ÚvodAktualityPoznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko
Příroda

Poznejte jeskyně Moravského krasu jinak: dobrodružně a nadivoko

Žádné betonové chodníčky, pohodlné schody, chromované zábradlí a elektrické osvětlení, ale přilba, čelovka, speciální jeskyňářská kombinéza a zážitky, na které nikdy nezapomenete. Právě to nabízejí speciální prohlídky jeskyní a propastí Moravského krasu! Zároveň můžete prozkoumat i jeskyně, které jsou volně přístupné a lákají k malému dobrodružství.
Netradiční prohlídky Moravského krasu zkrátka nabízejí všechno dohromady – zábavu, romantiku i dobrodružství. Hlavní výhoda? Rozhodně vás nečekají zástupy ostatních dychtivých turistů. Tam hluboko dole budete jen vy, průvodce a jeskyně ve své přirozené kráse tak, jak je příroda vytvořila s jejich tajemstvím, atmosférou i zvláštními příběhy. Pro zájemce je běžně přístupných pět jeskyní s vybudovanými chodníčky a osvětlením, tedy Punkevní jeskyně, Kateřinská, Balcarka, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Výpustek. Vedle toho je možné po dohodě navštívit i tři neupravené jeskyně, a to Rudické propadání, dolní patra Sloupsko-šošůvských jeskyní a Ostrovskou propast. Nedávno se k těmto přírodním jeskyním přidala i jeskyně Horizont u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce a jeskyně Bertalánka Pustém žlebu.
 

Zážitková trasa jeskyní Výpustek

výpustekV jeskyně Výpustek, která má bohatou a velmi neobvyklou historii, zažijete nevšední dobrodružství, a to na trase poněkud divočejší povahy s názvem Za tajemstvím jeskyně. Jedná se o neupravenou trasu přírodního charakteru, kde terén zůstal nezměněn po těžbě fosfátových hlín, které se v podzemí těžily ve 20. letech minulého století. Návštěvníci na okruh vyrazí bez elektrického nasvícení, s čelovými světly na helmách a v oblečení které si lze zašpinit. Trasa je přístupná po předchozí rezervaci na telefonu 516 439 111, účastníci musí být v dobré kondici a také starší šesti let.
 

Jeskyně Bertalánka a Horizont

Jeskyně HorizontPokud se letos chystáte do Moravského krasu, od začátku prázdnin, až do října si budete moci prohlédnout i méně známé jeskyně: Bertalánku a Horizont. Ta první leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou a trasa vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí, Horizont objevíte u vápencového lomu Velká dohoda u Lipovce.

V Horizontu máte, vybaveni helmou a světlem, možnost podívat se do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyňáři z Holštejna během tří let ručně odtěžili z Horizontu přes 300 tun písčitojílových usazenin a tím návštěvníkům umožnili pohodlně si prohlédnout 800 tisíc let staré sedimenty, zbytky krápníkové výzdoby, 18 metrů dlouhé kořeny buků a hlavně – udělat si hrubou představu o jejich práci. Vstupné do jeskyně je za 50 Kč na osobu, včetně zapůjčení helmy a světla. Areál je o prázdninách otevřen každý den od 10 do 18 hodin.

JesykněBertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Jeskyňáři v jeskyni pořádají několik programů pro veřejnost, které je třeba předem objednat na webových stránkách pořadatele. Můžete si dopřát speleoferatu, rande v jeskyni nebo canyoning. Populární je speleoferata, trasa vedoucí labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři. Jde o trasu rodinného charakteru. V jeskyni nejsou žádné betonové chodníčky, žádné světlo.
 

Jak se dostat na dno Rudického propadání?

JeskyněVětšina lidí zná Rudické propadání jako místo na konci stinného údolí, kde se ve změti skal a balvanů ztrácí vody Jedovnického potoka. Zelená turistická značka a naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání sice pokračují dál, ale podél potoka už žádná cesta nevede, jedině pokud byste se odvážili sestoupit do rozsáhlé vodní jeskyně plné žebříků a lanových traverzů. Takový zážitek vám umožní jeskyňáři z Rudice, kteří do podzemí pořádají speleologické výpravy. Přibližně během čtyř až pěti hodin projdete část 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, po Amatérské jeskyni druhého nejdelšího v Česku. Mimochodem, kdybyste stále sledovali tok Jedovnického potoka, na zemský povrch byste se vrátili až po mnoha kilometrech; vyvěrá pod Býčí skálou v Josefovském údolí mezi Adamovem a Křtinami. Kurzy probíhají celoročně mimo druhou polovinu září a první polovinu října, ale i dojednané termíny se mohou přesunout; jde o vodní jeskyni, takže je třeba počítat s kolísající výší hladiny Jedovnického potoka. Vstupné stojí 1 500 Kč, u větší skupiny je možná množstevní sleva.
 

Sloupsko-Šošůvskými jeskyněmi po stopách Nagela

JeskyněSloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v Česku a jediné, které kromě klasických prohlídkových tras nabízejí i zážitkovou exkurzi do spodních pater; je ale nutné se předem objednat telefonicky nebo e-mailem. Prohlídka spojená s plazením a šplháním v těsných místech zabere několik hodin a dostanete se na místa, jimiž v roce 1748 procházel Johann Antonius Nagel, oficiálně považovaný za objevitele jeskyně. Skutečnost ale zdaleka nebyla tak zářivá: vídeňský matematik a fyzik dostal průzkum podzemí příkazem od císařovny, ale natolik se bál, že nejprve uplatil dva opilé sedláky, aby se do temnot vydali před ním. Až když se vrátili, odvážil se do podzemí sám a s velkou slávou se poté prohlásil za objevitele. Zážitkovou trasu můžete absolvovat celoročně, děti sem pouští od 10 let a vstupné stojí 900 Kč za osobu. Přilbu se svítilnou vám půjčí přímo v jeskyních a v pokladně si můžete za 100 Kč koupit jednorázový overal, ale zbývající vybavení záleží výhradně na vás. Hodit se vám budou pevné boty s protiskluzovou podrážkou nebo holínky, ochranné rukavice a šátek nebo tenká čepice pod přilbu.
 

Jeskyně, které si můžete prolézt sami

Rytířská jeskyněAno, i takové v Moravském krasu existují. I když se nejedná o žádné rozsáhlé prostory, své kouzlo pro vás jistě mít budou. Stačí si vzít čelovku a můžete se vydat poznávat krásy krasu na vlastní pěst. Rytířská jeskyně se nachází asi 300 m jihovýchodně od známé Kateřinské jeskyně a je neobvyklým příkladem tzv. jeskynního hradu. Žádné písemné zmínky se však nedochovaly a archeologický průzkum datuje jeho vznik do 13. století, kdy sloužil jako strážní hrad. Jeskyně je ozářená denním světlem, a tak její stěny téměř až do poloviny kryje vegetace.

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí. Vězte však, že se v Netopýrce bez baterky neobejdete.

Švédův stůlVolně přístupná jeskyně Švédův stůl v údolí potoka Říčky je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území. Dosahuje celkové délky 30 m a díky propadlému stropu v zadní části je celá osvícena denním světlem. Jeskyně patří k našim nejvýznamnějším archeologickým lokalitám a je jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na území ČR. Tito lidé žili ve zdejších jeskyních v údolí Říčky v období starší doby kamenné. Jeskyně se považuje také za typické doupě jeskynních hyen a medvědů, žijících zde ve starších čtvrtohorách. Vědci zde z tisíciletých nánosů hlíny vykopali nepřeberné množství kostí různých tehdy žijících zvířat. Pozoruhodným zjištěním bylo, že mnoho stejným způsobem ohlodaných kostí sem zavlekly jeskynní hyeny coby lahůdku na "vykusování" morku. Švédův stůl tedy sloužil jako hodovací doupě jeskynních hyen.

Jeskyně KostelíkJeskyně Kostelík se nachází v Moravském krasu v údolí Křtinského potoka, který ji vytvořil. Její hlavní dóm připomíná vnitřek kostelíka, který mu přisoudil i název celé jeskyně. Kromě hlavní části je zde několik bočních chodeb a oken, diky kterým můžete prozkoumat jeskyni i bez svítilen.

Jáchymka v Josefském údolí je tunelovitou jeskyní, kterou v minulosti protékal Křtinský potok. Jeskyně je pojmenována po poustevníkovi Joachymovi, který v ní údajně žil počátkem 19. století. Ve starší době kamenné jeskyně sloužila jako dočasné sídliště pravěkých lovců. Na počátku 20. století se zde těžilo netopýří guáno pro výrobu hnojiva. Letos zde po mnoha desítkách let zahnízdili sokoli a tak je jindy volně přístupná jeskyně uzavřena.
Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu Příroda

Jeskyně Bertalánka v Pustém žlebu

Bertalánka leží v Pustém žlebu za Čertovou brankou. Trasa pro návštěvníky vede labyrintem chodeb s malými prostory a menší propastí. Nejde zde o krasové jevy, ale spíše o zvláštní zážitek – poznáte, jak se v jeskyních cítí jeskyňáři.

Dům přírody Moravského krasu Příroda

Dům přírody Moravského krasu

Navštivte nově otevřenou zážitkovou expozici o Moravském krasu. Ponořte se v ní do devonského moře, vytvořte si krápníky a jeskyně, proleťte se s netopýry, poznejte lesy, stráně, kytky i zvířata. A jak se žije Krasu s člověkem?

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

7 věcí, které nevíte… o chráněných územích, národních parcích a novinkách v ochraně přírody

Divoká příroda a panenská území, domovy vzácných živočichů a rostlin, filmové kulisy i místa s řadou nej: to jsou chráněná území naší přírody, od rozsáhlých národních parků až po malé přírodní památky. Mají za sebou složité roky: zažily časy bez návštěvníků i období, kdy byly přehlcené lidmi, sucha, požáry, záplavy i rozšiřování invazivních druhů. Pojďte se podívat, co se změnilo a jaké proměny naši přírodu čekají v blízké budoucnosti?

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2024

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2024

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Zpřístupněné jeskyně letos zahájí jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší otevřou dle prodloužené otevírací doby pro duben již od Velkého pátku 29. března. Pět jeskyní v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špičáku, Zbrašovské aragonitové) a Chýnovská jeskyně u Tábora budou mít otevřeno jako v dubnu od úterý do neděle už od Zeleného čtvrtku 28. března 2024. Mimořádně bude všude otevřeno i na Velikonoční pondělí.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět Příroda

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu – cesta 40 tisíci let nazpět

Vydejte se pozpátku 40 tisíci let historie. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu Příroda

Punkevní jeskyně s propastí Macocha v Moravském krasu

Vydejte se na výlet do Punkevních jeskyní! Procházet se budete mohutnými dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou až na dno propasti Macocha. Svou oblibu si získaly díky tomu, že v nich lze podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě.

Zážitková trasa Po stopách Nagela ve Slouposko-šošůvských jeskyních Zážitky

Zážitková trasa Po stopách Nagela ve Slouposko-šošůvských jeskyních

Trasa zážitkového okruhu navazuje na zpřístupněné části Sloupsko-šošůvských jeskyní. Sestupuje se ústím Stupňovité propasti nejprve po upravené trase a dále po schodech k části bývalého Absolonova Macošského žebře.

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu Příroda

Ponorná řeka Punkva v Moravském krasu

Punkva je ponorná řeka v Moravském krasu a v České republice se jedná o nejdelší podzemní tok. Řeka vzniká v podzemním systému Amatérské jeskyně soutokem Sloupského potoku a Bílé vody.

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu Příroda

Průchozí jeskyně Kostelík v Moravském krasu

Jeskyně Kostelík se nachází v Moravském krasu v údolí Křtinského potoka, který ji vytvořil.

Josefovské údolí v Moravském krasu Příroda

Josefovské údolí v Moravském krasu

Josefovské údolí (někdy zvané též Křtinský žleb) je 10 km dlouhý krasový kaňon táhnoucí se mezi Adamovem a Křtinami. Jeho název odkazuje na osadu Josefov, která se nachází ve střední části údolí.

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen Příroda

Jeskyně Švédův stůl – doupě jeskynních hyen

Volně přístupná jeskyně v údolí potoka Říčky v Moravském krasu je známou archeologickou lokalitou a jedním ze tří nalezišť kosterních pozůstatků neandrtálského člověka na našem území.

Jeskyně Netopýrka Příroda

Jeskyně Netopýrka

Jeskyně Netopýrka se nachází nedaleko obce Ochoz u Brna, v jižní části Moravského krasu, v údolí Říčky. Za vstupní částí se nalézá větší prostora, pod níž pokračuje nízká a úzká plazivka, klesající až k podzemnímu toku. Vstup do jeskyně je volný, na vlastní nebezpečí.

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda Příroda

Jeskyně Horizont v lomu Velká Dohoda

Vybaveni helmou a světlem, máte možnost se podívat do horizontální říční chodby, dlouhé necelých 100 metrů. Jeskyně nedaleko Holštejna byla objevena pracovníky kamenolomu Velká Dohoda po odstřelu v roce 1953, prozkoumána, zaměřena a dalším odstřelem znepřístupněna na dalších téměř padesát let.

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Hladomorna u Holštejna v Moravském krasu

Hladomorna (někdy nazývaná Lidomorna) je jeskyně, která se nachází ve skále pod hradem Holštejn v oblasti Moravského krasu. Ve středověku sloužila jako pochmurné vězení. Provinilci, které do ní házeli z nádvoří hradu, zemřeli buď při pádu dolů nebo hladem.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice Příroda

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu Příroda

Kateřinská jeskyně – nejrozlehlejší dómy v Moravském krasu

Jeskyni tvoří dva vzájemně spojené mohutné dómy s přilehlými chodbami. Jeskyně byla pro veřejnost otevřena už v roce 1910. Hlavní dóm je s rozměry 95x44x20 metrů největší veřejnosti zpřístupněnou podzemní prostorou v Moravském krasu.

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou Příroda

Jeskyně Balcarka – jeskyně s nejbohatší krápníkovou výzdobou

Jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy představuje svou krápníkovou výzdobou snad nejbohatší jeskyni Moravského krasu. Do nového turistického okruhu byla zahrnuta i část jeskyně s bývalým muzeem, které bylo krátce zpřístupněno v roce 1938. Návštěvní trasa se tak prodloužila o 150 metrů.

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Jeskyně, oppida, hradiště a archeoparky: 10 míst, kde se podíváte do pravěku

Pravěké lovce znáte z obrazů Zdeňka Buriana i z muzeí. Co takhle se ale na jejich život podívat zblízka, přímo v místech, kde naši předkové žili? Portál Kudy z nudy pro vás nachystal několik výletů na místa, která patří k významných archeologickým nalezištím dokládajícím způsob života našich předků anebo do archeoparků, kde názorně uvidíte modely staveb a rekonstrukce života dávných obyvatel na našem území.

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu Kultura

Expozice Jeskyně a lidé v Moravském krasu

Nové expozice s názvem Jeskyně a lidé rozšiřují prohlídkové trasy v jeskyních Balcarce, Kateřinské, Sloupsko-šošůvských a v jeskyni Výpustek, kde je navíc umístěna rozsáhlá výstava věnovaná celému Moravskému krasu, jeho geologii, objevování, výzkumu či archeologickým a paleontologickým nálezům.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR Příroda

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky Příroda

Amatérská jeskyně – nejdelší jeskyně České republiky

Amatérská jeskyně je nejdelší jeskyní České republiky. Byla objevena roku 1969 po nesmírném úsilí při prokopávání desítek metrů zavalených komínů a postupně propojována s dalšími jeskyněmi, mezi něž patří i Punkevní jeskyně a propast Macocha. Celková délka propojeného systému dnes přesahuje 40 km.

Ostrovská propast v Moravském krasu Příroda

Ostrovská propast v Moravském krasu

Ostrovská propast, objevena roku 1861, se nachází přímo uprostřed obce Ostrov u Macochy na návsi před farou. Je zadělána mříží a ke hladině vody sahá do hloubky 50 metrů. Na dně propasti leží dvě tůňky.

Rudické propadání Příroda

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.

Netopýři v Moravském krasu Příroda

Netopýři v Moravském krasu

Jeden z nejrozsáhlejších krasových systémů ve stř. Evropě Navštívit lze jen malou část objevených prostor. Jeskyně veřejnosti otevřené i ty přístupné jen odborníkům patří k nejvýznamnějším zimovištím letounů u nás. Každoročně zde svůj zimní spánek tráví tisíce netopýrů a vrápenců.

Nejvýznamnější krasová oblast v České republice i střední Evropě – Moravský kras

Nejvýznamnější krasová oblast v České republice i střední Evropě – Moravský kras

Moravský kras je největší a nejlépe vyvinutou krasovou oblastí s nejširším spektrem krasových jevů v Česku a patří také mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu Příroda

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Další aktuality

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.
7. září 2024 9:11
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Rosice zvou na oblíbené podzimní slavnosti česneku

Rosice o tomto víkendu zavoní česnekem! Již 16. ročník Česnekových slavností proběhne letos v sobotu 7. září 2024. Bohatý program doplní řemeslný jarmark a prodej tuzemského česneku, výrobků z česneku, česnekové dekorace a aranžmá a bohaté česnekové občerstvení. Kromě toho nebude chybět klasický regionální sortiment, první podzimní zelenina a burčák.
7. září 2024 8:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V sobotu se v Brně těšte na Chillibraní

V sobotu 7. září 2024 se v brněnském areálu Bzzzukot v Židenicích bude konat dvanáctý ročník festivalu Chillibraní. V Brně tak vypukne jedna z největších gastronomických párty pod širým nebem a vůbec největší evropský festival chilli papriček a pálivého jídla! Bohatý program začíná už v 11 hodin a jeho součástí bude i tradiční soutěž Chilližrout.
7. září 2024 7:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Festival vědy zve do Brna na interaktivní ukázky se světa vědy a techniky

Více než čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, akademických ústavů, vysokých škol i soukromých společností si pro všechny návštěvníky – malé i velké, odborníky i laiky, nejmladší i nejstarší – připravily od 6. do 8. září 2024 interaktivní ukázky toho, čemu se právě teď věnují, nebo co už dokázaly. Festival vědy na brněnském výstavišti tak dokáže, že věda není jen suchá teorie, ale velmi často praktická, užitečná a zábavná věc.
6. září 2024 8:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Vila Tugendhat je první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv

Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2024 slaví mezinárodní organizace UNESCO 70. výročí přijetí Haagské úmluvy a zároveň 25. výročí přijetí Druhého protokolu této úmluvy. Haagská úmluva má za cíl ochranu kulturních statků v případě ozbrojeného konfliktu a při příležitosti těchto dvou významných výročí bude 9. září 2024 ve vile Tugendhat slavnostně odhalen znak zvýšené ochrany této jedinečné brněnské památky. Slavnostní akt bude spojen s odbornou konferencí, jejímž cílem bude si připomenout existenci a význam této úmluvy a zároveň se zamyslet nad jejím budoucím směřováním tváří v tvář současným celosvětovým výzvám.
4. září 2024 19:18
Památky, Jihomoravský kraj

Načerpejte pozitivní energii na Historických slavnostech Rosa coeli v Dolních Kounicích

Dolní Kounice, starobylé město nedaleko Brna, vás vtáhne do víru dějin. V sobotu 7. 9. 2024 se tam totiž konají Historické slavnosti Rosa coeli města Dolní Kounice. Vydejte se na jižní Moravu, navštivte tajemné rozvaliny Rosa coeli a užijte si jarmareční atmosféru i pozitivní energii, obklopující bývalý ženský klášter.
3. září 2024 21:47
Zážitky, Jihomoravský kraj

Ve Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba

První zářijovou sobotu 7. 9. 2024 roztočí vodní mlýn ve Slupi svá mlýnská kola. Tradičně budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si celý mlýn za provozu a také sledovat pečení chleba v polní pekárně za mlýnem, kterého se většinou peče okolo pěti druhů, téměř ze šesti metráků mouky. Náves před mlýnem zaplaví jarmark, na kterém budou řemeslníci předvádět své dovednosti v tradičních řemeslech. Navštívit můžete i muzeum československého opevnění. V rámci předváděcích jízd autobusů Technického muzea v Brně můžete navštívit dělostřelecký srub Zahrádka v Šatově.
3. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách

Na letošním 77. ročníku Pálavského vinobraní, které proběhne od 6. do 8. září 2024, bude opět hlavní hvězdou víno v rozmanitých podobách, které tu poteče proudem. Několik desítek tisíc návštěvníků opět zavítá do města s vůní jihu užít si krásné babí léto, hudební hvězdy všech žánrů a víno místních vinařů. Atmosféra Pálavského vinobraní bude jako vždy jedinečná.
3. září 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj