ÚvodAktualityPřed 180 lety byl na vodu spuštěn první český kolesový parník
Zážitky

Před 180 lety byl na vodu spuštěn první český kolesový parník

  • 17. dubna 2021
Jaro patří vodě – slaví se Světový den vody, začíná vodácká sezóna, odemykají se studánky a na hladiny přehrad obvykle vyplouvají i první výletní lodě. Portál Kudy z nudy vám navíc připomene, že právě před 180 lety byl na vodu spuštěn první český kolesový parník.
parník na VltavěPrvní kolesový parník u nás se jmenoval Bohemia a u jeho zrodu v letech 1840 – 1841 stáli dva muži: anglický podnikatel a zakladatel paroplavebních podniků John Andrews a Joseph John Ruston, spolumajitel a ředitel známé pražské strojírny a loděnice Ruston a spol. Právě Ruston v létě roku 1840 nakreslil plány nové lodě a na podzim začal s její stavbou. V dubnu 1841 byl parník hotov.

Kdybyste hledali místo, kde první český kolesový parník vznikal, museli byste zamířit do pražského Karlína, na břeh Vltavy někam k dnešní Invalidovně. Ostatně i pozemek si Andrews pronajal právě od Domu invalidů a tam také byla loď 1. května 1841 spuštěna na vodu.

koleso od parníkuDíky pražským novinám víme, že k události došlo v půl čtvrté odpoledne a slavnost provázela hudba, salvy a nadšený jásot publika z tribuny u Invalidovny. Zázrak tehdejší techniky přitahoval zaslouženou pozornost.
Po zkušebních plavbách se Bohemia koncem května vydala na první plavbu po proudu Vltavy do Mělníka a dál do Drážďan. Podle dobových záznamů Bohemii s obzvlášť velkými ovacemi vítali zejména v Litoměřicích a v Ústí nad Labem. Panenskou plavbu do Drážďan, dlouhou přibližně 170 kilometrů, zvládla loď za 11 hodin 45 minut čistého času.
 

Hans Christian Andersen na palubě

bohemiaBohemia byla na svou dobu velký a spolehlivý parník. Její příď zdobila dřevěná postříbřená socha českého lva, v salonech 1. a 2. třídy a v jednom salonu pro dámy vozila až 140 cestujících. Pasažéři měli k dispozici i kuchyni, o jejich pohodlí se starali stewardi. Protože Vltava mívala nízký stav vody, zájemci o plavbu se na vozech museli dopravit do Obříství, odkud Bohemia od dubna do listopadu vyplouvala na pravidelnou trasu do Drážďan a zpět.

Zajímavá a pohodlná cesta lákala kdekoho; jedním ze slavných cestujících byl i dánský spisovatel Hans Christian Andersen. Když se v červnu 1841 vracel z tureckého Cařihradu přes Prahu do Kodaně a dozvěděl o možnosti cestovat po Labi, přijel kočárem do Obříství, kde přespal a ráno příštího dne absolvoval cestu do Drážďan. Bohemia tehdy za sebou měla sotva měsíc existence.
 

Kolesové parníky Vyšehrad a Vltava

Plavba parník VyšehradBohemia neměla dlouhý život, dosloužila již o patnáct let později, ovšem její srdce – obrazně řečeno – spolehlivě bije dodnes. Podle Wikipedie byl „…precizně vyrobený a velmi lehký parní stroj…“ přenesen do parníku Pillnitz, později přejmenovaného na Diesbar, který dnes pluje mezi Míšní a Bad Schandau. Parní stroj z Bohemie v něm funguje dodnes.

Krásu kolesových parníků si, až to bude možné, vychutnáte díky Pražské paroplavební společnosti, v jejíž flotile jsou hned dva historické kolesové parníky, Vltava a Vyšehrad. Obě zrekonstruované a plně funkční lodě byly roku 2013 prohlášené za kulturní památky. Vyšehrad je v současnosti kotvící parník, je možné si ho pronajmout s tím, že zůstává stát na Rašínově nábřeží. Parník Vltava pluje na pravidelných linkách Prahou, na trase do zoologické zahrady i na výletních plavbách na Slapy. A to Vltavě, jedné z nejkrásnějších lodí nejen v Čechách, ale i v celé Evropě, letos bude 81 let, a Vyšehrad je ještě o dva roky starší!
Parník Vyšehrad – nejstarší parník na Vltavě Památky

Parník Vyšehrad – nejstarší parník na Vltavě

Historie parníku Vyšehrad sahá až do roku 1938, kdy byl 1. května slavnostně pokřtěn za přítomnosti ministra průmyslu, obchodu a živnosti a spuštěn na Vltavu. V roce 2013 byl parník prohlášen za kulturní památku České republiky.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží Památky

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Plavba parníkem po Vltavě Praha Zážitky

Plavba parníkem po Vltavě Praha

Pravidelné plavby parníkem po Vltavě. Prožijte krásný zážitek na palubě lodi River Boats Prague a prohlédněte si historii Prahy tak, jak ji neznáte.

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě Zážitky

Plavby parníky a loděmi v Praze po Vltavě

Zažijte den na palubě parníku! Nabízíme vyhlídkové a okružní plavby po Vltavě, výlety parníkem z Prahy do zoo a restaurační lodě. Plavba historickým kolesovým parníkem k soutoku dvou největších řek u nás v Mělníce nebo na Slapy je překrásným zážitkem.

Pravidelná lodní linka do zoologické zahrady a zpět Zážitky

Pravidelná lodní linka do zoologické zahrady a zpět

Udělejte radost sobě i dětem a vychutnejte si volný den naplno. Na palubě lodi můžete rozebrat zážitky ze ZOO a zároveň se pokochat netradičním pohledem na Prahu. Cesta přes celé město ještě nikdy nebyla tak pohodlná a příjemná.

Další aktuality

Máte rádi francouzskou kulturu? Pak si nenechte ujít Festival francouzského filmu

Festivalu francouzského filmu se koná již tradičně v druhé polovině listopadu, letos od 21. do 27. 11. 2024. Již 27. ročník nabídne předpremiéry, soutěžní sekci, krátké filmy a připomene tvorbu Clauda Sauteta a Pierra Niney. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat až do 27. listopadu 2024 do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se následně přemístí také do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy.
21. listopad 2024 15:30
Zážitky, Praha

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha