemské přehrady je dřevěný vyhlídkový altán se zábradlím. Z něj se naskýtá krásný pohled jak proti toku směrem k masívu Býčí skály, tak směrem ke Znojmu.

Hrad Holštejn v Moravském krasu Příroda

Hrad Holštejn v Moravském krasu

Hrad Holštejn byl postaven na vápencovém ostrohu, ve kterém se nachází jeskyně Hladomorna, ve středověku zazděná a sloužila jako vězení. Nejvíce se patrně uplatnila v době markraběcích válek, kdy se Vok III. a Vok IV. zapojovali nejen do válečnické činnosti, ale i do loupežení.

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí Památky

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.

Alexandrova rozhledna u Adamova Příroda

Alexandrova rozhledna u Adamova

Kamenná rozhledna s výhledem na Pálavu, někdy také nazývaná Alexandrovka, se nachází na okraji CHKO Moravský kras u města Adamov ve výšce 496 m n. m.

Naučná stezka Hanýsek Příroda

Naučná stezka Hanýsek

Naučná stezka Hanýsek vás seznámí s přírodním, historickým a kulturním bohatstvím v okolí Velkých Opatovic. Stezka vede lesními a polními cestami a prochází obcemi Velká Roudka a Borotín. Stezkou vás provede zdejší maskot lišák Hanýsek.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Chráněná krajinná oblast Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic Gurmánská turistika

Vinice Šobes – jedna z nejstarších a nejlepších evropských vinic

Na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje leží vinice, odborníky řazená mezi deset nejkvalitnějších evropských vinařských poloh. Od dubna do září můžete přímo na vinici ochutnat šobeská vína z produkce Znovínu Znojmo.

Městský park Lužánky v Brně Příroda

Městský park Lužánky v Brně

Nejstarší veřejný park u nás byl založen v roce 1786 v místě bývalé jezuitské zahrady. Dnes patří k nejvyhledávanějším zeleným plochám ve městě Brně.

Lesnický park Podkomorské lesy Příroda

Lesnický park Podkomorské lesy

Lesnický park kopíruje po obou stranách Brněnské přehrady hranice stejnojmenného přírodního parku.

Obora Holedná v Brně Příroda

Obora Holedná v Brně

Obora se nachází mezi sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Jedná se o účelové myslivecké zařízení sloužící obornímu chovu mufloní a dančí zvěře.

Rudické propadání Příroda

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.

Naučná stezka Hády a údolí Říčky v Brně Příroda

Naučná stezka Hády a údolí Říčky v Brně

Naučná stezka zahrnuje celkem 18 informačních panelů s texty, fotografiemi a barevnými ilustracemi, které seznamují s přírodou, historií a geologickými zajímavostmi severovýchodního okraje Brna a jižní části Moravského krasu.

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky Příroda

Propast Macocha s vyhlídkovými můstky

Na okraji propasti Macocha jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 – je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna Příroda

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

Žádné betonové chodníčky, pohodlné schody, chromované zábradlí a elektrické osvětlení, ale přilba, čelovka, speciální jeskyňářská kombinéza a zážitky, na které nikdy nezapomenete. Právě to nabízejí speciální prohlídky jeskyní a propastí Moravského krasu! Zároveň můžete prozkoumat i jeskyně, které jsou volně přístupné a lákají k malému dobrodružství.

Další aktuality

Mikulov není jen městem vína: ochutnejte vůně a chutě národů Podyjí

Již tradičně se koná každé léto v Mikulově Festival kultur národů Podyjí, na němž všechny zde žijící národnostní skupiny představují své hudební, taneční, divadelní i kulinářské výtvory. Ten letošní se koná od 18. do 20. července 2025.
18. červenec 2025 12:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Kam v létě za vínem? Do sklípků na Moravu!

Pokud vás již nebaví střídající se deštivé počasí s parným létem, co zamířit několik metrů pod zem do některého z mnoha příjemně vychlazených vinných sklípků? Po celé léto se na řadě míst jižní Moravy konají zajímavé vinařské akce. Mimo to se vám bude určitě líbit i procházka unikátním vinařským podzemím.
18. červenec 2025 7:18
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Dopřejte si romantickou vyjížďku kočárem

Přeneste se na chvíli do dob, kdy po cestách jezdily kočáry tažené opravdovou koňskou silou. Nechte si zapřáhnout koně do kočáru a užijte si romantickou projížďku krásnou přírodou. Nebo se zajeďte podívat do některého z muzeí, která sledují historii tohoto dopravního prostředku.
17. červenec 2025 15:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Unikátní technická památka Baťův kanál láká letní turisty

Baťův kanál je fenoménem cestovního ruchu v České republice, ale také jedním z česko-slovenských turistických produktů. Protíná Zlínský a Jihomoravský kraj a vede až do města Skalice v Trnavském kraji. Tato umělá vodní cesta, která před 2. světovou válkou sloužila k dopravě lignitu do Baťových závodů je už více než 20 let vyhledávaným cílem mnoha turistů. Plavby usnadňuje mobilní aplikace, která obsahuje nejen podrobné informace o samotném Baťově kanálu, ale také unikátní Příručku kapitána, praktického průvodce pro všechny, kdo se chtějí vydat na vodu.
17. červenec 2025 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Vzhůru dolů, do krasových jeskyní bez obav i s dětmi!

Přístupné jeskyně Česka cílí na rodiny s dětmi, zavádí nově rodinné vstupenky i zkrácené trasy prohlídek! Rodinné vstupenky od letní sezony 2025 platí na všechny prohlídkové trasy, kromě dvou zážitkových v Moravském krasu, kde je jednotná cena pro všechny. Na rodiny i s malými dětmi myslí i novinky ve dvou jeskyních Moravského krasu. Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních a v jeskyni Výpustek u Křtin přibyly v nabídce zkrácené prohlídky, které udrží pozornost i menších dětí.
15. červenec 2025 14:39
Příroda, Jihomoravský kraj

Seriál výletů Krajem vína 2025 vína zve na letní výlet z Dolních Věstonic

Letní výletní sezóna na jižní Moravě je v plném proudu a seriál Krajem vína pokračuje pátou akcí letošního roku. Tentokrát pod názvem Na kole a pěšky za vůní Pálavy, která se uskuteční v sobotu 19. července 2025. Na trasy plné vinic, výhledů a skvělého vína jsou zváni cyklisté, pěší i rodiny s dětmi.
15. červenec 2025 10:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Miroslav o víkendu provoní meruňky

Od 18. do 20. července 2025 proběhne v Miroslavi největší místní kulturní akce – Meruňkobraní s jarmarkem u Floriána. Letos již 34. ročník akce nabídne nákupy všeho druhu, ukázky lidových řemesel, průvod v dobových kostýmech, španělskou drezúru koní, soutěž v požárním sportu, koncerty a mnoho dalšího.
15. červenec 2025 8:50
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Ponocný přeje dobrou noc ve Znojmě již osmnáctou sezónu

O jedinečnou atmosféru nočního historického centra Znojma se i letošní sezónu postará ponocný! Během letních měsíců můžete ve Znojmě opět potkat ponocného. V současnosti ponocný přispívá atraktivitě města, ale v minulosti měla nočního hlídače každá větší obec. Noční hlídač je připomínkou dnes již zaniklého povolání a již 18. sezónu nedílnou součástí letních večerů ve Znojmě.
14. červenec 2025 17:20
Zážitky, Jihomoravský kraj