ÚvodAktualityPlzeňský kraj: nejznámější ležák na světě, pivovar Plzeňský Prazdroj a Konstantinovy Lázně
Tradice, Plzeňský kraj: nejznámější ležák na světě, pivovar Plzeňský Prazdroj a Konstantinovy Lázně, Kudy z nudy
Zážitky

Plzeňský kraj: nejznámější ležák na světě, pivovar Plzeňský Prazdroj a Konstantinovy Lázně

Poslechněte si audio verzi článku
Kdo miluje pivo a hledá autentické zážitky, pro toho je Plzeňský kraj ráj na zemi. Zkrátka ale nepřijdou ani milovníci krásné přírody, historických památek, kultury a tradiční gastronomie. Tady vám bude dobře za každého počasí a v každé roční době.
Do Plzeňského kraje můžete vyrazit na zimní výlet i letní dovolenou – za pohodou, netradičními zážitky i dobrým jídlem. Samozřejmě prim hraje pivo a pivovarnictví, které má v regionu velkou tradici. V Plzni se první piva začala vařit hned po založení města v roce 1295, když český král udělil plzeňským měšťanským domům právo várečné. Když pak v roce 1842 uvařil v novém pivovaru sládek Josef Groll první várku nového plzeňského piva, zrodil se legendární ležák Pilsner Urquell. Podle celosvětově nejrozšířenějšího druhu piva se dokonce nazývá celá pivní kategorie pils, pislner.
 

Pilsner Urquell, nejznámější ležák na světě

Plzeňský ležák proslavil západočeskou metropoli po celém světě a nejvíce turistů míří v Plzni právě do pivovaru Plzeňský Prazdroj. Nahlédněte do varen a historických sklepů, a užijte si ochutnávku piva přímo v místě, kde se pivo vaří stále stejným způsobem již od roku 1842. Prohlídku zpestřují pivní degustace, škola čepování a další zážitkové programy či posezení v hospodě Na Spilce, která se nachází v prostorách bývalých pivovarských kvasných sklepů. Ochutnáte tu moderní českou kuchyni ze surovin od farmářů z Plzeňského kraje a také z chmele, sladu, kvasnic, mladiny a dokonce i z mláta.
 

Bednáři z Plzeňského Prazdroje

pivovarem Plzeňský Prazdroj je spojená prastará řemeslná tradice, která sahá až do začátků výroby proslulého plzeňského ležáku. V dobách největšího rozkvětu na začátku 20. století v pivovaru pracovalo asi 150 bednářů, nyní je pokračovateli slavné tradice osmičlenná bednářská parta. Plzeňský Prazdroj udržuje tradici bednářského řemesla zřejmě jako jediný pivovar na světě a bednáři byli zapsáni na národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.
 

Plzeň: Pivovarské muzeum, historické podzemí, katedrála a synagoga

V Plzni navštivte také Pivovarské muzeum, sídlící v původním právovárečném domě z 15. století. Seznámíte se s historií plzeňských hospod, prohlédnete si pivovarské provozy i řadu pivních kuriozit. Pestrou škálu piv řady druhů z desítek pivovarů z celé České republiky nabízí muzejní Pivotéka.

Přímo v muzeu začínají také prohlídky Plzeňského historického podzemí. Jeho nejstarší části pocházejí ze 13. století, celoročně přístupný prohlídkový okruh měří asi 800 metrů a cestou si prohlédnete expozici knihtisku, funkční repliku vodního kola nebo fragmenty zbořených domů.

Protože muzeum leží v historickém centru Plzně, můžete zároveň navštívit další zajímavá místa. Třeba gotickou katedrálu sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Čechách (103 m), Velkou synagogu nebo Loosovy interiéry, byty a rezidence navržené světoznámým architektem Adolfem Loosem.
 

Řemeslná piva z minipivovarů

Po celém Plzeňském kraji najdete řadu minipivovarů, které nabízejí řemeslná piva podle vlastních receptur a limitované várky sezónních speciálů. V Plzni ochutnáte piva z pivovaru Proud, Pivovarského dvoru Purkmistr či pivovaru Raven, v Chodové Plané zve k návštěvě pivovar Chodovar s pivními lázněmi, v Plasích Knížecí pivovar a v Nepomuku pivovar Zlatá krávapivním hotelem a lázněmi.

Piva z minipivovarů ochutnáte také na festivalu Pilsnerfest. Protože první várka plzeňského ležáku byla uvařena přesně 5. října 1842, každý první říjnový týden se otvírají brány pivovaru a pořádá se tu velká narozeninová oslava piva, které změnilo celý pivní svět. K Pilsner Festu patří i bohatá hudební přehlídka, zábava v centru města a výběr piv z minipivovarů – přijeďte a ochutnejte!
 

Originální tradice Plzeňského kraje

Svým návštěvníkům nabízí Plzeňský kraj také výlety na středověké hrady, romantické zámky nebo za technickými památkami, a samozřejmě také do krásné přírody Šumavy, Brd a Českého lesa.
Relaxovat, odpočívat a bavit se můžete při každoročním zahájení lázeňské a turistické sezóny v Konstantinových Lázních. Nechte se pozvat také do Domažlic na Chodské slavnosti, největší a nejstarší národopisnou slavnost v západočeském regionu a druhou nejstarší v Čechách. Je to ideální místo pro seznámení s chodskými tradicemi a ochutnání tradičních chodských koláčů a dalších krajových specialit.
Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.

České pivo – nejlepší pivo na světě

České pivo – nejlepší pivo na světě

Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhledna Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, pivovar Plzeňský Prazdroj, historické podzemí a četná muzea a galerie, rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Co dělat, když prší: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Znáte to – venku prší, počasí se nehodlá umoudřit a venku se nedá prakticky nic dělat. Naštěstí na Plzeňsku najdete řadu tipů na skvělé zážitky i při rozmarech počasí. Zajeďte se pobavit do plzeňské Techmanie, Mariánské Týnice nebo na jeden z mnoha hradů a zámků, i na další zajímavá místa...

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

Město Plzeň chystá na letošní turistickou sezónu nejednu novinku. Pro návštěvníky se otevře řada památek, v novém kabátě se představí jedna z plzeňských dominant – Velká synagoga a řadu překvapení chystá DEPO2015, Pivovarské muzeum či Meditační zahrada. Na co se tedy můžete letos těšit?

Do Plzně nejen za pivem!

Do Plzně nejen za pivem!

Plzeň, hospodářská, kulturní i společenská metropole západních Čech si získala světovou proslulost především díky produkci piva Pilsner Urquell. Pozornost návštěvníků si však zaslouží nejen tekutý chléb, ale také historické centrum s mnoha památkami, jako je katedrála sv. Bartoloměje, historické podzemí, Velká synagoga (druhá největší v Evropě), historické Loosovy interiéry a další kulturní perly. Nezapomeňte ani na návštěvu zoologické a botanické zahrady s unikátním Dinoparkem. Co vše v Plzni navštívit vám poradí Kudy z nudy.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Plzně

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Plzně

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Plzně, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Západočeská metropole je totiž plná překvapení a malebných koutů!

10 tipů na návštěvu farem v Plzeňském kraji

10 tipů na návštěvu farem v Plzeňském kraji

Hledáte místo, kde si koupit farmářské produkty přímo ze dvora či se chcete podívat za zvířátky? Obojí přání vám splní farmy a venkovské usedlosti v Plzeňském kraji. Na Plzeňsku, ale i na Šumavě a Pošumaví najdete chovatele ovcí, koz, koní, drůbeže i pěstitele bio produktů, až už se jedná o ovoce či zeleninu. Mnoho farem nabízí i stylové ubytování, takže v těsném sepětí s přírodou můžete setrvat o víkendu či během celé dovolené.

Kam se vydat za pivem v Plzeňském kraji

Kam se vydat za pivem v Plzeňském kraji

Plzeňský kraj představil průvodce po všech malých i velkých pivovarech. Publikace "Pivní stezky" reaguje na požadavky turistů, kteří v ní najdou hned sedm pivních tras. Současně vychází i "Mapa pivovarů a turistických cílů Plzeňského kraje". Kraj v rámci projektu Do Plzeňského kraje za přírodou, tradicemi a gastronomií chystá i další materiály na podporu cestovního ruchu.

10 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi na Plzeňsku

10 tipů, jak si užít rodinnou dovolenou s dětmi na Plzeňsku

Plánujete rodinnou dovolenou či výlet na Plzeňsku nebo v Českém lese, ale nevíte, kde to bude vaše ratolesti bavit? Inspirujte se našimi tipy, které jsou ušity rodinám s dětmi přesně na míru! Skvělý den si užijete v některých ze zoologických zahrad, zábavně-naučných centrech či v interaktivních expozicích.

10 tipů k poznávání Chodska

10 tipů k poznávání Chodska

Plzeňský kraj ukrývá zcela ojedinělou národopisnou oblast v celých Čechách – Chodsko. Při posvíceních a poutích se v každé rodině pečou vyhlášené chodské koláče. Přežívá i specifická chodská muzika s charakteristickými dudy nebo blanozvučným fanfrnochem. Zachovala se také tradice pestrých barevných krojů a lidé mluví chodským nářečím. Všechny tyto tradice připomínají mnohé slavnosti a poutě, mezi nejoblíbenější patří domažlické Chodské slavnosti. Dodnes je v kraji tradice výroby keramiky, krajkářství nebo paličkování. Chodsko přímo vybízí k objevování ať již na kole, pěšky nebo přes gastronomii.

Další aktuality

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské oslavy vzniku republiky otevřou řadu pamětihodností za symbolických 28 korun

Plzeň oslaví 106. výročí založení samostatného československého státu. Stalo se již tradicí, že 28. října jsou otevřeny brány turistických cílů a kulturních a jiných institucí za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídkou zajímavých i běžně nepřístupných míst s kulturním programem určeným pro celou rodinu mohou návštěvníci strávit příjemný den a společně oslavit tento národní svátek.
24. říjen 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Portál Kudy z nudy vám přináší spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas. Stačí si vybrat.
18. říjen 2024 13:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům (a v zimě běžkařům) na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.
14. říjen 2024 15:00
Příroda, Plzeňský kraj

Za historií a tradicí se vypravte na Chodsko během celého roku

Lákají vás lidové tradice, skanzeny, řemesla a kouzlo svérázného Chodska? Poznejte turistickou oblast se specifickým nářečím, kroji i vynikajícími koláči! Až vám nepříznivé počasí nedovolí poznávat krásy Chodska na vlastní kůži, další možností jak objevovat tento svérázný kraj je návštěva některého z místních muzeí, jejichž expozice jsou věnovány bohaté historii a tradicím chodského regionu.
11. říjen 2024 6:33
Kultura, Plzeňský kraj

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Podzim je magickým obdobím, kdy se město zahaluje do zlatavých odstínů a nižších teplot. Nenechte se však zmást, život v Plzni ani v tomto čase nestagnuje, ba naopak. Těšit se můžete na nespočet kulturních, uměleckých či gastronomických akcí. Poradíme vám také, kam v Plzni zajít na dýňové latté a kam si ho třeba vzít na tu pravou podzimní procházku. Výhodou podzimu je i to, že si spoustu památek můžete užít bez davů lidí. Tak co všechno se dá na podzim stihnout?
8. říjen 2024 10:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Gotický strážce Šumavy potřebuje vyměnit helmici: střecha hradu Kašperk prochází rekonstrukcí

Nejvýše položený královský hrad střeží Šumavu od poloviny 14. století. Střecha jeho západní věže, která pamatuje ještě dobu Karla IV., prochází nyní nutnou obnovou. I když byla vystavena extrémním povětrnostním podmínkám v horské oblasti, vydržela na svém místě 660 let! Až do konce října 2024 bude probíhat stavba krovů a provizorní zastřešení střechy torza cihelné střechy, tzv. helmice, na západní věži, která čeká na svou komplexní rekonstrukci. Hrad Kašperk k tomuto účelu pořádá veřejnou sbírku.
7. říjen 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj