ÚvodAktuality#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika
Památky

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

  • 21. ledna 2021
Kolín zve všechny milovníky historických památek na Bartolomějské návrší: tak zní nové jméno areálu kolem gotického chrámu svatého Bartoloměje se zvonicí, budovou staré farní školy, barokní kostnicí a parkány. Krásné zákoutí v centru města po rekonstrukci září novotou.

Dva Kolíny, krásná gotika, oslnivá atmosféra a ostrovy klidu v rušných centrech

Skvostné stavby: chrám sv. Bartoloměje na Bartolomějském návrší v Kolíně a katedrála sv. Petra v německém Kolíně nad Rýnem
 
Kolín
Kolín nad Rýnem
Nejstarší částí Kolína, města ve středních Čechách na obou březích Labe, je Starý Kolín: protože ale osadu opakovaně ničily časté povodně, její obyvatelé se přestěhovali na výhodnější místo na skále nad řekou. I když přesný letopočet vzniku města neznáme, víme, že už v polovině 13. století Kolínští na nejvyšším místě historického jádra založili chrám svatého Bartoloměje. Nejcennější architektonická památka byla dokončena ještě před rokem 1300 a dnes je srdcem nově upraveného Bartolomějského návrší.
 

Novinka stará 700 let

Gotický chrám sv. Bartoloměje sice je dominantou Kolína přes 700 let, ale celé Bartolomějské návrší se veřejnosti otevřelo poprvé v historii teprve v roce 2020. Město tak získalo půvabné a unikátní zákoutí v historickém centru, které nabízí nové pohledy nejenom na kostel, ale i další stavby v jeho okolí.

A že je na co se dívat: jak rostlo samotné město, měnil se i chrám. Víte, že se na jeho podobě podílel i Petr Parléř, stavitel svatovítské katedrály v Praze? Když roku 1349 kostel těžce poškodil požár, právě Parléř kolem poničeného presbytáře vybudoval katedrální chór a Kolín tak získal jedno z neoriginálnějších děl lucemburské gotické architektury. V 16. století chrám doplnila pozdně gotická zvonice a stará farní škola, v první polovině 18. století pak na návrší vznikla barokní kostnice.
 

Chrámové návrší s parkány: tip na výlet po celý rok

Areál Bartolomějského návrší prošel rozsáhlou obnovou a slavnostně se otevřel v září 2020. Do některých míst se lidé podívali vůbec poprvé: třeba do kostnice, která ač měla interiéry vyzdobené lidskými ostatky podobně jako známější kostnice v nedaleké Kutné Hoře, nikdy nesloužila jako přístupná památka. Kosterní výzdoba je ale autentická: pochází přímo z místního hřbitova. Lebky a kosti se do kostnice stěhovaly z přeplněných hrobů, aby uvolnily místo pro oběti epidemií a dalších pohrom.

Zájemci o prohlídky se na Bartolomějské návrší mohou vypravit celý rok; volně přístupné jsou historické parkány, nyní s parkovou úpravou dokonalé místo pro relaxaci. Prohlídky dalších prostor probíhají denně kromě pondělí, mimo sezónu pak v pátky, soboty a neděle. Hlavní okruh spojuje chrám sv. Bartolomějekostnicí, samostatně si můžete prohlédnout zvonici a starou farní školu, kde je k vidění interaktivní zábavná expozice o dějinách města a slavných osobnostech Kolína – samozřejmě včetně slavného Františka Kmocha a příběhu písně Kolíne, Kolíne.
 

Zvonice: lapidárium, zvony, výstavy a vyhlídka

Kdo má rád rozhledny a pohledy na město z výšky, proto toho je skvělým cílem zvonice u kostela sv. Bartoloměje: mohutná, 55 metrů vysoká věž se čtvercovým půdorysem cca 9×9 metrů stojí od přelomu 15. a 16. století samostatně poblíž západního průčelí chrámu. Vznikla z ryze praktických důvodů: zdivo severní chrámové věže začalo praskat a těžké zvony bylo nutné přestěhovat jinam.

Po dokončení zvonice do ní skutečně byly zavěšeny dva zvony ze severní věže; jižní nebyla tak poškozená a zvon v ní zůstal. Zajímavé je i to, že zpočátku byly zvony ve zvonici upevněny srdcem vzhůru, v takzvaném vysokém točení. Technická rarita je dodnes k vidění pouze v Kouřimi a v Rovensku pod Troskami, v Kolíně se zavěšení zvonů klasicky srdcem dolů změnilo už v 18. století.

Vinou požárů a válečných rekvizic Kolínští o zvony několikrát přišli; navždy tak zmizel například zvon Mníšek, podle legend zachráněný z trosek dominikánského kláštera, vypáleného husity, anebo zvon Kohoutek, který prý vyzváněl na kolínském popravišti. Dnes v bartolomějské zvonici zvoní šest zvonů: největší je 2 145 kg vážící Bartoloměj, po něm následují Jan Pavel (800 kg), Jan Křtitel (400 kg), Florián (270 kg) a Prokop (200 kg), vesměs ulité Rudolfem Pernerem v Pasově v letech 2000 až 2014. Doplňuje je maličký, 20 kg vážící Sanktusník z roku 1730, původně umístěný ve vížce kostela sv. Víta na Zálabí.

Zdobené zvony uvidíte při prohlídce zvonice, podobně jako lapidárium s kamenickými prvky, pocházejícími přímo z kostela svatého Bartoloměje, a vystavený chrámový poklad. Tam, kde kdysi bývala místnost věžníka, vznikla malá výstavní síň pro výstavy fotografií, z ochozu si pak užijete krásný výhled na město a Polabí.
 

Není Kolín jako Kolín…


 
  • seriálu #světovéČesko se z Kolína nemůžeme vypravit jinam než do jiného Kolína: tentokrát je naším cílem německé město Kolín nad Rýnem. Protějškem Bartolomějského návrší je katedrála sv. Petra, s délkou 147 metrů a 157 metrů vysokými věžemi jedna z největších gotických katedrál na světě. Pětilodní gotická bazilika s ochozem kaplí, trojlodní příčnou lodí a dvěma věžemi v průčelí má také jednu z nejvyšších kleneb: od podlahy k ní naměříte 43,35 metrů. Hřeben střechy je ve výšce 109 metrů.
  • Její základní kámen byl položen 15. srpna 1248 v místech, kde stál starý románský kostel, dokončena ale byla až v 19. století. Slavnostně otevřena byla v říjnu 1880 za přítomnosti německého císaře Viléma I. a čtyři roky dokonce byla nejvyšší stavbou světa. Pro nás je důležitý fakt, že dokončení kolínského dómu Čechy inspirovalo k dokončení pražské katedrály sv. Víta.
  • Katedrála sv. Petra se téměř nepřetržitě opravuje a můžete mluvit o štěstí, když ji zastihnete bez lešení na některé věži nebo části fasády. Během druhé světové války byla několikrát zasažena při bombardování, ale naštěstí nebyla úplně zničena.
  • V roce 1996 byla coby gotický skvost zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a patří k ohroženým památkám: pokud by v centru Kolína vyrostly výškové budovy, které by katedrálu zastínily, o statut památky UNESCO by mohla přijít.
  • Chrám navštíví asi šest milionů návštěvníků ročně.
  • Jedinečným uměleckým dílem je relikviář, v němž jsou uloženy domnělé ostatky biblických Tří králů. V roce 1164 jej z Milána přivezl kolínský arcibiskup Rainald z Dasslu a katedrála se díky tomu řadí mezi významná poutní místa.
  • Mezi cenné klenoty patří rovněž Gerův kříž: v 10. století jej nechal zhotovit arcibiskup Gero a je na něm ukřižovaný Kristus v životní velikosti.
  • Katedrálu zdobí celkem 108 chrličů a jedenáct zvonů včetně největšího závěsného zvonu na světě, sv. Petra, který váží 24 tun. Na jižní věží je přístupná vyhlídka ve výšce 97,5 metru, na kterou vede úzké točité schodiště. Podle různých zdrojů má zhruba 507 až 533 schodů, takže výstup si kdekdo rozmyslí.
  • V interiéru je přibližně 1 200 míst k sezení a 2 800 ke stání, ozvěna se v prostoru nese téměř 13 sekund.
Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Zvonice při kostele sv. Bartoloměje v Kolíně Památky

Zvonice při kostele sv. Bartoloměje v Kolíně

Samostatně stojící zvonice z počátku 16. stol. V suterénu je možné navštívit lapidárium, v prvním nadzemním podlaží je vystaven restaurovaný chrámový poklad, z vnějšího ochozu si nenechte ujít vyhlídku na město.

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně Památky

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Pozoruhodná barokní kostnice se čtyřmi půlkruhovými apsidami byla postavena v Kolíně v letech 1732–33 podle projektu neznámého architekta, s využitím zdiva raně gotické nárožní bašty městského opevnění. Uvnitř se nachází pylony z kosterních pozůstatků a barokní oltář.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína Památky

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Bartolomějské návrší v Kolíně Památky

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

Stará farní škola v Kolíně Památky

Stará farní škola v Kolíně

Stará farní škola zaujme děti i dospělé moderní a interaktivní expozicí věnovanou událostem z historie města a slavným osobnostem Kolína. Další zajímavosti je, že budova samotná byla přistavěna k hlavní městské hradbě ze 13. století.

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku Kultura

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Dvořákovo muzeum pravěku prezentuje archeologické nálezy z nejstarších období dějin lidstva. V muzeu se každoročně koná řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů.

Další aktuality

Užijte si léto na Zámku Loučeň

Léto plné zážitků a dobrodružství vás čeká na Zámku Loučeň. Prohlídky se na zámku konají každý den, a to jak klasické, tak také dětské, čokoládové nebo večerní. Otevřeno je samozřejmě i labyrintárium s 12 labyrinty a bludiští, dětský lanový park a odpočinková zóna. A na co se v průběhu letní sezóny můžete těšit? Tak například na narozeniny zámeckých labyrintů, bosou turistiku, Léto s Robinem Hoodem či Hradozámeckou noc.
3. červenec 2025 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj