Muzeum studené války v bunkru pod hotelem Jalta

Prostory kdysi supertajného
třípatrového protiatomového krytu se nachází přímo v centru
Prahy na
Václavském náměstí pod
hotelem Jalta. Ten vyrostl v polovině 20. století na volné parcele po zbořeném domě, který v roce 1945 zničil sovětský tank. Dříve než hotel se ovšem stavěl kryt. Nebyl to kryt ledajaký, v případě války se do něj totiž měl přesunout
krizový štáb zemí Varšavské smlouvy. Podle odhadů odborníků šlo o hodně drahou stavbu, v přepočtu k dnešní měně šlo o stomilionovou investici. Jenže se nikdy nepoužil, protože zkrátka k válce nedošlo; přesto byl prostor ze sítě utajených krytů civilní ochrany vyřazen až v roce 1998. V místech dříve určených jen pro vyvolené si nyní můžete prohlédnout
Muzeum studené války. Prohlídky se konají denně, nutná je rezervace předem. Základní vstupenka stojí 250 Kč, pro děti 120 Kč, studenti a senioři zaplatí za prohlídku 190 Kč. Ubytovaní hosté se sem samozřejmě mohou podívat zdarma.
Kryt pod krkonošským Hotelem Harmony

Ještě utajenějším místem než bunkr pod hotelem Jalta je
protiatomový kryt pod luxusním
Harmony Club Hotelem ve
Špindlerově Mlýně. Začal se stavět roku 1984 na bývalé vojenské cvičné střelnici ve svahu
Medvědína a šlo o
jeden z nejutajovanějších projektů – není divu, za branné pohotovosti státu se sem měla stáhnout vláda. Místo prý
vybrali experti Varšavské smlouvy tak, aby jej nemohly zaměřit tehdejší satelity; i proto je prý jeden z největších horských hotelů v
Krkonoších vidět jen z mála míst v okolí. O krytu se moc neví ani dnes, vedení hotelu mu nedělá prakticky žádnou reklamu, ovšem lze jej navštívit denně od 14:00 do 18:00 hodin za 50 Kč. Organizované prohlídky s průvodcem lze dohodnout individuálně.
Protiletecký kryt na pardubickém zámku
Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství -
protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je
schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné
velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí. Kryt je opředen novodobými mýty, představuje cosi tajemného, hovoří se o propojení do jakési nemocnice skryté v podzemí zámku. Veřejnost se o jeho existenci nikdy neměla dozvědět a v dobách studené války podléhal přísnému utajení. Některé místnosti se podařilo zachovat v původním stavu. Mezi ně patří například
strojovna, ve které zůstal funkční
agregát na výrobu elektřiny. Je zde i
vlastní zdroj vody (studna) a filtro-ventilační zařízení, které by odfiltrovalo radioaktivní prach. Dochoval se i původní telefon a dálnopis. Prohlídky se konají
většinou v sobotu dopoledne od 11:00, bližší informace jsou zveřejňovány na stránkách Východočeského muzea v Pardubicích. Maximální počet osob na prohlídku je 15. Vstupenku je nutné s předstihem rezervovat na 607 034 110 či emailu rezervace@vcm.cz. Vstupné je jednotné a stojí 100 Kč.
Tajný atomový kryt 10-Z v Brně s mléčným barem
10-Z je kódové označení nejutajovanějšího
brněnského krytu z doby komunismu (1959) pro politické představitele města a kraje. Kryt v Husově ulici vznikl v době nacismu jako úkryt Luftschutzu před americkým a sovětským bombardováním
Brna. Při prohlídce expozice projdete nejzajímavějšími částmi bunkru (
diesel agregát, filtrovna, telefonní ústředna) uvidíte také
Poláškovy stoly z Nové radnice, které byly zapomenuty v krytu a které jsou asi nejvzácnějším kusem nábytku spojeným s historií města
Brna. Součástí expozice jsou také
dveře z cel smrti bývalé
Krajské věznice na Cejlu, kam odsouzení k smrti
za války i v době stalinismu vyrývali své
vzkazy před popravou. Součástí je
stylový Mléčný bar, kam můžete přijít na pravého "turka" nebo salát do papíru či jiné stalinistické, normalizační a válečné "speciality". Prohlídky probíhají denně mimo pondělí od 11:30 do 18:15 hodin, vstupné je za 180 Kč.
Protiletecký kryt v pražské zoo

V
zoologické zahradě v
Praze pod
Zakázankou, pět set metrů dlouhou
vyhlídkovou cestou, se ve skalním masivu nachází
vstup do historické štoly. Několik desítek metrů dlouhá chodba vznikla v polovině 19. století a za druhé světové války sloužila jako
improvizovaný protiletecký kryt. Nyní je v její vstupní části
replika protileteckého krytu z období druhé světové války. Válečnou dobu připomíná nejen její
vybavení či dobová zvuková kulisa, ale také
množství informací o období okupace v pražské zoo. Otevřeno je tu stejně jako celý areál zoologické zahrady, tedy celoročně a denně, vstupné je zahrnuto v ceně vstupenky.
Prohlídka libereckého krytu

Město
Liberec zpřístupnilo veřejnosti unikátní zajímavost –
největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém
labyrintu chodeb je pro návštěvníky mimo jiné připravena výstava Liberecké podzemí. Kryt v Lucemburské ulici uvidíte včetně jeho
původního vybavení (např. plně funkční strojovna a filtro-ventilační zařízení) a zavzpomínat na dobu, kdy
civilní obrana byla součástí běžného života. Přijďte si prohlédnout tuto netradiční zajímavost, kryt civilní obrany v Liberci, na vlastní oči za jakéhokoliv počasí. Prohlídky se konají
každou první sobotu v měsíci, začátek prohlídek v 8:30, 10:00, 11:30 a
13:00 hodin. Vstupné je 100 Kč, děti, studenti a senioři 30 Kč. Doporučujeme
včasnou rezervaci míst, vstupenku je nutné zakoupit předem v
Městském informačním centru.
Muzeum studené války se nachází v protiatomovém krytu pod hotelem Jalta na Václavském náměstí v Praze. Muzeum má expozice týkající se historie studené války a je situováno v místě, které bylo kdysi supertajným krytem určeným pro krizový štáb Varšavské smlouvy. Prohlídky muzea vyžadují rezervaci a jsou zpoplatněné.
Protiatomový kryt pod hotelem Harmony je atrakcí, kterou můžete navštívit denně. Představuje utajený prostor, který měl sloužit jako možné pracoviště vlády za branné pohotovosti. Prohlídky jsou organizovány individuálně s průvodcem a stojí 50 Kč.
Protiletecký kryt na pardubickém zámku je tajné místo s kapacitou 120 lidí, o kterém se dlouho nemělo vědět. Nyní je možné ho navštívit během komentovaných prohlídek, které se konají většinou v sobotu dopoledne. Vstupenky je potřeba rezervovat předem.
Expozice v krytu 10-Z obsahuje historické předměty, jako jsou Poláškovy stoly a dveře z cel smrti Krajské věznice. Součástí je i Mléčný bar, kde je možné zakoupit občerstvení. Prohlídky probíhají denně mimo pondělí a vstupné je 180 Kč.
Protiletecký kryt v pražské zoo je přístupný během otevírací doby zoo a vstupné je zahrnuto v ceně vstupenky do zoo. Návštěvníci se mohou dozvědět informace o období okupace prostřednictvím expozic a zvukových kulisek.
Největší liberecký kryt civilní obrany je v Lucemburské ulici v Liberci a je zpřístupněný veřejnosti. Součástí krytu je expozice 'Liberecké podzemí', která připomíná dobu, kdy civilní obrana byla běžnou součástí života. Prohlídky se konají každou první sobotu v měsíci.
Bunkr pod hotelem Jalta je nyní součástí Muzea studené války a je zpřístupněný veřejnosti skrze organizované prohlídky, které je nutné rezervovat dopředu. Ceny vstupenek se liší v závislosti na typu návštěvníka.
Protiletecký kryt v Pražské zoo byl původně vybudován jako štola ve skalním masívu v 19. století a během druhé světové války byl přeměněn na protiletecký kryt. Nyní je v něm umístěna replika tohoto krytu s autentickým vybavením a informacemi o této historické době.
V protiatomovém krytu v hotelu Harmony je možné prozkoumat utajený prostor, který měl být v krizových situacích sídlem vlády. Kryt je součástí hotelových prohlídek pro ubytované hosty, které umožňují nahlédnout do historie a konstrukce jednoho z nejutajovanějších projektů.
Informace o prohlídkách protileteckého krytu na pardubickém zámku jsou zveřejněny na stránkách Východočeského muzea v Pardubicích. Pro rezervaci vstupenek je nutné kontaktovat správu na telefonním čísle nebo emailu uvedeném na jejich webu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.