ÚvodAktualitySoutěž muzeí Gloria musaealis 2023 zná své vítěze
Kultura

Soutěž muzeí Gloria musaealis 2023 zná své vítěze

  • 14. května 2024
Od 1. ledna 2023 do 28. února 2024 probíhal již XXII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které se přihlásilo 60 muzeí a galerií s celkem 93 projekty. Nejsilnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2023 (53 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2023 (33 projektů) a Muzejní počin roku 2023 (15 projektů). Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.

Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Národní galerie v Praze

Petr BrandlPrvní cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní výstava roku 2023 získala Národní galerie v Praze za výstavu „Petr Brandl: Příběh bohéma“, která se konala od 20. října 2023 do 11. února 2024 ve Valdštejnské jízdárně. Projekt vzbudil mimořádný zájem veřejnosti o dílo nejvýznamnějšího barokního malíře v Čechách. Zásluhu na tom mělo představení Brandlovy tvorby ve spojení s jeho bouřlivým životem i nápaditá instalace. Jedinečnost souboru spolu s atraktivním konceptem učinily z výstavy jednu z nejúspěšnějších událostí za poslední desetiletí.

Druhé místo v kategorii muzejní výstava obsadila Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, za výstavu „Hérakleitův princip: 100 let uhlí v českém umění“ a o druhé místo se zároveň dělí s Muzeem Českého ráje v Turnově, která toto ohodnocení dostala za výstavu „Krystaly ve službách technického pokroku“. Třetí příčka v této kategorii patří Uměleckoprůmyslovému museu v Praze za výstavu „Kabinety: Mistrovská díla uměleckého řemesla 16. a 17. století z českých sbírek".
 

Muzejní publikace roku přibližuje Františka Kalivodu a jeho vize a návraty modernismu

Muzeum města BrnaMuzeum města Brna obdrželo cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2023 za knihu František Kalivoda (1913–1971): Vize a návraty modernismu autorů Jindřicha Chatrného, Markéty Svobodové (eds.). Mimořádně komplexní kniha shrnuje osud všestranné osobnosti brněnské kultury. Přibližuje jednotlivé oblasti činnosti Františka Kalivody ve velké podrobnosti a přehlednosti. Prochází od grafického designu přes architekturu k filmové tvorbě i jeho organizačním aktivitám. Významu umělce odpovídá také velkorysé pojetí publikace.

Druhé místo v kategorii patří publikaci Muzea T. G. M. Rakovník, za publikaci "Královské klenoty ze Mšece a Řevničova: Unikátní nálezy z období stěhování národů ze středních Čech" autorů Kateřiny Blažkové, Jaroslava Jiříka, Jany Bezákové (eds.) a třetí příčku na žebříčku letos získalo Muzeum Podblanicka, a to za publikaci "Budování knížecího snu: Krajinářský park ve Vlašimi v 18. a 19. století" autora Jindřicha Nuska.
 

Kategorii Muzejní počin roku vyhrála Ploština

PloštinaCena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2023 připadla letos Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně,  za projekt Revitalizace areálu NKP Ploština a nové expozice. Donedávna neprávem opomíjená lokalita připomínající tragickou událost konce 2. světové války prošla znovuzrozením. Ohleduplně provedená krajinná úprava a nové návštěvnické centrum s výstavními prostory na vysoké vizuální úrovni dosažené díky inovativním přístupům vytvářejí spolu s rekonstrukcí památníku působivé místo.

Druhé místo dostalo Muzeum Komenského v Přerově, za projekt "Rekonstrukce ORNIS a nová expozice". Rekonstrukcí a dostavbou původního objektu vzniklo jedinečné ornitologické centrum, které vytváří prostor pro odbornou i laickou veřejnost spojený se záchrannou stanicí. Poskytuje komplexní zázemí pro muzejní ornitology, práci se sbírkami i badatelskou činnost. Vše doplňuje výjimečně zpracovaná interaktivní expozice nazvaná Ptáci Česka.

Městské muzeum v JaroměřiMěstské muzeum v Jaroměři obdrželo třetí cenu v této kategorii za projekt "Rekonstrukce muzea a nové expozice". Zdařilá rekonstrukce muzejních budov, včetně unikátního Wenkeova obchodního domu od Josefa Gočára, umožnila rozšířit výstavní a edukační prostory, modernizovat depozitáře a vybudovat nové expozice. Instalace přibližuje zaměření firmy Wenke na sortiment mušlového a papírenského zboží a navozuje původní atmosféru této jedinečné památky.

A nesmíme zapomenout ani na zvláštní ocenění, kterého se dočkala Gočárova galerie za projekt "Gočárova galerie v Automatických mlýnech". Mimořádný projekt záchrany industriálního dědictví Winternitzových automatických mlýnů a jejich přeměna na sídlo přejmenované Gočárovy galerie je výsledkem spolupráce několika subjektů. Vzniklo nové živé kulturní centrum a instituce získala u příležitosti 70. výročí svého založení důstojné zázemí pro další rozvoj.
Muzeum středního Pootaví Strakonice zvítězilo v soutěži Muzeum roku

Muzeum středního Pootaví Strakonice zvítězilo v soutěži Muzeum roku

Muzeum středního Pootaví Strakonice se stalo vítězem 5. ročníku soutěže Muzeum roku, která probíhala na turistickém portálu Kudy z nudy od 25. května 2023 do 31. března 2024. Soutěž Muzeum roku byla vyhlášena jako součást mediální kampaně Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Muzeum Českého ráje v Turnově Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení – to je Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění či horolezectví.

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově Památky

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

V Přerově můžete nově navštívit Ornitologickou stanici Muzea Komenského, jediného specializovaného muzejního pracoviště v Česku. Součástí je nová stálá expozice s názvem Ptáci České republiky. Vystaveno je zde 593 jedinců od 365 ptačích druhů, u 248 druhů jsou vystavena i vejce.

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem Kultura

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Pokud se vydáte do Roudnice nad Labem, neměli byste vynechat návštěvu Galerie moderního umění. Za její "rodinné stříbro" lze považovat soubor 60 obrazů Antonína Slavíčka. Jádro expozice tvoří reprezentativní obrazy Mikuláše Medka, Jiřího Johna, Václava Boštíka či Františka Ronovského.

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára Památky

Městské muzeum v Jaroměři – Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára

Budova městského muzea, dříve obchodního domu A. Wenke a syn, byla postavena v letech 1910 – 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára. Je památkově chráněna, neboť patří k významným památkám moderní evropské architektury.

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk Kultura

Památník Ploština v blízkosti Valašských Klobouk

Památník Ploština prošel mezi lety 2020-2023 generální rekonstrukcí a nyní nabízí moderní expozice ve zcela nových prostorách. Připomíná osudy míst v regionu, která na samém konci války vypálili nacisté.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně Kultura

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se Zlínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hanzelku a Zikmunda.

Muzeum města Brna Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Měnínskou bránu či Arnoldovu vilu.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Muzeum T. G. M. Rakovník Kultura

Muzeum T. G. M. Rakovník

Městské muzeum v Rakovníku vzniklo v souvislosti s Národopisnou výstavou českoslovanskou v roce 1895. Prohlédnete si zde expozice věnované vývoji Rakovnicka od pravěku do 19. století či expozici rakovnické továrny vyrábějící keramický obkladový materiál nesoucí světoznámou značku RAKO.

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka Památky

Zámek Vlašim – Muzeum Podblanicka

Expozici o romantických parcích v Čechách i zahraničí doplňuje výstava věnovaná historii vlašimského zámku a další stálé expozice, zaměřené na vlastivědu, přírodu a historii Podblanicka.

Gočárova galerie v Pardubicích Kultura

Gočárova galerie v Pardubicích

Gočárova galerie v Pardubicích představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se pořádá výstavy a organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny. Expozice najdete v Domě U Jonáše a Automatických mlýnech.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

7 věcí, které nevíte… o řádu maltézských rytířů a expozici na hradě ve Strakonicích

Kdo jsou johanité nebo špitálníci, maltézští rytíři aneb Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě? Proč má jedna z nejvýznamnějších a nejstarších církevních organizací tolik jmen? A víte, že Muzeum středního Pootaví na strakonickém hradě otevřelo expozici věnovanou právě řádu maltézských rytířů, která je ojedinělá nejenom v České republice, ale dokonce na celém světě?

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (19.10. – 20.10.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Královské vinobraní na Točníku, Světový den vombatů v Zoo Praha, Máslovické dýňování 2024, Osadníci z Prstenu, Pražská Sportiáda – Volejbal. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. říjen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Užijte si podzim s dýňovými hrátkami v trojské botanické zahradě

Botanická zahrada hl. m. Prahy opět připravila od 11. října do 3. listopadu 2024 výstavu dýňových aranžmá, tentokrát pod názvem Día de los Muertos. Na velké i malé návštěvníky čeká svět roztodivných dýňových aranžmá a dýně různých tvarů, barev i velikostí na motivy tajemného avšak veselého mexického svátku mrtvých. Víkend 19. – 20. října bude patřit Dýňovým hrátkám, kde se zabaví celá rodina. Poslední říjnový den bude už tradičně věnován oslavám Halloweenu a lampionovému průvodu po setmění.
17. říjen 2024 14:00
Příroda, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
17. říjen 2024 10:51
Památky, Praha

Vánoční strom pro Prahu letos přijede z Krompachu

Praha našla letošní vánoční strom. Z pětačtyřiceti kandidátů přihlášených do soutěže Hledá se strom vybrala komise krásně rostlý a zhruba dvaadvacet metrů vysoký smrk ztepilý z obce Krompach na Českolipsku. Soukromý majitel jej do soutěže přihlásil, protože strom přerostl hranice jeho pozemku, kde by mohl v budoucnu svým dalším růstem ohrozit sousední nemovitost. Strom bude pokácen předposlední sobotu v listopadu a pokud vše půjde podle plánu, měl by se rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 30. 11. 2024, kdy také začnou Největší Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.
15. říjen 2024 21:00
Zážitky, Praha

Plesová sezóna 2025 je za dveřmi! Kde si v Praze zatančíte?

Nazujte si střevíčky, oblečte se do těch nejkrásnějších šatů a vyrazte na parket! Pokud ještě nevíte, kam přesně se vydat, nechte se inspirovat našimi tipy – ten svůj ples si zde určitě najdete. Tančit se bude v nádherných sálech na Žofíně, v Obecním domě, v Národním domě i na Novoměstské radnici.
14. říjen 2024 16:37
Kultura, Praha

Světlo ve tmě: udělejte si procházku světelnými parky

V průběhu podzimních a zimních večerů, kdy tma přichází velmi brzy, se může hodit pár tipů na místa, která dlouhou noc prozáří pěknými světelnými instalacemi. Kudy z nudy vás pozve do světelných parků a expozic, které naleznete nejen v Praze a okolí. Užijte si netradiční procházku do zářivého světa fantazie.
14. říjen 2024 16:35
Zážitky, Praha

Skandinávský dům zve na festival Dny Severu

Od 16. října do 8. listopadu 2024 pořádá Skandinávský dům již 15. ročník festivalu severské kultury Dny Severu. Letošním tématem je periferie, ať už v doslovném, či přeneseném smyslu slova. V Praze a Brně se návštěvníci podívají na severský venkov, do vzdálených, řídce obydlených oblastí, k lidem na okraji společnosti i mezi příslušníky menšinových národů a subkultur. Jako každý rok festival přivítá několik severských spisovatelů, a to Örvara Smárasona z Islandu, Linu Nordquist ze Švédska a Katju Kallio z Finska. V programu nechybějí ani filmová promítání, další literární pořady či cestovatelské přednášky.
14. říjen 2024 12:00
Kultura, Praha

Gorilka Gaia ze Zoo Praha slaví půl roku!

V sobotu 12. října 2024, uplyne šest měsíců od narození gorily Gaiy v Zoo Praha. Dcera samice Kijivu a kmotřenka slavné primatoložky Jane Goodall výborně prospívá a roste doslova před očima návštěvníků. Ochutnává pevnou stravu, prozkoumává vnitřní i venkovní prostory Rezervace Dja a stále častěji si hraje se svou devítiměsíční sestrou Mobi. První narozenou navíc rychle dohání – stojí za tím nejspíš Gaiina benevolentnější výchova i samotná Mobi, která jí jde příkladem.
12. říjen 2024 9:00
Příroda, Praha