ÚvodAktualityPět nových rozhleden aneb skvělé podzimní procházky
Příroda

Pět nových rozhleden aneb skvělé podzimní procházky

  • 28. října 2020
Máte rádi procházky podzimní přírodou? Proč se tedy nevydat k novým rozhlednám, které se právě letos nově otevřely anebo byly obnoveny? Portál Kudy z nudy pro vás má několik zajímavých tipů, letos především z hřebenů našich hor na severu Čech.

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

rozhledna ŠpičkaNetypická rozhledna Jizerských hor, to je Špička na Malém Špičáku (678 m) u Tanvaldu. Vyrostla v říjnu nad skalnatým útesem Malého Špičáku. Má odkazovat na bývalou dráhu pro boby a saně, která začínala právě pod těmito skalami.

Kromě zvláštního tvaru připomínající obrácený bob nebo lžíci je ale velmi specifická i svým povrchem, který je zakřivený. Na něm je zrcadlený obraz deformovaný, barvy a odlesky se kroutí a mísí. Zážitek z pohledu na stavbu tak nikdy není stejný. Unikátní rozhlednu navrhli architekti libereckého studia Mjölk. Je volně přísdtupná po celý rok.
 

Rozhledna na Lucemburkově kopci

Rozhledna Lucemburkův kopecRoky plánovaná dřevěná rozhledna na Lucemburkově kopci (564 m) poblíž Malečova na Ústecku konečně už stojí, tak ji pojďte navštívit! Dřevěná čtyřpatrová rozhledna je 14 metrů vysoká a nabízí výhled do širokého okolí, například na České středohoří nebo i na Děčínskou vrchovinu.

Rozhlednu se podařilo otevřít v září 2020. Uvidíte odtud Tiské stěny, Děčínský Sněžník, Bukovou horu, Varhošť, Říp a blízkou Kuklu. Rozhledna je celoročně volně přístupná. Pro motorizované návštěvníky je rozhledna přístupná od horní stanice skiareálu nad Pohořím u Malečova, kde je parkoviště.


Staronová rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

nová Rozhledna žaltmanDeset kilometrů východně od Trutnova najdete nejvyšší vrchol Jestřebích horŽaltman (740 m). Na vrcholu této nevýrazné podélné vyvýšeniny byla roku 1967 uvedena do provozu rozhledna v podobě kovové konstrukce. Vyhlídku ve 12 metrech nad zemí postavili svépomocí členové TJ Sokol Malé Svatoňovice. Ta musela být roku 2019 rozebrána. Letos v září 2020 ji nahradila nová se čtyřmi vyhlídkovými plošinami, nejvyšší z nich je 22 metrů nad zemí.

Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo to uvidíte Broumovskou vrchovinu s Ostašem, Javořími horami i Adršpašsko – teplickými skalami, dále  Krkonoše, Rýchory, Vraní hory v Polsku, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičinu, Kumburk a Trosky. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
 

Rozhledna na Feistově kopci v Orlických horách

Feistův kopecNa Feistově kopci (711 m) v Olešnici Orlických horách byla v dubnu 2020 dokončena rozhledna. Milovníci výšek a krásných pohledů se mohou těšit, že z vyhlídkové plošiny 27,4 metrů nad zemí uvidí například viadukt v Lewině Klodzkém, Vrchmezí, přehradu Rozkoš, Orlické a Bystřické hory nebo Panský vrch. Rozhledna je volně přístupná.

A po sestoupení zpět na zem se pak vydejte třeba za poznáním po naučné geologické stezce. Trasa zavede turistu na místa výskytu zvětralých žulových balvanů tvořících v této lokalitě jedinečné útvary. Zajímavosti o místní geologii a geomorfologii se návštěvník dozví z devíti informačních panelů.
 

Rozhledna Vysoká Srbská na Větrné horce u Hronova

Rozhledna Vysoká SrbskáRozhledna Vysoká Srbská na Větrné Horce (512 m) postavená v květnu 2020 nedaleko Hronova nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Věž naleznete ve svahu na dohled od místního hostince. Rozhledna je celokovová, 18 metrů vysoká a opláštěná dřevem, vyhlídková plošina je ve výšce 16 metrů.

Z vrcholu budete mít výhled směrem k Hronovu, na Stolové hory s Borem a Hejšovinou, Javoří hory, Ostaš, Teplické skály i Krkonoše a Orlické hory. Jde již o druhou rozhlednu ze čtyř, které jsou v plánu na české straně hranice jako součást přeshraničního projektu Česko-polská Hřebenovka – východní část. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách Příroda

Rozhledna Špička na Malém Špičáku v Jizerských horách

Špička stojí v místě, kde v minulosti začínala Tanvaldská bobová dráha. Odkaz k historii se promítl ve vzhledu objektu. Rozhledna na Malém Špičáku má připomínat bob, mnohým však evokuje lžící nebo mimozemské těleso.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor Příroda

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách Příroda

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Vrch Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé. Vidět jsou z ní Krkonoše, Orlické hory, Trutnovsko i Adršpašské skály.

Rozhledna Lucemburkův kopec Příroda

Rozhledna Lucemburkův kopec

Roky plánovaná dřevěná rozhledna na Lucemburkově kopci poblíž Malečova na Ústecku už stojí, tak ji pojďte navštívit.

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské Příroda

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Vysoká Srbská neboli Na Větrné horce nedaleko Hronova, nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách Příroda

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách vznikla rozhledna na Feistově kopci. Celková její výška je 30 metrů, nadzemní část má čtvercový půdorys s osmiúhelníkovou otevřenou vyhlídkovou plošinou, nacházející se v sedmém patře.

Další aktuality

Kam na pěknou podzimní i zimní procházku do lesoparku?

Přemýšlíte, kde se projít na čerstvém vzduchu, ale nechce se vám daleko od domova? Pak se inspirujte našimi tipy na krásné lesoparky, které nebývají daleko od centra měst, a přece poskytují nádhernou kulisu pro příjemné procházky.
20. listopad 2024 10:00
Příroda

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?
19. listopad 2024 10:00
Příroda

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
17. listopad 2024 12:00
Příroda

Romantický výlet v zimě? Tipy, kam vyrazit za nevšední krásou zimní krajiny v Česku

Některé přírodní zajímavosti jsou k vidění po celý rok, zatímco jiné můžeme obdivovat pouze v nejchladnějším ročním období. Nezbytnou podmínkou pro jejich vytvoření je totiž mráz a s ním spojený vznik ledu. Díky němu dokáže příroda vykouzlit fantastické útvary na místech jindy obyčejných. Nechte se inspirovat k jedinečnému zimnímu výletu. Víte, že meteorologická zima začíná 1. prosince a končí 28. února (v přestupném roce 29. února)?
15. listopad 2024 9:00
Příroda

Objevte naše slaniska – unikáty české přírody

Dnes vám představíme opravdové unikáty české přírody – u nás extrémně vzácná slaniska, tedy místa, s vysokým obsahem soli v půdě a vodě. Slanisko je vlastně zvláštní typ mokřadů, pro něž je typická velká salinita. U moře o žádný zázrak nejde, ale ve vnitrozemí je to už něco jiného. Zdejší slaniska vznikla díky minerálním pramenům či při nahromadění soli jako důsledku střídání vlhkého a suchého období, kdy se voda vypařuje, a do půdy jsou vtahovány minerální látky. Někdy se sůl dostává k povrchu z nasycených usazenin po pravěkých mořích… Slaniska jsou domovem vzácných druhů slanomilných rostlin, tzv. halofytů a určitých druhů obojživelníků, ptáků a hmyzu. Kam se za slanisky vypravit vám prozradí Kudy z nudy v dnešních tipech.
13. listopad 2024 10:00
Příroda

10 tipů na krásné a snadno dostupné vodopády

Rádi byste vyrazili do přírody za pěknými vodopády, ale nechce se vám zdolávat spoustu kilometrů? Pak se inspirujte našimi tipy, které vás zavedou k "padajícím vodám", které naleznete ne příliš daleko od místa, kde se dá zaparkovat a navíc se k nim dostanete pohodlnou cestou. Tak tedy vzhůru za vodopády po celý rok!
13. listopad 2024 8:58
Příroda

Věda a historie není nuda: vesnice na dnech přehrad, přístupné jen v suchých letech

Kdo chce vidět místa, jindy zatopená a ukrytá na dnech našich přehrad, musí si počíhat na správný okamžik. Ten nastává v době, kdy se opravují jindy zatopené zdi hrází a další stavby, anebo v suchých měsících. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na místa, kde se na dnech přehrad skrývají potopené vesnice, silnice, mlýny a mosty!
12. listopad 2024 8:51
Příroda

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.
12. listopad 2024 8:00
Příroda