ÚvodČeská nejKulturníVysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka
Kulturní

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.
Tradiční „malování“ slováckých ornamentů s jablíčky, hrozny, tulipány, chrpami a dalšími motivy z lidových krojů pískem na okraje silnic a chodníků má dlouholetou tradici. Dřív se ornamenty vysypávaly před nedělní mší, dnes se objevují hlavně při hodech a svatbách, před velkými svátky, vinařskými nebo folklorními akcemi. Tradice se dochovala jen v několika obcích na Slovácku, zejména v okolí Kyjova. Podobně jako modrotisk, tanec slovácký verbuňk či Jízda králů je i vysypávání ornamentů zapsané na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje.

Jak se to dělá? Napřed se silnice či chodník pečlivě umete a pak se pokropí. Sice není třeba, aby písková krása přetrvala dlouho, přesto by byla škoda, kdyby ji hned rozfoukal vítr. Proto malérečky používají zvláštní vychytávky: když se do písku přidá mouka, na pokropené ploše hmotu zafixuje a na podklad ji doslova připeče. Jinde se vodou kropí teprve hotové dílo, což je mnohem pracnější, ale výsledek je podobný: ornament tak na dlažbě nebo asfaltu vydrží i několik týdnů.

Dřív se moukou neplýtvalo a ornamenty se poctivě vysypávaly jenom pískem, většinou pocházejícím z blízkých pískoven. Dochovala se i vzpomínka na návštěvu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, kterého v roce 1924 v Kyjově přivítaly pískové ornamenty vysypané od nádraží až k náměstí. Tradiční motivy prý Masaryka uchvátily natolik, že po nich vůbec nechtěl přejít.

Symbolická byla doba zdobení od Velikonoc do svatováclavských slavností: o Bílé sobotě končí půst a nastává doba veselení, časně na podzim pak nehrozí, že by ornamenty zasypal první sníh. Dávnou tradici dodnes ovládá a uchovává několik desítek žen. Postupně malování pískem učí mladší, ukázky sypání ornamentů bývají také součástí folklorních slavností.
 
200 let Johanna Gregora Mendela: přehled akcí a výlety po stopách zakladatele genetiky

200 let Johanna Gregora Mendela: přehled akcí a výlety po stopách zakladatele genetiky

Gregor Johann Mendel byl přírodovědec, zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. V roce 2022 oslavíme rovných 200 let od narození tohoto významného vědce, kterého proslavily genetické pokusy s hrachem. Udělejte si s námi výlet po stopách vědeckého velikána, který položil základy moderní genetice.

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Výlet krajinou Moravského Toskánska nejen pro fotografy

Krajina podobného rázu jako v okolí města Kyjova, přezdívaná též Moravské Toskánsko, se nenachází nikde jinde v Česku. Charakteristická jsou pro ni zvlněná pole, která protínají různé linie, remízky a ostrůvky, a zdobí je osamělé kapličky či boží muka. Zdejší krajinu si oblíbili fotografové a všichni milovníci pěkných pohledů na přírodní krásy. Patříte-li také k obdivovatelům tohoto kousku naší země, ale přesně nevíte, kde hledat ta nejlepší místa pro fotografování, zkuste se projet Moravským Toskánskem po naší trase, která vám nabízí ta nejatraktivnější místa celé oblasti.

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Johann Gregor Mendel – muž, který proslavil hrášek

Gregor Johann Mendel (česky též Řehoř Jan Mendel, 20. července 1822 Hynčice – 6. ledna 1884 Brno) byl zakladatel genetiky a objevitel základních zákonů dědičnosti. Byl mnichem a později opatem augustiniánského kláštera ve Starém Brně. Novodobá genetika snad nemá větších jmen, než je Watson, Crick a Mendel. Právě poslední jmenovaný však předběhl svou dobu a o principech křížení sepsal v roce 1866 světoznámou publikaci "Pokusy s rostlinnými hybridy". Tento spis pak položil základy moderní genetice.

#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska

#světovéČesko a paleta vůní, barev a chutí Moravského Toskánska

Na cestě Moravským Toskánskem vás budou provázet měkce zvlněné kopce, vinice, aleje a osamělé remízky. Někomu možná budou chybět cypřiše nebo Florencie, ale to podstatné tu je: malebná krajina, kde se budete cítit příjemně. A navíc stejně jako v italském Toskánsku vás i tady bude provázet víno – kdo by odolal?

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů Kultura

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci společně s dalšími augustiniány přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína Letní sporty

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích Památky

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích

V Šardicích na Slovácku naleznete významnou památku lidové architektury Chalúpku čp. 97. Jedná se o jeden z nejstarších památkových domků – existence domku je doložena od roku 1656.

Hovoranskými vinohrady za vínem

Akce s jedinečnou atmosférou přímo mezi vinohrady našich vinařů v Moravském Toskánsku v výhledem na chráněnou krajinnou oblast Hovoranské lúky. Přijeďte si dát víno přímo mezi řádky.
Hovorany, Jihomoravský kraj

Zapomenutý příběh – vánoční koncert Ondřej Ruml

Vánoční koncert jednoho z nejvýraznějších interpretů současné tuzemské scény. Koncert se skládá z písní Zdeňka N. Bričkovského v aranžích Davida Rottera.
Svatobořice-Mistřín, Jihomoravský kraj

Folklorní festival Kraj beze stínu 2025

Festival Kraj beze stínu je regionální folklorní přehlídka Hanáckého Slovácka, největší podoblasti moravského Slovácka. Jedná se o dvoudenní festival, který se koná každý lichý rok druhý červnový víkend na národopisném areálu v Krumvíři již více jak 40 let.
Krumvíř, Jihomoravský kraj

Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Kyjovska

Poslední zářijový víkend strávíme v podzimních vinicích v okolí Kyjova. Startujeme z kyjovského Masarykova náměstí a připraveny budou dvě trasy pro cyklisty a jedna pro pěší po vinařských stezkách Kyjovska. Na kole nebo pěšky budete objevovat krásy slovácké přírody a ochutáte místní speciality.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Čejkovická vinná stezka

Na šestikilometrovém okruhu najdete 28 vinařů, kteří vám dají ochutnat vína ze své produkce, ale nebudou chybět ani food trucky či cimbálová hudba. Nenechte si ujít zahájení této akce v podobě slavnostního průvodu traktorů v 10.00 hod. od místního zámku!
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Den otevřených sklepů v Čejkovicích

Na konci prázdnin vám otevřeme dveře do našich vinařství, necháme vás nahlédnout do výrobních prostor a vy budete moci ochutnat vína, která jsme vyrobili s láskou k našemu řemeslu. Den otevřených sklepů startuje v 10 hodin a je jako stvořený pro zakončení letní sezóny!
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Josefský košt Kyjov 2025

Srdečně zveme na 60. ročník Josefského koštu, který se koná dne 15.3.2025 v městském kulturním středisku Kyjov od 14:00.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Mikuláš v Sonnentoru

Tak jako každý rok, i letos sestoupí mezi obyčejné smrtelníky Svatý Mikuláš a andělé k nám do Bylinkového ráje.
Čejkovice, Jihomoravský kraj

Rezidence Šardice – reprezentační sídlo brněnských augustiniánů

Bývalé letní sídlo augustiniánského řádu na Starém Brně vzniklo v letech 1740–1742 přestavbou staré sýpky. V Rezidenci společně s dalšími augustiniány přebýval Johann Gregor Mendel, zakladatel genetiky.
Šardice, Jihomoravský kraj

Slovácká chalúpka čp. 97 v Šardicích

V Šardicích na Slovácku naleznete významnou památku lidové architektury Chalúpku čp. 97. Jedná se o jeden z nejstarších památkových domků – existence domku je doložena od roku 1656.
Šardice, Jihomoravský kraj

Vyhlídka Soudek u Šardic

Vyhlídka Soudek stojí nedaleko Šardic mezi vinicemi v trati Požární čtvrtě ve výšce 252m nad mořem. Je z něj krásný výhled do okolí.
Šardice, Jihomoravský kraj

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.
Kyjov, Jihomoravský kraj

Muzeum obce Karlín na Slovácku

Jedinečné muzeum ve více než sto let starém stavení nabízí prohlídku několik místností včetně dobového vybavení, a také sklep, který je věnovaný vínu a jeho odrůdám.
Karlín, Jihomoravský kraj

Přírodní rezervace Hovoranské louky

Na téměř 11 hektarech 1,5 kilometrů od Hovoran se nachází jedna nejvýznamnějších lokalit stepních luk na Moravě. Území je zařazeno do soustavy Natura 2000.
Hovorany, Jihomoravský kraj

Památník a muzeum Internačního tábora ve Svatobořicích

Utrpení lidí poslaných za války do internačního tábora připomíná muzeum v místě bývalého internačního tábora ve Svatobořicích na Kyjovsku. Ten tam fungoval mezi roky 1942 a 1945.
Svatobořice-Mistřín, Jihomoravský kraj

Turistická trasa Cesta T. G. Masaryka

Cesta T.G.M. křižuje jižní Moravu od Hustopečí přes Čejč a Čejkovice až do Hodonína. Za městem pokračuje dále k hraničnímu přechodu Hodonín/Holíč na řece Moravě. Celkem trasa měří 60,5 km a lze ji doporučit pěším turistům i cyklistům na trekových kolech.
Čejč, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Mendelův vinařský spolek Šardice

Vinařství v obci je doloženo již od 13. století. V kronice obce jsou v 16. Století zaznamenány vinařské trati Dubová, Hejdy, Nové, Kamenné, v 17. století Šumperky, Červenice, Přední, Dlouhé a Krátké Úlehle.
Šardice, Jihomoravský kraj

Augustiánský sklep – Vinařství Neoklas Šardice

Pěstujeme odrůdy Rulandské bílé a šedé, Muškát moravský, Modrý Portugal, Veltlínské zelené, Müller Thurgau, André a další.
Šardice, Jihomoravský kraj

Borůvková farma Hovorany

Největší českou farmu na borůvky najdete v Hovoranech na Hodonínsku.
Hovorany, Jihomoravský kraj

Rodinné vinařství Machalínek v Hovoranech

Rodinné vinařství Machalínek se zabývá výrobou kvalitních odrůdových jakostních a přívlastkových vín pěstovaných ve vlastních vinicích. Vinný sklep u Machalínků se nachází ve sklepní oblasti „Hluboká cesta“ v obci Hovorany.
Čejč, Jihomoravský kraj

Restaurace a penzion Harmonie

-Penzion Harmonie se nachází v malebné slovácké vesnici Hovorany,
Hovorany, Jihomoravský kraj

Vinný sklep U Budišů

Jsme třetí generace rodinného vinařství obhospodařující vinice na katastru vinařské obce Mutěnice v lokalitě Pod Dubňansků horů o rozloze cca 1,5 ha. Vína vyrábíme klasickou technologií kvašení z hroznů sklizených v našich vinicích.
Mutěnice, Jihomoravský kraj

Vinný sklep U Hroznu

Bohaté celovečerní programy pro firemní nebo soukromé akce, ale i možnosti pořádání školení a svatebních hostin včetně obřadu nabízí vinný sklep U Hroznu v Čejči. Nabízíme degustace vín se sklepmistrem a jejich neomezenou konzumaci k vybranému menu. Kapacita sklepu je až 100 osob.
Čejč, Jihomoravský kraj

Hotel Selský dvůr Strážovice

DCM Hotel a Selský dvůr se nachází v obci Strážovice u města Kyjov.
Strážovice, Jihomoravský kraj