ÚvodAktuality#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika
Památky

#světovéČesko a Bartolomějské návrší v Kolíně: unikátní lucemburská gotika

  • 21. ledna 2021
Kolín zve všechny milovníky historických památek na Bartolomějské návrší: tak zní nové jméno areálu kolem gotického chrámu svatého Bartoloměje se zvonicí, budovou staré farní školy, barokní kostnicí a parkány. Krásné zákoutí v centru města po rekonstrukci září novotou.

Dva Kolíny, krásná gotika, oslnivá atmosféra a ostrovy klidu v rušných centrech

Skvostné stavby: chrám sv. Bartoloměje na Bartolomějském návrší v Kolíně a katedrála sv. Petra v německém Kolíně nad Rýnem
 
Kolín
Kolín nad Rýnem
Nejstarší částí Kolína, města ve středních Čechách na obou březích Labe, je Starý Kolín: protože ale osadu opakovaně ničily časté povodně, její obyvatelé se přestěhovali na výhodnější místo na skále nad řekou. I když přesný letopočet vzniku města neznáme, víme, že už v polovině 13. století Kolínští na nejvyšším místě historického jádra založili chrám svatého Bartoloměje. Nejcennější architektonická památka byla dokončena ještě před rokem 1300 a dnes je srdcem nově upraveného Bartolomějského návrší.
 

Novinka stará 700 let

Gotický chrám sv. Bartoloměje sice je dominantou Kolína přes 700 let, ale celé Bartolomějské návrší se veřejnosti otevřelo poprvé v historii teprve v roce 2020. Město tak získalo půvabné a unikátní zákoutí v historickém centru, které nabízí nové pohledy nejenom na kostel, ale i další stavby v jeho okolí.

A že je na co se dívat: jak rostlo samotné město, měnil se i chrám. Víte, že se na jeho podobě podílel i Petr Parléř, stavitel svatovítské katedrály v Praze? Když roku 1349 kostel těžce poškodil požár, právě Parléř kolem poničeného presbytáře vybudoval katedrální chór a Kolín tak získal jedno z neoriginálnějších děl lucemburské gotické architektury. V 16. století chrám doplnila pozdně gotická zvonice a stará farní škola, v první polovině 18. století pak na návrší vznikla barokní kostnice.
 

Chrámové návrší s parkány: tip na výlet po celý rok

Areál Bartolomějského návrší prošel rozsáhlou obnovou a slavnostně se otevřel v září 2020. Do některých míst se lidé podívali vůbec poprvé: třeba do kostnice, která ač měla interiéry vyzdobené lidskými ostatky podobně jako známější kostnice v nedaleké Kutné Hoře, nikdy nesloužila jako přístupná památka. Kosterní výzdoba je ale autentická: pochází přímo z místního hřbitova. Lebky a kosti se do kostnice stěhovaly z přeplněných hrobů, aby uvolnily místo pro oběti epidemií a dalších pohrom.

Zájemci o prohlídky se na Bartolomějské návrší mohou vypravit celý rok; volně přístupné jsou historické parkány, nyní s parkovou úpravou dokonalé místo pro relaxaci. Prohlídky dalších prostor probíhají denně kromě pondělí, mimo sezónu pak v pátky, soboty a neděle. Hlavní okruh spojuje chrám sv. Bartolomějekostnicí, samostatně si můžete prohlédnout zvonici a starou farní školu, kde je k vidění interaktivní zábavná expozice o dějinách města a slavných osobnostech Kolína – samozřejmě včetně slavného Františka Kmocha a příběhu písně Kolíne, Kolíne.
 

Zvonice: lapidárium, zvony, výstavy a vyhlídka

Kdo má rád rozhledny a pohledy na město z výšky, proto toho je skvělým cílem zvonice u kostela sv. Bartoloměje: mohutná, 55 metrů vysoká věž se čtvercovým půdorysem cca 9×9 metrů stojí od přelomu 15. a 16. století samostatně poblíž západního průčelí chrámu. Vznikla z ryze praktických důvodů: zdivo severní chrámové věže začalo praskat a těžké zvony bylo nutné přestěhovat jinam.

Po dokončení zvonice do ní skutečně byly zavěšeny dva zvony ze severní věže; jižní nebyla tak poškozená a zvon v ní zůstal. Zajímavé je i to, že zpočátku byly zvony ve zvonici upevněny srdcem vzhůru, v takzvaném vysokém točení. Technická rarita je dodnes k vidění pouze v Kouřimi a v Rovensku pod Troskami, v Kolíně se zavěšení zvonů klasicky srdcem dolů změnilo už v 18. století.

Vinou požárů a válečných rekvizic Kolínští o zvony několikrát přišli; navždy tak zmizel například zvon Mníšek, podle legend zachráněný z trosek dominikánského kláštera, vypáleného husity, anebo zvon Kohoutek, který prý vyzváněl na kolínském popravišti. Dnes v bartolomějské zvonici zvoní šest zvonů: největší je 2 145 kg vážící Bartoloměj, po něm následují Jan Pavel (800 kg), Jan Křtitel (400 kg), Florián (270 kg) a Prokop (200 kg), vesměs ulité Rudolfem Pernerem v Pasově v letech 2000 až 2014. Doplňuje je maličký, 20 kg vážící Sanktusník z roku 1730, původně umístěný ve vížce kostela sv. Víta na Zálabí.

Zdobené zvony uvidíte při prohlídce zvonice, podobně jako lapidárium s kamenickými prvky, pocházejícími přímo z kostela svatého Bartoloměje, a vystavený chrámový poklad. Tam, kde kdysi bývala místnost věžníka, vznikla malá výstavní síň pro výstavy fotografií, z ochozu si pak užijete krásný výhled na město a Polabí.
 

Není Kolín jako Kolín…


 
  • seriálu #světovéČesko se z Kolína nemůžeme vypravit jinam než do jiného Kolína: tentokrát je naším cílem německé město Kolín nad Rýnem. Protějškem Bartolomějského návrší je katedrála sv. Petra, s délkou 147 metrů a 157 metrů vysokými věžemi jedna z největších gotických katedrál na světě. Pětilodní gotická bazilika s ochozem kaplí, trojlodní příčnou lodí a dvěma věžemi v průčelí má také jednu z nejvyšších kleneb: od podlahy k ní naměříte 43,35 metrů. Hřeben střechy je ve výšce 109 metrů.
  • Její základní kámen byl položen 15. srpna 1248 v místech, kde stál starý románský kostel, dokončena ale byla až v 19. století. Slavnostně otevřena byla v říjnu 1880 za přítomnosti německého císaře Viléma I. a čtyři roky dokonce byla nejvyšší stavbou světa. Pro nás je důležitý fakt, že dokončení kolínského dómu Čechy inspirovalo k dokončení pražské katedrály sv. Víta.
  • Katedrála sv. Petra se téměř nepřetržitě opravuje a můžete mluvit o štěstí, když ji zastihnete bez lešení na některé věži nebo části fasády. Během druhé světové války byla několikrát zasažena při bombardování, ale naštěstí nebyla úplně zničena.
  • V roce 1996 byla coby gotický skvost zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a patří k ohroženým památkám: pokud by v centru Kolína vyrostly výškové budovy, které by katedrálu zastínily, o statut památky UNESCO by mohla přijít.
  • Chrám navštíví asi šest milionů návštěvníků ročně.
  • Jedinečným uměleckým dílem je relikviář, v němž jsou uloženy domnělé ostatky biblických Tří králů. V roce 1164 jej z Milána přivezl kolínský arcibiskup Rainald z Dasslu a katedrála se díky tomu řadí mezi významná poutní místa.
  • Mezi cenné klenoty patří rovněž Gerův kříž: v 10. století jej nechal zhotovit arcibiskup Gero a je na něm ukřižovaný Kristus v životní velikosti.
  • Katedrálu zdobí celkem 108 chrličů a jedenáct zvonů včetně největšího závěsného zvonu na světě, sv. Petra, který váží 24 tun. Na jižní věží je přístupná vyhlídka ve výšce 97,5 metru, na kterou vede úzké točité schodiště. Podle různých zdrojů má zhruba 507 až 533 schodů, takže výstup si kdekdo rozmyslí.
  • V interiéru je přibližně 1 200 míst k sezení a 2 800 ke stání, ozvěna se v prostoru nese téměř 13 sekund.
Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Zvonice při kostele sv. Bartoloměje v Kolíně Památky

Zvonice při kostele sv. Bartoloměje v Kolíně

Samostatně stojící zvonice z počátku 16. stol. V suterénu je možné navštívit lapidárium, v prvním nadzemním podlaží je vystaven restaurovaný chrámový poklad, z vnějšího ochozu si nenechte ujít vyhlídku na město.

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně Památky

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Pozoruhodná barokní kostnice se čtyřmi půlkruhovými apsidami byla postavena v Kolíně v letech 1732–33 podle projektu neznámého architekta, s využitím zdiva raně gotické nárožní bašty městského opevnění. Uvnitř se nachází pylony z kosterních pozůstatků a barokní oltář.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína Památky

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Bartolomějské návrší v Kolíně Památky

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.

Stará farní škola v Kolíně Památky

Stará farní škola v Kolíně

Stará farní škola zaujme děti i dospělé moderní a interaktivní expozicí věnovanou událostem z historie města a slavným osobnostem Kolína. Další zajímavosti je, že budova samotná byla přistavěna k hlavní městské hradbě ze 13. století.

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku Kultura

Regionální muzeum v Kolíně – Dvořákovo muzeum pravěku

Dvořákovo muzeum pravěku prezentuje archeologické nálezy z nejstarších období dějin lidstva. V muzeu se každoročně koná řada tématicky zaměřených krátkodobých výstav, přednášek a dalších doprovodných programů.

Další aktuality

Zimní výlet do Dobříše: adventní trh, procházka parkem a zajímavosti v okolí

Mnohé památky s příchodem zimy uzavřely své brány na petlici. Na některých historických sídlech to ale žije i v mrazivých dnech. Zámek Dobříš zve i letos na tradiční adventní trh s lokálními produkty, rukodělným vánočním zbožím a občerstvením. Na nádvoří zámku se uskuteční v sobotu 7. prosince 2024 od 11 do 19 hodin, vstupné je zdarma.
3. prosinec 2024 14:00
Památky, Středočeský kraj

Velkopopovický pivovar oslaví 150. výročí uvaření první várky speciálními prohlídkami s pivním kvízem

Ve středočeských Velkých Popovicích se pivo vaří bez přerušení už 150 let. Pivovar nechal postavit průmyslník František Ringhoffer II. v roce 1874 a první várku piva zde sládci uvařili 15. 12. téhož roku. Úctyhodné výročí o víkendu 14. a 15. prosince vždy od 15.00 připomenou speciální prohlídky přímo s baronem Ringhofferem.
2. prosinec 2024 16:40
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Užijte si zimu na hradech a zámcích v Praze a středních Čechách

Máte-li v zimě chuť navštívit nějaký pěkný hrad nebo zámek, ale nenapadá vás, kde mají celoročně otevřeno, nechte se inspirovat našimi tipy! Vybrali jsme pro vás hrady a zámky ve středních Čechách, které mají dveře otevřené po celý rok a navíc bez předchozí rezervace.
2. prosinec 2024 14:48
Památky, Středočeský kraj

Jeden z netradičních betlémů uvidíte ve středočeských Máslovicích

Betlémy můžou být různorodé. Ze dřeva, slámy nebo třeba živé. Už jste ale někdy viděli betlém, který je celý z másla? Betlém z tohoto vpravdě raritního "materiálu" objevíte v Muzeu másla v Máslovicích, kde je v době adventní již tradičně k vidění. Betlém je vyrobený z 20 až 25 kg másla, obsahuje přes 150 figurek, zvoničku a tři chaloupky. K vidění bude v muzeu až do konce ledna 2025 od 10:00 do 12:00 hodin a od 13:00 do 16:00 hodin.
1. prosinec 2024 9:59
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Žleby vás překvapí prohlídkami s kouzelným nádechem Vánoc

Zámek Žleby si pro své návštěvníky v adventním čase opět nachystal bohatý program formou víkendových oživených prohlídek, které začínají již v sobotu 30. listopadu 2024. Adventní prohlídky na zámku: budou probíhat ve dnech 30. 11. – 1. 12. a 7. – 8. 12. 2024. Doporučujeme nákup vstupenky online nebo rezervaci.
30. listopad 2024 9:32
Památky, Středočeský kraj

20 tipů na skvělého Mikuláše ve středních Čechách

Krásné a oblíbené adventní trhy ve středních Čechách a Svatý Mikuláš s anděly i čerty lákají k prosincovým výletům. S dětmi si můžete užít ve Středočeském kraji velké průvody i komornější akce s přátelskou atmosférou. Vydejte se třeba na Čertovské jízdy na Kolínské řepařské drážce, na adventní program do zooparku Zájezd, za tradicemi do Hornického domku v Příbrami anebo si počkejte na mikulášskou nadílku ve skanzenu v Kouřimi. Kam vyrazit za Mikulášem vám poradí Kudy z nudy.
28. listopad 2024 16:05
Zážitky, Středočeský kraj

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami v zimě zůstává otevřený

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami, rozsáhlý park, Rusalčino jezírko, vila Rusalka a nádherná krajina jsou místa inspirace hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Výlet si sem můžete udělat i v zimní sezóně. Otevřeno zde je každý den mimo pondělí od 10:00 do 15:00 hodin, a to od listopadu 2024 až do konce března 2025.
26. listopad 2024 13:00
Kultura, Středočeský kraj

Zámek Loučeň vstoupí do adventu křtem největšího adventního věnce

Již dvanáct let je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně se zde zahajuje advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské slavnostně rozsvěcí svíce na loučeňském věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Advent bude na středočeském zámku zahájen křtem největšího adventního věnce v Česku i tento rok, a to v sobotu 30. listopadu 2024.
25. listopad 2024 14:00
Zážitky, Středočeský kraj