ÚvodAktuality#světovéČesko a Jan Zrzavý: malíř, který miloval a maloval Vysočinu i Bretaň
Kultura

#světovéČesko a Jan Zrzavý: malíř, který miloval a maloval Vysočinu i Bretaň

  • 22. února 2021
Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou a narodil se před 130 lety v Okrouhlici na Vysočině: Jan Zrzavý, malíř a ilustrátor a představitel avantgardy nastupující začátkem 20. století. S portálem Kudy z nudy se vypravíme do míst, kde žil, kde na něj dodnes vzpomínají i tam, kde to měl rád.

Jan Zrzavý nacházel inspiraci na cestách po světě

Moře střech a skutečné moře na dvou oblíbených místech Jana Zrzavého: Malá Strana v Praze a výhled z La Pointe du Raz na majáky a ostrov Ile-de-Sein v Bretani.
 
Praha - Malá Strana
La Pointe du Raz
Úžasná a plná zážitků je jen samotná procházka po pražských bytech Jana Zrzavého – a to počítáme jen ty v historickém centru. První samostatný podnájem měl v Černínské ulici na Novém Světě; bylo to jen pár kroků od Loretánského náměstí, kde se prý cítil jako v ráji. Na konci první světové války se přestěhoval na Malou Stranu, do domu U Nejsvětější Trojice v zastrčené Šporkově ulici na Jánském vršku, do maličkého bytu ve třetím patře bez elektřiny. Poslední pražskou adresou, kde prožil bezmála dvacet let, pak byl dům U Pelikána na Zámeckých schodech. Poznáte ho na první pohled, na budově je památník s bustou.

Během života vystřídal Jan Zrzavý několik bydlišť, vždy se ale rád vracel na rodnou Vysočinu. Proslavil ji mnoha obrazy a kresbami a stala se pro něj trvalým zdrojem inspirace. Kdo chce skutečně slavného malíře poznat, musí se zkrátka vypravit tam, odkud pocházel: na Havlíčkobrodsko.
 

Jan Zrzavý: kouzelník, který uměl namalovat duši

Plachý a uzavřený, skromný, tvrdošíjný, pokorný, prchlivý i dobrosrdečný, důvěřivý i podezíravý, vše v jednom: tak na slavného malíře a ilustrátora Jana Zrzavého vzpomínají jeho příbuzní i další rodáci z Okrouhlice. Právě tam se 5. listopadu 1890 narodil jako šesté dítě v rodině řídícího učitele Jana Zrzavého a jeho ženy, učitelky Vilemíny. Budova bývalé školy stojí prakticky na břehu Sázavy, je na ní pamětní deska s bustou a informační panel.

Učení mu moc nešlo; střídal školy a postupně studoval v Havlíčkově Brodě, v Kutné Hoře, Přibyslavi a nakonec na stavební průmyslovce v Brně. Protože vážně onemocněl a hrozilo, že jeho život bude krátký, otec mu povolil do té doby zapovězená studia malířství. V Praze pak vystřídal několik škol včetně ateliéru Františka Ženíška a Umělecko-průmyslové školy, poprvé se setkal s díly francouzských impresionistů, občas studoval a hodně maloval.

Na Akademii se pokoušel dostat celkem čtyřikrát, ale neúspěšně – a tak se stejně jako mnozí další slavní malíři stal samoukem. Dodejme, že velmi úspěšným: byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Umělecké besedy, desítky let spolupracoval na scénických výpravách s Národním divadlem v Praze a několik let také působil jako profesor malby a kompozice na katedře výtvarné výchovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, v roce 1966 byl jmenován národním umělcem. Těžké nemoci z mládí ho nakonec nedohnaly: dožil se šestaosmdesáti let a téměř do konce života pilně pracoval. Zemřel 12. října 1977 v Praze.
 

Vysočina Jana Zrzavého: Okrouhlice a Krucemburk

Rodnou Okrouhlici měl Jan Zrzavý tak rád, že sem až do konce života jezdíval na sezónní pobyty; podkrovní byt s ateliérem měl v budově pošty, kde jej připomíná pamětní deska. Slavný obraz Okrouhlice z roku 1960 je chloubou Galerie výtvarného umění v Chebu.

Jeho srdečním místem ale byl Krucemburk, kam jezdíval na prázdniny k dědečkovi. Ten se také jmenoval Jan, a protože Janů bylo v rodině Zrzavých příliš, museli je rozlišovat: krucemburskému dědečkovi se proto říkalo Krásný Jan. Jediný, kdo žádné přízvisko nepotřeboval, byl budoucí malíř, díky svému umění snadno rozlišitelný od všech dalších Janů a Jeníků. Z jeho obrazů známe i krucemburské náměstí; dnes nese jeho jméno a Jana Zrzavého připomíná rovněž pamětní síňinformačním centru a pamětní deska s umělcovou bustou. Je na ní nápis: Narodil jsem se v Okrouhlici, ale za svoje pravé rodiště pokládám Krucemburk. Jan Zrzavý.

Právě tady je také pochovaný, na hřbitově u kostela sv. Mikuláše a podle svého přání pod kostelní věží, prý proto, aby dobře viděl na hodiny. Náhrobek původně stál nad hrobem jeho matky a bratra v Čáslavi, sem byl přenesen dodatečně. Autorem výtvarné podoby hrobu byl sám Zrzavý.
 

Pětkrát o Janu Zrzavém

  • V Okrouhlici před několika lety vytyčili poznávací naučnou stezku Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého; okruh vede do Lipnice nad Sázavou a zpět. Na začátku října se tu také pravidelně pořádá Jeníkova špacírka, turistický pochod a cyklistický výlet Vysočinou.
  • Jan Zrzavý byl celý život obklopen knihami; četl česky a francouzsky, miloval například romány Julese Verna, Waltera Scotta a Julia Zeyera. Jeho jemné pastely řadu knih doprovázely, například Erbenovu Kytici, Máchův Máj, pohádky či Dělníky moře od Victora Huga.
  • 130 let od umělcova narození připomene výstava knižních ilustrací v nově postavené Krajské knihovně VysočinyHavlíčkově Brodě. Nebojte se, neuteče vám: je připravena a čeká na své první návštěvníky, jakmile to situace dovolí. Je to jen pár kilometrů od rodné Okrouhlice, a tak můžete návštěvu obou míst spojit do jediného výletu na Vysočinu.
  • Obrazy Jana Zrzavého mají obrovskou cenu: například obraz Královna moří se na loňské aukci v Praze prodal za 22 milionů korun. Zrzavého rozměrná tempera na překližce z konce 40. let se původně měla jmenovat Zlatá kráska a loď v popředí měla být potažena plátkovým zlatem, ale nakonec drahý kov nahradila zářivě oranžová barva.
  • Pro obrazy, na kterých jsou lodě a bárky kotvící v přístavu anebo vytažené na pláži s obřími balvany v okolí, nacházel Jan Zrzavý inspiraci na cestách po světě. Měl malý domek v Paříži a miloval Bretaň. S jeho jménem jsou spojeny malé přístavy Camaret, Kermel, La Fret a Locranon. Ikonickým místem je rovněž La Pointe du Raz, Konec Evropy aneb skalnatý ostroh trčící do Atlantiku, věčně obklopený burácejícími vlnami. Odtud Jan Zrzavý vídal majáky a Ile-de-Sein, oblíbený ostrov s rybářskou vsí. Z jeho obrazů poznáte, jak vypadala kdysi, než zpustla a nakonec zase ožila jako exkluzivní letní sídlo boháčů.
Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění Kultura

Galerie výtvarného umění v Ostravě, GVUO – Dům umění

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje, jedná se o největší sbírkotvornou galerii v kraji. Sbírky GVUO jsou neustále rozšiřovány a svou kvalitou instituci řadí k pětici nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil Památky

Nový Svět – kout, kde se v Praze čas zastavil

Kdyby vám někdo zavázal oči a dovedl vás na Nový Svět, sotva byste poznali, že jste ještě v Praze. Malebné zákoutí s křivolakými uličkami a malými obytnými domky se nachází stranou od hlavního turistického ruchu.

Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Galerie a muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod – stálá expozice a výstavy výtvarného umění v Havlíčkově Brodě Kultura

Galerie a muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod – stálá expozice a výstavy výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie a muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zaujímá specifické místo v síti českých galerií, neboť se jako jediná v republice specializuje na moderní českou knižní ilustraci, kresbu a grafiku vzniklou po roce 1918.

Pamětní síň Jana Zrzavého Kultura

Pamětní síň Jana Zrzavého

Pamětní síň významného českého malíře Jana Zrzavého, který je pohřben na nedalekém hřbitově u kostela na náměstí Jana Zrzavého v Krucemburku na Vysočině. Jan Zrzavý byl významný avantgardní malíř a scénograf.

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí Letní sporty

Turistické stezky Havlíčkovým Brodem a okolí

Havlíčkův Brod je starobylé město, jehož historie sahá až k počátku 13. století. Město leží na na řece Sázavě v oblasti obdařené mnohými přírodními krásami Českomoravské vrchoviny. Městem a jeho okolím vede více než deset turistických a naučných stezek.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého Letní sporty

Naučná stezka Krajem malíře – básníka Jana Zrzavého

Dvaadvacet kilometrů dlouhá stezka vznikla jako poděkování a pocta velkému rodákovi a jako dárek všem, jimž může přinést alespoň malé obohacení jejich života. Stezka začíná v Okrouhlici, povede vás přes Vadín, Krásnou Horu, Lipnici, Babice a Olešnici zpátky do Okrouhlice.

Zaniklá obec Zadní Zvonková Památky

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

Bývalý panský špýchar v Krucemburku Památky

Bývalý panský špýchar v Krucemburku

Bývalý panský špýchar v Krucemburku na Havlíčkobrodsku z 2. poloviny 17. století se řadí mezi nejstarší a nejzajímavější budovy v obci. Stavba se nachází u Městeckého potoka v místech bývalé středověké tvrze.

Městská obrazárna  – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli Kultura

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Další aktuality

Hrady a zámky na Vysočině lákají turisty na novinky i stálé expozice

Historické památky na Vysočině se zodpovědně připravily na nadcházející sezónu. Na řadě hradů a zámků máte možnost vstoupit do nových expozic anebo si prohlédnout jedinečné exponáty během tradičních prohlídek v historických interiérech. Těší se na vás zámek Telč, Jaroměřice nad Rokytnou, Náměšť nad Oslavou anebo hrad Lipnice či Ledeč nad Sázavou.
9. duben 2025 16:00
Památky, Kraj Vysočina

Zoo Jihlava zpřísňuje opatření proti nákaze zvířat avšak zve na Den Ptactva

Jako každý rok pořádá jihlavská zoo Oslavy Dne Ptactva, které letos připadnou na sobotu 5. dubna. Pro všechny návštěvníky bude od 10:00 do 15:00 hodin připraven pestrý program v areálu zoo pod záštitou ČSOP – Jihlava, ptačí kvíz, výroba ptačích budek, ptačí hry a úkoly a další zajímavé aktivity. Zároveň Zoo Jihlava zpřísňuje opatření kvůli nebezpečí SLAK.
4. duben 2025 15:00
Příroda, Kraj Vysočina

Do zámku v Náměšti za hrabětem Haugwitzem i do Královského apartmá

Nová turistická sezóna klepe na dveře a zámek v Náměšti nad Oslavou je na ni skvěle připraven. Letos si zámek připravil pro své návštěvníky tři prohlídkové okruhy: Reprezentační prostory, Apartmán hraběte Haugwitze a Královský a dětský apartmán. Zámecké brány se letos poprvé otevřou 5. dubna 2025.
4. duben 2025 12:00
Památky, Kraj Vysočina

Oslavte Den mrkve – upečte si mrkvance, tradiční specialitu z Polné

Víte, že i mrkev má svůj svátek? Světový den mrkve (International Carrot Day) se slaví každý rok 4. dubna a po celém světě se pořádají různé mrkvové party, oslavy a happeningy. Pokud máte rádi mrkev, je to i váš den. Vyzkoušejte nejen 4. dubna salát z mrkve nebo tradiční mrkvance. A na podzim si nenechte ujít tradiční Mrkvancovou pouť v Polné! Budou se také prodávat mrkvance, užijete si skvělé zážitky na pouťových atrakcích, bude se konat ohňová show, večerní zábava a mnoho dalšího. Mrkvancová pouť na Husově náměstí v Polné vítá návštěvníky z celé republiky tradičně na začátku září. Připraveny budou také výstavy, koncerty a další hudební vystoupení. Zpřístupnění věže kostela a pouťové zábavy jsou již tradicí.
3. duben 2025 15:00
Gurmánská turistika, Kraj Vysočina

Cesty za uměním: hudební skladatel Antonio Salieri, skutečný muž za mýtem Amadea

V roce 2025 si připomínáme 200. výročí smrti Antonia Salieriho – skladatele, jehož jméno proslavila (a možná i trochu pošpinila) filmová legenda Miloše Formana, Amadeus. Ale byl skutečně tím žárlivým intrikánem, který chtěl otrávit Mozarta? Nebo byl spíš obětí mistrovské filmové fikce? Pojďte se s Kudy z nudy podívat na Salieriho nejen jako na filmového padoucha, ale jako na muže, jehož hudba si zaslouží víc než jen stín Amadea.
2. duben 2025 11:05
Kultura, Kraj Vysočina

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
1. duben 2025 9:00
Příroda, Kraj Vysočina

Kdo zavraždil Anežku Hrůzovou? Známá kauza z Polné nebyla nikdy objasněna

Letos uplyne přesně 126 let od nikdy nevyřešené vraždy Anežky Hrůzové z Polné na Vysočině. Z činu, který se stal 29. března 1899 byl obviněn mladík židovského původu Leopold Hilsner a celá záležitost se stala největší antisemitskou kauzou u nás, aniž by byl pravý vrah někdy vypátrán. Připomenout si tuto tragickou událost můžete výpravou na místo činu, do lesa Březina.
28. březen 2025 8:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Zoo Jihlava zve na Světový den medvědů

Na jaře to v jihlavské zoo žije! Kvetou krokusy, sněženky i lísky a také tráva se pomalu začíná zelenat. Čím dál tím více zvířat má mláďata, nebo jsou jejich samice v brzkém očekávání. Chovaní i divocí ptáci se krásně vybarvují a začínají zpívat a tokat. A k tomu všemu se v neděli 23. 3. 2025 koná Světový den medvědů! Přijďte si jej užít do Zoo Jihlava!
22. březen 2025 17:00
Příroda, Kraj Vysočina