ÚvodAktualityRytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi chrámů, hradů i zámků nabízejí netušené skvosty
Fresky na zámku Kunštát
Památky

Rytířský komiks, holandská fajáns anebo herbáře? Zdi chrámů, hradů i zámků nabízejí netušené skvosty

Poslechněte si audio verzi článku
Řeč není o knihách, obrazech nebo porcelánu, ale o unikátních freskách a nástěnných malbách v interiérech hradů, zámků a dalších historických staveb. Na portálu Kudy z nudy víme, kde objevíte skutečné unikáty a kde si opravdu budete připadat jako v pohádce. Anebo jako v hororu?

Zrůdy a bestie v Jindřichově Hradci

kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově HradciZnačně strašidelnou podívanou skýtají například nezvyklé malby a fresky v kostele svatého Jana Křtitele v jihočeském Jindřichově Hradci. Bizarní uměleckou výzdobu, která podobně jako zvláštní malby z kaple na hradě Houska vyvolává řadu otázek, tvoří nejenom geometrické obrazce, ale i zvláštní postavy skřetů a prazvláštních mutantů se zohavenými těly.

Výzdobu kostela ze 14. století mají podle některých teorií na svědomí templáři, podle jiných jde o pohled do pekla, píše se dokonce o mimozemšťanech.

Nejpravděpodobnější vysvětlení dávají kunsthistorici: domnívají se, že jde o výjevy ze středověkých bestiářů, které mají varovat věřící před špatnostmi a ukázat, jak by mohl vypadat boží trest. Fresky, které lemují vnitřní stranu okenních výklenků, nejlépe uvidíte z kůru kostela; o vstup požádejte zaměstnance Muzea Jindřichohradecka, které kostel spravuje.

zámek jindřichův hradecKdyž už budete v Jindřichově Hradci, nenechte si ujít prohlídku zdejšího hradu a zámku. Coby milovníci nástěnných maleb si z nabízených tras vyberte tu, která vede gotickým palácem a atraktivním způsobem připomíná životní styl pánů z Hradce, nejvyšších purkrabí, sudí a hejtmanů Českého království. Líbit se vám bude zejména někdejší Rytířský sál s unikátně dochovanými středověkými malbami, které představují legendu o svatém Jiří. Před vašima očima se rozvine neuvěřitelně barvitý dobový kreslený seriál!
 

Středověký komiks v Kunštátě

fresky kunštátI ve světě nástěnných maleb se občas objeví novinky – třeba jako unikátní figurální malba, kterou památkáři objevili v jedné z nejstarších částí zámku v Kunštátu na Blanensku. Výpravný cyklus s rytířskou tematikou rovněž ve stylu středověkého komiksu zřejmě vznikl v první polovině 14. století a před zničením jej zachránilo to, že byl v první polovině 16. století zabílen – možná proto, že vyšel z módy. Malby pokrývají čtyři stěny a napočítáte na nich přibližně sto postav; rytíři tu bojují na bitevním poli, setkávají se s panovníkem i s dámou svého srdce.

Zajímat vás bude i fakt, že nejde o fresky, ale o malby zhotovené na suchou omítku. Víte, že do barev se v takovém případě kvůli zvýšení jejich odolnosti tehdy přidával například tvaroh? Malby si prohlédnete během prohlídky okruhu, který vede nejstarší částí budovy, původním středověkým hradem.
 

Rytířský sál ve Velkém Meziříčí

velké meziříčíJeště starší jsou unikátní fresky v zámku ve Velkém Meziříčí. O něm se tvrdí, že patří k nejstarším v okolí a potvrzuje to i výzdoba Rytířského sálu z druhé poloviny 13. století. Sál se nachází v jihovýchodní části přízemí a řadí se k pozůstatkům románského hradu, na jehož základech vyrostl dnešní zámek. I tady jsou hlavním tématem rytíři: nejstarší fresky znázorňují souboj černého rytíře a dalšího udatného válečníka, který nese štít s erbem pánu z Meziříčí, na další zdi je velmi zachovalá figurální malba s průvodním latinským textem, který popisuje život a smrt svaté Markéty. Fresky byly pečlivě zrestaurovány díky spolupráci města s rodinou Podstatzkých.
 

Modré salonky, herbáře a zajíci aneb co jinde neuvidíte

  • Při letních prohlídkách zámku v Křinci na Nymbursku si prohlédnete překrásné salonky s modrými rokokovými malbami. Nikoli náhodou připomínají modrobílou holandskou fajáns, která se v 17. a 18. století začala vyrábět v Delftu. Ve světě měla velký úspěch, ale byla velmi drahá, a tak majitelé zámku místo zakoupení spousty nádobí zvolili výzdobu v podobném stylu.
  • Zvláštní výzdobu má také pozdně gotický hrad Roštejn severně od Telče. Téměř sedm set maleb erbů na stěnách Erbovního sálu a nespočet rostlin v Botanickém sále pochází z druhé poloviny 16. století, kdy Zachariáš z Hradce přebudoval část starého sídla na renesanční lovecký hrádek.
  • Jediný zámek, kde zajíci běhají i po stropě, objevíte v jihomoravských Bučovicích. Z interiérů, často zdobených bohatou štukovou výzdobou, vyniká Zaječí sál. Malby zobrazují převrácený svět, kde se zajíci chovají jako lidé: hodují, bojují, trestají i veselí se. Pro členy rodu homo sapiens to není právě lichotivá podívaná, zajíci vítězí na celé čáře.
  • Proč se o Nebílovech na Plzeňsku mluví a píše jako o květinovém zámku? Několik stovek metrů čtverečních stěn v jeho interiérech totiž zdobí nástěnné malby Antonína Tuvory (1747–1807), rodáka z Mnichova Hradiště, který často působil ve službách Černínů. Jeho malby můžete porůznu objevit v pražských palácích a měšťanských domech, ale nikde jich nenajdete víc než v Nebílovech. Zážitkem je zejména Taneční sál, kde vstoupíte do fantaskní subtropické krajiny se zvířaty, rostlinami a antickou architekturou.


Graffiti v Česku: od jeskynních kreseb až po současný street art
Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách Památky

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě Památky

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Věže chrámu představují hlavní dominantu Vyšehradu viditelnou zdaleka. Dnešní novogotická úprava Josefa Mockera z roku 1902 v sobě ukrývá bohatě zdobený inetriér, zbytky gotického i románského zdiva či klenotnici s expozicí šperků a vzácných tkanin Vyšehradské kapituly.

Hrad Roštejn Památky

Hrad Roštejn

Pozdně gotický hrad se zvedá na skalnatém vrchu ve výšce 677 m n. m v romantické krajině Javořických vrchů u vsi Doupě. Jeho název odpovídá erbu rodiny, zlaté pětilisté růži – původní označení hradu bylo německé Rosenstein (růžový kámen), později Roštýn.

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze Památky

Malostranský chrám sv. Mikuláše v Praze

Kostel sv. Mikuláše na Malé Straně patří k nejpřednějším barokním stavbám Evropy a bývá označován za nejkrásnější stavbu českého baroka. Jeho mohutná kupole a štíhlá věž jsou neodmyslitelnou součástí panoramatu Pražského hradu. Zvonice překvapivě nepatří ke kostelu a má zvláštní vchod.

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence Památky

Vitrážové muzeum v kostele sv. Jiljí Libyni u Lubence

Vznikající vitrážové muzeum v Libyni u Lubence je unikátem v celé Evropě. Nachází se v kostele sv. Jiljí s gotickým presbytářem. K vidění jsou zde kopie vitráží z doby románské, gotické, renesančí i z 19. století.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec Památky

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě Památky

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla Památky

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví Památky

Zámek Kácov – barokní klenot Posázaví

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je zámek pro veřejnost uzavřen.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Zámek Doudleby nad Orlicí Památky

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Klášter v Polici nad Metují Kultura

Klášter v Polici nad Metují

Expozice Muzea Náchodska v prostorách benediktinského kláštera v Polici nad Metují vás seznámí s historií Police a Policka.

Renesanční zámek Bučovice Památky

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Památky

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Zámek Stekník na Žatecku Památky

Zámek Stekník na Žatecku

Zámek Stekník patří k nejvýznamnějším rokokovým stavbám v Čechách. Vytváří jedinečnou a monumentální kompozici v krajině spojené s tradicí pěstování žateckého chmele.

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči Památky

Bazilika sv. Prokopa v Třebíči

Bazilika vyrostla v době, kdy se ve Francii začaly k nebi vzpínat první gotické katedrály, ale v jižním Německu se ještě stavěly chrámy podobné spíš antickým stavbám. Jedinečné prolnutí evropských vlivů na pomezí románského a gotického slohu vedlo v roce 2003 k zapsání stavby na seznam UNESCO.

Kláštery Český Krumlov Památky

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích Památky

Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice v Českých Budějovicích

Morový špitál s kostelem Nejsvětější Trojice sloužil jako městský útulek k izolaci osob nakažených některou z infekčních chorob – leprou, morem nebo cholerou. Během 19. století se z morového špitálu stal chudobinec.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou Památky

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Zámek a muzeum Velké Meziříčí Památky

Zámek a muzeum Velké Meziříčí

Zámek ve Velkém Meziříčí vznikl četnými přestavbami původního hradu ze 13. století, který strážil důležitou křižovatku obchodních cest. Součástí prohlídkové trasy jsou například šlechtické salony s připomínkou hraběte Harracha a regionální expozice mapující více než šestisetletou historii města.

Zámek Křinec Památky

Zámek Křinec

Rozsáhlý komplex o 122 místnostech nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel I. z Morzína. Zámek i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.

Kostel sv. Michaela ve Vítochově Památky

Kostel sv. Michaela ve Vítochově

Od raného středověku stávala vysoko nad Vítochovem svatyně, kterou nechal údajně založit sv. Metoděj. Řadí se tak k nejstarším památkám na Moravě. Románsko-gotický vzhled se zbytky zdi a hranolovitá bašta připomíná časy, kdy by kostelík zároveň i pevností.

Kostel sv. Mikuláše Znojmo Památky

Kostel sv. Mikuláše Znojmo

Výrazná znojemská dominanta zasvěcena patronu kupců a hojnosti, vás štědře odmění nejen svou krásou, ale i půvabným výhledem na Znojemskou přehradu.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách Památky

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Kostel sv. Jakuba Staršího v Pohořelicích Památky

Kostel sv. Jakuba Staršího v Pohořelicích

Kostel sv. Jakuba, architektonická dominanta Pohořelic, je v jádru raně gotická stavba z 13. století s dochovanými architektonickými články z doby vzniku i z pozdějších gotických úprav.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově

Obdivuhodným stavitelským dílem je hvězdicová klenba kostela, založeného Karlem IV. v malebném koutě nad nuselským údolím přímo proti Vyšehradu.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí Památky

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí

Barokní zámek je sídlem kulturního zařízení města. V jeho prostorách se nachází Muzejní a galerijní centrum se zámeckou expozicí a dvěma samostatnými galeriemi, divadelní sál, hudební M-Klub a zámecký penzion. Na zadním nádvoří najdeme turistické informační centrum a dvě galerie moderního umění.

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou Památky

Zámek Nebílovy – vyniká klidnou a romantickou atmosférou

Nebílovský zámek je příkladem velmi čisté, vídeňsky orientované barokní zámecké architektury. Osobnost hraběte Prokopa Vojtěcha Czernina, majitele nebílovského zámku, který zastával od roku 1790 úřad nejvyššího lovčího Království českého, přibližuje zpřístupněný lovecký pokoj.

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby Památky

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci – záhadné nástěnné malby

Kostel sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci patří svou nástěnnou výzdobou k nejzajímavějším místům v Čechách. Obrazce zpodobňují dosud neobjasněné motivy zdeformovaných lidských těl, mutantů, apokalyptických výjevů, bájných bytostí a zvířat.

Renesanční zámek Žirovnice Památky

Renesanční zámek Žirovnice

Návštěva Žirovnice nabízí zajímavý zámecký areál s objekty zámku, špýcharu a pivovaru. Nejzajímavější je ukázka dochovaných fresek z konce 15. století v hradní části dnes barokně upraveného zámku. Je to unikátní a svým rozsahem jedna z největších freskových výzdob v Čechách.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Kostel Filipa a Jakuba ve Chvojně Památky

Kostel Filipa a Jakuba ve Chvojně

Pozdně románský kostel stojí na místě, které je nedaleko zámku Konopiště a v minulosti býval součástí tohoto panství. Dnešní podobu získal po úpravách v roce 1904, které na přání Františka Ferdinanda d'Este provedl Josef Mocker. Pozoruhodné jsou zdejší neobyčejné středověké fresky.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů Památky

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové se středověkými freskami Památky

Kostel sv. Michaela Archanděla v Hrozové se středověkými freskami

Kostel je hlavní pamětihodností obce Hrozová, jenž je součástí Rusína. Je zasvěcen sv. Archandělovi Michaelovi a je písemně uváděn již v roce 1309, stejně jako vesnice. Areál farního kostela včetně ohradní zdi kolem přilehlého hřbitova je zapsán na seznamu nemovitých kulturních památek.

Kostel sv. Jiljí Praha Památky

Kostel sv. Jiljí Praha

Kostel svatého Jiljí se nachází v Husově ulici, v samém centru Starého Města Pražského, nedaleko Klementina a Karlova mostu. Vyniká překrásnou gotickou architekturou s barokně upraveným interiérem.

Kostel sv. Havla v Kuřivodech s gotickými freskami Památky

Kostel sv. Havla v Kuřivodech s gotickými freskami

V kostele svatého Havla v Kuřivodech u Ralska se našly unikátní malby z doby posledních Přemyslovců, nejstarší jsou již ze 13. století. Kostel v raně gotickém slohu byl roku 1279 zmiňován jako místo, kde se mohla pomodlit královna Kunhuta, vězněná na hradě Bezděz se svým malým synem Václavem II.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové Památky

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hradci Králové

Kostel z 18. stol. stojí v místě zbořeného královského hradu podle plánů V. Schneidera. Interiér zdobí malby z roku 1887. Výzdoba odpovídá tradicím beuronského umění s geometrickým členěním obrazů, barevností, rostlinnými ornamenty a vysokým podílem zlacení. Dnes se zde nachází Městská hudební síň.

Lovecký zámek s jádrem gotické tvrze v Kněževsi Památky

Lovecký zámek s jádrem gotické tvrze v Kněževsi

V budoucnu by měla být v tvrzi obnovena i kaple a v červenci roku 2017 zde najde útočiště Regionální muzeum horního Pooslaví zabývající se územím Radostínska, Křižanovska a Měřínska. Dále by zde měla být zřízena knihovna, archiv, badatelna a dětské dílny pro děti.

Synagoga ve Čkyni – jedna z posledních vesnických synagog Památky

Synagoga ve Čkyni – jedna z posledních vesnických synagog

Synagoga ve Čkyni pochází z roku 1828 a je spolu se synagogou v Bechyni nejstarší dochovanou židovskou svatyní v Jihočeském kraji, jedinou synagogou v okrese Prachatice a jednou 
z posledních zachovaných vesnických synagog v Česku vůbec.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Hradci Králové

Kostel byl postaven v letech 1654-1666 italským architektem Carlem Luragem. Kostel byl v 18. století vypleněn pruskými vojáky a po zrušení jezuitského řádu se stal posádkovým kostelem. Interiér byl několikrát renovován. Vnitřní výzdoba zahrnuje také obraz sv. Jana Nepomuckého od Petra Brandla.

Další aktuality

Slůně, Nazgûl, Malý Marťan nebo značkující voříšek: sochy kolem nás, které rozveselí a pobaví

Lebka, neviditelná socha pod vodou, jezdecký pomník vzhůru nohama, muži čurající do fontány, odvážný zajíc anebo slůně – takové a další sochy můžete objevit při toulání Českem. Portál Kudy z nudy pro vás sestavil inspirativní žebříček těch nejpodivnějších kousků.
2. prosinec 2024 4:13
Památky

10 jedinečných staveb a interiérů architekta Adolfa Loose

Adolf Loos (10. 12. 1870 – 23. 8. 1933) byl světově proslulý architekt moderny a purismu. Názor, že architektura není umění, od Loose převzala celá generace funkcionalistů. Podobně jako jim záleželo i Loosovi na funkčním rozvrhu prostoru – jeho koncept takzvaného raumplanu spočíval v uspořádání jednotlivých prostorů v různých výškových úrovních. Loos věřil, že účel stavby by měl určovat způsob, jakým bude stavba zpracována a postavena, a důrazně oponoval všem dekorativním slohům.
1. prosinec 2024 9:20
Památky

Kam se vydat v zimě na výlet? Tipy na hrady, zámky, kláštery i jeskyně

Dávno již neplatí, že po památkách lze cestovat jen v průběhu letní turistické sezóny a jeskyně se na zimu uzavírají. Mnohé hrady a zámky nejen ve správě Národního památkového ústavu mají otevřeno i v zimních měsících. Velkou výhodou zimních návštěv je komornější atmosféra prohlídek i větší časový prostor si ji pořádně užít. Návštěva podzemí je příjemná i tím, že se z mrazivého počasí dostanete do míst se stálou teplotou v plusových hodnotách.
1. prosinec 2024 8:39
Památky

Šlechtické Vánoce: nahlédněte do historie minulých i současných majitelů hradů a zámků

Hrad Křivoklát a zámky Hluboká, Sychrov, Loučeň nebo Lednice si pro adventní období, ale i na vánoční svátky, připravily bohatý program. V nabídce jsou vánoční prohlídky, které seznámí nejenom s tradicemi daného místa, ale provedou vás nazdobenými komnatami se stromečky, dárky i cukrovím. Vypravte se za šlechtickými rody i v zimě a poznejte, jak trávily v minulosti vánoční čas.
30. listopad 2024 9:00
Památky

Advent na památkách zve k mimořádným prohlídkám

Téměř všechny hrady a zámky, které otevřou své brány v předvánočním čase, nabízí tematicky laděné prohlídkové okruhy připomínající, jak byl čas adventu chápán a oslavován v dobách již skoro zapomenutých. Na speciální prohlídky láká například Grabštejn, Křivoklát, Opočno anebo zámek Raduň.
29. listopad 2024 16:00
Památky

Znáte tajemné postavy adventu? Kde se objevuje krvelačná Perchta a Žber?

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
29. listopad 2024 11:15
Památky

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?
27. listopad 2024 12:17
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
25. listopad 2024 11:00
Památky