ÚvodAktualityČesko ve filmu: film Anthropoid – poznejte místa, kudy kráčely dějiny
Památky

Česko ve filmu: film Anthropoid – poznejte místa, kudy kráčely dějiny

Poslechněte si audio verzi článku
Snímek Anthropoid režiséra Seana Ellise byl uveden do kin stylově v Den české státnosti 28. září 2016. Film vznikl v britsko-české koprodukci podle skutečných historických událostí. Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin a poznejte z první ruky místa, o kterých je ve filmu řeč.
AnthropoidAtentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha dne 27. května 1942Praze je hodnocen jako největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války. O jeho likvidaci se postaral třicetiletý slovenský rotmistr Jozef Gabčík s o rok mladším českým rotmistrem Janem Kubišem. Oba zahynuli v červnu 1942 v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Událost, která zapříčinila ze strany německého okupačního aparátu vlnu teroru, jejímž nejsmutnějším symbolem je tragický osud obce Lidice a popravy stovek českých občanů, je do dnešních dní zdrojem sporů o smyslu boje proti silnějšímu a brutálnímu nepříteli. Autor holocaustu Reinhard Heydrich ve svých plánech počítal i s fyzickou likvidací českého národa. Když okamžitě po nástupu do funkce zastupujícího říšského protektora v Praze vyhlásil v září 1941 stanné právo, nechal během krátké doby popravit 486 českých vlastenců.

V Ellisově filmu uvidíte v hlavních rolích parašutistů Kubiše a Gabčíka herce Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho. Jednu z hlavních ženských postav, Gabčíkovu partnerku, hraje Aňa Geislerová. Další české herce zastupuje Alena Mihulová, Václav Neužil či Jiří Šimek.
 

Libeň, Lidice, Ležáky a další osudová místa

Památník HeydrichiádyKřižovatka smrti

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny, kde byl 27. května 1942 v 10:35 hodin dopoledne atentát proveden. Postavy stojí na hraně ve výšce devíti metrů v téměř sebevražedném postoji, což odpovídá vykonanému činu.
 

Past v kostele sv. Cyrila a Metoděje

Po úspěšném odstranění zastupujícího říšského protektora poskytl útočiště českým parašutistům kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Zde je dnes Národní památník hrdinů heydrichiády. Kvůli zradě výsadkáře Karla Čurdy se nacistům po třech bezradných týdnech podařilo nakonec úkryt vypátrat. Protože boj proti Gestapu byl od začátku ztracený, nechali si parašutisté své poslední kulky pro sebe a také je použili.
 

Popraviště v Kobylisích

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Po vyhlášení stanného práva místo sloužilo represivním popravám. Podle neúplných seznamů zde bylo v období od 30. září 1941 do 7. května 1945 popraveno více než 755 lidí. Mezi nimi byli mimo jiné také obyvatelé Lidic.

LidiceVěčné jméno Lidice

Dne 10. června 1942 vyhladili nacisté středočeské Lidice. Ačkoli obec neměla s atentátem nic společného, Gestapo vykonalo právě na obyvatelích Lidic brutální akt pomsty. Zastřeleno bylo 173 mužů, ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a děti buď předány k poněmčení nebo odvezeny do polského Chelmna. 
 

Tichá osada mrtvých 

Další vyhlazenou obcí se staly Ležáky na Chrudimsku. Důvodem k zavraždění všech obyvatel a likvidace celé vesnice bylo ukrývání funkční vysílačky Libuše, která sloužila k dorozumívání mezi parašutisty, kteří atentát provedli. Nacistické zlobě neušel ani rybník – koryto tekoucí kolem mlýna bylo odsunuto. Krutou ironií osudu je, že si šéf pardubického gestapa Clages  v těsném sousedství Ležáků postavil svůj víkendový domek. Těla všech zastřelených byla odvezena do krematoria a spálena. I jejich popel byl zabaven gestapem a nakonec vysypán do Labe.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze Památky

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky Kultura

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník je věnován tragické události z 24. 6. 1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha.

Česko ve filmu: Most u Remagenu a další slavné válečné filmy, které se natáčely v Česku

Česko ve filmu: Most u Remagenu a další slavné válečné filmy, které se natáčely v Česku

Znáte nejlepší válečné filmy, které se natáčely v Česku? Nejsou to jen středověké řeže, Jan Žižka, rytíři v brnění a lesklá zbroj, ale také novodobé válečné filmy z časů první a druhé světové války. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, kudy filmové štáby prohnaly své bojující armády!

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Věda a historie není nuda: nacistický zločin z června 1942 a vyhlazení Lidic

Odstranění zastupujícího říšského protektora a prominentního nacisty Reinharda Heydricha vyvolalo obrovskou vlnu represí. Na celém území protektorátu byl vyhlášen výjimečný stav a lidem, kteří cokoliv věděli o pachatelích anebo jim pomáhali, hrozila poprava s celou rodinou. Nejdrsnější ukázkou rázného postupu nacistických okupantů bylo vyhlazení středočeské obce Lidice a smrt nejméně 340 nevinných lidí. Výročí masakru si připomínáme každoročně 10. června.

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Věda a historie není nuda: výlety do míst s temnou a bolestnou minulostí

Vydejte se s Kudy z nudy na cesty ve stylu noir, tedy temné turistiky. Nejsou to zážitky pro každého, mnozí se místům spojeným se smrtí, bolestí a utrpením záměrně vyhýbají. Jiní je naopak vyhledávají – a právě takové cestovatele zveme na válečná bojiště, do míst spojených s hrůzami druhé světové války a holokaustu, do míst, kde se odehrály děsivé čarodějnické procesy anebo do komunistických pracovních lágrů.

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Hrdinské činy veteránů mohou lidem dodat odvahu a sílu i po desítkách let – například odstranění nacistického vraha Reinharda Heydricha, které se odehrálo v roce 1942. Období teroru od začátku jeho působení přes atentát a represe, které nacisté rozpoutali po jeho smrti, se označují jako heydrichiáda.

Letiště pod Hejlákem v Brdech Památky

Letiště pod Hejlákem v Brdech

Jedná se o obrovské parkoviště z betonových panelů uprostřed brdských lesů. V dobách, kdy prostor patřil armádě, zde přistávaly helikoptéry včetně amerických strojů Apache. Dnes slouží prostor k výcviku vojáků a policistů.

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 provedli členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni Památky

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích Památky

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost – účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Další aktuality

Objevte československé opevnění: nejzajímavější pevnosti a pěchotní sruby na hranicích

Hledáte tip na letní výlet? Vydejte se na průzkum československého opevnění, které vznikalo zejména ve 30. letech 20. století. Navštivte pevnosti, pevnůstky a tvrze, ve kterých je uložena a představena minulost naší armády. Připravte na velmi nízké teploty v rozmezí od 5° do 10°C. Máte tak ojedinělou příležitost se zchladit, když je horko, nebo se schovat před deštěm v nepříznivém počasí.
10. červenec 2025 21:44
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: známá i neznámá česká, moravská a slezská dvojměstí

Co znamená ta divná pomlčka v názvech měst Frýdek-Místek nebo Sedlec-Prčice? Nic jiného, než že jde o jedno z mnoha dvojměstí, tedy samostatných měst, která se kdysi spojila do jediného. Jak to spojování vypadalo a kdy k němu došlo nebo dochází právě teď? Kolik dvojměstí vlastně v České republice máme? A které je nejznámější, největší anebo má nejdelší název?
10. červenec 2025 21:33
Památky

Objevte tajemství hradních a zámeckých kaplí

Kaple v aristokratických sídlech byly vždy nejkrásnějšími a nejreprezentativnějšími prostory. Sloužily k soukromému rozjímání, ale byly také spojeny s významnými okamžiky šlechtického života – s křty, svatbami nebo posledními rozloučeními se zemřelými. Udělejte si netradiční večerní výlet do hradní či zámecké kaple a objevte zajímavé sakrální památky.
10. červenec 2025 16:00
Památky

Věda a historie není nuda: města a vesnice, kde najdete víc hradů, zámků a klášterů

Určitě znáte města, kde mají starší hrad a novější zámek. Co ale spojuje Potštejn, Valašské Meziříčí, Panenské Břežany, Dačice anebo většinu velkých měst? Jsou to místa, kde mají hradů a zámků víc. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy! Společně objevíme nejenom zajímavé turistické kuriozity, ale také města, kde můžete jít ulicemi doslova od kláštera ke klášteru!
8. červenec 2025 22:47
Památky

100 tipů, jak poznat české baroko

Česká barokní krajina, kostely, statky, zámky, usedlosti, ale i drobné sakrální stavby, patří podle některých kunsthistoriků k nejcennějšímu příspěvku, který v oblasti kultury dala Česká země celému světu. Ne nadarmo je soubor našich barokních památek tím nejrozsáhlejším památkově chráněným souborem u nás a nikoli nadarmo chrání jeho notnou část i UNESCO.
8. červenec 2025 21:25
Památky

Nový život starých památek – co dnes zažijete v českých a moravských klášterech aneb klášterní mapa Česka

Ještě před pár desítkami let byly zarostlé, opuštěné, s okenicemi jako zavřenýma očima. Dnes se v jejich zdech znovu ozývají hlasy – ale místo gregoriánských chorálů to bývá jemné cinknutí lžičky o porcelán, zvuk přednášky nebo smích z víkendové svatby. Českým klášterům se vrací život. Ne ten původní, ale nový – civilní, moderní, a občas trochu překvapivý. Vydejte se s Kudy z nudy do klášterů, které chytily druhý dech.
6. červenec 2025 11:42
Památky

Jako fénixové z popela: prázdninové výlety na hrady a zámky, které už nemusely existovat

Některé hrady a zámky povstaly z popela, jiné z vody. Pojďte se podívat na ty, které poničily požáry či povodně, a přesto je uvidíte ještě hezčí než dřív. Podíváme se rovněž do míst, která se znovu narodila, i když v to doufal už jen málokdo.
6. červenec 2025 11:30
Památky

100 tipů k poznávání poutních míst a poutních cest Česka

Dlouhá staletí existují na našem území místa, která jsou uctívána a obdivována. Poutní místa lákají návštěvníky i dnes. Zvláště v této pohnuté době, kdy potřebujeme víc než kdy jindy nabrat duchovní síly, nám návštěva takových míst může pomoci k duševní relaxaci. Navštivte areály krásných kostelů, kaplí a poutních míst, které vám dodají klid na duši. Duchovně zaměřené turistické stezky vám umožní zpomalit, uvolnit se a najít nový směr. Poznejete půvab naší krajiny, nejkrásnější poutní stezky a poutní místa v České republice.
6. červenec 2025 10:53
Památky