ÚvodAktualityPohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese
Pohádková a filmová putování po Plzeňsku, Kudy z nudy
Zážitky

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Poslechněte si audio verzi článku
Která místa v Plzeňském znáte z českých filmů, seriálů a pohádek? Natáčely se tu válečné filmy jako Vůně vanilky, Lebensborn či Ves v pohraničí, oblíbené detektivní seriály Policie Modrava i seriály Hříšní lidé města pražského či Dobrodružství kriminalistiky. Zámek Zelená Hora u Nepomuku je dějištěm komedie Černí baroni, ve spoustě pohádek také poznáte známý hrad Rabí.

Plzeň – město Discopříběhu i zločinu

PlzeňKdo by si nepamatoval odvážnou scénu z Discopříběhu (1987), kdy Rudolf Hrušínský nejmladší pobíhá po plzeňském náměstí Republiky nahý. Ve filmu se ale kromě tohoto místa objevuje například i křižovatka U Práce, kde Jirka utíká před revizorem a v pozadí je vidět Velká synagoga či Divadlo J. K. Tyla. Zahrál si i obchodní dům Prior, dnešní Tesco na Americké třídě. Převážně v plzeňské Škodovce se odehrává další film 80. let Vítr v kapse (1982), kde dva kamarádi Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi po maturitě vstupují do prostředí strojírenského závodu. Také plzeňské vlakové hlavní nádraží je oblíbenou filmovou destinací – posloužilo jako kulisa k filmu Expres z Norimberku (1953) či Návrat idiota (1999).

malý a velký vrahPlzeň je však oblíbeným natáčecím místem i v současnosti. Šestidílný kriminální seriál Místo zločinu Plzeň (2015) sleduje práci plzeňského kriminalistického oddělení. Mimo to se v Plzni udála i klíčová vražda velkofilmu Kajínek (2010), a zůstaneme-li u detektivního žánru, nesmíme zapomenout na díl seriálu Hříšní lidé města pražského Malý a velký vrah (1968), kde se objevuje již zmiňované plzeňské nádraží. Právě sem se totiž dostal jeden z lotrů, který odjel vlakem z Prahy do Plzně. Mráz po zádech vám jistě přeběhne i při vzpomínce na film Spalovač mrtvol (1968), kde si „zahrála“ jedna místnost krematoria na Rokycanské ulici a Obecní dům na náměstí Republiky, kde Kopfrkingl přednáší o významu krematorií.
 

Zámky Zelená hora, Žinkovy a Kozel

zelená hora nepomukDalší filmovou ikonou je komedie Černí baroni (1992). Ten se odehrává převážně v Nepomuku na zámku Zelená Hora. Zámeček sloužil jako sídlo nechvalně známého pomocného technického praporu i ve skutečnosti, lokalita byl afilmaři zvolena skutečně autentická. I když je armáda dávno pryč, zámek se po jejím "hospodaření" jen velmi pozvolna vrací ke své dřívější kráse. Protože není běžně přístupný, dovnitř se dostanete jen pár dnů v roce.
 
zámek žinkovyJestliže někdy zavítáte na zámek Žinkovy (v současnosti zde probíhá rekonstrukce, interiéry nejsou přístupné) bude vám místo povědomé z válečného filmu Der Lebensborn/Pramen života (2000). Převážná část děje se totiž odehrává zde. Zámek s rybníkem představuje sanatorium Izolda, kam přijíždí mladá Greta Weisserová poznat na vlastní kůži zrůdnou tvář programu Lebensborn, místo zplození a rození rasově dokonalých dětí… Ve filmu se objeví i nádraží Semošice nedaleko Horšovského Týna, které představuje filmovou stanici na Jezeře.

Posledním zámeckým tipem je klasicistní zámek Kozel, jehož jídelna posloužila k natáčení filmu Hry lásky šálivé (1971) a celý zámek se pak objevuje v epizodě seriálu Cirkus Humberto Nabídka k sňatku (1988), jako sídlo hraběte Palačiče.


Pohádky, drama i historické snímky z hradu Rabí

hrad RabíZřícenina hradu Rabí by se dala označit jako „nejfilmovější místo“ v Plzeňském kraji. Snímky jako Soudný den (1945), Údolí divokých včel (1967), Radúz a Mahulena (1970), Tři chlapi na cestách (1973), Sirius (1974), Božská Ema (1979), Kouzelné galoše (1986), O zapomnětlivém černokněžníkovi (1990), Bídníci (2000), Jabloňová panna (2000), Rok ďábla (2002), to je jen malý výčet filmových děl, která zde v minulosti vznikala. Místo však proslavila i hollywoodská díla. Například v roce 2013 se zde natáčel film Poslední rytíř s hercem Clivem Owenem v hlavní roli. Spolu s ním zde byl také Cliff Curtis, kterého jste mohli vidět například ve snímku Smrtonosná past 3 (1995).

K naprostému vrcholu české kinematografie patří snímek Marketa Lazarová (1967), který se z valné většiny natáčel právě na této překrásné zřícenině. Snímek byl koncem 90. let v anketě filmových kritiků vyhlášen nejvýznamnějším počinem české kinematografie.


Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

  • Ves v pohraničíObec Výškovice u Chodové Plané se objevila ve filmu Ves v pohraničí (1948)
  • Některé exteriéry filmu Bílá paní (1965) se natáčely v obci Kasejovice mezi Nepomukem a Blatnou. Zámek "Bílé paní" je pak zámek Blatná. Podhradí tvoří směs záběrů z Kasejovic a Blatné.
  • V detektivce Sázka na třináctku (1977) se objeví obec Újezdec (Mochtín)
  • Při natáčení snímku Drsná planina (1979) se filmařům zalíbila osada Michalovy Hory u Chodové Plané, dále se točilo na Tachovsku v obci Domaslav, na nádraží v Boru, na Jánském zámku v Broumově pod Českým lesem a na zámku Lesná.
  • Bývalý hraniční přechod Folmava – Furth im Wald a městečko Horšovský Týn si zahráli v detektivce Mravenci nesou smrt (1985)
  • kasárna janovice nad úhlavouFilm Copak je to za vojáka (1987) se natáčel v Janovicích nad Úhlavou, Klenové, obci Bolešiny-Újezdec a Klatovech. Řeka, ve které plave neúnavný výsadkář je Berounka (ovšem až u Karlštejna).
  • Klášter Chotěšov se mihl ve filmech Žert (1968), Dobrodružství kriminalistiky (díly Stopa a Jed 1989–1993), 3 sezony v pekle (2009) a Andělská tvář (2001)
  • Klášter Plasy poznáte ve snímcích Vůně vanilky (2001), Santiniho jazyk (2011) a Sukničkáři (2013)
  • Hrad Gutštejn si zahrál v pohádkách O uloupené divožence (2007) a Z pekla štěstí 2 (2001)
  • gutštejnFilmaři v kraji objevilii zapadlé obce a sudetská městečka jako jsou Úterý, Olbramov nebo Rabštejn nad Střelou. Právě Rabštejnsko je oblíbenou lokací režiséra Tomáše Vorla, který zde natáčel trilogii Cesta z města (2000), Cesta do lesa (2012) a aktuálně dokončovaný snímek Cesta domů (2021).
  • V plzeňském regionu se pak točila také pohádka Mazel a tajemství lesa (2019) s naprosto unikátními vizuálními efekty malých postaviček z větviček, trávy a listí. Natáčení probíhalo u Kvapilových jezírek nedaleko zámku LázeňChudenicích na Klatovsku.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zámek Žinkovy Památky

Zámek Žinkovy

V současné době je zámek Žinkovy zrekonstruovaný a postupně se otevírá veřejnosti. Prohlídkový okruh zahrnuje salony – Pánský, Lovecký, Jezdecký, Božský, kapli a zámecké divadlo Zámek je obklopen rozsáhlým parkem. Příjemnou atmosféru dokresluje rybník.

Museum veteránů na Zelenohorské poště Kultura

Museum veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni Památky

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Městská památková zóna Rabštejn nad Střelou – poznejte nejmenší historické město Česka Památky

Městská památková zóna Rabštejn nad Střelou – poznejte nejmenší historické město Česka

Nejmenší město v České republice, ale i v Evropě – Rabštejn nad Střelou se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry Památky

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Osada Úterý byla založena v 11. století německými horníky. V okolí osady bylo naleziště zlata. Na náměstí najdeme radnici s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách Památky

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií Památky

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Gutštejn – romantická zřícenina gotického hradu Památky

Gutštejn – romantická zřícenina gotického hradu

Romantické zříceniny hradu Gutštejn se nachází nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen.

Kvapilovo jezírko u Chudenic Příroda

Kvapilovo jezírko u Chudenic

Jezírko, které inspirovalo Jaroslava Kvapila k napsání libreta k opeře Rusalka se nachází v lesích u Chudenic.

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou Památky

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Město Janovice nad Úhlavou je historicky spjato s armádou a zdejší kasárna byla jedny z největších a nejmodernějších v ČR.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku Památky

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů Památky

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Areál zámku je otevřen 24/7 vstupem přes turniketová vrata.

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje Památky

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských Památky

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni Kultura

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Další aktuality

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná od 4. července, a potrvá určitě alespoň do 20. července 2025.
4. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
26. červen 2025 18:00
Letní sporty, Plzeňský kraj