Čím je
Kynžvartská daguerrotypie tak vzácná, že kromě zápisu v
UNESCO má statut
národní kulturní památky? Zátiší z uměleckého ateliéru daroval francouzský vynálezce
Louis J. M. Daguerre kancléři Metternichovi ještě před oficiálním vyhlášením vynálezu 19. srpna 1839. Jde tak o jednu z deseti nejstarších dochovaných fotografií na světě.
Na Kudy z nudy vám představíme plejádu známých českých fotografů, od Jindřicha Eckerta (1833–1905) a Františka Drtikola (1883–1961) přes Josefa Sudka (1896–1976) až po Jana Saudka (*1935),
Josefa Koudelku (*1938) a
Libuši Jarcovjákovou (*1952). Možná znáte i fotografie
Jiřího Kolbaby (*1957) a
Petra Horálka (*1986).
Pozveme vás také do
Galerie Josefa Sudka a do jeho
ateliéru, do
Domu fotografie a
Czech Photo Centra v
Praze. V
Jindřichově Hradci objevíte
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií, v
Českém Krumlově navštivte unikátní
Museum Fotoateliér Seidel. Vášnivým cestovatelům doporučíme také
originální fotopointy – co by na ně asi řekli
Niépce, Fox Talbot a Daguerre? – a nakonec vás pozveme na
toulky Moravským Toskánskem, krajiny, která okouzlila fotografy z celého světa. Fotografům samozřejmě poradíme, kde uloví nejhezčí záběry!
Kynžvartská daguerrotypie je jednou z deseti nejstarších dochovaných fotografií na světě, darovaná Louisem J. M. Daguerrem kancléři Metternichovi před oficiálním vyhlášením vynálezu fotografie. Je cenná díky svému věku a historickému významu, a je zapsána na prestižním Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
V Česku najdete originální fotopointy v různých krajinách i městech, které jsou ozvláštněné fotogenickými rámečky nebo zajímavostmi, jako jsou otevřené dveře, výhledová okna či obří židle. Tyto fotopointy vám umožní vytvořit pěkné fotografie a odnést si zajímavý suvenýr z cest.
V Museum Fotoateliér Seidel se můžete seznámit s unikátním fotografickým dílem Josefa Seidla a jeho syna Františka, které čítá téměř 140 tisíc skleněných desek i celuloidových negativů. Jedná se o místo, kde se zastavil čas a kde vznikla tradice fotografie.
Galerie Františka Drtikola v Příbrami, umístěná v historické budově Zámečku Ernestinum, představuje výběr z fotografického díla Františka Drtikola z let 1901 - 1935 ve formě výstavních faksimilií, vytvořených ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.
K přátelskému okruhu Josefa Sudka patřily osobnosti jako básník Jaroslav Seifert a malíř Jan Zrzavý. Josef Sudek byl známý český fotograf, který žil a pracoval v Praze.
Muzeum fotografie a moderních obrazových médií se nachází v bývalé Jezuitské koleji v Jindřichově Hradci, která je sama památkou.
Ateliér Josefa Sudka na Újezdě v Praze byl místem, kde tento známý český fotograf žil, pracoval a využíval jej jako laboratoř. Tento ateliér nyní představuje díla mnoha autorů a vrací se k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.
Krajina Moravského Toskánska, přezdívaná pro svou podobnost s italským Toskánskem, nabízí zvlněná pole a malebné výhledy s kapličkami či božími mukami. Je ideální pro milovníky přírodních krás a fotografy, kteří zde mohou najít nejlepší místa pro svá díla.
Dům fotografie v Praze je specializovaná galerie, kde jsou prezentovány výstavy zaměřené na fotografie. Budova byla postavena v roce 1937 a dnes je to místo pro milovníky fotografického umění.
Jindřich Eckert byl jeden z nejvýznamnějších českých fotografů 19. století. Známý je především svými portréty, zátišími a krajinářskou fotografiou, a jeho snímky staré Prahy mají velký historický význam.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.